VASTGE GERAAMD AARD DER UITGAVEN. STELD voor 1864. voor 1865. 01. Ct. Gl. Ct. APDEELTNG III. Pensioenen. Peusioen aau gemeenteambtenaren en bedienden 420 853 33 j Wachtgeld aan L. E. Krijger 350 350 Toelage aan P. Lenpen 535 525 Idem aan P. Verhoeven 300 300 Totaal van de 3eafdeeling 1.605 2.028 33} AP DEELING IV. Andere uitgaven Assurantie-penningen wegens verwaar- borging van gemeente-eigendommen tegen brandschade 525 474 65 Kosten der straatverlichting 8.300 8.350 Kleeding en wapening van dienaars van policie en nachtwachts 590 590 Betalingen hij voorschot, ten behoeve van het rijk of gewestelijk hestuur 781 780 Teruggave van betaalde plaatselijke belasting bij weder-uitvoer naar buiten de gemeente 27.423 741 26.598 80} Idem van betaalden hoofdelijkcn om slag 100 100 Vervolgingskosten van onvermogende belastingschuldigen, en van wegens overtreding bekeurde personen 100 25 Schadevergoeding aan eigenaren van of belanghebbenden bij verkeerdelijk aangehaalde goederen 25 25 Vervolgingskosten wegens policieover- tredingen 50 50 Kosten van openbare feesten 400 200 Schadeloosstelling aan de luthersche gemeente 100 100 Kosten van de wisselbank 1.960 1.960 Herijk der maten en gewigten 20 20 Kosten der jaarmarkt 125 125 Kosten van stellen van plaatsvervan gers, afkoop brandweer 150 150 Yakatie-kosten geneeskundig onder zoek dienstpligtigen id 12 12 Redintegratie 1.300 1.300 Aankoop inschrijving nationale werke lijke schuld 1.020 Huur magazijn van het alhier garni zoen houdend depot 250 Aanplakken van afkondigingen 25 25 Tegctnoetk. Rittbemscbe straatweg. - 37 50 Totaal van de 4eafdeeling 43.256 741 41 942 95} 3e afdeeling 1 605 2.028 33} 2e afdeeling 41.318 20 39.770 10 lc afdeeling 8.369 8.495 Totaal van het 8e hoofdstuk 94.548 94} 92 236 39 HOOFDSTUK IX. Onvoorziene uitgaven ter bestrijding van onvoorziene behoeften en rampen 4.365 67 1.828 88 VERZAMELING. Totaal van het le hoofdstuk 73.797 25 74.444 96 - 2e hoofdstuk" 5.290 50 5.430 50 3e hoofdstuk 61.511 54 700 v t> ie hoofdstuk 2.307 2 307 - 5e hoofdstuk 17.775 17 902 6e hoofdstuk 2.407 2.492 7e hoofdstuk 4.002 3 937 8e hoofdstuk 94 347 59} 92 236 39 9e hoofdstuk 4.365 67} 1 828 88 Totaal der uitgaven 266.205 37 255.278 73 BALANS. Inkomstenƒ255.278 73 Uitgaven- 255 278.73 Waarschijnlijk batig slot Nihil. Omtrent de kinderziekte in de gemeente Goes vernemen wij nader: Sedert ons vorig berigt van den 19 augustus 11. zijn er bijgekomen S lijders, waarvan 3 wel en 5 niet gevakci- neerd overleden één niet gevakcineerd. Er zijn dus tot en met 31 augustus aangetast 423 per sonen, daarvan zijn 313 niet en 110 wel gevakcineerd. Overleden 24, waarvan slechts 2 gevakcineerd. Hersteld zijn 391 lijders en blijven nog onder behandeling 8 per sonen in 7 huisgezinnen. Sedert ons vorig berigt van 15 augustus 11. zijn te Wemeldinge bijgekomen 17 poklijders, waarvan 1 wel en 16 niet gevakcineerd; overleden 1 niet gevakcineerd. Er zijn dus tot heden aangetast 248 personen daarvan zijn 169 niet en 79 wel gevakcineerd. Overleden 9 en nog lijdende 14 personen. Goesscke courant De gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdag be sloten om veertien heelkundigen, tegen eene belooning van 75 ieder, voor den tijd van drie maanden te belas ten met een naauwkeurig onderzoek op de gemeente- armen-, tusschen- en burgerscholen, bewaarscholen en scholen voor minvermogenden, naar de militaire oogziekte welke op sommige scholen is ontdekt. Bij beschikking van den minister van binncnlandsche zaken van den 28 augustus jl. is, met ingang van 1 sep tember, tot surnumerair bij den waterstaat benoemd P. W. van der Sleyden, kweekeling van de voormalige koninklijke akademie te Delft. Sïenocmingen en (besluiten. ridderorden. "Vergunning verleend aan den heer J. Verloop Cz., ingenieur den uederlandsche rijnspoor wegmaatschappij te Utrecht, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 3e klasse, hem door Z. SI. den keizer aller russen geschonken. