MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 150. Dingsdag 1864. 20 September. Editie van maanda» avond 4 ure. Middelburg 19 september. Yan de troonrede waarmede Z. M. de koning heden de vergadering der staten generaal in eene vereenigde zit ting der beide kamers geopend beeft, brengt de telegraraf-- tans tie volgende schets over: De toestand van het vaderland is over het algemeen gunstig te noemen; de betrekkingen met de buitenlaud- sche mogendheden staan bij voortduring op den meest gewenschten voet; zee- en landmagt geven bij voortdu ring redenen van tevredenheid. Hoewel de toestand van Indië in vele opzigten bevredigend kan genoemd wor den, wordt Java echter door eene hevige ziekte geteisterd en is het zijner majesteit» levendige wensch spoedig te vernemen dat zij geweken is. De gevolgen van de eman cipatie dor slaven in West-Indië zijn aanvankelijk niet ongunstig. De wetsontwerpen tot vaststelling van de reglementen op het beleid der regering in de koloniën Suriname en Cura§au zullen weder worden ingediend. Wetsontwerpen tot vaststelling der tarieven voor Indië en tot regeling van onderscheidene andere onderwerpenwelke met landbouw en nijverheid aldaar in verband staan, zullen mede worden aangeboden. Eene hervorming van het korps van den waterstaat wordt voorbereid. De aanleg van spoorwegen wordt regelmatig voortge zet, ook door aansluiting met bet buitenland en het ver- leenen van koncessiën voor nieuwe lijnen. De wet tot regeling van het middelbaar onderwijs vindt allenvege deelneming en medewerking. Hoewel de oogst niet rijk kan getioenid worden, heeft hij echter goede uitkomsten opgeleverd. De aanbouw van zeeschepen is toenemende. De wetsontwerpen op de schutterijen, inkwartieringen en die tot regeling voor de uitoefening der geneeskunst worden op nieuw aangeboden. De geldmiddelen vergunnen iret schulddelging voort te gaan. Wetsontwerpen in verband staande met de geheele afschaffing van plaatselijke akeijnsen en andere financiële maatregelen zullen in den loop dezer zitting worden aangeboden. Ook omtrent de rijkskomptabiliteit zal eene voordragt geschieden. De rede waarmede de minister van binnenlandsche zaken zaturdag in naam des konings, de vorige zitting heeft gesloten, luidt aldus: „Mijne heeren „De zitting, welke de koning mij opdraagt te sluiten, onderscheidde zich door groote werkzaamheid. Zij om vatte eene reeks van voorstellen tot herziening van het belastingwezen; het wetboek van strafvordering; de reglementen op het beleid der regering in West-Indië; het geneeskundig staatstoezigt. „Bleef het, wat deze onderwerpen betreft, bij onder zoek, ten aanzien van vele andere werden afdoende maat regelen vastgesteld; voor een groot aantal werken van algemeen nut hebt gij de vereischte wetten en middelen ingewilligd; gij hebt de lang gewenschte opheffing van -een der meest belemmerende en dure akeijnsen uitge sproken; den werkkring der Nederlandsche bank door de wet omschreven en uitgebreidhet beheer en de ver antwoording der geldmiddelen van Neêrlandsch-Indië geregeldgij hebt tot vorming van hen, die aldaar eene aan maatschappij en staat dienstige bestemming zoeken en den nederlandschen invloed in die gewesten moeten versterken, eene nieuwe instelling in het leven geroepen. „De koning, uwe ijverige zorg ter bevordering van zóó vele gewigtige aangelegenheden erkennende, wil dat ik u, mijne heeren, de betuiging van zijn dank overbrenge. „In naam des konings verklaar ik deze vergadering der staten generaal gesloten." De groote feestviering van het 25Djarig bestaan der groniugsche hoogeschool schijnt tot algemeen genoegen te zijn afgeloopon. Nadat maandag door een honderdtal i jonge dames in het koncerthuis aan het studentenkorps j een vaandel was aangeboden, waarbij mejufvrouw Diest j Lorgion met bevallige vrijmoedigheid een toespraak