bet dan baten zich tot zijne exc. te wenden? Een voort durend beroep op de publieke opinie zou," meende men, „meer uitwerken dan een beroep op den minister." „Eene reeks feiten wordt ons medegedeeld, die van het opmerkelijk flaauw en slap bestuur der zaken op ergerlijke wijze getuigen. Een planter levert bij een der distrikts-kommissarissen een klagt in tegen arbeiders (onder staatstoezigt geplaatst!), die weigeren zich in het hospitaal te begeven, waarvan één reeds maanden lang geen arbeid verrigt en nog niets van zijn hoofdgeld be taald heeft. Hij wordt streng vermaand door den dis- trikts-kommissaris, maar het baat niet. Eindelijk wordt bij dus voor hem gebragt, en wat is het vonnis: „Ga heen en doe beter." Dat kan men denken! Dergelijke voorbeelden bederven de ncgerbevolking in den grond, en hare brutaliteit wordt alle begrip te boven gaande. „Maar dikwijls wordt op de klagten geen antwoord, en zelfs hoegenaamd geen gevolg daaraan gegeven. Wat figuur maakt nu de planter tegenover de onwillige negers? zijn gezag is totaal verlamd, vernietigd. „Ook een andere klagt, inhoudende dat een „geheele magt weigert aan den arbeid te gaan, en dat midden in de inzameling der koffij, en nadat vergeefs alle wel willendheid is te baat genomen om het volk aan den arbeid te houden, antwoordt de burgerkapitein, met verwijzing naar den distrikts-kommissaris, dood-lakoniek: „Vermoedelijk onderstel ik, dat in deze geheele streek het zelfde plaats vindt: van twee plantages weet ik dit met zekerheid te melden." „Welk een toestand! Het zijn dus geen geïsoleerde feitenneen, een ambtenaar getuigt in een officieel schrijven dat het zóó in een geheele streek toegaat." Keglszaken. Zoo als wij in de tweede editie van ons vorig nommer mededeelden is de behandeling der zaak van J. N. van dei- Halen voor het provinciaal geregtshof van Zeeland maan dag voortgezet. In de eerste plaats is nog als getuige ge hoord mr. J. Moolenburgh, prokureur bij de arrondisse- ments regtbank teZierikzee, tot wiens dagvaarding het hof zaturdag bevel heeft gegeven. Zijne verklaringen hielden eenige mededeelingen in betreffende den aanvang ende schorsing der civiele procedure. Hij heeft tevens zijne toe stemming gegeven, evenals de weduwe Kooijman, tot het openen van eenige stukken in omslag, die gediend hebben tot vergelijking der handteekeniDgen van Kooijman, waarvan de prokureur-generaal de opening rekwireerde. De verdediger heeft namens den beschuldigde daartegeu geprotesteerd, doch het hof heeft, na gedelibereerd te hebben, bevolen dat de opening dier stukken zou plaats hebben. Na de inzage en gedeeltelijke voorlezing daar van zijn verschillende getuigen andermaal gehoord, tegen wier verklaringen de beschuldigde zeide geene bedenkingen te hebben, daar hij zich niet alles herinne ren kon wat zij zoo al gezegd hebben. Vervolgens is de beschuldigde zelf ondervraagd. Hij bleef echter tot het einde ontkennen zich aan valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. De verschil lende bezwaren welke hem door den voorzitter werden voorgehouden deden hem in die ontkentenis niet wanke len. De voorzitter schorste de zitting, doch gaf hem vooraf te kennen dat hij gedurende die schorsing hem tijd wilde gunnen om met zich zeiven en zoo noodig met zijn verdediger te raadplegen, of hij bij zijne ontkentenis volhardde. Nadat de zitting hervat was luidde het ant woord op de vraag aan den beschuldigde, of hij nu be kennen wilde, nogmaals ontkennend. Hij heeft echter op herhaalde navraag eindelijk nog aan het hof overgelegd een