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië, de volgende kweekelingen der thans opgeheven koninklijke akademie te Delft: van de le klasse mr. L. P. Gips en mr. A. J. Zeeman; van de 2e klasse: a. II. van Calcar, dokter in de letteren, C. J. van der Meer Mohr, kandidaat in de godge leerdheid, en A.W. P. Verkef k Pis tori as, voormalig kwee keling van de landhuishoudkundige school te Groningen; b. C. Muntendam, F. H. C. Mac Gillavry, G. van Gelder, E. A. van Vloten, C. H. D. Boudriot en Th. W. Buys. Onderwijs. Den 25 augustus hielden de leden der onderwijzers gezelschappen in het 5e schooldistrikt dezer provincie te Groede hunne 22e algemeene vergadering, waarin 33 leden tegenwoordig waren. Zij werd geopend met een toespraak van den schoolopziener, den heer H. Q. Janssen. Naar volgorde van het programma tot de werkzaam heden overgaande, werd als plaats van bijeenkomst voor de volgende algemeene vergadering IJzendijke aange wezen. De heer J. H. van Dale, hoofdonderwijzer te Sluis, hield eene feestrede, welke ten onderwerp had: het kind en zijne opvoeding, naar aanleiding van de spreek woorden over het kind. Over de voorstellen van het hoofdbestuur had veel' gedachtenwisseliijg plaats. Ten aanzien van het eerste punt: „In hoeverre zou het mogelijk zijn op de volks scholen in Zeeland eenparigheid in de spelling te bevor deren werd besloten vooreerst Siegenbeek te volgen, met in achtneming der gewenschte wijzigingen, en dit besluit zoo veel mogelijk bekend te maken en de onder wijzers in de overige distrikten uit te noodigen eveuzeer te handelen. Het tweede voorstel, om in het volgende jaar te Zie- I rikzee de algemeene vergadering van het Nederlandsch j onderwijzersgenootschap bij te wonen en alsdan geen J algemeene vergadering der onderwijzersgezelschappen in het 5e schooldistrikt te houden, is aangenomen. De werkzaamheden werden afgewisseld door de bczig- tiging van ingezonden schriften, kaarten, teekeningen enz., alsmede door de uitvoering van zangstukken, ver vaardigd door den hoofdonderwijzer te Kadzand, den j heer H. Meskes, welke uitvoering door den heer J. de Klerck, hoofdonderwijzer te Nieuwvliet, werd geleid. Na eene wandeling door het dorp, waarbij de verschil lende kerken werden bezigtigd, vereenigden de leden zich aan een vriendschappelijken maaltijd. Gemengde berigtcn. De rotterdamsche courant deelt mede dat er personen zijn die misbruik maken van de namen van geachte han delaars, om bestellingen in verschillende steden binnen en buiten het vaderland te doen, van welke bestelde goe deren zij zich dan bij de aankomst op arglistige wijze weten meester te maken. Er kruist thans op de Atlantische zee een nieuw kaperschip der zuidelijken, de Tallahassee genaamd, onder bevel van den kommandant John Taylor Wood. Dat vaartuig was op de hoogte van New-York ver schenen en had, volgens de van daar ontvangen berig- ten, bij Long-Island zes schepen der noordelijken in den tijd van nog geene volle zes uren vernield en verbrand. Volgens een nader berigt heeft het sedert zijn vertrek uit Wilmington reeds een vijftigtal schepen vernield, waaronder dertig in den tijd van zestien uren. Hoe ongeduldig men in Engeland is, ten opzigte van de arrestatie van den vermoedelijken moordenaar van den heer Briggs, blijkt uit de volgende advertentie in het Londonlife: „Zes honderd pond st. belooning! Men vraagt een moordenaar, die voldoende bewijzen van bekwaamheid kan leveren. Men verlangt slechts iets zeer eenvoudigs. Hij moet namelijk reizen in de eerste klasse en op zijne wijze afrekenen met een direkteur der spoor wegmaatschappij. Belooning 500 p. st.; 50 p. st. boven dien, indien bij onder handen krijgt een president van zulk eene maatschappij en 50 p. st. extra, zoo hij aan de handen der policie weet te ontsnappen." Op deze adver tentie zijn zóó vele aanbiedingen ingekomen, dat men moeite heeft om een goede keuze te doen. Rossini is tot groot-officier van het legioen van eer en Hector Berlioz tot officier dier orde benoemd. De maarschalk Vaillant, minister van het keizerlijke huis, heeft aan beiden bij een vleijend schrijven die benoe ming medegedeeld. De violist Bazzini, die zijn militair koncert aau den koning van Italië opdroeg, ontving een gouden medalje met 's konings beeldtenis, benevens de ridder orde van den H. Mauritius