r 152. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdag 1864. 24 September. Editie van vrijdag avond 4 ure. Middelburg 23 september. De Staatcourant van woensdag bevat bet koninklijk besluit van den 8 september 1864, houdende nadere wijziging van het koninklijk besluit van 1 augustus 1861 (Staatsblad no.62) tot uitvoering van art. 24 der wet van 1 junij 1861 (Staatsblad no. 53) bevattende bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers. In het nommer van gisteren is andermaal opgenomen het koninklijk besluit van den 10 september 1864, hou dende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederlandsch- Indië. De kolonel graaf van Limburg Stirum, inspekteur van het wapen der genie, vertoeft te Ylissingen om de vestingwerken te inspekteren. Op den 20 dezer is door Z. M. ten gehoore ontvangen don Juan Antonio de Rascon, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van H. M. de koningin van Spanje, ter overhandiging van de kennisgeving van het huwe lijk van Z. K. H. den graaf van Parijs met H. K. H. de infante donna Maria van Spanje. In een brief uit den Haag aan L'echo du parlement van gisteren komt o. a. het volgende voor „Onze koningin reist thans in Duitschland. Het bezoek dat zij aan de keizerin Eugénie te Schwalbach gebragt heeft, valt hier niet zeer in den smaak. Echter neemt men de napoleontische sympathiën in aanmerking welke zij aan haar afkomst te danken heeft en men stelt zich gerust met de gedachte, dat in Nederland de afkeer tegen het bonapartisme zoo levendig en zoo blijkbaar is, dat nooit eenigerlei toenadering tusschen Holland en het tweede keizerrijk mogelijk is." Vrijdag is te Amsterdam de jaarlijksche vergadering der Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen gehouden. De voorzitter, de heer A. Beeloo, opende haar met een rede, welke de vraag tot onderwerp hadwat is de bedeeling der letteren bij de groote vorderingen der wetenschappen in onzen tijd? Daar de hoogleeraar van der Wijck, uit hoofde van liet groninger jubilé, uiet tegenwoordig was, werd de hem toegekende gouden medalje voor zijn verhandeling over Kinker als wijsgeer aan den sekretaris ter hand gesteld. Uit het verslag bleek dat de maatschappij thans 600 leden telt. Als prijsstof voor een volgend jaar werd gekozen: Een oor spronkelijk blijspel. Op de prijsvraag: „Hebben kunsten regt op den steun der regering? was geen voldoend ant woord ingekomen. dit artikel staakten, is het in een tweede met de meer derheid van ééne stem aangenomen. De voorstanders van dat genomen besluit beriepen zich te regt op het gebeurde te Santiago, en meenden dat het beter was de put te dempen voor dat het kalf er in viel. De tegenstan ders, hoewel het beginsel toejuichende, wilden het artikel geen terugwerkende kracht gevun vogens de vele raoei- jelijkheden welke het vooral voor de kerken in onze stad, die alle verscheidene uitgangen hebben en dus gelegen heid genoeg geven tot verwijdering, zou na zich slepen. De voorsteller van het tweede deel was echter van meening dat dit geen bezwaar moest geven, daar geen ligchaam beter betalen kan dan de kerk, welke appreciatie natuur lijk geheel voor rekening blijft van dat lid en wel niet op de stemming zal hebben geïnfluenceerd, daar zij niet ge heel juist is. Hoe het zij, het artikel is, gelijk ik zeide, aangenomen; en voorzeker verdienen in mijn oog de mannen hoogen lof, die in het belang van het publiek, ter voorkoming van mogelijke ongelukken, bij opeenhoo- ping der menigte voor de uitgangen, over alle bezwaren van partikulieren aard hebben durven heen stappen, hoe wel zij ongetwijfeld daarmede zich aan de miskenning en verguizing van velen, die zich in hun bijzonder belang benadeeld zullen zien, blootgesteld hebben. Had ik op het artikel iets