waarvan toen 8240 door gemeente- of gemengde instel lingen, 9725 door kerkelijke en 2414 door bijzondere instellingen werden ondersteund. Er zijn alzoo in 1863 een getal van 977 personen minder ondersteund, en wel 280 minder door de gemeente- of gemengde instellingen, 443 minder door de kerkelijke, en 254 minder door de bijzondere instellingen. Voor onderstand van allerlei aard, zoo in geld als in geldswaarde, aan behoeftigen verstrekt, is door al de instellingen van weldadigheid, ter uitzondering van de instellingen ter werkverschaffing, in 1863 uitgegeven de som van 362334,22 J-. Velé personen komen echter onder meer dan céne dezer instellingen voor, anderen worden slechts tijdelijk ondersteund ook moet worden opgemerkt dat onder de verpleegden in de godshuizen personen voorkomen die niet tot de behoeftigen behooren. Door de gemeente- of gemengde instellingen werd ruim 79 pet., door de kerkelijke ruim 47 pet., en door de bijzondere ruim 95 pet. van hetgeen ze uitreikten, in geldswaarde verstrekt. Wordt vervolgd öititcnlcmö. Algemeen overzigt. In de tweede editie van ons vorig nomraer deelden wij reeds mede dat de deensche en duitsche gevolmagtigden eene zitting hadden gehouden, waarin waarschijnlijk de kwestie der grensregeling tusschen Sleeswijk en Jutland was behandeld. Nadere bijzonderheden zijn daaromtrent tot dusverre niet bekend geworden. Dat de frausche regering niet alles goedkeurt hetgeen ten opzigte der hertogdommen geschiedt, blijkt uit een artikel in haar officieus orgaan, Le Constitutionnel. „Zonder medewerking der hertogdommen, welke slechts lijdelijk toeschouwers bleven, zegt dit dagblad hebben Oostenrijk en Pruissen oorlog gevoerd; zonder medewerking der hertogdommen onderhandelt men thans over den vrede en waarschijnlijk zal men ook zonder hunne medewerking en toestemming de rekening dei- door hen te betalen kosten opmaken. Alles wat thans in de zaak der hertogdommen gebeurt, geschiedt zonder de bevolking daarbij te kennen, hetgeen ten overvloede blijkt uit de protesten, welke de dagbladen nu en dan van harentwege vermelden." Het artikel eindigt met de bewering dat, indien men in den beginne door eene volksstemming de hertogdommen had geraadpleegd, zeer vele rampen en onregtvaardigheden zouden zijn voorge komen. In dit betoog van Le Constitutionnel zien som migen eene bevestiging van het gerucht dat Engeland en Frankrijk aan Oostenrijk en Pruissen zouden hebben voorgesteld om de kwestie der grensregeling door eene volksstemming te doen beslissen. De fransche dagbladen bespreken de reis van keizerin Eugenie naar Schwalbach, ceii^badplaats in het hertog dom Nassau, waarbij zij het strengst incognito in acht zal nemen. In den tegenwoorfligen tijd kan trouwens g<?en vorst of vorstin, geen minister of oud-minister Duitschland bezoeken om aldaar eenige glazen bronwater te drinken of dadelijk worden de belangrijkste gevolgen voor Europa's toestand uit deze badkuur afgeleid. De prins en prinses van Wales zijn dingsdag morgen ten 10 uur te Helsingör, op het eiland Seeland, aange komen. Nadat de koninklijke famielje zich met aanzien lijk gevolg aan boord had begeven, is het vorstelijk echtpaar ten 1 uur aan den wal gekomen. Alle straten waren met guirlandes en vlaggen versierd en van de deensche oorlogsschepen werden saluutschoten gedaan. Te Turijn wordt verzekerd dat de italiaansche rege ring hare oorlogschepen op de reede van Tunis zal terugroepen, zoodra de