MIDDEEBURGSCHE COÜRA NT. N°' 147. Donderdag 1864. 15 September. <8inmnlanix Editie van woensda» avond 4 ure. AFKONDIGING. BUURTWEGEN. De gedeputeerde staten van Zeeland doen te weten, dat door de staten dier provincie in hunne vergadering van den 8 julij dezes jaars, is vastgesteld hetgeen volgt: De staten van de provincie Zeeland, In aanmerking nemende het wenschelijke eener nadere wijziging van art. 64 van het reglement.op het beheer en het onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpa den in deze provincie Besluiten: Art. 64 van het reglement op het beheer en het onder houd en de policie der buurtwegen en voetpaden in Zee land, zoodanig als het is gewijzigd bij het besluit dezer vergadering van den 10 julij 1863 no. 24 (welk besluit bij dat van Zijne Majesteit van den 4 augustus daaraanvol gende, no. 106, is goedgekeurd) zal wegvallen en vervan gen worden door het volgende „Vlas of hennip mag in de slooten langs de wegen niet te rooten worden gelegd dan met schriftelijke toestem ming van het polder- en van het gemeentebestuur, en mits op eenen afstand van niet minder dan honderd ellen van de bebouwde kom eener gemeente." „Ook is het verboden, zonder schriftelijke toestemming van het gemeentebestuur, vlas of hennip te verwarmen, binnen den afstand van vijf en veertig ellen van de wegen." „De toestemming kan, wanneer zij door het gemeente- of polderbestuur wordt geweigerd, door gedeputeerde staten worden verleend." Alsmede dat het voormelde besluit is goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 28 augustus jl. no. 23. En zal dit besluit, door opneming in het Provinciaal blad, worden gebragt ter kennis van de gemeente- en polderbesturen in dit gewest, en van den bevelhebber van het luitenantschap der raaréchaussée te Sas van Gent ook voor de daaronder ressorterende brigade-bevelheb bers, tot informatie en narigt; en wijders, door de zorg der gemeentebesturen, dadelijk op ontvangst worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van dit gewest, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exemplaren aan voornoemde besturen zal wor den gezonden; terwijl voorts exemplaren van dit besluit zullen worden uitgereikt aan het provinciaal geregtshof, den procureur-generaal bij dat hof,en door zijne tusschen - komst aan al de ambtenaren van het openbaar ministerie, gelijk mede aan de arrondissements regtbanken en kan- tonregters in deze provincie, en aan den hoofd-ingenieur in het 11e district van den waterstaat. Gegeven te Middelburg, den 9 september 1864. De gedeputeerde staten voornoemd, JR. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. middelburg 14 september. De Staatscourant van gisteren'bevat het gewone pro gramma voor de opening van de vergadering der staten- generaai te 's Gravenhage, op maandag 19 september 1864. De Sacramento is maandag avond van Antwerpen te Viissingen ter reede gekomen en dingsdag morgen naar zee vertrokken. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Neder landen zullen tot den 20 dezer in Zwitserland verblijven, waarna HH. KK. HH. voornemens zijn zich naar Berlijn te begeven. Wij vernemen dat de zweedsche regering besloten heeft zich voortaan bij het nederlandsch goevernement door een minister-resident te doen vertegenwoordigen in plaats van door een buitengewoon gezant en gcvol- magtigd minister, zoo als tot nu toe het geval was en welke betrekking bekleed werd door den heer von Wet- terstedt. De heer Palmstim is door de zweedsche rege ring tot minister resident bij ons goevernement benoemd. Z. M. de koning heeft zondag in een bijzonder gehoor ontvangen den graaf Richard von Könneritz, ten einde aan Z. M. zijne brieven van terugroeping aan te bieden als minister-resident van Z. M. den koning van Saksen. De