aan te merken, dan zou het op de redaktie zijn: uit het oogpunt van taal en stijl beschouwd, is deze afschuwelijk." Men weet dat er in de laatste jaren in brochures en tijdschriften op allerlei wijze en met miu of meer regt beweerd wordt dat het notariaat hier te lande in een staat van verval verkeert. Onlangs heeft de heer W. A. van Bijlert, notaris te Rotterdam, een anderen weg gekozen om herstel vau grieven te dien. opzigte te erlan gen. In een adres aan de tweede kamer der staten gene raal heeft hij op nieuw betoogd dat de wet op het notaris ambt geene voldoende waarborgen voor de zedelijkheid en kunde van den notaris en voor een voldoend middel van bestaan in zijne betrekking aaubiedt. Gebrek aan op leiding van de aspirant-notarissen, de onvoldoende wijze, waarop de noodige kunde van deze is gewaarborgd alsmede gebrek aan toezigt op het gedrag van aspirant notarissen en notarissen noemt de adressant de oorzaken van het beweerd verval van het notariaat. Hij dringt daarom aan bij de tweede kamer op eene uitnoodiging aan de regering om een wetsvoorstel in te dienen tot eene „nieuwe inrigting van het notariaat", voorts om tot geene vermeerdering van het aantal notarissen over te gaan en in elk geval geene notarissen te benoemen, tenzij de behoefte hieraan gebleken is. Uit Dordrecht schrijft men ons „In de laatste bijeenkomst van den gemeenteraad, die eenige zittingen gewijd heeft aan het bespreken en vast stellen van eene verordoning op het bouwen, is o. a. het volgende artikel aangenomen „Gebouwen of lokalen, bestemd of gebruikt om aan het publiek met of zonder betaling toegang te verleenen, moeten voorzien zijn van deuren die naar buiten opengaan, en in genoegzaam getal, ter beoordeeling van burgemees ter en wethouders. Al hetgeen strijdig met dit voorschrift bestaan mogt, moet binnen zes maanden na de afkondi ging dezer verordening dienovereenkomstig zijn daar gesteld." „Op dat artikel is nog al wat afgedongen geworden, doch gelukkig zonder vrucht. Hoogst bezwarend werd het tweede deel er van geacht door verschillende leden, met het oog op alle publieke gebouwen, kerken, plaatsen van zamenkomst enz. enz. Alle die gebouwen moeten dus binnen een half jaar voorzien worden van andere deuren-, ongetwijfeld voor vele individus en ligchamen eene buitengewone uitgave. Dit valt niet te ontkennen, en dit hebben dan ook vele leden van den raad gevoeld en erkend. Nadat in eene eerste zitting de stemmen over Het examen van aspiranten voor het surnumerairschap bij de registratie enz., dat in oktober zou plaats hebben, is uitgesteld tot 24 november e. k. Er zullen ongeveer 20 sollicitanten zijn en daarvan kunnen 7 a 8 worden geplaatst; eene verhouding die gunstig mag worden Op den 9 augustus 1864 heeft te Londen de uitwisse ling plaats gehad der akten van bekrachtiging op het traktaat van vriendschap, handel en scheepvaart, den 16 oktober 1862 tusschen Nederland en de Hawaii-eilanden gesloten. Staatscourant Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer W. J. C. ridder Huijssen van Katten dij ke, minister van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de IJzeren kroon le klasse, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. dbg er. Toegekend de rang van len luitenant aan den heer F. Dunkier, direkteur van de muziek bij het rege- ment grenadiers en jagers. posterijen. Benoemd tot direkteur van het postkan toor te Schiedam de heer R. van Ruyven, thans kommies der posterijen le klasse; tot direkteur van het postkan toor te Almelo de heer W. F. K. Gouwe j thans kommies der posterijen le klasse; tot kommiesen der posterijen le klasse, de heeren J. AlbardaenH. van Yssel Groothuis, thans kommiesen 2e klasse2e klasse, de heeren G. F. Penning en H. A. Thoonsen, thans kommiesen 