ting der naamlooze vennootschap: De veen- en industrie maatschappij „Nieuweroord", te vestigen te Utrecht. Volgens opgave van de direktie der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft de opbrengst gedurende de maand augustus bedragen J 21.34:3,43. De opbrengst is verdeeld als volgt Lijn HarlingenLeeuwarden: reizigers 9.371,724; bagage 376,99; goederen 884,724, paarden, vee en rijtuigen J 1.010,40; buitengewone ontvangsten 854,4(4-; totaal/12.498,30i. Lijn Bergen op ZoomRoosendaal: reizigers ƒ1.947; bagage ƒ132,38; goederen ƒ352; paarden, vee en rijtui gen 7.82; buitengewone ontvangsten 66,95; totaal 2.506,15.* Liju Breda—Tilburg: reizigers ƒ3.110,35; bagage ƒ209,14; goederen ƒ2.851,921; paarden, vee en rij tuigen ƒ11,50; buitengewone ontvangsten 156,06; totaal 6.338,97 V Men schrijft uit Dordrecht van 14 dezer: Gifteren werd alhier de jaarlijkscbe algeraeene verga dering der nederlandsche Gustaaf-Adolf vereeniging ge houden. Zy werd bijgewoond door een dertigtal afge vaardigden uit verschillende oorden van ons vaderland. Door den voorzitter dr. Janssen uit Leiden werd de ver gadering met eene gepaste toespraak geopend. Uit het verslag van den penningmeester en den sekrctaris bleek dat de vereeniging steeds in bloei vooruitgaat en het getal harer afdeelingen van jaar tot jaar toeneemt. De gewone werkzaamheden liepen geregeld af. Eene som van 4560 werd verdeeld over 40 a 50 gemeenten in verschillende landen van Europa gevestigd, die grootere of kleinere bijdragen ontvingen. De feestgave van ƒ370 werd. geschonken aan Ivöningswinter in Ehijn-Pruissen, tot voltooijing van het reeds begonnen kerkgebouw. Verder werden o. a. behandeld twee voorstellen van het hoofdbestuur, die waren uitgelokt door de bezwaren van de zijde eener enkele afdeeling, meer dan eens gemaakt tegen de bestaande orde van zaken, volgens welke het afdeelingsbesfcuur van Leiden steeds als hoofdbestuur werkzaam is. Die voorstellen strekten om de andere afdeelings-besturen telkens voor driejaren als hoofdbe stuur te doen optreden. Zij werden ten slotte met groote meerderheid verworpen. Ter gelegenheid dezer verga dering werd des avends eene feestelijke bijeenkomst gehouden in de Groote kerk. Drie redenaars zijn achter- volgens opgetreden, de heerep Perk, predikant der waalsche gemeente alhier; Rauwenhofij hoogleeraar te Leiden; en Hasebroek predikant te Amsterdam, die in hunne toespraken zich voornamelijk ten doel stelden de opgekomen menigte bekend te maken met den waren werkkring der vereeniging. Niet weinig droeg tot het plegtige dezer feestviering bij een koor, dat onder de leiding van onzen verdienstelijken Bühme en bege leid door het orgelspel van den talent vollen de Vries, door de uitvoering van verschillende muziekstukken, de redenaars afwisselde. Onderwijs. Volgens de Amsterdamsche courant is aan de hoogere burgerschool te Deventer onder anderen tot leeraar be noemd dr. C. M. Kaj^conrector aan het gymnasium alhier. ütlarine en leger. Zr. Ms. stoomfregat Adolf hertog van Nassau is gisteren middag ten één ure uit het dok te Vlissingen naar de reede gestoomd en heeft daarna een proeftogtje op de rivier gemaakt. Naar wij vernemen heeft het schip goed voldaan. Koloniën. De gisteren per engelsche mail uit Oost-Indië ontvan gen berigten bevestigen het onbeduidende der poging tot het vormen eener zamenzwering, waarvan men te Batavia tot de ontdekking was gekomen. De onderne ming, van zoogenaamde inlandache kinderen uitgegaan, wordt door de dagbladen als een belagchelijke jongens streek voorgesteld. De beweging onder de dajakkers ter westkust van Borneo, schijnt zich weder uit te breiden. Regiszaken. Heden stond voor het provinciaal geregtshof in Zee land teregt Johannes Nicolaas van der Halen, oud 64 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, zaakwaarnemer, thans alhier gedetineerd, beschuldigd1. van het ver vaardigen eu met valsche handteekeningen bekleeden van vijf onderhandscbe geschriften, welke zouden inhou den verbindtenissen die met de daad niet bestonden of bestaan en 2. van het des bewust gebruik maken van die valsche stukken. Uit de voorgelezen processtukken bleek dat de door den beschuldigde vervaardigde en met valsche handtee keningen bekleede stukken de volgende zijn 1. Eene schuldbekentenis, onder dagteckening van Zierikzee 1 november 1858, luidende dat de ondergetee- kende op 1 februarij 1859 akceptoert te betalen aan den heer J. N. van der Halen, oud-proknreur te Zierikzee, ot aan order, de som van ƒ190, tegen een half percent 's maands, zijnde waarde in kontanten genoten. Dit stuk is geteekend J. Kooijman. 