en Lazarus. Namens mevrouw J. F. baronnesse van Dedem, wed. van den heer D. Pruimers, als eischeresse, is tegen den staat der Nederlanden, als gedaagde, voor den hoogen raad der Nederlanden eene nieuwe zaak aanhangig ge maakt. Naar wij vernemen komt de zaak hierop neder. Bij het grootboek der nationale schuld staat ingeschre ven eene som van 74,000 nominaal, rentende 2.V pet., ten name der minderjarige dochter van de eischeresse, waarvan deze als moeder en voogdesse, ingevolge do wet, ieder halfjaar gewoon was de rente door haar gemagtigde te Amsterdam te laten ontvangen. Met 1 julij jl. weigerde de direktie van het grootboek de uitbetaling der toen verschenen zes maanden rente. Hiertegen verzet zich nu de eischeresse, op grond dat de staat, als debiteur dier rente, de uitbetaling daarvan alleen in geval van arrest mag schorsen of weigeren. De prokureurs van der Jagt en Francois zullen den 9 dezer de konklusiën voordragen, terwijl hieromtrent later gepleit zal worden tusschen den advokaat mr. W. Wintgens voor de eischeresse, en een der beide lands-advokaten voor den gedaagde. Thcrmonicfcistand. 2 sept.'s av. 11 u. 58 gr. 3 's morg. 7.u. 58 's midd. 1 u. 64 gr. Huitcnlanii. ASgemeeïa overzigt. Men zal zich herinneren dat van wege de regering in den deenschen Rigsraad dezer dagen, vóór de aanneming van het budget der buitengewone uitgaven, te kennen werd gegeven dat bij het sluiten van den vrede met Duitschland zou worden aangedrongen op het behoud van een gedeelte van noordelijk Sleeswijk of ten minste op de politieke onaf hankelijkkeid van dit grondgebied. Na de aanneming van het budget heeft thans echter de minister president Bluhme aan de vergadering medegedeeld dat het verkrijgen van waarborgen voor de nationaliteit der deensehe bevolking in Sleeswijk alles was, wat de cleen- sche regering nog hoopte te kunnen verkrijgen. Daarop is in de vergadering voorgesteld om het verlangen te uiten dat de regering bij de onderhandelingen het natuurlijk en heilig regt der volken zal handhaven om zelf door eene vrije stemming bij distrikten of gemeenten over hun lot te beslissen. Uit de verslagen der zittingen van het deensch staats- ligchaam blijkt voorts dat in de laatste dagen vrij heftige debatten werden gevoerd. Gelijk het gewoonlijk gaat bij nationale rampen werpt de eene partij in Denemarken de schuld der tegenwoordige politieke ellende op de andere, trekt men de bekwaamheden der generaals, die te Duppel en te Alsen het bevel voerden, in twijfel, en ontstaat uit dit alles eene verbittering aan beide zijden, welke niet zelden, gelijk de geschiedenis leeren kan, de regering radeloos, het volk redeloos en het land redde loos maakt. Hoe spoediger dan ook de vrede te Weenen gesloten wordt, des te meer kans bestaat er dat de deen sehe natie tot eenige kalmte zal komen en de verschil lende partijen tot de haar afgebakende plaats zullen terugkeeren, van waar zij tot heil des vaderlands werk zaam kunnen zijn. De tegenwoordige betrekking tusschen Oostenrijk en Pruissen schijnt minder vriendschappelijk te worden, naar mate de laatste regering meer hare plannen open baar maakt. "Verschillende verschijnselen en de taal der dagbladen te Weenen geven voor deze bewering grond- De Prov. Corresp., een orgaan van den heer von Bismarck, beijvert zich dan ook om de wegen van Oostenrijken Pruissen af te bakenen en te betoogen dat de eerste mogendheid voor het oogenblik niet naijverig moet zijn op de laatste, omdat deze zoo veel invloed uitoefent op de hertogdommen. Pruissen's toekomst ligt in het noor den en in midden-Duitschland; die van Oostenrijk in het oosten en zuidoosten. Aan beide mogendheden is derhalve een bijzondere werkkring voorgeschreven, waarbij rzij elkander niet moeten belemmeren. Heeft thans Oostenrijk Pruissen bijgestaan, Pruissen zal dit volgens de Provinzial Correspondenz wederkeerig doen indien de oostenrijksche regering stappen doet op den haar aangewezen weg. Deze en dergelijke betoogen zijn al bijzonder bemoedigend voor de bewoners der deensch- duitsche hertogdommen; zij schijnen bovendien te Wee-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2