dat de reis van den heer von Roon geen ander doel heeft gehad dan het hierboven aangegevene. Denatiezal daarin een nieuw bewijs zien der zorg van koning Wilhelm's regering voorde eerste levensvoorwaarde van een vrijen staat: de verdediging. In den vreemde zal men tevens daaruit kunnen afleiden hoe weinig onze regering aan eene buitensporige eigenliefde opofferingen doet, hoewel toch aan het bestuur van koning Wilhelm te beurt viel om met zulk een goeden uitslag de roemrijke herinne ringen der wapenfeiten van het pruissisch leger weder op te wekken." Uit dit artikel spreekt weder geheel de geest, welke den heer von Bismarck bezielt. In weinige woorden zou men bovenstaande regelen aldus kunnen resumeren: Onder de regering van koning Wilhelm, waaronder Pruissen een vrije staatis zonder vertegenwoordiging en zonder budget waartoe de reorganisatie van het leger en de behaalde lauweren in den oorlog beide tegen den uitdrukkelijken wil der volksvertegenwoordiging aange vangen zoo veel bijdroegen, is de eigenliefde van het miuisterie toch nog niet zóó groot, om te ontkennen dat er „misschien nog" verbeteringen in dien bijna vol maakten toestand zouden zijn te brengen. Het hoog geregtshof te Berlijn heeft in de zaak der 127 personen uit Posen, die, gelijk men zich herin neren zal, van hoog verraad worden beschuldigd, onge veer zes weken gewijd aan de voorlezing der in het poolsch en in het duitsch gestelde akte van beschuldiging en verdere stukken, welke volgens het openbaar ministe rie, het bestaan van de misdaad van hoog verraad bewij zen. Yan de zijde der verdediging werd de onechtheid beweerd der door de russische, oostenrijksche en pruis- sische policie-autoriteiten ingeleverde stukken, terwijl voorts werd verzocht dat het openbaar ministerie eerst in het algemeen door het bijbrengen van feiten en door verklaringen van getuigen de misdaad van hoog verraad zou bewijzen, om daarna te bepalen welk aandeel elk der beschuldigden daarin heeft gehad. De misdaad zoo beweerde ue verdediger, de hoog leeraar von Geist moet, zoo zij gepleegd is, zich door feiten hebben geopenbaard. Deze kunnen slechts tot grondslag strekken der beschuldiging. Kan het open baar ministerie geen dergelijk feit aanwijzen, is de orde in geen enkel gedeelte des rijks verstoord geworden, kan men nergens eenige gewelddadigheid of schending der wet aanwijzen, dan kan ook de bewering van het openbaar ministerie niet worden aangenomen, lioe zouden in dit geval de beschuldigden tot hoofddaders of mede- pligtigen kunnen worden verklaard van een misdrijf, waarvan het bestaan niet bewezen is. Bestaan er geene feiten, dan vervolgt men hunne gevoelens, hunne ge dachten, hetgeen ons naar de middeleeuwen zou terug voeren. Volgens de opgaven van eenige der beschuldigden zouden zij zich nooit aan verraad jegens hun vaderland hebben schuldig gemaakt, maar wel op alle mogelijke wijzen hunne sympathie voor de tegen Rusland opgestane polen aan den dag hebben gelegd. Op eene vraag van den president of de opstandelingen, ondersteld dat zij Rusland hadden kunnen overwinnen, zich niet tegen Pruissen zouden hebben gekeerd, antwoordde de beschul digde Niegolewski „dat hij hier niet gekomen was om onderstellingen te bespreken, maar dat het waarschijnlijk zou geweest zijn dat de polen, na dergelijke overwinning, zich in Oostenrijk en Pruissen geene nieuwe vijanden zou den hebben gegeven. Om het tegenovergesteld gevoelen te zijn toegedaan zou men moeten meenen dat het poolsch bestuur uit bewoners van een krankzinnigen-gesticht was zameugesteld." Griekenland. Aan het dagblad Le temps wordt uit Athene geschre ven dat de raadsman van koning George, graaf Sponneck, weldra zich verpligt zal zien om die betrekking vaarwel te zeggen. De toestand in de grieksche hoofdstad bleef overigens ten gevolge der laatste