3e klasse; 3e klasse, de heeren M. G. Engelhart en J. F. W. van Veeren, thans surnumerairen bij het zelfde vak van administratie. Onderwijs. De Staatscourant van gisteren bevat het verslag der kommissie, belast met het afnemen van het examen A volgens art. 59 van de wet op het middelbaar onderwijs, uitgebragt aan zijne excellentie den minister van bin- nenlandsche zaken. Gemengde berigtcn. Door de heeren Shand Mason Co. te Londen, die op de alhier gehoudene tentoonstelling van brandspuiten den eersten prijs en gouden medalje hebben behaald, zijn ƒ50 geschonken aan de armen van Middelburg en ƒ50 aan den verst afwonenden inzender uit Nederland. Dingsdag middag is aan boord van Zr. Ms. stoom- fregat Adolf hertog van Nassau, liggende ter reede van Vlissingen, een bootsmans leerling uit den mast gevallen en met het hoofd op een kanon nedergekoraen. Reeds den volgenden morgen is hij aan de gevolgen daarvan overleden. Dingsdag morgen heeft boven de gemeente Groede een hevig onweder gewoed, waarbij de bliksem sloeg in het huis vau eeu metselaar in de Bleekerstraat en wel door den schoorsteen, vervolgens door den gemetselden schoorsteenmuur in het woonvertrek langs den wand tot tegen de zoldering, waarin een gaatje werd geslagen, waardoor hij een kist met in hooi gepakte glazen pannen ontvlammen deed; daarna keerde hij weder langs den wand, achter eeu kastje, sloeg een gat in het schoorsteen stuk en verliet zoo weder door den schoorsteen het ver trek. De vrouw van den metselaar, die in het vertrek aanwezig was, is ongedeerd gebleven. Te St. Laurens (België) is de bliksem zoodanig door den steenen molen gegaan dat daarin een geheele poort geslagen is; een tweede straal verbrijzelde gedeeltelijk de molenkap, alles echter zonder brand te veroorzaken. Aanstaanden donderdag zal te Sluis een feest plaats hebben, waaraan negen verschillende muziek- en zanggenootschappen zullen deel nemen. De programma's dezer feestviering zullen weldra verkrijgbaar worden gesteld. De opera l'Africaine geeft tot een niet onaardig inci dent aanleiding. In de Figaro Programme is namelijk plot seling eene zeer gedetailleerde kritiek over die beruchte opera verschenen, waarbij elk nummer der partituur ter sprake wordt gebragt, om tot de konklusie te komen dat de eerste akte schitterend fraai is, dat de tweede en derde akten zich door de hoogste mate van onbeduidend heid kenmerken en dat de vierde en vijfde akten er nog ai mede door kunnen. Men zal zich ligtelijk een denk beeld kunnen vormen van de woede en de wanhoop van den heer Perrin, den direkteur der opera, die zoo onver wacht het geheim ontsluijerd ziet dat de grootste aan trekkingskracht moest wezen om te eeniger tijd de eerste voorstellingen der Africaine te bezoeken. Hij heeft zich gehaast om in de dagbladen bekend te maken dat al wat de Figaro Programme geschreven heeft een louter ver zinsel is, want dat niemand ter wereld de partituur i gezien heeft dan hij, Perrin, en de heer Fétis, executeur I testamentaire. I Hoewel het boksen in Engeland verboden is, blijft het daar toch eene lievelingsuitspanning bij uitnemend heid. The times, die herhaalde malen tegen het onzede lijke schouwspel, daardoor veroorzaakt, is opgekomen, bevat een berigt, dat den 4 oktober e. k. tusschen James Mace en Joe Coburn, twee beroemde boksers, eene boks- partij zal plaats hebben en dat de overwinnaar daarbij 500 p. st. of 6000 zal winnen. Zij zal in Ierland worden gehouden, in de omstreken van Dublin. Het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam is gedu rende de afgeloopen week door cirka 20.000 personen bezocht. Van 12 tot 20 dezer zijn te Scheveningen slechts 12 haringschuiten aangekomen, die gezamenlijk geleverd

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1