fransche cn engelsche eskaders deze zullen hebben verlaten. Dit laatste toch wordt te gemoet gezien. Voorts wordt nog uit Italies hoofdstad gemeld dat de brigantenhoofdman Farina door den franschen bevel hebber te Rome aan de italiaansche autoriteiten is uit geleverd. De Oostenrijkse lie Reichsrath is tegen 5 november bijeengeroepen. Tc gelijker tijd verneemt men dat de bijeenroeping van den hongaarschen landdag dit jaar niet zal plaats hebben. Men kan daaruit afleiden dat de toenadering tusschen de oostenrijksche regering en de hongaarsche bevolkingen niet bijzonder groot is geweest gedurende dc laatste maanden. Uit New-York wordt berigt dat aan boord der aldaar aangekomen Victoria de van den moord op den heer Briggs verdachte Franz Muller is gearresteerd. Volgens het telegram, hetwelk dit mededeelt, zou hij zich nog in het bezit van den liocd en het horologie van den heer Briggs hebben bevonden. Omtrent de araerikaansche krijgsaangelegenheden meldt dit zelfde telegram dat de generaal Grant zich steeds in zijne positie bij dcti Weldon-spoorweg hand haaft. Volgens mededeelingen uit New-York van 26 augustus door The times ontvangen, zou de generaal Grant gedu rende de aan dien datum voorafgaande week in de ge vechten aan den Weldon-spoorweg ongeveer twaalf duizend man hebben verloren. Het gerucht dat de gene raal Lee, der zuidelijken,in de Shenandoah is verschenen wordt voorts door deze berigten bevestigd. Op 15 julij is eindelijk tusschen Cochin-china en de fransche regering een vredestraktaat gesloten, ten ge volge waarvan ook uit die oorden eerlang eenige troepen in het vaderland worden terug verwacht. Men verneemt dat dit traktaat voor den franschen handel allervoor- deeligst zijn zal. In de laatste dagen zijn er in Frankrijk berigten ont vangen uit Tanarive. Revolutiën, opstanden en zamen- zweringen hebben elkander aldaar afgewisseld maar of koning lladama, wiens herstelling op den troon eene dier zamenzvveringen ten doel had nog leeft, daarin stemmen de verschillende berigtgevers geenszins overeen. Intus- schen was echter de eerste minister, Rainivouninahitri- ouni, die na de verdrijving van koning Radama, aan het hoofd der regering zich geplaatst had, thans op zijne beurt afgezet en door zijn broeder vervangen. Een pendant voor der kcrkcraad van Parijs. Onlangs werd in het groothertogdom Baden een geschrift over het leven van Jezus in het licht gegeven door den direkteur van het protestantsch seminarium, dr. Schenkel. Dit werk, hetwelk wat de daarin gehul digde beginselen en daarin nedergelegde resultaten betreft zeer veel overeenkomst schijnt te hebben met Renau's bekend geschrift, maakte in Duitschland veel opgang. Een gedeelte der protestantschc predikanten, die geheel andere gevoelens voorstonden dan dr. Schen kel wendden zich echter tot den hoogen kerkeraad om door zijne tusschenkomst den heer Schenkel uit zijne betrekking door de regering te zien ontzet. En wat was nu het antwoord van dit kerkelijk ligchaam? Wij nemen daaruit het volgend hoogst merkwaardig gedeelte over, waarin humaniteit en onpartijdigheid doorstraalt en de eischen van onzen tijd zoojuist begrepen blijken. In de eerste plaats wordt in liet «antwoord betoogd dat het werk van dr. Schenkel een wetenschappelijk werk is, hetwelk in geen geval aan een onderzoek der kerkelijke autoriteit onderworpen kan worden, terwijl voorts de h.andelwijze der petitionnarissen zeer wordt afgekeurd voor zooverre zij de