singen verscheen, zich ook koning Leopold bevond. Het blad maakt te dien opzigte de opmerking dat een zich aldaar bevindend hollandsch fregat [Prinses Marie] niet salueerde, hoewel van La Belgique de koninklijke vlag werd geheschen. Volgensde meening van onzen korrespondent teVlis- singen is de beschouwing van L'indépendance beige ongegrond en behoefde niet door de Prinses Marie maar alleen van den wal gesalueerd te worden. "Waarom dit laatste is nagelaten is ons nog niet gebleken. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie zijn beide vrijdag van hunne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders der Hollandsclie ijzeren spoorweg-maatschappij, te houden op 16 september aanstaande, zal het volgende voorstel in behandeling komen: De raad van administratie der Hollandsclie ijzeren spoorweg-maatschappij wordt gemag- tigd: 1. om over de gcheele lengte van den Hollandschen ijzeren spoorweg, van Amsterdam tot Rotterdam, het thans bestaande 'spoor te versmallenen om in over eenstemming daarmede het uoodig materieel aan te schaffen of te veranderen, in dier voege dat bij verbin ding met andere spoorwegen de personen- en goederen wagens ongehinderd van den eenen weg op den anderen kunnen doorrijden; 2. om door uitbreiding van stations- inrigtingen en materieel den Hollandschen ijzeren spoor weg ook volledig dienstbaar te maken voor binnen- en buitenlandsch goederen-vervoer op uitgebreide schaal; 3. om de noodige financiële maatregelen te nemeD tot uitvoering van de sub 1 en 2 genoemde werken. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan S.N.Dentzjr, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. LEGKit. Benoemd bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt tot eersten officier van gezond heid le klasse, de officier van gezondheid 2e klasse G. A. Baum, van gemeld personeel; en bij het wapen der infanterie bij het 3e regeraent, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant M.G. W. A. Schumann, van het korps; bij het 7e regement, tot. kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant N. Epkema, van het instruktie-bataljon. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan jhr. J. L. de Jonge als len luitenant bij de dienst doende schutterij te Zierikzee, en als zoodanig benoemd de 2e luitenant P. L. Broeksmit, en tot 2en luitenant mr. B. Ermerins, tlian^schutter. Kerknieuws. De heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predikant bij de hervormde gemeente te Kondekerkedie een eenparige beroeping had ontvangen naar de gemeente Streefkerk, klassis Dordrecht, heeft gisteren aan zijne gemeente medegedeeld dat hij voor die beroeping heeft bedankt. De heer G. C. Boomer, predikant bij de hervormde gemeente te Ritthem, heeft gisteren morgen bekend ge maakt, dat hij ook voor het beroep naar de gemeente Boven Hardinxveld heeft bedankt. Tot predikant bij de nederduitsche hervormde gemeente te Delft is beroepen de heer W. Zegers, te Oosterbeek. Op het drietal waren geplaatst de heeren W. Astro, te Vlissingen C. J. Brijce, te Aarlanderveen, en W. Zegers, te Oosterbeek. Sedert eenige dagen liep te Zwolle het gerucht, dat de voormalige predikant van Rijn niet zou berusten in de bekrachtiging der synode van het tegen hem door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel uitgespro ken ontzet uit zijn ambt en bediening. Thans wordt met bepaalde zekerheid gemeld, dat hij naar 's Hage geweest is en verzocht heeft herziening van de synodale bekrachtiging, zoo mede dat de som, vereischt tot het houden eener synodale vergadering omtrent zijne zaak, door hem gestort is. Onderwijs. Donderdag morgen ten 9 ure is de hoogere burger school met öjarigen kursus te Delft, in de voorloopig daartoe aangewezen lokalen op het Oude Delft, geopend, iet een getal van 60 leerlingen, verdeeld in 4 klassen; de le klasse 8, in de 2e 19, in de 3e 22, en in de 4e 11 iingen. A hoogere burgerschool te Zutphen is met 73 leer- geopend. Marine en leger. itenants ter zee 2e klasse T. Spree, dienende op achtschip te Willemsoord, en L. M. L. de Haan> op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, worden dezer op non-aktiviteit gebragt. Daarentegen worden de luitenants ter zee 2e klasse J. C. Eek en C. C. Vermeer, beiden non-actief, met den 11 dezer geplaatst, de eerste op het wachtschip te Amster dam en de tweede op dat te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt H. J. P. van den Steen en de scheepsklerk P. J. Roest, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 