öuitfiüanö. hebben 708.000 stuks, waaronder twee schuiten van den heer A. E. Maas. De schuit van den heer A. Pronk heeft den meesten haring (91.000) geleverd. De haring geldt thans van ƒ18 tot ƒ21. Op 19 schuiten na is de geheele vloot op de haring visscher ij. Men denkt dat slechts zes pinken zullen overblijven om de markt van verschen visch te voorzien. Den 15 november zal te Parijs een telegrafisch kon- gres bijeen komen, ten einde vaste tarieven te arresteren en de prijzen der depêches te verlagen. Reeds zijn par lementaire overeenkomsten gesloten tusschen de gedele geerden van Pruissen, België, Zwitserland, Italië en Frankrijk. Blijkens den staat der stedelijke financiën van Londen heeft de plegtige ontvangst van H. K. II. prinses Alexandra eene uitgave gevorderd van 50.385 p. st., met inbegrip van het cadeau ad 10.000 p. st. De heer Chantepie de la Saussaye, predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, ontving maandag van ongeveer 1800 leden der gemeente ten geschenke een prachtigen folio staten-bij bel, verguld op snede, gebonden in 'blaauw fluweel, rijk gemonteerd met zilver en voorzien van sloten. Ter wederzijden is aangebragt een zilveren plaat of schild, waarop eeuigè inskriptiën. De bijbel rust op een volgens nieuwe kon- struktie sierlijk uit eiken- en ebbenhout bewerkten lezenaar en is buitendien vergezeld van een smaakvol in marokko gebonden album. Dit geschenk is een bewijs van dankbaarheid, dat hij in de maand mei jl. het beroep naar de waalsche gemeente te Amsterdam niet heeft aan genomen. Eerstdaags deukt men te Zwolle over te gaan tot de benoeming van een nieuwen predikant in de plaats van den heer van Rijn, die zich thans met mevr. de wed. Pruimers te St. Gallen bevindt. Hij echter, zegt men, is aldaar in verzekerde bewaring, omdat zijne papieren niet in orde waren. De stad Cavaillon (Vaucluse) is teregt vermaard om hare meloenen, waarvan zij al de markten, gelegen aan de Rhone en Saone, en zelfs die te Parijs, voorziet. De verlichtste ingezetenen van Cavaillon het plan ge vormd hebbende om eene gemeente-bibliotheek op te rigten, hadden zich tot den heer A. Dumas gewend, met verzoek om eenige zijner werken aan die bibliotheek ten geschenke te geven. De beroemde romanschrijver heeft op dit verzoek aldus aan den maire van Cavaillon geant woord; „Mijnheer, zoodra ik uw schrijven ontving, heb ik mij gehaast mij te verstaan met mijn boekverkooper, den beer Michel Lévy, opdat hij de 2 a 300 deelen, die van mijne werken uitgekomen zijn, u toezende en ook de vervolgen, naarmate zij uitkomen. Ik ben toch zeer ge vleid door de eer, die gij mij aandeedt. Maar eene voor waarde voeg ik hierbijindien de stad en de autoriteiten van Cavaillon mijne werken zóó hoog schatten, ik waar deer niet minder hunne meloenen en ik verlang nu, in ruil voor mijne 3 a 4 honderd deelen, dat bij gemeente- raads-besluit mij levenslang worde vermaakt eene rente van „twaalf meloenen per jaar." De onkosten van ver zending blijven natuurlijk voor mijne rekening. (Get.) A. Dumas, te St. Gratiën, digt bij Eughein:les-Bains." -Het getuigenverhoor in de zaak van Frans Muller is aangevangen. Wij resumeren dit aldus. In de eerste plaats werd gehoord de heer Bulhan, een koopman in wollen stoften, die met eene nicht van den vermoorden Briggs getrouwd is en bij wien het ongelukkige slagt offer nog eenige uren vóór zqn dood gedineerd had. De ketting, het horologie, de stok en het valies, welke voorwerpen allen op eene tafel uitgespreid lagen, werden zonder aarzelen door die getuigen herkend als het eigendom van den heer Briggs. Ook de zoou van den verslagene, die zeer bewogen scheen, herkende die voorwerpen dadelijk, doch verklaarde dat de hoed zijns vaders, volgens zijne herinnering, hooger was dan die welke nu op de tafel lag en in Muller's bezit gevonden werd. De juwelier, de heer Death, legde de zelfde ge tuigenis af, welke hij bereids voor het geregtshof in New- York had afgelegd en zoo ook deed de koetsier Matthews. Deze laatste werd echter door den heer Beards, den ver dediger van Muller, zeer scherp ondervraagd en naar het schijnt zal deze getuige het niet zeer gemakkelijk te ver antwoorden hebben, daar zijne verklaringen alles behalve konsekvvent waren. Muller, die zich gedurende het ver hoor van al die, getuigen zeer bedaard zou gehouden hebben, werd blijkbaar onsteld toen de schoonzuster van den koetsier, bij wien hij gewoond had, te, voorschijn trad om hare