bevolking tegen dr. Schenkel hebben trachten op te zetten. Als hoogste autoriteit zoo luidt het antwoord ver der der protestantsche kerk, maken wij geen regtbank uit belast met de beoordeeling der voortbrengselen van de theologische litteratuur; wij hebben kwaliteit noch raagt om eenige leerstelling te bekrachtigen of te veroor- deelen. Wij kunnen dus ook geen kritiek leveren over het geinkrimineerde werk, noch het theologisch stelsel van den schrijver daarvan behandelen. Daaruit volgt voorts dat wij er niet aan kunnen denken om voor de theologische meeningen daarin nedergelegd partij te trekken, te minder omdat daaromtrent de meeuingen in den raad verschillen. Wij geven deze integendeel, zon der vrees voorde christelijke waarheid, krachtig genoeg ora zich zelf te verdedigen, over aan de eenigste bevoegde regtbank, aan de regtbank der theologische wetenschap. Wat wij hier intusschen nog willen te kennen geven is dat wij elke theologische overtuiging, door ons ge deeld of niet gedeeld, eerbiedigen, waarin wij het resul taat ontdekken van een ernstig en n.aauwgezet onder zoek. Wij «achten ons onbetwistbaar geroepen om als protestantsche autoriteit dc vrijheid te handhaven v.an de leden der kerk om te onderzoeken en de resul- t.aten van hun onderzoek door middel der drukpers open baar tc maken. Dergelijke vrijheid schijnt ons niet alleen zonder eenig geva.ar voor het geloof in Jezus Christus, onzen ecnigen Heer en redder: wij zien in die vrijheid zelfs de eenigste voorwaarde waardoor met toenemende helderheid en duidelijkheid de w.n.nrheid van Chris tus kan blijken en de groote meerderheid onzer tijdge- uooten kan veroorloven om lieoi een eerlijk en kalm geloof te wijden. Juist omdat wij dit eenig eu «absoluut palladium van het menschelijk geslacht niet willen blootstellen aan stormen en gevaren, zullen wij voor zooveel in ons vermogen is, liet beginsel handhavendat ons evangelisch geloof slechts kan leven en zich ontwik kelen bij eene algeheelc vrijheid en door een eerlijk cn moedig onderzoek naar de grondslagen van dat geloof alsmede de meer en meer naauwgezette studie omtrent de historische feiten, waarop het rust. Deze vrijheid van onderzoek en leering werd dan ook door de reforma toren zelve, gedrongen door de stem des gewetens I voor zich geëischt, ondanks het verbond van de kerk der middeleeuwendie vrijheid is het dan ook, welke onze protestantsche kerk heeft gegrondvest, en zij zal voor deze kerk steeds eene voorwaarde tot bloei en voorspoed wezen. Zij alleen kan toch aan de kerk die voortdurende overeenstemming en die reciprociteit v«an betrekking met de algemeene en voortdurende ontwik keling der christelijke maatsch.appij waarborgen, welke beide de kerk moet behouden om eene der morele mag- ten der wereld te zijn. Daarom ook is het vrij onderzoek met regt in onze kerkelijke wetten als de basis van het protestantisme opgenomen en is zij,meer bepaaldelijk «aan de leden daarvan tot pligt gesteld. Wel kan dit natuurlijk in sommige op zich zelf staande gevallen tot nadeelige buitensporigheden leiden, maar eindelijk vindt zij eene verzekerde en natuurlijke grensbepaling in het feit dat onze europesche maatschappij eene christelijke is, wier morele invloed steeds eindigt met af te scheiden en af te zonderen hetgeen vreemd is «aan het christendom. Zich toe te leggen om zich beter en duidelijker reken schap te geven van de.historische feiten, welke dc grond slagen van ons geloof