regu van den makelaar Berg, waarop tevens eene kwitantie gesteld was van /500, geteekend door J. Kooijman. De prokureur-generaal verzocht dit stuk ter zijner beschikking te mogen heb ben, onder verklaring dat hij bet niet als echt erkende. Na deze verklaring verzocht de verdediger in het belang van den beschuldigde dat het hof de verifikatie van dat stuk zou bevelen. In raadkamer heeft het hof hierover langdurig beraadslaagd en eindelijk bij gemo tiveerd arrest bevolen dat de verlangde verifikatie zal plaats hebben, terwijl als deskundigen zijn benoemd de hecrcn J. van Sluijs, L. de Man en J. Vermeulen, onderwijzers alhier, aan wie zal worden opgedragen een onderzoek en het uitbrengen van verslag. De zitting werd daarop geschorst tot dingsdag voor middag ten 101 ure, terwijl alsnu aan al de getuigen verlof is gegeven zich te verwijderen. In de zitting van gisteren gaf de prokureur-generaal kennis dat, volgens 's hofs bevel tot benoeming van des kundigen, als zoodanig waren gedagvaard de heeren J. van Sluijs, L. de Man en J. Vermeulen. Daar deze heeren tegenwoordig waren hebben zij in handen des voorzitters den eed als deskundigen afge legd tot het instellen van een onderzoek en het uitbren gen van verslag omtrent een door J. N. van der Halen in de zitting van maandag overgelegd stuk, hetwelk hun ter griffie van het hof zal worden ter hand gesteld, bene vens de noodige stukken van vergelijking. De voorzitter gaf te kennen dat de door den beschuldigde zeiven veroorzaakte vertragingin den gang van dit proces geen aanleiding raag zijn tot het uitstellen van andere aanhangige en reeds vastgestelde procedures, zoo dat de deskundigen eerst zaturdag 1 oktober hun verslag ter griffie van den liove zullen moeten overleggen en de ver dere behandeling dezer zaak is uitgesteld tot woensdag 5 oktober, des voormiddags ten 10 ure. Gemengde berigtcn. Zaturdag is docr schipper M. van der Ploeg te Zierikzee aangebragt het lijk van een onbekend volwassen mans persoon, hetwelk door hem in de Zandkreek is gevischt. Naar de kleeding te oordeeleu is het het lijk van een varensgezel. De voorwerpen bij hem gevonden bestaan in een zilveren horologie, een koperen tabaksdoos en eenig geld. Het lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Dooj 4e zorg der policie is terstond eene lijkschouwing geschied, waarna het lijk op het kerk hof te Zierikzee ter aarde is besteld. Er is niets gevoD- den wat eenige inlichting omtrent naam of afkomst gaf. De persoon, welke zich zeiven in dronkenschap had opgegeven als medepligtig aan den moord van deu heer Briggs, August King, is, na een nader onderzoek in vrij heid gesteld. Naar men verneemt heeft wijlen deheerRijsterborgh zijne werken over den waterstaat gelegateerd aan het instituut van ingenieurs te Delft. Den 17 vervoegde zich een rijk gekleede dame bij eene famielje te Gouda en gaf daar te kennen dat zij was gehuwd met den jongsten zoon, vroeger in Amerika, thans in Oost-Indië verblijf houdende, alwaar hij door dit huwelijk zeer rijk was geworden; dat zij met de land mail herwaarts was gekomen ten einde met de famielje kennis te maken, voor wie zij vele cadeaux had rnedege- bragt, zijnde echter van dit huwelijk niets aan de famielje bekend, die nog kort geleden een brief van den zoon uit Amerika had gehad. De kommissaris van policie van het een en ander ingelicht zijnde, heeft die dame over deze ongeloofelijke geschiedenis gehoord,hetgeen ten gevolge had dat zij naar het policie-bureau werd overgebragt, alwaar bleek dat zij geheel van geld ontbloot