getuigenis af te leggen. De tranen vloeiden hem langB d.e wangen en hij smoorde zijn gekrijt voor eenige oogenblikken in zijn zakdoek. Pe ma gistraat gaf Müller zeer vriendelijk te kennen, dat hij niet den gebeelen tijd behoefde te staan, maar naar verkie zing kon gaan zitten, welken vriendelij ken, raad de beschuldigde dan opk onmiddellijk opvolgde. De verklaring van laatstgenoemde getuige was zeer gun stig voor Müller. Zij verklaarde, dat zij noch onmiddel lijk vóór, noch na den moord van den heer Briggs iets bijzonders in de handelingen van den beschuldigde had opgemerkt en dat bij den zondag morgen na den moord de zelfde kleederen aan had, als waarmede hij den vorigen avond uitging: en dat hij lang vóór den moord haar zijn voornemen had medegedeeld om naar Amerika te gaan. Vervolgens werden nog drie andere getuigen, waaronder twee voormalige kennissen van Miiller, ge hoord en de zitting werd alstoen verdaagd tot aanstaan den maandag. In de londensche straten werden dezer dagen, onder den naam van portretten van Franz Muller, afge keurde portretten van den prins van Hessen, echtgenoot van prinses Alice, verkocht. Eerst nadat de ontwerper van deze bedriegerij reeds eene aanzienlijke winst bad verkregen heeft de policig daaraan paal en perk gesteld. Thermometerstand 21 sept.'s av. 11 u. 53 gr. 22 's morg. 7 u. 55'„ "s löidd. 1 u. 62 gr. 's av. 11 u. 55 gr. 23 's morg. 7 u. 55 's midd. 1 u. 62 gr. Staten generaal. EKUSTE KAMER. Zitting van dingsdag 20 september. Mr. J. A. Philipse heeft het voorzitterschap aanvaard met eene redevoering waarbij hij zijn dank betuigde voor het hernieuwd blijk van vertrouwen, door Z. M. in hem gesteld, en waarbij hij de welwillenheid der léden inriep bij de leiding der gewigtige werkzaamheden die de kamer wachtten. Daarna is mr. H. J. Smit, nieuwbenoemd lid uitNoord- Holland, als lid der kamer toegelaten. De heer Michiels stelde voor de redevoering van den voorzitter te doen drukken. De heer Schimmelpenninck van der Oije juichte de gedane keuze van den voorzitter toe, maar achtte het drukken onnoodig, omdat de rede toch in de Staatscourant verschijnt. De heer Michiels trok hierop zijn voorstel in. Voorts zijn ingekomen een aantal regeringsverslagen, stukken en bescheiden. De kamer heeft daarna besloten de troonrede met een adres der kamer te beantwoorden. Eindelijk zijn de afdeelingen hernieuwd en hebben de leden zich naar de sektiën begeven tot het kiezen van voorzitters, ondervoorzitters en leden voor de kommis- sié voor het adres van antwoordt Zitting van woensdag, 21 september. De voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen zijn benoemd tot voorzitters de heerenvan Beeck Vollen hoven, Cost Jordens, van Andringa de Kempenaer en Taets van Amerongen; tot onder-voorzitters de heeren Cremers, vau Nispen van Pannerden, Beerenbroek en van Weel en tot leden der kommissie tot het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede de heeren van Heeekeren van Wassenaer, van Nispen, Nobel en van Eysinga. Het koncept-adres bereids gereed zijnde is ter tafel gebragt en naar de afdeelingen verzonden, terwijl hierop de zitting wordt geschorst tot des namiddags ten 3 ure. In die zitting is de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede bepaald op donderdag ten 11 ure. Tot leden der huishoudelijke kommissie zijn benoemd de heeren; van Nispen van Pannerden en van Beeck Vollenhoven. In de zitting van gisteren is het adres met algemeene stemmen aangenomen. TWEEDE KAMBjii Zitting van dingsdag 20 september. Tijdelijk voorzitter de heer Jespers Al de herbe noemde of nieuw benoemde leden zijn toegelaten, met uitzondering van de heeren Beyma toe Kingma, Cool en' de Laat de Kanier, dié zitting zullen nemen, wanneer zij de bij de grondwet voorgeschrévene eeden zullen heb ben afgelegd. Daarna -is overgegaan tot het opmaken van een lijst van kandidaten voor het voorzitterschap, der kamer. Bij de stemming voor den eersten kandidaat bekwam de heer van Reenen35 stemmen; de heerDullert 25; de heer Durabar 2de heer van Bosse 3; de heer Storm van '8&ra- vensande 1, terwijl drie blanko-biljetten in de,bus waren. De heer van Reenen de volstrekte meerderheid beko men hebbende, zal als eerste kandidaat, op de Jijstge-, plaatst worden. Voor tweeden kandidaat bekwam de heer Dullert 37 stemmen; de heer van Nispep van .Sevenaer 21; de,heer van Muiken 5; en de heeren Kien, Hngenholtz, van Heemstra en I. K. van Goltstein elk eene stem. De heer