25 augustus jl. in Nederland teruggekomenzijn met dien datum op non-aktiviteit gebragt. (Staalscour.) Regtsr.aken. Aanstaanden vrijdag 9 dezer zal alhier voor het provin ciaal geregtshof in Zeeland teregt staan J. Hebbelynck Hennefreund, vroeger tweede korawissaris van policie alhier, laatst als partikulier wonende te Sluis, thans alhier gedetineerd, beschuldigd van het afleggen van valsch getuigenis in een boetstraffelijk geding, ten na- deele van een beklaagde. In deze zaak z$n dóór het openbaar ministerie 12 ge tuigen gedagvaard. De heer mr. J. Egberts Risseeuw uit Oostburg zal den beklaagde verdedigen. fiemengde bcrigten. Zaturdag nacht is er aan het buitenwerk te Hansweert een schuitje, geladen met grond, gezonken, waarbij de schipper en zijn knecht zijn omgekomen. Op eene boekdrukkerij te Gosport werkt een blinde letterzetter, welligt de eenige in Europa en mogelijk wel het eerste voorbeeld van dien aard. Hij heeft een helper die hem 4 a 6 regels te gelijk voorleest, welke hij dan ont houdt. Als hij aan het laatste woord is roept hij dit over luid en ziju helper leest verder. Hij arbeidt even vlug en naauwkeurig als anderen, en zet gemiddeld 5000 letters daags, bij bijzondere gelegenheden zelfs 7000 a 8000. Naar aanleiding der bekende rede van de heer de Persigny verhaalt de Charivari het volgende: Een zieke moest een sterk diëet in acht nemen om de koorts te verdrijven en zich te ontspannen. Na verloop van tijd keerde dan ook de eetlust weder en deed zijne eischen gelden. De doktor komt. „Doktor zucht de patiënt. „Wat belieft u „Doktor, ik ben in 't geheel niet tevreden." „Waarom?" „Ik wilde wel, nu ik mij beter gevoel, wat gebruiken." „Geduld, mijnheer!" „Ja, maar doktor, dat zegt u alle dagen!" „Gij ziet dat ik gelijk heb. Gij windt u dadelijk op"; gij zijt dns alles behalve hersteld." *- „Maar doktor, ik ben zeer wel; ik heb een razenden honger." '„Beste vriend, wat ik u bidden mag, houd u rustig." „Ja, maar„Gij krijgt niets, vóór dat gij bedaard zijt." „En ik zal niet ophouden vóór dat ik iets kan nuttigen." Wie heeft nu gelijk, de doktor of de patiënt? Zóó ook met de leerstel lingen van den heer de Persigny. Als gij geene oppositie meer voert, zult gij de vrijheid erlangen, zegt hij. Maar juist omdat die vrijheid niet bestaat, wordt er immers oppositie gevoerd De rue de "Varennes, in de parijssclie voorstad St. Germain, gewoonlijk zoo stil en rustig, was jl. dingdag het tooneel van geweldige opschudding, waartoe aanlei ding gegeven werd door de leden van twee vereenigingen die een vreemdsoortige, tot nu nog geheel onbekende industrie uitoefenen. Die lieden namelijk lezen eiken dag den Moniteur, die, gelijk men weet, 's morgens op de muren aangeplakt wordt, en nemen dan kennis van de personen die in den echt zijn getreden en die de orde van het legioen van eer gekregen of eenige andere onder scheiding ontvangen hebben. Na zich te hebben verge wist van de woonplaatsen dier personen, begeven zij zich tot hen om bloemruikers te overhandigen. Gewoonlijk krijgen zij dan van de op deze wijze gevierden, die in dit geval altoos in goeden luim zijn, een geschenk in geld. Naar het schijnt hebben de twee vereenigingen van dien aard te Parijs zich gesplitst, en daar de eene inbreuk maakte op de regten der andere, kwam het in de rue de Varennes tot een twist, die zoo hoog liep dat de partijen handgemeen werdenhet gevecht was zoo hevig, dat de policie moest tusschen beide komen en verscheidene „rui ker-bezorgers" in hechtenis nemen. Men verwacht maat regelen die aan deze industrie een einde zullen maken. In de berigten uit Calcutta van 23julij wordt als zeker gemeld, dat de regering van Britsch Indië, tot verbetering van den staat der algemeene ruilmiddelen die er dikwijls moeijelijkheden en belemmeringen voor het verkeer oplevert, besloten heeft goudgeld te doen slaan en het nevens het bestaande zilvergeld en met eene bepaalde waarde in omloop te brengen; de cngelsche sovereign zou er aangenomen en verklaard worden de zelfde waarde te hebben als tien zilveren ropijnen. In Indië en ook in Europa is het gevoelen vrij algemeen, dat die maatregel goed voor het algemeen verkeer zal werken, en althans de wegvloei} ing van zilver uit Europa naar Indië zal doen afnemen. Men gelooft dat de maat regel vóór het einde dezes jaars zal worden uitgevoerd. Te Parijs had dingsdag jl. voor de regtbank van korrektionele policie de ontknoóping plaats van eene nieuwe episode uit de geschiedenis van den monsterlucht ballon Le