debatten in de natio nale vergadering zeer gespannen en men vreesde weder voor ongeregeldheden. Bij het afzenden dezer berig- ten op 28 augustus was de stad gedurende den geheelen dag door patroeljcs doorkruist geworden. De brief van den afgevaardigde Plasteras aan den koning, waarover wij reeds vroeger hebben gesproken, had een zeer levendigen indruk op de bevolking gemaakt. Hij luidde aldus „Athene, 26 augustus. Sire, Om Otto, den soeverein omtrent wiens persoon wij eene goede meening koesterden, te verdrijven, hebben wij, hellenen, niet geaarzeld om ten opzigte der toekomst van ons vaderland een hagchclijk spel te spelen; wij hebben dit echter gedaan omdat het koningschap onder Otto eene intrigerende rol was begonnen te spelen. Sire, Geheel de hoofdstad van het koningrijk is overtuigd, en binnen twee dagen zal geheel Griekenland het zijn, dat uw hof zich geheel en al heeft gemengd in den strijd der partijen en zich van uw naam op schandelijke wijze heeft bediend bij gelegenheid der verkiezing van een president der nationale vergadering. Sire, De aangevangen strijd naar aanleiding van het president schap had tot blijkbaar doel de verbetering van uw hof, sedert geruimen tijd in strijd handelende met den eed door den konstitutionelen koning jegens de natie afge legd, hetwelk de grootere meerderheid der natie met kalmte en zachtheid weder tot den daaraan voorgeschre ven werkkring wilde doen terugkeeren. Men heeft zich daarin evenwel teleurgesteld gezien en de zegepraal der hovelingen is even nadeelig voor den koning als ramp zalig voor de natie. Sire, Door dergelijke politiek verliest de kroon de genegen heid der natie, van welke genegenheid gij juist uwe kracht en sterkte hebt willen maken. Griekenland kan dan ook dergelijke politiek niet dulden en ik, de minste uwer onderdanen, gedrongen door de smart welke ik in mijne hartelijke gehechtheid aan kroon en vaderland daarover gevoel, kom tot uwe majesteit met de bede om het land waarin gij hebt verklaard te willen leven en sterven als helleen, voor nieuwe verwikkelingen te bewaren." In de zitting der nationale vergadering op 27 augus tus werd deze brief ter sprake gebragt en vroeg het mi nisterie een votum van afkeuring over de handelwijze van den heer Euthimio Plasteras, afgevaardigde van Lepanto, die, bij zijne aanvallen tegen het hof, vooral graaf Sponneck en den aide de camp des konings, den heer Metaxas, had bedoeld. De debatten over den brief, welke toen volgden, waren heftiger dan ooit te voren in deze zoo woelige vergadering hadden plaats gehad en bijna had men tot minder parlementaire argumentatiën zijne toevlugt genomen en was men handgemeen ge worden. De oppositie volgde eindelijk het voorbeeld der belgische klerikalen en verliet de vergadering, zoo dat er geen genoegzaam aantal leden meer tegenwoordig was om een besluit te nemen. In eene volgende verga dering is daarop bet door het miuisterie gestelde votum tegen den afgevaardigde Plasteras, gelijk wij in een on zer vorige nommers mededeelden, aangenomen. Frankrijk. Met het oog op het aanstaand vertrek van den maar schalk Mac-Mahon naar Algiers, verzekert men dat hij in het belangrijk bevel te Nancy zal worden opgevolgd door den generaal Bazaine. Bij de terugkomst van dezen hoofdofficier uit Mexiko zou hem deze betrekking te gelijk met den maarschalksstaf ten deel vallen. De klerikale dagbladen geven hunne vrij heftige afkeuring te kennen over de naamsverandering van een aantal straten en pleinen te Parijs, waarbij men in plaats van heiligen der katholieken de op wetenschappelijk, letterkundig of krijgskundig gebied vermaarde personen heeft willen herdenken. Volgens den parijsscken berigtgever van L'indé- pendance beige zou de keizerlijke regering pogingen in het werk stellen om den prins en de prinses van Wales een bezoek te doen brengen aan het fransche hof te Compiègne. ikftijöimu'n. Gisteren is ter reede van Yeere gekomen de engelsche schooner Effortgezagv. G. Eskdale, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. tjanöclsbcrigtm. Graanmarkten en»,. Amsterdam 5 september. Raapolie op zes weken 44. Lijnolie op zes wekenƒ391. Prijzen ran eflekfen. Amsterdam 6 september. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 60$ dito dito dito 3 72$ dito dito dito 4 „06 A and. Handelmaatschappij 4.' België. Certifikaten bij Rothschild 2$ 54$ Rusland. Obligation 1708/18165 95J, Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1S55, 6e serie 5 83 dito dito Leening 1860 4$ 83 j I Rusland. Certifikaten 6 pet. 47$ Aand. spoorweg185 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57$ dito 1847/1852 2$ 29 dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 64$ Bank aktiën3 788 Italië. Leening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „48 dito 3 thans 2$ 43$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46$ dito 1856—1862 3 46$ Griekenl. dito (blaauwe) 5 Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48^ Vereen.Stat.dito (1882) 6 41$ Illinois. dito7 44$ Mexiko. dito3 27$ Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela dito 2 21$ Coupons en- losbare obligatiën. Amsterdam 5 september. Metalliek/24,75; Napelsche ƒ- -,Diverse engelsche in .£i/ll,80; 3 pet. Eng. Port. /II,80; Fransche55,87$; Belgische 56,Pruissische ƒ34,50; Spaansche piasters Spaansche coupons per fr. Hamb. Russ. metal, ƒ29,50; Russische in zilveren roebels/30,374; Poolsche in fl./25,87$; Nationale metalliek ƒ28,20; Dollars Turksche Jlïim'ti'ntiiTi. Heden overleed ons geliefd eenig Dochtertje JOHAN NA GERARD1NA, in den jeugdigen leefiijd van bijna zeven jaren. Middelburg, M. L. VAN DER HARST, den 5 September 1864. P. A. VAN DER HARST, Eenige kennisgeving. Podey. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de vie ring hunner Zilveren Bruiloft ontvangenbetuigen de ondergeteekenden hunnen hartelijken dank. A. BOASSON. Middelburg, R. BOASSON, den 6 September 1864. de Leeuw. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling,hem betoond bij zijne benoe ming tot Wethouder der Gemeente Vlissingen. TH. VAN UIJE PIETERSE. Alle Debiteuren van nu wijlen STEPHANUS BER- NARDUS GÓPNER worden uitgenoodigdhet door hen aan dien Boedel verschuldigde vóór den 15 September aanstaande te voldoenten Kantore van den Procureur PIETER REKKER (Abdij poort)die met de vereffening van dezen Boedel is belast. BETALING van Traktementen, ten Kantore van den Betaalmeester en bij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. Zij welke regt hebben op een Ankertje met ijzeren Stok en 17 el Ketting, twee Kluiverboomenlang 9,90 en 9,60 el, een Sparre lang 8 el en een stnk Paal alles ongemerkt vervoegen zich ter reclame bij den Burge meester Strandvonder te Arncniuiilcn. AFLOSSING van ffalchersche Obligation en van Obligation op den Straatweg tan Serooskerke naar Domburg. De CENTRALE DIRECTIE van Walcheren maakt bekenddat op Donderdag den 29 September 1864des middags ten twaalf ure, in de gewone Vergaderkamer der Directie, in de Abdij te Middelburg, zal worden overgegaan tot de openbare uitloting van c. acht obligatiën elk van ƒ1000,volgens art. 7 van het plan der conversie van de schuld des polders van den 3 Maart 1856 b. vijf dito elk van 1000,volgens art. 9 van bet plan der geldleening van ƒ300,000 van den 28 Fe bruari) 1863, en c. twee dito elk van ƒ500,ten laste van den Seroos- kerk-Domburgschen straatweg om te worden afgelost den 1 Januarij 1865, met bijbeta ling der verschenen renten over het jaar 1864. Middelburg1 September 1864. De Centrale Directie voornoemd, A. CALAND, President. J. P. VAN VISVLIET, Griffier,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3