Biusselsclie Maatschappijen ONDERLINGE TEGEN BRAND, gevestigd te Brussel, Kouiiiglijkc straat, no. 38. blijkt dat in Peru de verdedigingsmaatregelen, met het oog op een oorlog met Spanje, zeer ijverig worden voort gezet. Tc Londen is zondag het berigt onvangen dat het engelsch-chineesch leger twee steden op de opstandelin gen had veroverd. Men zag bovendien de aanstaande overgave van Nanking te gcmoet. Amerika. Omtrent de krijgsoperatiën der gefedcreerden tegen de vesting Mobile, in het bezit der zuidelijken, vinden wij in de mededeelingen uit New-York de volgende bij zonderheden. Op 5 augustus drong de admiraal der gefedereerden, Ferragut, met eenige schepen tot aan het fort Powell in de baai van Mobile door. Weldra deed de bevelhebber van dit fort het garnizoen terugtrekken en Powell in de lucht springen. De aanvallers rigtten nu hunne krijgsoperatiën tegen het fort Gaines op een ander eiland op die hoogte der baai gelegen, hetwelk gebom bardeerd werd. De overgave van dit fort, welke daarop volgde, wordt door de zuidelijken als pligtverzuim van den bevelhebber beschouwd. Wat hiervan zijn moge, deze overgave had ten gevolge dat de nooidelijken zich meester maakten van een der belangrijkste punten in deze baai. Moge het door de gefedereerden behaalde voordeel belangrijk zijn, de bemagtiging der sterke vesting Mobile is daardoor echter nog niet als zeer nabij te beschouwen, daar de stad nog door een aantal met zwaar geschut gewapende batterijen verdedigt wordt. Een groot be zwaar zal de admiraal Ferragut nog te overwinnen hebben ten gevolge der ondiepte van het aan Mobilg meer nabij gelegen deel der baai, waarin hij slechts door middel van een bijzonder soort van niet dipgaande vaartuigen kan komen. Te New-York was het gerucht verspreid dat de generaal Beauregard, de bekende verdediger van Char leston het opperbevelhebberschap over de bezetting van Mobile op zich zal nemen. Als nadere bevestiging onzer bewering dat het ver langen der bevolking naar het herstel des vredes meer en meer algemeen geuit wordt, deelen wij de besluiten mede, welke eene op 10 augustus te New-York gehou- dene volksvergadering genomen heeft. Op grond der regeringshandelingen van den president der Vereeuigde Staten, welke volgens deze volksverga dering in strijd zijn met de beginselen door de stichters der republiek aangenomen, werd beweerd dat 's lands redding thans afhankelijk was van de keuze eens opvol gers van den heer Lincoln. Daar de keuze op een man moet vallen, die de gunst van het leger bezit, werd de generaal Mac Clellan aanbevolen, die pogingen zal in het werk stellen ora een einde te maken aan den tegenwoor- digen oorlog en aan liet zuiden de gelegenheid zal geven om weder in de Unie te treden met het genot van de konstitutionele regten der bondsleden. Buitscliland. In eene raededeeling uit Berlijn lezen wij het volgende Op eenige weinige en gelukkige uitzonderingen na bevindt Europa zich nog in de ijzeren eeuw of liever is daartoe teruggekeerd van het standpunt der staat kundige eraaucipatie van de natiën beschouwd. De meest onlochenbare en heiligste regten worden door het geweld vertrapt, hetgeen een feit is, hetwelk men kan betreuren maar onmogelijk kan ontkennen. Niemand heeft dan ook het regt zich te verwonderen dat op de vermetele verklaring van Fialin de Persigny, die te St. Etiene Napoleon III tot „den waren stichter der vrijheid" proklameerden geene enkele stem onder de fransche dagbladpers is vernomen om hem toe te roepen „gij liegt!" In zekere omstandigheden staat het stilzwijgen gelijk met de heftigste protestatiën. Misschien ook heeft de fransche demokratie niet genoeg gelet op deze waarheid- welke zoo duidelijk mogelijk nog gebleken is door de ernstige verwikkelingen, welke hare onthouding weinige jaren geleden aan het tweede keizerrijk berokkend heeft. In den kampstrijd, welken zij thans heeft ondernomen, zijn alle nadoelen aan hare zijde. In