j hield, welke door den rector der studen ten-vereeniging jhr. van Panbuys beantwoord wer^begon des dingsdags namiddags-ten -ij me de feoarvfeïflGg "mei hetiöideii dorp klokken en met eene in de Martinikerk door den hoog leeraar Hofstede de Groot gebonden godsdienstige rede voering. Des avonds vereenigden zich ongeveer 800 oud-studenten tot eene reünie in het nieuwe beursge bouw, dat, ofschoon nog niet geheel vollooid, voor de feestelijkheden van dien avond en volgende dagen smaak vol en doelmatig daartoe was ingerigt. Tegen 84 ure bragt het korps studenten eerst aan de dames, die het vaandel geschonken hebben, en die in het huis De beurs vereenigd waren, en daarna aan hunne oudere broeders eene serenade met muziek en fakkellicht. Bij monde van den rector, jhr. van Panhuys, werd den reünisten hulde gebragt. Deze toespraak, begroet met daverend gejuich, werd beantwoord door den voorzitter der oud studenten, mr. A. Modderman, die tot eene bevestiging van den band tusschen oud en jong,tusschen hen, die student ge weest zijn, zijn en worden, eene prachtige zilveren bokaal aan het studentenkorps aanbood. Inmiddels werd de stad door eene elektrische verlichting op den Martinitoren verlicht, en hadden er feestelijke bijeenkomsten plaats. Woensdag brak de eigenlijke plegtige feestdag aan. Reeds vroeg in den morgen klonken de toonen van het kariljon op den Martinitoren. Ten 104 ure begaven zich de akaderaische senaat en de heeren studenten van het akademie-gebouw naar de vischmarkt, alwaar de oud studenten zich bij den trein aansloten, en alzoo ging de plegtige en indrukwekkende optogt naar de Martinikerk. Niettegenstaande zoo schrijft men ons de rede voering van professor Jonekbloet, die daar gehouden werd, twee en een half uur duurde, heeft zeker niemand zich verveeld. Algemeen bewonderde men den takt en de kracht, waarmede de redenaar gesproken heeft. Zijne stem is krachtig en belooft veel voor de 2e kamer. Ook zijn moed is groot, want hij heeft er op aangedrongen, dat voor het publiek de deuren der kerk bij gelegenheid zijner rede geopend zouden zijn, en niet slechts voor de geïnviteerden. Een vorige keer, bij de iuwijing van het akademie-gebouw, werd de zeilde maatregel toegepast, met dit ongelukkig gevolg, dat niemand den redenaar verstaan heeft. Een oogenblik dreigde ook woensdag een stormhet was in den aanvang der rede; de opeen gepakte menigte begon te wandelen door de kerkoogen- blikkelijk zweeg de redenaar en de rust was hersteld om niet verbroken te worden. Zijn thema washet verleden, het tegenwoordige en de toekomst der groninger hooge school, waarbij hij de geschiedenis dezer instelling schetste. Des namiddags ten 4 ure had in het koncert huis de feestmaaltijd der autoriteiten en andere genoo- digden plaats, en begon de gekostumeerde optogt van het stiidentenkorps, voorstellende de intogl van Maria, koningin-weduwe van Hongarije, landvoogdes over de Nederlanden, in Groningen den 20 junij 1545. Rijk en prachtvol waren de kosturaes; moeite noch kosten zijn door de studenten gespaard, om dezen optogt allen luister bij te zetten, die zoowel bij dag als bij fakkellicht heerlijk voldeed. Op den derden feestdag had de plegtige uitreiking der diploma's aan de honoris causa, nieuw benoemde docto ren, plaats in de groote gehoorzaal, bij welke gelegenheid prof. Hecker de ontwikkelingsgeschiedenis van den geest op het gebied der wetenschap in losse trekken schetste. Aan de gegraduëerden werden, terwijl de toonen van het Iö vivat door de zaal weerklonken, de diploma's uitgereikt. Hierop volgde de iuwijing van het nieuwe bibliotheekgebouw en des avonds hielden de boekhandelaren en boekdrukkers met hunne gezellen een optogt, waarbij een snelpers feestliederen drukte die onder de menigte werden rondgestrooid. De illuminatie, die inmiddels ontstoken was, werd door