Dullert zal derhalve.als tweede kandidaat op de lijst geplaatst worden. Voor derden kandidaat bekwam de heer J. K. van Goltstein 13 stemmen; de heer van Nispen 13; de heer Jespers 16; de heer van Muiken 17; je heer Hoynck van Papendrecht 2; de heer van Bosse 2; de heeren van Heemstra, van der Linden en van Goltstein elk èéne stem, terwijl een blanko biljet in de bus was. Tweede vrije stemming. De heer van Muiken bekwam 23 stemmen; de beer van Goltstein 12; de beer Jespers 8de heer van Nispen 10, en drie ongeldige stemmen. Tusschenstemming tusschen de heeren van Muiken, van Goltstein, Jespers en van Nispen. De heer van Muiken bekwam 28 stemmen; de heer van Goltstein 13; de heer Jespers 14; van Nispen 9, en 3 blanko. Overstemming tusschen de herren van Muiken en Jespers. De heer van Muiken bekwam 34 stemmen; de heer Jespers 29 en twee blanko biljetten. De heer van Muiken zal alzoo als derde kandidaat op de lijst voorkomen. De lijst van kandidaten bestaat alzoo uit de navolgende heeren1. mr. G. J. C.,van Reenen, 2. mr. W. H. Dullest, 3. J. J. van Muiken, welke lijst Z. M. zal worden aange boden door de heeren steraopneraers, benevens de heeren Wybenga, Heijdenrijck, Dirks en de Poorter. Gemeenteraad van Vlissingen. Plaatsgebrek noopt ons het verslag van de zitting van' eergisteren tot morgen te laten liggen. Algemeen overzigt. Daar het italiaanseb parlement tegen 5 oktober is bijeen geroepen, verwacht men spoedig eenige nadere inlichtingen omtrent de tusschen Frankrijk en Italië gesloten overeenkomst, waarin volgens de Italia ook bepalingen zijn opgenomen voor eventuële aanvallen van Oostenrijk. Voor zooverre de twee hoofdpunten thans bekend zijn, zou men oppervlakkig zeggen dat die over eenkomst aan de klerikale dagbladen zeer aangenaam moet zijn. Het tegendeel is echtor het geval. Gelijk wij reeds in een vorig nommer te kennen gaven zal Pius IX,, als wereldlijk vorst, weldra tegenover zijne onderdanen geplaatst zijn zonder daarbij de bescherming der frausche bajonnetten te genieten. De hooge veront waardiging van de klerikale dagbladen vindt dus baren grond in de overtuiging dat de bevolking van Rome niet langer het wereldlijk bestuur van haren vorst wenseht en dat, ook zonder de ondersteuning van Victor Einma- nuel's troepen, zij met eigen krachten den wereldlijken troon op het vatikaan zal omverwerpen. Wij zeiden dat de klerikale dagbladen zeer veront waardigd zijn over de fransch-italiaansche overeenkomst. „Mogt deze werkelijk geteekend zijn zegt Le monde op twijfelenden toon en met kwalijk verborgen woede wij zouden ons daarover meer om Frankrijk's wille bedroeven, hetwelk afstand zou doen van eene zijner schoonste aanspraken op onze vereering, dan wel ons ongerust maken over het lot van het pausdomhetwelk alle magten der aarde kunnen verlaten, maar hetwelk de Voorzienigheid immer zal bijstaan." Nadat Le monde van den eersten schrik zal zijn beko-, men, verwachten wij weldra eene oproeping in hare kolommen te zien verschijnen, om soldaten te werven voor het pausselqk leger, hetwelk de heilige stad niet tegen buitenlandsche vijanden zal moeten beschermen, maar hetwelk het wereldlijk bestuur te llouie tegen den wil van eigene onderdanen zal trachten te handhaven. Behalve de klerikale dagbladen is ook een gedeelte der bevolking te Turijn ontevreden over de fransch-italiaan sche overeenkomst. Eene demonstratie om van die ontevredenheid over de politiek van het ministerie te getuigen, trachtten eenige heethoofden dezer dagen te vergeefs uit te lokken. De groote menigte bleef even wel onverschillig. Deoorzaak dezer ontevredenheid is te zoeken in het egoïsme van een deel der turijnsche bevolking, hetwelk door de verplaatsing van den hoofdzetel des bestuursnaar Milaan of Florence, zich van de voordeelen verstoken zal zien, welke Turijn als hoofd- en residentie-stad daar aan opleverde. Omtrent de deensch-duitsc.he kwestie, welke in de laatste dagen slechts eene tweede plaats op het europeesch staatstooneel innam, wordt niets belangrijks gemeld. De konferentie te Weenen, welke woensdag hare vijfde zit ting moest houden, heeft dezeweder verdaagd, omdat de vertegenwoordiger van Pruissen omtrent zeker punt nog geen e instmktiën uit Berlijn had ontvangen. Daar de heer von Bismarck veel belang meent te hebben in het vertragen van den loop der onderhandelingen en ook Denemarken, gelijk wij onlangs betoogdendoor eepe

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2