oprigting van seinpalen voor stormsignalen is ook te Rotterdam door velen met belangstelling opgemerkt, en die belangstelling klimt naar mate het stormsaizoen nadert. Volgens de verklaring van den hoogleeraar Buys Ballot, is hij er slechts zeer noode, en wel door aandrang van vele zijden, toe gebragt om zulke stormsignalen, of teekenen die als signalen opgenomen zouden worden, aan de regering voor te stellen. Hij meent dat wij nog niet genoeg gevorderd zijn om signalen te kunnen geven, wèl om te kunnen waarschuwen. Dat er tusschen de zee havens onderling waarnemingen worden gewisseld, zoo als sedert junij 1860 gedaan wordt, aSht hij nuttig, maar stormsignalen, zoo als zij in Engeland sedert 1861 gege ven worden, oordeelt hij wel eenigzins gevaarlijk, omdat men aanvankelijk daaraan te veel zou hechten, terwijl men die signalen, wanneer ze eens niet door storm ge volgd worden, te zeer zou gaan mistrouwen. Het is zeker aan het te groot vertrouwen, dat men aan de signalen zou kunnen hechten, toe te schrijven dat dr. Kreclce niet dikwerf kegels of trommen doet hijschen, te meer daar het te Viissingen, Nieuwediep en Amster dam steeds geschiedt volgens het stelsel in 1860 hier te lande ingevoerd. Het is wenschelijk dat de signalen voor alle landen zoo veel mogelijk de zelfde zijn; indien echter de admiraal Fitz Roy in Engeland de stormen uit N. en Z. laat komen, zoo wil de natuur daaraan niet ge hoorzamen. Zij beginnen bij Z.W. of N.W.; eene enkele maal vangt er een aan N.O., die dan terugloopt tot W.N.W. hoogstens en dus als N.W. storm zou kunnen worden aangekondigd, zoo als den 24 augustus 11. te Viissingen, aan den Helder en te Groningen. Overigens is er geen verschil tusschen de engelsche en nederland- sehe seinen, terwijl alleen aan de laatste nog is toege voegd een bol als de wind stevig W. wordt verwacht, zonder dat men het nog storm wil genoemd hebben. Holterd. courant. Jflarine en leger. De garnizoenen van Veere, Middelburg en Viissingen zijn gisteren weder uitgerukt tot het uitvoeren, zoo als men dat noemt, eener veronderstelling. Het was dus nam men aan aan eene vijandelijke zeemogendheid gelukt, het Veersche gat te bemagtigen, de zwakke be zetting van Veere door een bombardement te noodzaken de vesting te verlaten, een deel zijner magt bij Domburg aan wal te zetten, en zijne voorposten tot Serooskerke en Biggekerke vooruit te schuiven. De Wester-Schelde werd door onze zeemagt bewaakt. De garnizoenen van Veere en Middelburg moesten in Viissingen vereenigd wordenaldaar zóó lang stand houden, tot alle krijgs voorraad, zoo de vijand mogt doordringen, was wegge voerd, en daarna over de Wester-Schelde op Breskens retireren. Van het garnizoen te Middelburg had een gedeelte positie genomen te St. Laurens, ten einde het van Veere komende konvooi langs die zijde te dekkenterwijl het overige gedeelte stelling had genomen tusschen de noord en veersche poorten, met het doel, wanneer het konvooi gepasseerd was, het tot achterhoede te strekken. Het garnizoen van Viissingen had de dorpen Oost- en West-Souburg bezet en ter verdediging ingerigt, met het doel, het gevecht der troepen van Veere en Middel burg op te nemen, ten einde het konvooi gelegenheid te geven naar Viissingen af te trekken. Zr.Ms.schroefstoomschip Coelioorn, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. F. L. de Vriese, is in den voormiddag van 10 dezer van de reede van Helle- voetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar Oost-Indie. De etat-major is zamenge- steld als volgt: le officier de luitenant ter zee 2e klasse jhr. A. F. Meijer, de luitenant ter zee 2e klasse F. J. Stok- huijzen en F. J. Beekman, de officier ran gezondheid 2e klasse T. II. J. v. Opdorp, de officier van administratie 3e klasse J. C. de