geheel andere positie bevindt zich de fraktie der liberale partij, welke door het Nationaal Verein bestuurd wordt. Bij de verdediging barer zwakheden en verande ring van beginselen, kan zij zelfs op geene verzachtende omstandigheden pleiten. Zij bezit alle wapenen, waarvan de fransche demokratie door haren overwinnaar beroofd is geworden, doch deze dienen slechts om haar even als een kind zich zeiven te doen kwetsen. Zij toch bezit in de voornaamste staten van den duitschen bond vrijheid van drukpers, waardoor men zoo .uitgebreiden invloed kan uitoefenen. Bezit zij voorts niet eene belangrijke meerderheid in bijna alle wetgevende ligcharaen van Duitschland Kan zij niet naar welgevallen volksverga deringen bijeenroepen zonder dat de openbare magt deze uiteen komt jagen en zonder dat zij gevaar loopt om de redenaars op dergelijke meetings voor de regtbank te sle pen? Toch wordt, niettegenstaande dit alles, dagelijks de invloed der reaktionairen grooter en treedt meer en meer de politiek der kabinetten in de plaats eener waarlijk nationale staatkunde. Men moet eindelijk eens openlijk erkennen dat de heer von Bismarck niet de oorzaak maar veeleer het gevolg is van een toestand waarvoor het National Verein verantwoordelijk is. Men behoeft niet langer deze waarheid te verzwijgen jegens eene partij, welke vernederd en tot zwijgen is gebragt, sedert haai de heer von Bismarck haar ideaal heeft ontnomen om dit op zijne wijze te verwezenlijken en er niet ver van ver wijderd is om eene beroemde uitspraak te parodiëren en tot den eersten minister te zeggen: „U zal veel vergeven worden, want gij hebt veel geannexeerd!" Door degenen, die in dergelijken zin spreken en schrijven, is de optre ding aan den heer von Bismarck mogelijk geworden, en door deze wordt hij in zijne tegenwoordige positie als gehandhaafd. De heer von Bismarck is dan ook vol vreugde. Weinig belang stelt hij er in of Oostenrijk voor het oogenblik niet tot zijne eischen heeft willen toetreden; weinig belang stelt hij er in of de hertogdommen voor- loopig door oostenrijksche en pruissische troepen zullen bezet blijven en bestuurd door civiele kommissarissen; dit alles zal wel later bij eene zamenkomst der gealliëer- den geregeld worden. Het voornaamste is voor hem dat de heer von Rechberg en hij meester zijn van den tcgen- woordigen toestand, dat de duitsche staten van den tweeden en derden rang zich aan hem nederig onderwer pen en dat de duitsche bondsvergadering wederom vol eerbied is voor de twee groote mogendheden. België. Zondag heeft te Mechelen de opening plaats gehad dei- tentoonstelling van voorwerpen der middeleeuwsche kunst welke gelijk opliet kongres, in het vorig jaar ge houden, was besloten bij de tweede algemeene kongres- vergadering zou plaats hebben. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen heeft daarbij eene toespraak tot de aanwe zigen gerigt. Maandag is daarop in de groote kerk door den kardinaal-aartsbissckopeeuemisgevierd, waarna in de groote zaal van het Seminarium de openingsrede van het kongres door hem werd uitgesproken. Bij het binnentreden van „het hoofd der onthoofde regterzijde van de kamer van afgevaardigden", den heer Dechamps werden zeer luide toejuichingen vernomen. Deze betuigde hiervoor zijn dank en verklaarde dat het hem zeer veel genoegen deed „eenige bloemen op zijn politiek graf" te zien strooijen. In de redevoering van den core-president der verga dering, mgr. Engelbert Sterckx werd voorts aangedron gen om toch vooral niet over politiek te spreken, hetgeen echter door den volgenden spreker, den baron de Ger- lache geheel uit het oog werd verloren, die een betoog leverde over het verschil der vrijheid van de katholieken na 1830 en thans. Op het kongres worden nog de heer Dupanloup, aatsbisschop van Orleans en de heer Felix, de bekende prediker in Notre Dame verwacht. Voor het einde der zitting besloot de vergadering om per telegraaf een