gëant, die op zijne reis tot in Hanover kwam. Op de aanklagt van den vermaarden fotograaf en lucht reiziger Nadar zijn de gebroeders Godard, die de ver vaardiging van dezen reusachtigen ballon op zich geno men hadden, veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, tot de teruggave van 6418 franks, zijnde de prijs van 800 ellen zijde, welke zij beschuldigd werden te hebben verduisterd, tot 2000 fr. schadevergoeding en eindelijk tot 100 fr. boete. In de omstreken van Arles bevindt zich een hond met een houten poot. Hij behoort aan een pastoor. De hond bedient zich van zijn nieuwen poot zonder te hinken. De maatschappij tot bescherming der dieren heeft den pastoor eene medalje verleend. De uitgever Lévy te Parijs zal in de volgende week een werk in het licht geven van den heer Gattineau, dat in luimigen trant de geschiedenis van den duivel en zijne gedaanteverwisselingen gedurende zijn lang bestaan zal behandelen. Het boek is getiteld„De heer en mevrouw Satan." In den nacht van den 20 augustus drongen drie gemaskerde en met ponjaarden gewapende dieven het klooster van de heilige Monica te Evora in Portugal binnen en begaven zich naar de cel der abdis, die door een der dieven bij den hals gegrepen en met verworging bedreigd werd, als zij al het voorhanden goud en de juweelen niet afgaf. De abdis, die twee nonnen en twee dienstboden bij zich had, zond eene dezer laatsteu om den sleutel van het kabinet te halen, waarin die kost baarheden geborgen waren. De dieven volgden de dienstbode, maar de andere nam deze gelegenheid waar om naar den toren te klimmen en de alarmklok te luiden. Weldra verschenen dc autoriteiten, met het noodig hulp personeel, en doorzochten het klooster, waaruit de die ven echter, met achterlating van hun ladder en de ove rige werktuigen van hun handwerk, verdwenen waren. Als een bewijs van de goede werking van het stel sel van algemeene militaire dienstpligtigheid, dat in Pruissen bestaat, voert men aan dat van de 60.000 man gedurende den oorlog slechts twee zich aan desertie hebben schuldig gemaakt en slechts 27 militaire vergrij pen zijn gepleegd die met meer dan drie dagen arrest strafbaar waren.'Hieronder zijn natuurlijk niet begrepen de brutaliteiten der officieren, waarvan de berigtgevers zoo menigmaal hebben gewag gemaakt. Sedert eenige weken wordt op last der beijersche bisschoppen in den Palts eiken avond godsdienstoefe ning gehouden in de roomsch-katholieke kerken, hetgeen iets zeer buitengewoons aanduidt, dewijl in den regel des namiddags op de werkdagen der week nimmer godsdienst oefeningen plaats hebben. Eene zoo buitengewone zaak trok in bijzondere mate de aandacht der landelijke bevolking. Men vroeg allerwege naar de oorzaak van het vreemde verschijnsel en vernam, dat dit geschiedde op bevel der bisschoppen, ten einde zich met Christus te verzoenen, wegens den grooten smaad, hem aangedaan door Renan's boek „het leven van Jezus." Het gevolg hiervan is geweest, dat de bevolking allerwege verlangde kennis te maken met een boek, dat zoo buitengewone maatregelen noodig had gemaakt en bij duizenden wordt het thans in den beijerschen Palts aangetroffeu. Nog vóór den winter zal te Parijs het eerste deel verschijnen van eene reusachtige onderneming, namelijk van eene „Encyclopédie" welke berekend wordt 200 dee- len te zullen vullen; aanzienlijke geldsommen en een niet minder aanzienlijk personeel van redaktie is daartoe reeds aanwezig. De heeren Pereire hebben het materiële gedeelte en de risico op zich genomen eener onderneming welke, zoo als dit echt fransch wordt uitgedrukt, de we tenschap des menschdoms aan het einde der negentiende eeuw zal omvatten. Elk deel wordt door een anderen redakteur bewerkt en zal keizerlijk beloond worden Een kredietbank voor letteren en kunsten „le crédit rao- bilier de l'intelligence" wordt met die onderneming ver bonden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 4 dezer: J. Ouboter, jm. 50 j. met J. Vervat, wed. 49 j. A. van Boven, jm. 33 j. met A. C. van de Vijver, jd. 25 j. (Van 27 augustus tot 3 september.) Vltssingen. Gehuwd: A. G. W. Wepster, weduwn. van C. C. Amadio, 55 j. met C. Stroo, jd. 45 j. Bevallen: P. van Wijck,geb.Verheijkc, z. C. Fleghaar, geb. Poly, z. J. Snijders, geb. Verlaat, d. S. Heijblom, geb. Kreienbuvcl, z. J. de Mijttenaere, geb. Lagaay, d. OverledenJ. la Roy, z. 4 d. J. H. L. Rumpff, z. 4 d. E. J. C. Pillault, wed. van G. Filbahutte, 70 j. A. A. Smit, jm. 32 j.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2