dedigde, hebben thans aan den heer Th. Bac, hunnen tweeden verdediger, eene prachtig gouden medalje met het borstbeeld van Guttenberg en vergezeld vau een zeer vleijenden brief toegezonden. Volgens berigt uit Londen is op den westelijken spoorweg, nabij het station Pontypool, alwaar de weg afholt, in de vorige week een passagierstrein, in volle vaart van de helling komende, tegen een steenkolentrein aangeloopen, ten gevolge waarvan een honderdtal passa giers gewond, enkele waggons vernield en vele zwaar beschadigd werden. De machinist, de stoker en een paar andere personen die zich op de lokoraotief van den passagierstrein bevonden, zijn er nog in tijds afgespron gen. Wel werden zij daarbij gekneusd en gekwetst, doch hadden zij dit niet gedaan, dan waren zij onvermij delijk verloren geweest. Te Fontainebleaux viel voor eenigen tijd iemand van de tweede verdieping naar beneden. Men meende dat hij dood zou zijn, maar tot aller verwondering stond hij zelf op, zonder eenige hulp, was geheel ongedeerd maar spoedig bleek dat hij een groot deel van zijn ge heugen verloren bad. Hij weet zijn eigen naam niet meer tc herinneren en is bepaaldelijk het geheugen van alle zelfstandige naamwoorden kwijt. De Nain Janne, welk blad is aangekocht door den heer Sylvestre, inspekteur des boekhandels bij hetfransch ministerie van binnenlandsche zaken, heeft naar men zegt vergunning gekregen om dagelijks te verschij nen. Het blad zal een satyriek orgaan worden, bestemd om een tegenwigt te stellen tegen den invloed van de Charivari en om deleden der oppositie aan te vallen. De aanvoer van appeleu en peeren ter markt te Zwolle aangebragt, is grooter dan de oudste menschen zich herinneren. Maandag was het groote marktplein zoo gevuld, dat voor andere artikelen bijna geen plaats was. De prijzen zijn ongelooflijk laag, zoodat men de appelen bij de maat bijna niet wilde koopen, maar zulks bij manden vol voor eenige centen plaats had. Bij den ongunstigen stand van vele akkervruchten, veroorzaakt door het schrale weder, dat hier gedurende deze maand heerschte, is cle bestaande overvloed van appelen en peeren dubbel welkom. Op 5 augustus heeft de koorddanser Farini het waagstuk ondernomen om op een paar hooge, opzettelijk daartoe vervaardigde ijzeren stelten, den Niagarawater- val op een der gevaarlijkste punten te doorwaden. Toen hij op die wijze reeds meer, dan de helft van zijn weg had afgelegd, verloor hij een zijner stelten, ten gevolge waarvan hij door den stroom werd medegesleept. Wel kwam hij gelukkig teregt bij het eiland Robinsen, doch nu hif daar eenmaal was, deed zich het bezwaar voor, dat niemand een middel scheen te weten om hem van daar te krijgen. .Men kon hem duidelijk in de verte zien zitten, maar hoewel eenige personen wilden beproeven om een touw dien weg te doen uitdrijven, zoo vreesde men evenwel dat dit niet baten zou, omdat hij, ten gevolge eener wonde die hij bij den val of onder het zwemmen had bekomen, waarschijnlijk de noodigé kracht zou missen om een touw meester te worden, zoodat hij welligt reeds door honger en uitputting zal zijn omge komen, eer liet gelukt een middel tot zijne redding aan te wenden. Bij de afzending van dit berigt had hij reeds 24 uren daar gezeten, zonder dat zich nog eenige kans voor hem opdeed. De khasnadar van Tunis zond dezer dagen aan de echfgenoote van een zeer bekenden gezant te Parijs een kistje met juweclen, ter waarde van 100,000 franks om de bemiddeling dier dame bij den keizer te verwerven. De dame zontl het echter onmiddellijk naar den keizer met den daarbij gevoegden brief. De keizer zond daarop alles naar den Bey te Tunis en voegde den eisch er bij, dat de khasnadar binnen 48 uren zou worden afgezet, wegens poging tot omkooping van personen uit de omgeving der keizerlijke famielje. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 28 dezer: J. van denBrocke,jra. 35 j. met J. M. Panlijd. 36j. (Van 20 tot 27 augustus.) Vmssingrn. Gehuwd: P. H. van der Hoeden, jm. 23 j. met F. R. Pichal, jd. 27 j. BevallenJ. F. van der Plaat, geb. van Polanen de Bevere, d. F. T. Beijé, geb. Corveleijn, z. M. la Roy, geb. lierman, z. J. M. Rurapff, geb. van Verre, z. OverledenT. J. van Gilst Pols, man van if. Verhoeve, 51 j. L. D. Machielse, vrouw van J. IIool, 71 j. W. TJiter- schout, man van J. Puype, 57 j. Goes. Gehuwd: D. Vervenne, weduwn. 73j. met F. J. de Maree, jd. 51 j. H. van der Straate, jm. 27 j. met A. Kramers, jd. 21 j. J. Sinke, jm. 44 j. met J. de Schip per, jd. 26 j. Bevallen: W. M. Steuten, geb. Schouwenburg, z. C. van de Visse, geb. van Boven, d. j Zierikzee. Gehuwd: J. Juijn, jm. 24j. met J. Kroon, jd. 19 jaren. Bevallen: N. Ruhaak, geb. Koole, z. E. Verkaart. geb. i de Croly,d. J. Kouwenberg, geb. Tromper, d. J. de Jonge, geb. Moeliker, d. M. Klaasse, geb. Blok, d. A. Krabbe, geb. Krijger, d. J. Bal, geb. Leeuwe, z. en d. (tweel.) j W. E. de Bruijne, geb. Krepel, z. W. Kloet, geb. Boot, z. Overleden: J. Matthijsse, vrouw van S. S. BerrevoetSj 50 j. A. E. Heinne, vrouw van J. W. Koevoets, 43 j. Verknopingen en aanbestedingen, j Bij de aanbesteding van den grindweg van den Iloofd- I plaat naar den Nieuwlandschen molen, is aangenomen het j le perceel door J. Croin, voor ƒ4630; liet 2e perceel door j D. Tholens, voor 1420, eu het 3e perceel door A. van der Weijde voor ƒ1005. Meteorologische waarnemingen, I gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Augustus 1864. 21 j W.t.N. i 6 760.1 22 NOost. i 7 761 3 23 No t.N. 24 751.2 24jNw.t.Wi 13 761 3 251W.t.N. i 7 1767-6 26 N. t. W. 9 763.4- 27'N.t.AV.| 1 1770.4- Aanmerkingen (J.6S 9.72 7.0 [bewolkt buijig. 0 61 10.03 1 0 0 j bewolkt regen. 0.92 10.25 j S0 dik bewolkt regen. 0.72 8.80 j80.0 j bewolkt regeubuij. 0.71 9.23 14-7.0 j bew. regen ligtbew. 0.67 j 8.5S 2.2 jbew. en regeubuij. 0 67 1 9.52 j 6.4 'ligtbewolkt. Therniomctersiancl. 29 aug. 's av. 11 u. 60 gr. 30 'smorg.7u. 57 'smidd.lu.73gr. 'sav.ll u.62gr. 31 's morg. 7 u. 66 's ïnidd. 1 u. 72 gr. Gemeenteraad van Goes. Zitting van 29 augustus. Magtigïng aanstelling keurmeester; vaststelling verschillende rekeningen aangaan overeenkomst inet de gemeente Zaamslag verzoek verpachting uit de hand gemeentegrond; idem van 1°. Courtin tot vermindering van op zijn molen gevestigde chijns; uitgifte gemeentegrond in erfpacht. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heer de Kuoklce van der Meulen, uitlandig. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De verordening in het belang der openbare gezondheid den 2 september a. s. in werking zullende treden, worden burgemeester "en wethouders gemagtigd om voor de keuring van het vleesch tijdelijk een keurmeester tegen zoodanige belooning, als zij kunnen overeenkomen, aan te stelleun en de keuring van de visch en melk tijdelijk aan de policie op te dragen. Overeenkomstig het rapport van de kommissie voor het finantiewezen, worden achtereenvolgens vastgesteld: de gemeenterekening over 1863 in ontvang J 60.336,461, in uitgaaf 59.926,59^, goed slot/409,87; de rekening van het gasthuis over 1863 in ontvang 10.135,951, uit gaaf ƒ10.276,004 kwaad slot ƒ140,05; de rekening dei- dienstdoende schutterij over 1863 in ontvang 776,74, uitgaaf ƒ699,87, goed slot ƒ76,87; de begrooting voor 1865 in ontvang en uitgaaf op ƒ527,90. De begrooting voor het gasthuis én de gemeente be grooting, beiden voor 1865, worden gesteld in banden van de kommissie voor het finantiewezen. Besloten tot het aangaan met de gemeente Zaamslag van eene overeenkomst omtrent de geneeskundige be handeling van armen. Idem aan de wed. Vermande-Pilaar op haar verzoek, uit de hand tc verpachten voor 14 jaar, tegen betaling van 3 'sjaars, eene hoeveelheid grond achter het door haar bewoond wordende huis. Het verzoek van Frans Courtin, als eigenaar van den molen de vijf gebroeders, om vermindering van den op dien molen gevestigden chijns, ten behoeve der gemeente, zal aan de leden worden rondgezonden met een vroeger verzoekschrift ter dier zake en de daarop gevallen afwij zende beschikking. Op een nader gedaan verzoek, wordt aan J. van Aerde 50 vierkante ellen gemeentegrond tegen I's jaarsin erfpacht afgestaan, om daarop eene bergplaats voor materialen te stichten, en aan W. van Riet 20 vierkante ellen tegen 50 cent 'sjaars. Hierna is de vergadering gesloten. CuiitcnlniiLi. Algemeen oveizigt. Het verblijf van den pruissischen minister von Bismarck in de oostenrijksche hoofdstad is minder lang van. duur geweest dan men verwacht had. In plaats van na zijn bezoek aan Munchen wederom naar Weenen terug te keeren, heeft hij zich naar Baden begeven. Waarschijnlijk zal de heer von Bismarck aldaar zijn invloed gebruiken om den minister von Roggenbach zijne alliantie-plannen met andere staten van den tweeden rang te doen opgeven. Dat hem dit gelukken zal is wel waarschijnlijk. Dé tegenstand der regeringen tegen de napoleontische staat kunde, op duitschen stam geënt door den heer von Bis marck, is voor het oogenblik weder verbroken. Koning Bodewijk van Beijeren is door koning Wilhelm zelf weder tot zijn pligt gebragt. De koning van Wurtemberg ver diept zich in teekeningen van nieuwe uniformen voor zijn legergedurendedeoogenblikken,wellcehij teOstende niet aan andere uitspanningen wijdt, en zelfs de koning van Saksen schijnt met het vogue la galère" tot leus, alle staatszorgen te vergeten in de zwitsersche berglanden. Door niets en niemand in zijne politieke plannen be lemmerd, woelt en intrigeert de vrijheer-minister naar welgevallen om zich eene meerderheid te verwerven in de bondsvergadering te Frankfort en haar, als werktuig van Oostenrijk en Pruissen, weder in het oude spoor terug te brengen. Niet ongaarne zou de pruissische regering zoo zeer meesteresse van den toestand des oogenbliks worden dat zelfs hare met Oostenrijk's verlangen strij dige voorstellen te Frankfort werden aangenomen. Zoo dra toch de heer von Bismarck zijne bondgenootcn niet meer noodig heeft, wordt het hem onverschillig of zijne plannen en handelingen aan deze aangenaam