2. Eene schuldbekentenis, luidende dat de onderge- teekende Jacob Kooijman, grondeigenaar en landbou wer te Zierikzee, op den 31 december 1859 akcopteert te betalen aan den heer J. N. van der*Halen, oud-prokureur aldaar, of aan order of toonder, de som van/'400, met een half percent 's maands, de waarde in kontanten genoten. Dit stuk draagt de dagteekening van Zierikzee I jiinij 1859 en is geteekend J. Kooijman. 3. Eene schuldbekentenis, waarin de ondergeteekende Jacob Kooijman verklaart wel en wettelijk schuldig te zijn aan den heer J. N. van der Halen, of order, 300 ned. ct., met belofte tot betaling eener rente van 5 per cent 'sjaars en van tefr.Cggave op vermaan, zijnde de waardein geleend geld genoten. Dit stuk is mede getee kend J. Kooijman en gedagteekend 27 jannarij 1860. Bij deurwaarders akte van 25 april 1863 heeft de beschuldigde aan de gezamenlijke erfgenamen van J. Kooijman iu regten betaling gevraagd van deze drie schuldbekentenissen. 4. Eene schuldbekentenis, luidende dat Jacob Kooij man op den 10 februarij 1863 akcepteert te betalen aan mejufvrouw Cornelia van Doesburg, wed. L. van dei- Ploeg, partikuliere te Zierikzee, de som van J500 met een half percent 's maands, de waarde in kontanten ge noten; zijnde voor deze geldleening verpand tegen een half percent 's maands bij de heeren Berg van der Starp, makelaars in effekten, eene obligatie groot 1000 roebels in assignation metcoupons van 1 jan narij 1863 op Rusland, rentende 6 percent 'sjaars. Dit stuk is gedagteekend II augustus 1862 en geteekend J. Kooijman. Van deze schuldbekentenis ten name van de wed. van der Ploeg, schoonmoeder van den beschuldigde, is bij deurwaarders exploit van 6 april 1863 aan de geza menlijke erfgenamen van Jacob Kooijman betaling gevraagd. Volgens de akte van beschuldiging is uit een naauw- gezet onderzoek van door den regter benoemde des kundigen gebleken dat de woorden welke goedkeuring en onderteekening bevatten van de drie boven omschre ven schuldbekentenissen tea voordeele van den beschul digde, niet door Jacob Kooijman zijn geschreven, daar al de woorden der akceptatie, benevens de goedkeuring en onderteekening, door den zelfden schrijver op den zelfden tijd en inet de zelfde inkt zijn geschreven. Mede is volgens het verslag van deskundigen gebleken dat de goedkeuring en onderteekening der sub 4 genoemde schuldbekentenis niet door J. Kooijman is geschreven, als in menig opzigt afwijkende van andere erkende be- bescheiden van Kooijman, en daarentegen in vele opzig- ten overeenkomende met de drie eerstgenoemde van valschheid verdachte schuldbekentenissen. Niet alleen staat het, volgens de akte van beschuldi ging, vast dat de beweerde schuldbekentenissen niet door J. Kooijman zijn geteekend en er ook geen schuld bestond, maar dat zelfs de beschuldigde meermalen tot levensonderhoud gelden heeft geleend van J. Kooijman, tot aan het overlijden van zijn schoonvader van der Ploeg; dat de beschuldigde zelfs eene door hem afgege- vene schuldbekentenis, ten behoeve van J. Kooijman aangegaan, voor eene geleende som van ƒ200, aan dezen op de openbare straat te Zierikzee heeft uit de hand gerukt omdat om betaling gevraagd werd. Wel heeft Jacob Kooijman van de wed. van der Ploeg eene som van 800 geleend en daarvan, met medeweten zijner vrouw, eene schuldbekentenis afgegeven, welke onmid dellijk is betaald, doch Kooijman heeft zelf op zijn sterf bed aan zijne vrouw de verzekering gegeven dat hij niets met den beschuldigde had uitstaan. Ten aanzien van den inhoud der vier schuldbekente nissen wordt erkend dat de beide eersten zijn geschreven door den beschuldigde, de derde door zijn klerk Cornel is Westplate en de vierde door den beschuldigde. Alle vier kooien echter, volgens het verslag der deskundigen, met het schrift van den beschuldigde overeen. De geldlee ning van ƒ800 schijnt te zijn aangegaan tot borgstelling voor een derde. Tevens wordt in de akte van beschuldi ging nog medegedeeld dat de beschuldigde in maart of april 1860 van Jacob Kooijman ƒ200 had geleend, die hij beloofd had twee maanden later terug te geven, doch waarin hij tot groot ongerief van Kooijman nalatig is gebleven. 