adres aan paus Pius IX te zenden, ter wijl de voorlezing van het rapport omtrent de ten uit voer gebragtc besluiten van het vorig kongres der katholieken te Mechelen, door den algemeene sekretaris den heer Ducpetiaux gesteld, tot de volgende vergade ring werd uitgesteld. Jretijüinijcn. Heden morgen is van het Nieuwedicp vertrokken het barkschip Noordsiergezagv. P. Tobiassen, naar Frede- rickstadt. tjanin-lsbrrigtrn- iKiaanmarktcn enz. Amsterdam 29 augustus. Raapolie op zes weken 44]. Lijnolie op zes weken ƒ40-}. Middelburg 31 augustus. Raapolie/43]. Lijnolieƒ44. Patentolie 45 J per vat op zes weken, kontant ƒ1 lager. Prijzen van cffekten. Amsterdam 30 augustus. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2] pet. 61 dito dito dito 3 „73 dito dito dito 4 96 v Aand. Handelmaatschappij 4] —j\ België. Certifikaten bij Rothschild 21 \v' \C:. Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96] Certifik. Hope co4 70 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83] dito dito Leening 1860 4.] 83 Certifikaten6 Aand. spoorweg185 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58fV dito 1847/1852 2] 29 dito rente Amsterdam5 80 dito nationale5 65] Bank aktiën3 792 Italië. Leening 18615 62] Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 481 dito3 thans 2] 44] Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46] dito 1856—1862 3 46^ Griekenl. dito (blaauwe) 5 23] Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 48 Vereen.Stat.dito (1882) G 40] Illinois. dito7 52] Mexiko. dito3 27] Grenada. dito afgestempeld4] Venezuela dito 2 21] Amerika 1882 6 pet. 40], gebleven 40]. Coupons en losbare obligatiën. Amsterdam 26 augustus. Metalliek/24,95Napelsche ƒ- -,Diverse engelsche in 11,80; 3 pet. Eng. Port. ƒ11,80; Fransche ƒ55,871; Belgische 56,Pruissische ƒ34,50; Spaansche piasters J Spaansche coupons per fr. Ilauib. Russ. metal, Russische in zilveren roebels/30,62.\; Poolschein fl./25,871; Nationale metalliek 28,20; Dollars Turksche/ vlDiHTtciUim. De ondergeteekende, hoogst gevoelig voor de vele blijken van vriendschap en belangstelling, onder vonden bij gelegenheid van zijnen Acht-en-Negentigsten Ge boortedag, zegt daarvoor aan Vrienden, Stad- en Land- genooten zijnen opregten dank. MiddelburgJhr. Mr. W. A. DE HAZE BOMME. 30 Augustus 1864. De ondergeteekenden brengen bij deze hunnen harte- lijken dank voor de vele blijken van deelneming,betoond bij de viering van hunne Vijftigjarig e Echtvereeniging. VlissingenW. W1LLEMSE. den 31 Augustus 1864. E. OBIJN. Alle Debiteuren van nu wijlen STEPHANUS BER- NARDUS G'ÓPNER worden uitgenoodigdhet door hen aan dieu Boedel verschuldigde vóór den 15 September aanstaande te voldoenten Kantore van den Procureur PIETER REKKER (Abdijpoort)die met de vereffening- van dezen Boedel is belast. De algemeene rangschikking in het Faillissement van JAN CORNELIS VAN DER HARST Lz., bevorens Koopman en Winkelier, wonende te Middelburg, is met de bewijzen nedergelegd ter Griffie der Arrondissements Regtbank te Middelburg, om aldaar gedurende veertien dagen na deze aankondiging ter iuzage te verblijven. De Curator in voorschreven Faillissement, J. M. BRIEVE, Procureur. VOOR WAARBORG 01' i'ÜDIO De ondergeteekende Directeur van opgemelde Maat schappijen heeft de eer ter kennis te brengen van het publiek dat de Raden van bestuur den lieer C. STEVENS, Koopman en Schatter der Personele Belastingen, heb ben benoemd tot hunnen Agent te Vlissingen en omstreken. De ondergeteekende neemt dezo gelegenheid waar de Maatschappijen op nieuw ten sterkste aan te bevelen, zoowel ora hare soliditeit als om de lage Premiën en bijdragen, welke ook in het afgeloopen jaar^ïi^tegei^- 'staande de brandschaden niet zijn ver hoog^ge worden. 'De laa'ts.t-geslotene EScJ^enin^cn, \faarvan exem plaren bij den Agent ter inzage liggen, bevatten ouder anderen de navolgende Cijfers. O 'xSc

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3