of onaan genaam zijn. In een buitenlandschen oorlog, gelijk de sleeswijk-holsteinsche, zal dit ten opzigte van den oos- tenrijkschen bondgenoot het geval wezen; in eenbinnen- landschen revolutie-strijd zou de partij des heeren von Bismarck aldus handelen ten opzigte vau haar werktuig: de onontwikkelde ultra-demokratische volksmassa, welke goed genoeg is om barrikades op te werpen en zich te laten neerschieten ten believe der fcodalen en aristokraten, maar, als het gevaar voorbij is, onwaardig wordt geacht om nog met eenige beleefdheid veelmin met eenige dankbaarheid te worden behandeld. Men heeft dan ook de diensten dier volksmassa niet meer noodig, aan welke het slechts als eene groote eer werd toegerekend om voor de uitverkorenen, ten behoeve van welke de geheele staat en alles wat daarin is bestaat, te strijden. Terwijl de heer von Bismarck thans verschillende duit- schc hoven met zijne bezoeken vereert, worden dc vredes onderhandelingen te Weenen niet voortgezet. Telkens schijnen er hinderpalen te ontstaan en verneemt men dat de aangekondigde konferentie-zittingen zijn uitgesteld. In Frankrijk schijnen sommigen, ondanks de ophef fing der Courrier du dimanche en andere dergelijke ver schijnselen, weder eenige hoop te koesteren op eene aanstaande vermeerdering van vrijheid, welke in ver band zou staan met eene allewredelievendste bniten- landsche staatkunde. Men heeft zich reeds zoo dikwijls in die hoop bedrogen gezien dat daarvan ook ditmaal weinig kans op verwezenlijking bestaat. Wij maken daarvan dan ook alleen melding omdat daaruit blijkt dat men voor het oogenblik vredelievend gestemd is. Daarmede staat toch de hoop op eenige meerdere vrij heid noodzakelijkerwijze in verband. Voorliet oogenblik schijnt de fransehe regering intus- schen omtrent Duitschland onzijdigheid in acht te nemen en zich alleen bezig te houden met Algiers, alwaar de toestand in den laatsten tijd weder minder gunstig is geworden. Een gevolg daarvan is dat dc fransehe troepen aldaar versterking zullen ontvangen en dat de maarschalk Mac-Mahon zijn vertrek naar deze fransehe kolonie zal verhaasten. Te gelijker tijd worden ongunstige berigten uit Tunis aangebragt, alwaar de fransehe en engelsche invloed den bey heen en weder blijft slingeren. Aan het verlangen der opstandelingen om zijn minister te ontslaan, schijnt hij geen gehoor te willen geven, zoodat men meende dat de toestand weldra weder een dreigend aanzien zou kun nen verkrijgen. Volgens eene korrespondentie uit Turyu opgeno men in het fransch officieus orgaan Le constitutionnel, waaraan deze juist hare belangrijkheid ontleent zou men weldra de erkenning van het koningrijk Italië door Spanje mogen te gemoct zien. Uit die stad wordt voorts nog gemeld dat de vertegen woordiger v^n keizer Maximiliaan I van Mexiko aan de italiaansche regering de troonsbestijging van dien vorst officiëel heeft bekend gemaakt. Zondag is de mexikaansch gezant met het zelfde doel naar Bern vertrokken. Daar uit Geneve in de twee laatste dagen geene berig ten zijn aangebragt, mag men aannemen dat de rust aldaar niet meer is verstoord geworden. Maandag is te Southampton de stoomboot The Shannon aangekomen met berigten uit Zuid-Amerika. Belangrijk zijn deze voor onze lezers slechts in zooverre, als daaruit

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2