en van onze kerk uitmaken dan het christendom vóór ons heeft kunnen doen, is geens zins die grondslagen te doen wankelen. Wij hebben dan ook de volle overtuiging dat in onze dagen eene autoriteit in de protestantsche kerk niet kan toelaten dat een lid dier kerk worde lastig gevallen omdat hij zich eerlijk en loyaal, met gunstig of ongunstig gevolg, heeft beijverd om ons, beter dan onze voorvaderen dat konden, een be- grip te doen vormen omtrent onzen Heer Jezus. Door de talrijke en verbeterde middelen welke de we tenschap haar heeft opgeleverd, moet de theologie van onze dagen beter in staat zijn om haar grootsch studie- voonverp te behandelen dan de theologie van vroegere eeuwen en liet is hare pligt oin zich niet te onttrekken aan die taak door zich te vergenoegen met de eenmaal verkregene erfenis. Zij kan zich nog te minder daaraan onttrekken omdat de christenen van onzen tijd, van anderen maar niet slechteren aard dan die der 16e en 17e eeuw, behoefte gevoelen om die historische feiten te zien verklaard op eene voor hen begrijpelijke wijze. Een predikant van den tegenwoordigen tijd moet vooral be denken dat de meeste christenen onzer dagen, welke deel hebben aan de algemeene beschaving, niet meer zonder voorbehoud de dogmatische uiting kunnen aan nemen, door de kerk van vroegeren tijd aan hare voor stelling van den persoon van onzen Heer gegeven. Cjanöclsbcrifiten. 4* raast mark tea cn/. Amsterdam 7 september. Tarwe en gerst flaauw. Raapolie op zes weken f 43£. Lijnolie op zes weken ƒ394*. Oostburg 7 september. Bij kleinen aanvoer bestoud heden iets meer vraag voor granen en konden puike monsters ten volle vorigen prijs opbrengen. Jarige gerst, haver en paardenboonen, benevens nieuw koolzaad, zijn zoo goed als opgeruimd, terwijl van nieuwe tarwe en nieuwe erwten nog weinig voorkomt. Men kocht jarige en tweejarige tarwe 1863 /9 a/8,75, gemeenere 8,50 a/8. Jarige zeeuwsehe en nieuwe roggeƒ5,30 a/5,90. Jarige wintergerst /5,25a/ 5,90. Nieuwe dito/5,10 a /5,50. Haver/3,25 a/4. Winterkoolza.ad 14. Paarden boonen /6,30. Groene erwten ƒ6,25 a ƒ7. Middelburg 8 september. Daar de kooplust heden weder zeer gering was, zoo moesten houders van jarige tarwe voor 10 a 20 cent lager afgeven. Nieuwe walcher- sche zaai tarwe gevraagd, doch nog niet veel ter markt. Rogge bleef bij onbeduidenden handel vorigen weekprijs houden. Gerst werd algemeen gevraagd; puike en wigtige soorten zoo wel winter- als zomergerst hadden genegen koopers. Walchersche groene erwten algemeen begeerd en hooger gekocht. Nieuw winter koolzaad werd bij uitzoeking door de olieslagerij gekocht aan vorige week- prijzen. Puik jarig winter koolzaad bleef zonder handel. Men kocht zeeuwsehe jarige tarwe 8,50. Tweejarige walchersche tarwe werd vruchteloos voor/8,50 verlaten. Puike jarige dito (1863) 9, mindere ƒ8,75. Dito nieuwe dito voor de zaai '9,10 gekocht,'mindere soorten Uaddeu geen koopers. Jarige zeeuwsehe rogge hield men op /6,25. Puike nieuwe voor de zaai/6,25 gelaten, niet begeerd. Puike nieuwe wintergerst ƒ5,50. Zeeuwsehe zomergerst ƒ4,25. Puike wigtigé walchersche werd laat beurs ƒ4,65 gekocht, begin beurs zijn enkele monsters 4.50 en mindere aan ƒ4,25 afgegeven. Nieuwe walcher sche/groene erwten 'wcjrden begin beurs 25 cent hooger gehóuden doch later vjiar/7.50 en 7,40 dc mud gekocht. ZeeirivsChc 'groehó.eryra-u waarvan slechts een paar mon- Vf5 ''s£F

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3