was, dat zij vroeger reeds was gestraft voor diefstal en dat zij veel overeenkwam met een signalement van eene dame, die in de maand januarij jl. te 's Hertogenbosch en Tilburg eene famielje onder dergelijke voorgevens voor geld en kleederen had opgeligt, terwijl zij nog op meer andere plaatsen binnen dit rijk de zelfde praktijken moet hebben gepleegd, om zich geld, goed en onderhoud te verschaffen. H. M. de koningin heeft de opdragt aangenomen van eeu bundel oorspronkelijke novellen van den heer Engel, welke bij den boekhandelaar Noordhoft'te Gronin gen het licht zal zien. De voorbeelden van wraaknemingen door paarden zijn weder met een vermeerderd. Een palfrenier van een rijtuighouder in de rue Villiot te Parijs had dezer dagen een paard zonder reden mishandeld. Het dier schijnt zich voorgenomen te hebben zich te wreken als het met den palfrenier alleen in den stal zou wezen. LI. zaturdag althans deed zich dit het eerst voor. De palfrenier was bezig den grond op te vegen, toen het paard zich plot seling op hem wierp, hem ter aarde deed tuimelen, met de voorpooten op hem ging liggen om hem in bedwang te houden en hem toen op ontzettende wijze beet. Op het gekerm van den palfrenier schoten zijne kameraden hem te hulp, die evenwel slechts na hevige inspanning er in konden slagen om het paard zijn prooi te doen los laten. De gekwetste is naar het hospitaal Saint-Antoine vervoerd, maar verkeert ine hopeloozen toestand. Dezer dagen werd te Weenen een lithografist in hechtenis genomen, die een florijnnoot had nagemaakt. Ten einde zoo veel mogelijk zeker te zijn, dat hij niet voor de tweede maal een valsche florijnnoot op de zelfde plaats zou aanbieden, had hij op een plan der hoofdstad al de straten aangeteekend, alwaar hij een dergelijk stuk had gewisseld. Wij vernemen dat de kerkeraad der christelijke afgescheidene gereformeerde gemeente te Leiden zich bij adres tot de regering heeft gewend, om te verkrijgen dat zij verbiede dat op zondag aanstaande de tentoon stelling van landbouw geopend, muziek op het plantsoen, een rijtoer binnen de stad en een tooneelvoorstelling in den schouwburg gegeven worden, op grond dat de beta melijke viering van den wekelijkschen rustdag daardoor wordt verstoord. Een adres van ingezetenen tot het zelfde doel is reeds met een aantal handteekeningen, naar men zegt 400, voorzien. Eenigen tijd geleden nam te Londen zeker restau rateur het volgend middel te baat om met één slag een in de buurt wonenden konkurrent te vernietigen, die door goede bediening en uitmuntende spijzen zeer vele personen zijne woning zag binnentreden. Op zekeren middag, terwijl de eetzaal opgevuld was met een groot aantal personen, hield voor de deur van The New Blue Pig een kar stil. De voerman nam daaruit een aantal doode honden en katten, droeg deze de zaal binnen en legde ze op het buffet, terwijl hij met luider stemme riep: „hier is het zesde dozijn, heden avond zal ik de overige brengen!" Hij verwijderde zich daarop zoo snel mogelijk en reed in galop weg. Van dat oogenblik was de eigenaar van The New Blue Pig geruïneerd en begaven zich zijne vroegere kalanten naar zijn buurman, die daartoe boven staand middel had uitgedacht. Te Palinges (Saone et Loire) heeft door het on- voorzigtig behandelen van vuurwerk een groot ongeluk plaats gehad. Er zou namelijk vuurwerk op de markt worden afgestoken ter gelegenheid van eene feestviering. Plotseling ontvlamde een der vuurwerken en sprong uiteen, met het ongelukkig gevolg dat de stukken eene balzaal binnenvlogen en er eene