Tot laatstleden woensdag heeft de droogte in Engeland voortgeduurd, want ofschoon er eenige zware stortregens vieleh, waren zij niet voldoende om de weiden te drenken of voorraad van water te ver schaffen. Met eiken dag worden de klagten over water luider. Vijvers en bronnen, die bij niemands geheugenis ooit uitgedroogd waren, zijn dit nu geworden, en de door watergebrek veroorzaakte nood is zeer sterk. Ten zij de regendag van woensdag door vele anderen gevolgd wordt, zal er dit jaar weinig vooruitzigt op nagras bestaan. Brieven uit al de wijnbouwende distrikten van Frankrijk zeggen dat nagenoeg overal de wijngaarden door de droogte, en op sommige plaatsen ook door het iodium, geleden hebben. Parijs zal weldra nieuwen toevoer van water ontvangen en wel uit de Dhuys en de Marne. Aan de voltooijing der daartoe noodige werken wordt druk gearbeid. Het reservoir te Memlmontant, waarbij nog een tweede zal worden gevoegd, •zal aan de stad elke 24 uren 40.000 kubieke ellen wateV verschaffen, foe kosten der werken zijn begroot op 40 millioen. Een bloedverwant van den beruchten Couty de la Pommerais heeft aan de fransehe regering vergunning verzocht om zijn naam te mogen veranderen en zich voortaan Couty de Noalles te mogen noemen. Het plan tot het stichten van internationale scho len zal, nadat er een tijd lang over gesproken is, eindelijk tot uitvoering komen. Men wil in de vijf voornaamste landen van Europa scholen stichten, wier leerlingen op gezette tijden van het eene land naar het andere zullen trekken, zoo dat zij in de gelegenheid zijn om zich met de talen welke in die verschillende landen gesproken worden, bekend te maken. De eerste dezer scholen zal te Saint-Germain-en-Laye (Frankrijk) worden gevestigd. Leerlingen van alle landen van Europa kunnen daar onderwijs ontvangen. Te Atlanta staan thans twee generaals tegenover elkander, die te zamen maar twee beenen hebbenSher man en Hood. De eerste verloor z.vjn been bij den aftogt van fort Hudson, de laatste bij de overwinning van Chichamanga. Generaal Sherman heeft echter nog een voordeel op zijn vijand: hij bezit twee armen, terwijl nood in plaats van zijn eenen arm slechts een stompje beeft. Voor eenigen tijd verwekte in Europa groote op spraak de wijze waarop de amerikanen zich in de haven steden van kanon-vleesch voorzien. De landverhuizers werden door de amerikaansche agenten geworven, zonder dat zij het zelf wistenzij teekenden voor het leger in de meening dat zij het kontrakt van overtogt teekenden. Brieven uit Amerika bevestigen de waarheid van die beschuldiging, en voegen er bijzonderheden bij. Elke stad is gehouden tot het leveren van een bepaald kon- tingent. Boston moest nog 600 man leveren, en om dit getal te verkrijgen rustte men de stoomboot Bellona uit die 600 landverhuizers uit Antwerpen op die wijze voor de dienst enroleerde en overbragt. Het kostte niets, want de transportkosten werden gevonden uit het hand geld. De meesten waren duitschers. In alle havensteden zijn werfbureaux, waar al de oude listen om te pressen op de onbeschaamdste wijze in toepassing worden gebragt. De oostcnrijksche minister van financiën von Plener wordt door het dagblad de Presse afgeschilderd als een „eeuwig lagchende idioot." Uit Rotterdam wordt gemeld dat de verzending van vruchten naar de verschillende plaatsen in Groot-Brit- tanje zoo groot is, dat niettegenstaande de diensten van de stoombooten op Leith, Londen, Newcastle enz. zijn vermeerderd, zaturdag nog groote partijen wegens ge brek aan ruimte zijn achtergebleven. Duizende manden vruchten, vooral appelen, peeren en pruimen, komen dagelijks uit Duitschland te Rotterdam aan, en de aan voeren uit de geldersche streken met kleine vaartuigen nemen met den dag toe. Ook de verzending van ajuin wordt van meer belang. De zwijndrechtsche of vroege ajuin wordt niet meer verzonden, maar van de zeeuw- sche of winterajuin zijn vrij dag reeds groote partijen inge scheept. Uit Parijs wordt gemeld dat het bekende lied La marseillaise hoogst waarschijnlijk aanleiding tot een proces zal geven. De nakomelingen van Rouget de l'Isle zullen namelijk den belgischen toonkunstenaar Fétis geregtelijk vervolgen, omdat deze heeft beweerd dat Rouget de l'Isle niet de komponist van het lied is. Zondag is het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam door ruim 9000 personen bezocht. Er zullen op eenigen afstand van Parijs twee kerk hoven worden aangelegd, ten einde gevolg te geven aan de wet waarbij bet begraven van lijken binnen de steden verboden wordt. De Unita Italiana berigt, dat te Verona in