beter weder begunstigd dan zich aanvankelijk liet verwachten. Des vrijdags hadden nog harddraverij, tooneelvoor- stelling, vauxhall enz. plaats en, zoo als de meeste fees ten, werd ook dit met een vuurwerk besloten. De ingenieur van Rosenthal is te Boxtel druk bezig met het afbakenen der spoorweglijn van Boxtel op 's Hertogenbosch. De werkzaamheden aan de lijn Boxtel- TiUyiirg -nadeien siaio vo'.Vooijiiig, zocdal* men -het» begin van het volgende jaar de opening van deze spoor- weglijn voor het publiek met grond kan te gemoet zien. In de vrijdag te Arasterdam gehouden vergadering van de aandeelhouders der hollandsche spoorwegmaat schappij, zijn met algemeeue stemmen de vroeger mede gedeelde voorstellen van den raad van administratie aangenomen. Op eene aanmerking van sommigen betreffende de aangekondigde voorstellen op de aan staande vergadering van aandeelhouders der rijnspoor wegmaatschappij, antwoordde het bestuur,dat de holland sche maatschappij niet heeft afgezien van een zijtak, van Leiden uitgaande, en dat de voorstellen, welke eerstdaags door het bestuur der nederlandsche rijnspoorweg-maat schappij aan het oordeel van hare aandeelhouders zullen worden onderworpen, geen uitvloeisel zijn van eenig gemeen overleg met de hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij. SSenoemingen en besluite». marine. Opgedragen aan den Schout bij nacht G. Fabius thans non-aktief, de betrekking van kommandant der zeemagt in Oost-Indië en inspekteur der marine aldaar, ter vervanging van den vice-admiraal J. May. Benoemd tot kadets bij het korps mariniers J. W. van Riel, H. J. Jolles, W. C. Pabst en K. W. Scliorse. schutterij. Benoemd bij de dienstdoende schutterij té ;s Gravenhage tof 2e luitenant'mr. J. P. Roetert Tak thans schutter. belastingen. Verplaatst de kontroleur der direkte belastingen in- en uitgaande regten en akeijnsen te Kampen, de beer P. A. A. de Timmerman, in die betrek king naar Amsterdam, voor de verifikatie van het ont vangkantoor de in- en uitgaande regten en van den akcijns op de suiker. Kerknieuws. In de kerkelijke courant van zaturdag wordt door den sekretaris der algemeene synode het volgende berigt: „Vermits de door den heer J. G. van Rijn. predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Zwolle, in gediende aanvraag tot herziening van de uitspraak der syuodus contracta in zijne zaak niet binnen den bepaal den termijn is voortgezet, is aan de betrokken kerkelijke besturen door den ondergeteekende, krachtens artt. 34 en 55 van het reglement voor kerkelijk opzigt en tucht, berigt, dat gevolg gegeven wordt aan gedachte uitspraak, waarbij de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel van 22 april 11. bevestigd en mitsdien de ontzetting van dien predikant van zijn ambt en bedie ning als predikant in de nederlandsche hervormde kerk, wegens onehristehjken wandel, bekrachtigd is." Marine en leger. De minister van marine heeft voorloopig bekend ge maakt, dat iü den loop van 1866 een vergelijkend examen zal plaats hebben voor twee plaatsen van adspirant-inge- nieur bij de marine, aau welke betrekking een jaarwedde van 1000 verbonden is. Het programma der vereischte kuudigheden wordt in de Staatscourant van lieden medegedeeld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegrafisch berigt, is Zr. Ms. schroefstoomschip Coehoorn, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse W. F. L. de Vriese, den 15 dezer te Falmouth binnengeloopen. Eene kommissie van 5 engelscbe artillerie-officieren zal de omstreken der vesting 's Hertogenbosch komen bezigtigen,en daarna de vesting Breda en de Koninklijke militaire akademie in oogenschouw gaan nemen. RegtszaEicit. Iu de avondzitting van het provinciaal gevegtshof in Zeeland van jl. zaturdag is het getuigenverhoor in de

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1