vreesselijke verwoesting aaurigtten. Een negentienjarig meisje werd op de plaats gedood; twee andere meisjes, het eene vijftien en het andere zeventien jaren oud, werden zoo zwaar gewond, dat zij weinige uren later den geest gaven. Aan een man moest de arm en aan een ander het been afgezet worden, die beiden letterlijk verbrijzeld waren. Een ge huwde vrouw bekwam eene wond aan het hoofd, van zulk een ernstigen aard dat men aan het behoud van haar leven wanhoopt. Verschillende andere personen hebben kwetsuren en beenbreuken ontvangen, die hun leven evenwel niet in gevaar brengen. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van de verslagenheid die dat ongeluk te midden der feestvreugde te weeg bragt. Toen de drie scherpregters, die te Foix het dood vonnis aan Latour hadden voltrokken, des namiddags de plaats verlieten, trok vooral een hunner de aandacht van het publiek tot zich, doordat zijn rok met het bloed van den ter dood gebragte was bevlekt. Er loopt een gerucht dat een engelschman, die van Londen naar Foix was gekomen, alleen met het doel om de teregtstelling bij te wonen, dien rok voor 20 pond sterling heeft ge kocht. Aan het stationsgebouw werd de koop gesloten. Le droit deelt mede, dat te Metz iemand door de korrektionele regtbank aldaar is veroordeeld tot beta ling van 1.50 franks boete en de kosten (het minimum der straf), wegens de volgende overtreding of ontduiking van de postwet. De persoon in kwestie namelijk korres- pondeerde met een bloedverwant te Lyon, door het zen den van een courant uit Metz, tot den gewonen lagen prijs gefrankeerd, en in welk dagblad hier en daar letters waren aangestipt, die, bij elkaar gevoegd, woorden en volzinnen vormden, waarin berigt over den gezondheids, toestand van een kind gegeven werd. Deze fraude be spaarde telkens 15 centimes aan den pleger, zijnde het verschil tusschen het porto van een dagblad en dat van een gewonen brief. Burgerlijke sïaiul. Middf.l.burg. Eerste huwelijksafkondiging den 18 dezer: J. F. Stoets, jra. 31 j. met M. P. Liesoy, jd. 19 j. J. R. Agaart, jm. 29 j. met P. de Bruijne, jd. 30 j. G. W. Toledo, jm. 31 j. met S. Eijgel, jd. 22 j. (Van 10 tot 17 september.) Vgissingen. Bevallen: II. Harame, geb. de Beer, z. A. W. Louwerse, geb. Engelbert, z. ,T. C. II. KI ij berg, geb. Larsen, z. D. van Kampen, geb. van Hercules, z. J. P. van der Welle, geb. Verbrnggen, d. M. Harent, geb. Brou wer, z. M. L. Krug, geb. Hoskens, z. Overleden: C. Prins, d. 11 w. J. van der Schragen z. 3 j. C. de Pierre, d. 17 m. A. Iluvers, d. 4 m. C. van Duure, z. 6 j. Gors. Bevallen: D. Voois, geb. Reijnbout, z. M. T. Koens, geb. de Meulemeester, z. K. C. de Dreu, geb. Baveco, z. D. C. Adriaanse, geb. Arnoys, d. Overleden: D. Mallekote, vrouw van ,T. Pijke, 55 j. C. van der Mark, d. 2 j. M. Moerland, man van J. Uyt den Bogaart, 75 j. A. Adriaanse, d. 14 j. Zikkikzee. Bevallen: H. P. F. Huiskens, geb. Huff- meijer, d. M. C. Bosaans, geb. Deurloo, z. J. C. den Boer, geb. van Driel, z. P. J. van Blokpoel, geb. Rinkier, d. J. Le Sage ten Broek, geb. Kooijman, d. C. Moolenburgh, geb. llocke van Weel, d. A. C. Vors then vel Labrand, geb. Hariuck, d. J. van Maanen, geb. Buetveld, z. Overleden: M. Waalbeek, d. 9| m. E Bal, d. 16 d. L. J. Keijzer, z. 3 j. II. Kooijman, z. 15 ra. D. de Vos, weduwn. 77 j. T. van der Reijdt, d. 2 m. J. Schilling, wed. van C Schultens, 44 j. T. van dar Meessele, vrouw van J. Tris, 74 j. S. C. M. Rosier, z. 4 j. J. C.Geleynse, z. 3J- m. N. Bal, z. 3 weken.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2