5. De beschuldigde heeft geschreven en valschelijk met den naam van C. Hocke, burgemeester en dijkgraaf van Bommenede, bekleed eene schuldbekentenis van ƒ750, met inbegrip der rente, ten behoeve van mr. J. Beman, destijds vrederegter in bet kanton Zierikzee, ten laste van genoemden Hocke. Deze schuldbekente nis draagt de dagteekening van 7 maart 1835 en is be taalbaar gesteld 3 mei 1855. Mede heeft hij geschreven en valschelijk met den naam van den heer Berman ouder- teekeud dc overdvagt dier schuldbekentenis aan Jacob Kooijman, welke die som op verzoek van den beschul digde onder wien clit stuk, volgens zijne eigene op gave, sedert de beweerde overdragt heeft berust heeft opgevorderd na overlijden van C. Hocke en door diens erven is betaald, hoewel daarvan niets bekend was, met ƒ700. Deze som is door Kooijman dadelijk aan den be- schuldigde uitbetaald, die daarvoor aan Kooijman 100 heeft gelaten. Hiermede heeft de beschuldigde, volgens de akte van beschuldiging, zelf erkend de haudteekeniug van J. Berman onder dat stuk te hebben geplaatst. Vol gens het verslag der deskundigen was dit stuk niet afkomstig van wijlen J. Hocke, maar blijkbaar door den beschuldigde geschreven, en is ook de op het stuk ge stelde haudteekeniug niet'door wylen**mr. J. Berman geschreven. Zeventien getuigen, waaronder drie deskundigen, zijn in deze zaak gedagvaard. Door den verdediger van den beschuldigde mr. W. A. vau Hoek werd eene konklusie voorgedragen, strekkende dat de eerste getuige, Jacoba Johanna van der Maas, wed. Jacob Kooijman, landbouwster te Zierikzee, niet ondeq- eede zou worden gehoord. Het openbaar minis terie heeft deze konklusie bestreden en hare verwerping gerekwireerd. Het hof heeft, na te hebben geraadpleegd, bevolen dat de bedoelde getuige ook onder eede gehoord zou worden. Nog heeft het hof bevolen dat de heer Moolenburgh, tc Zierikzee, zal worden gedagvaard, om aanstaanden maandag morgen als getuige in deze zaak voor het hof te verschijnen. Het getuigenverhoor duurt bij het schrijven dezes nog voort. De beschuldigde ontkent alle schuld en noemt de verklaringen van verschillende getuigen onwaar. fiieniengile berigten. Donderdag middag is de kroonprinses van Pruissen van een zoon bevallen. De prinses eu haar zoon zijn zeer welvarende. George August King, welke zich zeiven in dron kenschap medepligtig heeft verklaard aan den moord op den heer Briggs gepleegd, is wederom voor de justitie verschenen om een nieuw verhoor te ondergaan. Daar er nog altijd een vrij sterk vermoeden op hem rust dat hij de waarheid heeft gesproken heeft men zijne in vrij heid stelling nog niet bevolen. Eenige ingezetenen te Amsterdam hebben het voornemen opgevat eene naamlooze vennootschap tot stand te brengen tot het brouwen van alle soorten van bieren en inzonderheid van beijerseh bier. Sedert eenige maanden zoo leest men in L'étoile beige heeft de scheepsbeweging in de haven van Antwerpen eene zoodanige uitbreiding gekregen dat de bassins letterlijk geheel gevuld zijn. Men telt thans in het nieuwe bassin van den Kattendijk verscheidene hondevde schepen voor de binnenvaart, die tot het laden en lossen der zeeschepen gebezigd worden. 77 groote zeeschepen liggen aan de kade en 7 amerikaansche schepen van gezamenlijk 8.400 tonnen inhoud zijn genoodzaakt bij gebrek aan plaats op de reede te blijven liggen. In de oude bassins hebben de schepen die in de laatste vier a vijf dagen binnen gekomen zijn nog geen plaats kunnen vinden om met lossen aan te vangen. Voor zoo veel de acht eerste maanden van dit jaar betreft heeft men eene vermeerdering in den aanvoer van 100.000 ton boven hetzelfde tijdsverloop vau 1862 en van 55.000 ton boven dat van 1863. De kapelmeester van het te 's Hertogenbosch in garnizoen liggende 5e regement infanterie, de heer Her mann, heeft van Z. K. H. den prins van Oranje een gouden horologie ontvangen meteen vereerendschrijven, wegens de door hem vervaardigde, aan Z. K. H. opge dragen en in het kamp van Milligen uitgevoerde fantasie uit de opera Lalla Rouck. De Java-bode deelt mede, dat de inlanders wederom een staaltje hebben gegeven van hunne ligtgeloovigheid Dr. Junghuhn was tijdens zijn leven in hun oog een meer dan gewoou inensch. Zij schreven hem toe van in betrek king te staan met den duivel. Thans hebben zij het graf opgedolven, de kist geopend en zich overtuigd, dat de man wel werkelijk dood was. Geen de minste schending hebben zij het lijk aangedaan, want zij zagen nu, dat zij zich in hunne dwaze raeening bedrogen hadden. Maandag hebben 6 a 7000 steenkolenmijn werkers eene vergadering gehouden onder den blooten hemel bij

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2