Vriese, benevens de machinisten le klasse J. B. Korendijk, 2e klasse P. C. W. Steinmetz, 3e klasse A. T. Lambert en J. L. Vermeer. Uit een bij het departement van marine ontvangen rapport van den kapitein ter zee J. van der Meerscb, kommanderende Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse Zoutman, is die bodem den 8 dezer ter reede van Duins binnengeloopen met verlies van kluif- en jaaghout. Gemengde berigten. LI. zondag namiddag hadden te Oost-Souburg eenige kinderen spelende zich verwijderd buiten het dorp. Daar onder bevond zich ook een vijfjarig dochtertje van den landbouwer de Plaa, dat spelende met een stokje, water uit een sloot naar hare makkertjes wilde werpen en daarbij het ongeluk had in het modderige water te vallen en te verdrinken. Door tijdige hulp was er voor het kind wel- ligt redding geweest, als men die dadelijk gezocht had bij de omliggende hofstede. Maar ontstelden verbijsterd liepen de overige kinderen schreeuwende en schreijende naar het dorp, alwaar de bedroefde ouders een paar uren later het lijk van hun kind terug bragten. Alexandre Dumas wordt door een proces bedreigd. De heer P. Bocage, die met hem deu roman „Les mohi- cans de Paris" schreef, eischt een deel van de droits d'autenr, welke door Dumas worden genoten voor het door hem daaruit vervaardigde drama. Men leest in de Goessche courant: „Wanneer er sprake is van afschaffing van de doodstraf, dan wordt door de vrienden van het moordtooneel aangemerkt, dat het voor de maatschappij noodig is, om niet maar dood slagers onschadelijk te maken door ze in de gevangenis op te sluiten, maar veel meer om ze totaal op te ruimen. Het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland heeft dezer dagen een vonnis gewezen, dat aan het bezwaar der doodstraf-minnaars te gemoet komt. Bij gelegenheid, dat dit hot uitspraak moest doen over eene moeder, die haar kind wreedaardig vermoord had, heeft het althans naar het schijnt aangenomen dat een moordenaar voor de maatschappij veel minder gevaarlijk is dan het moordtuig waarvan hij zich bedient, en daarom is de moordenares veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twaalf jaren, maar het hof heeft gelast, „dat het mes, waarmedehet misdrijf isgepleegd,zal worden vernietigd."" Vrijdag ochtend is in het dorp Billinghay nabij Lincoln een geduchte brand uitgebarsten, waardoor eene kerk benevens verscheidene woonhuizen en schuren met graaö een prooi der vlammen werden; meer dan 100 menschen zijn van huisvesting beroofd. De agent van Lloyds te Bremerhaven meldt, dat daar een stoomschip onder de vlag der gekonfedereerden is aangekomen, laatstelijk van het Nieuwe Diep; het had eerst de fransche, vervolgens de prnissische en eindelijk de eigen vlag geheschenhet heeft 300 man ekipage en kan 40 kanonnen voeren; men zegt dat het staat onder bevel van kapitein Semmes, gewezen gezagvoerder van de Alabama. Door de stad Parijs is in januari) 11. eene prijsvraag uitgeschreven voor het beste in te zenden dichtwerk over een bepaald onderwerp. Niet minder dan 2214 ge dichten zijn op die prijsvraag ingekomen. De kommissie van beoordeeling heeft thans haar rapport uitgebragt en stelt voor een tiental poëten te bekroonen. Eigenlijk zegt de korrespondent der Nieuwe rotterdamsche courant verdiende alléén de kommissie bekroond te worden voor den moed, om 2214 dichtwerken in manus cript te lezen. Uit Foix wordt berigt dat maandag Jacques Latonr, de moordenaar van La Bastide de Bespias, geëxekuteerd is. Zonder door een geestelijke in zijne laatste oogen- blikken te worden bijgestaan is Latour naar het schavot gevoerd. Aldaar aangekomen beklom hij met de meeste kalmte het exekutie-gevaarte en hief voorts een koepiet

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1