beslag genomen is eene plaat, waarmede men valsche biljetten van 1000 franks gedrukt heeft. Het corpus delicti is naar Turijn opgezonden. De vervaardiger is een duitsch graveur. Plij heeft er vijfjaren over gearbeid. Deskun digen roemen de plaat als een meesterstuk, zoo fraai en naauwkeurig bewerkt, dat men haar in plaats van de echte zou kunnen gebruiken. Do biljetten er op gedrukt zijn dan ook zoo overeenkomende met de ware, dat de administrateuren der bank gelooven niet dan met moeite de echte van de valsche te kunnen onderscheiden. Te Parijs ontvangen 101.750 personen (op eer.e be volking van 1.700.000 zielen in 55.000 huizen) onder steuning vau de openbare liefdadigheids-gestichten. Zij vormen 40.000 famieljes, waarvan 28.000 hoofden in de provinciën, 2000 in het buitenland en 10.000 in Parijs geboren zijn. In het begin dezer eeuw kregen de armen voor elk huisgezin 20 fr. per jaar, thans ontvangen zij 80 fr. In het geheel besteden de liefdadigheids-gestichten de som van 4200.000 fr. in geld en levensmiddelen, genees kundige hulp, enz. r De uitvoer van petroleum uit New-York en andere amerikaansche havens bedroeg: in de eerste helft van 1861 3.250 ton, in de eerste helft van 1862 108.000 ton, en in de eerste helft van 1863 425.000 ton. Het kamp van generaal Sherman in Georgia heeft den 13 augustus veel geleden door een zwaar onweder. Vijf malen achtereen sloeg de bliksem door de tenten, waardoor achttien soldaten gedood en een aantal ande ren in bedwelmden toestand tegen den grond geslingerd werden. Twaalf manschappen hebben bierbij hevige brandwonden gekregen, ruim twintig werden gevaarlijk gewond en een vijftigtal lijden aan de gevolgen van her senschudding, terwijl een groot aantal paarden gedood, onderscheidene tenten verbrand en verschillende gela den goederenwagens uit elkander geslagen en vernield zijn. De algemeene verwarring werd niet weinig ver meerderd, doordien eene menigte geladen geweren, die bij elkander gerangschikt stonden, eensklaps losbrand den, waarbij bovendien ook nog enkele manschappen gedood en veleu, de een in meer en de ander iu mindere mate, door de kogels getroffen werden. Thermometerstand. 5 sept.'s av. 11 u. 59 gr. 6 's morg. 7 u. 60 's midd. 1 u. 64 gr. 'a av. 11 u. 64 gr. 7 'a morg. 7 u. 64 's midd. 1 u. 66 gr. öuitenkmö. Algemeen overzlgt. Post noch telegraaf hebben heden weder iets belang rijks opgeleverd en de buitenlandsche dagbladen houden zich bij dit gebrek aan nieuwe feiten slechts bezig met voorspellingen te doen, gegrond op reeds bekende ge beurtenissen. Het bezoek van den prins en de prinses van Wales aan het deenscbe hof geeft voorts aan de londensche dagbla den aanleiding om eenige welwillende woorden te uiten jegens de deensche natie. The evening star be weert dat, zoo het oogenblik waarop de prinses van Wales haar vaderland zal terugzien, geen gelukkig tijdvak voor Denemarken genoemd kan worden, dit toch een tijdvak vol hoop voor de toekomst te achten is. Het engelsch dagblad neemt intusschen de moeite niet om ons te zeg gen op welke omstandigheden die hoop gevestigd is; misschien heeft ook The evening star hierbij het oog op de geruchten eener abdikatie van Engeland's konin gin. In hoeverre mede het aanstaand huwelijk tusschen prinses Dagmar en den russischen troonopvolger aan de deensche regering eenigen grond heeft opgeleverd om enkele lichtpunten in de anders vrij duistere toekomst te ontdekken, is tot dusverre nog niet duidelijk gebleken. Intusschen zij hier opgeteekend dat sommigen ook aan deze omstandigheid de houding van Denemarken op de konferentie te Weenen toeschrijven. De oorzaak van den vertraagden loop der konferentie- onderhandelingen te Weenen zoeken inmiddels anderen in de overdrevene financiële eischen van Oostenrijk en Pruissen. Volgens hunne bewering zou de deensche regering, ten einde raad, den vroegeren minister Hall met eene konfidentiële zending naar Parijs zenden om onderhandelingen met Frankrijk aan te knoopen omtrent eene verwezenlijking van het denkbeeld eener Scandi navische kombinatie, welke door Napoleon, gelijk men weet, zeer gaarne verwezenlijkt zou worden. Te Genève is dezer dagen de in Duitschland zoo be kende Lasalle in een duel gevallen. Aan den twist, waaruit deze ontmoeting met een edelman uit Walaehye, Rackowitz, voortvloeide, waren intusschen de laatste gebeurtenissen te Genève vreemd. Eene duitsche dame van zeer aanzienlijkenhuize schijnt aanleiding totditduel te hebben gegeven, waarin Ferdinand Lasalle in bijna veertigjarigen ouderdom het leven verloor.Wij zullen het kortstondig maar belangrijk leven van dezen republikein, demagoog, socialist, of welken naam men hem geven moge hetgeen veelal van het individueel standpunt afhangt niet in de herinnering behoeven terug te roepen. Zijne houding gedurende de revolutie van 1848 en zijne verhouding tot de gravin von Ilatzfeldzijne aangrijpende redevoeringen teDusseldorf om de bevolking te doen weigeren belasting op te brengen aan koning Frederik Wilhelm IV alsmede zijne daarop gevolgde arrestatie en vrij spraak door de jury gingen bij Lasalle aau een tijdperk van studie en wetenschappelijke onder zoekingen vooraf. De troonsbestijging van Pruisscns tegenwoordigen koning maakte daaraan een einde en deed Lasalle weder op politiek terrein te voorschijn treden om aan te dringen op meerdere vrijheid voor de arbeidende klasse; daarbij zag hij den heer Schultze-Delitzsch tegen over zich, wiens verdienste ten opzigte der zaak, welke hij voorstond, wel niet door hem werd voorbij gezien, maar wien hij verweet dat hij vdor de konsekwentie van zijn stelsel terugdeinsde. Hoe men het publiek leven van Ferdinand Lasalle ook moge beoordeelen zijn privaat leven moet daarbij liever een gesloten boek blijven men moet erkennen dat hij eene belangwekkende figuur is in de geschiedenis der laatste jaren. Uit Turijn wordt gemeld dat de brigantenhoofdman Crocco te Civita Vecchia op eene spaansche stoomboot het italiaansch grondgebied heeft verlaten, voorzien van eene pas, hem door den spaanschen vertegenwoordiger verschaft. Dezer dagen is de vorst van Montenegro van het paard gevallen, waarbij hij zeer ernstig werd gekwetst. Deze omstandigheid heeft voor Europa vooral hierom eenige belangrijkheid, daar zijn eventuëel overlijden, bij afwe zigheid van een troonopvolger en met het oog op het woelend karakter der raontenegrijnen, tot verwikkelingen aanleiding zou kunnen geven, waaraan de naburige staten niet vreerad zouden blijven. Omtrent den opstand, welke, gelijk wij reeds mede deelden, in Syrië is uitgebroken, verneemt men thans de volgende bijzonderheden. Door de turksche regering was onlangs het hoofd van bestuur in het distrikt Payas gevangen genomen, ten gevolge waarvan zijn zoon de bevolking tegen de regering had opgeruid. Daarvan is het gevolg geweest dat een twee duizendtal gewapende mannen zich in de bergstreken nabij Alexandrette heb ben vereenigd, van waar zij de koramunikatie tusschen het binnenland en de kust belemmeren. Aau deze oproerige beweging, welke spoedig door krachtige maatregelen van de zijde der regering zal worden onderdrukt, schijnt echter geene belangrijkheid te moeten worden toegeschreven. Omtrent de amerikaansche aangelegenheden verneemt men dat de president Lincoln heeft ingezien dat ook hij verpligt is om, met het oog op eene herkiezing, de meer algemeen geworden vredelievende opinie te vol gen. Eene voorloopige kommissie zal zich weldra, naar men verzekert, te Baltimore vereenigen om over een wapenstilstand met het uti possidetis tot grondslag te onderhandelen. De oneenigheden tusschen Peru en Spanje hebben in eerstgenoemd land de zelfde gevolgen gehad als de fransehe expeditie naar Mexiko in dezen laatsten staat. Tegenover het uit Europa dreigend gevaar hebben alle partijen zich vereenigd tot het doel om het vaderland te verdedigen. Niet onnatuurlijk is het dan ook dat in dien toestand het feest der herdenking van Peru's onaf hankelijkheid met onbeschrijfelijken geestdrift is gevierd geworden. Volgens sommige mededeelingen uit de peru- aansche streken is de hoop op eene vredelievende oplos sing tusschen Peru en Spanje echter nog niet geheel vervlogen. Duitschland. Het orgaan van den heer von Bismarck bevat het vol gende omtrent het bezoek van den minister von Roon aan het kamp van Chalons. „Terwijl onze troepen, door prak tische bekwaamheid en krijgstucht, door koelbloedigheid in het vuur en in den aanval, het bewijs hebben geleverd dat de oude militaire geest steeds voortleeft in het leger, hetwelk sedert vijftig jaren niet in het veld is geweest; terwijl de laatste veldtogt onbetwistbaar heeft doen zien dat de administratie ten opzigte der wapening en uitrus ting van de manschappen de beste diensten heeft bewe zen; terwijl wij regt hebben om trotsch te wezen op de resultaten van den laatsten veldtogt, zagen wij het hoofd van liet departement van oorlog zich met andere officieren naar het kamp van Chalons begeven, om aldaar op te merken welke verbeteringen men in het pruissisch leger misschien nog zou kunnen invoeren. „Wij gelooven regt te hebben om de meening te uiten

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2