sedert gegagecrde en hier te lande terruggekeerde fuse lier van liet leger in Nederlandsch Indië J. B. Bondaert. mauine. Eervol ontheven van de betrekking van direkteur en kommandant. der marine te Amsterdam, met den 15 september a., de schout bij nacht G-. Fabius, ia afwachting dat nader over hem zal worden beschikt; en die betrekking met den 16 dier maand opgedragen aan den schout bij nacht J. J. van de Moore, thans non aktief. ministeriëlr diep akte m enten. Benoemd tot adjunkt kommies bij het departement van financiën de heer J. D. P. Verhorst, thans wonende te Breda. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Zevenhuizen de lieer J. B. Nederveen, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Brninisse. onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de burger lijke bouwkunde aan de polytechnische school te Delft de heer E. Gugel, architekt te Mtinchen. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Ommeren (klassis Tiel) de heer H.C. Voorhoeve, direktor van liet Zendelingshuis te Rotterdam. Marine en leger. De adelborst le klasse C. Maas, thans non-aktief, wordt met 1 september a. geplaatst op Zr. Ms. korvet Prins Man- rits der Nederlanden. (Staatscourant.) ftemesagde berigten. De laatste indische mail, welke te Londen aankwam, bragt 110.000 brieven, 80.000 nieuwsbladen en 3000 aangetee- kende brieven aan. Zulk eene hoeveelheid werd tot nu nimmer met deze gelegenheid vervoerd. De pekelharing te Scheveningen aangebragt door de pink Eugène et Charles, heeft dingsdag op den afslag opgebragt van ƒ23 tot f33 de toneen gedeelte i's door vreemde kooplieden gekocht. De haring is niet groot van stuk, van daar de lage markten zoowel van den steur- als pekelharing. Woensdag morgen is eene tweede schuit (Vooruit, schipper Leendert Spaans) van den reeder "A. Maas aangezet. Men denkt dat zij een zeventig dui zend stuks zal leveren. Op verzoek van den heer de la Guéronnière heeft de keizer van Frankrijk bewilliging verleend tot het oprigten eener loterij van vijf millioen franks ten behoeve der noodlijdenden door den brand van Limoges. Die loterij zal onder het toezigt staan van een raad van be stuur met den heer de la Guéronnière aan het hoofd. Het. genuesche dagblad II movimento wederspreekt het gerucht, dat de generaal Garibaldi zich naar Acqui zal begeven. Hg is niet voornemens Caprera te verlaten, waar zijne gezondheid, ook zonder het gebruik van baden, voortdurend beter wordt. Dat de beroemde dr. Nelaton naar Caprera zal komen, wordt insgelijks weder sproken. Maandag werden ter gelegenheid van den zooge- naamden Hartjesdag, op welken te Haarlem de grootc of najaars-paardenmarkt gehouden wordt, een 300tal paar den van verschillende kwaliteit aangevoerd, ten gevolge waar an de prijzen zoo zeer uiteenliepen, dat geene be paalde cijfers dienaangaande kunnen worden opgegeven. Mogt de kwantiteit van den aanvoer dien des vorigen jaars evenaren of een weinig te boven gaan, in kwaliteit mogt de aanvoer thans schoon genoemd worden. Hoewel het weder gunstig was en zeer vele bezoekers en lief hebbers van paarden uitlokte, bleven nogtans velen onverkocht. De vraag of het toebrengen van een slag, waardoor de geslagene een oog verliest, doch overigens diens ge zondheid niet gestoord en hem geen letsel om te werken van meer dan twintig dagen wordt veroorzaakt, moet worden beschouwd als eene gewelddadigheid, waarop de tuchthuisstraf van toepassing is, werd ook door den hoo- lioogen raad der Nederlanden ontkennend beslist. Het beroep in kassatie, deswegens door den prokureur-gene raal van liet hof in Noord-Holland ingesteld, is alzoo verworpen. Ook heeft de hooge raad uitgemaakt dat het biljartspelen in eene herberg niet een zoodanig spel is als waardoor de godsdienstoefening geacht kan worden verstoord te worden. Op de avonden van woensdag en donderdag der vorige week hadden er ernstige ongeregeldheden plaats op het eiland Jersey. Het schijnt dat de heer Owens van Londen eene lezing had gehouden over de waarheden vervat in den bijbel en de dwaalleer van het roomsch katholieke geloof. Reeds dingsdag avond was het leven van den beer Owen in gevaar, en het mogt hem slechts gelukken door eene zijdeur te ontkomen. Woensdag avond evenwel had zich een aantal roomsch katholieken buiten en binnen het gebouw vereenigd; deze wierpen de glazen in en slaakten oproerkreten. De heer Owen deed wat hij kon om de verschrikte menigte tot bedaren te brengen, toen eensklaps een geweldig groote steen in de nabijheid van hem nederviel, waarop hij in allerijl de vlugt nam. De eigenaar van de zaal draaide daarop de lichten uit, zoo dat ernstige botsingen werden ver meden. De heer Owen beproefde des donderdags weder zijne lezing voort te zetten, doch de eigenaar van het lokaal weigerde de deuren te openende protestanten ramden daarop de deuren in, doch hun doel werd toch niet bereikt, aangezien de heer Owen wederom gevlugt was. Inmiddels hadden zich 1500 personen rondom het gebouw verzameld, welke echter door behulp van de policie werden uiteen gedreven. Dezer dagen heeft, volgens de Grondwet van Ant werpen, aan de werf te Antwerpen een ongeluk plaats gehad. Eene hollandsche dame van ongeveer 18 jaren, aan boord der stoomboot Telegraaf willende gaan, miste den gang en viel in de Schelde. Alle pogingen die men aanwendde om haar te redden, waren vruchteloos. ThermoiHCterstan «1. 24aug. 's av. 11 u. 54 gr. 25 's morg. 7 u. 55 'smidd. 1 u. 58 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 26 's morg. 7 u. 50 's midd. 1 u. 60 gr. Kcaiccntci aad ran Middelburg. Zitting van 24 augustus. Uitgifte in erfpacht; adres J. ï'ilis, vrijstelling vergoeding schade spnikanaalver huring gemeente-eigeudommen overlegging gemeente- begrooting; geschenk oudheidskamer; vaststelling reke ningen; afloop aanbestedingen; benoeming vaste kom missiën; inlichtingen burgerschool. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Lantsheer, Caland en Verbrugge. De heer van de Graft komt later binnen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd. Is ingekomen een verzoek van W. van Kamer, om achter het gebouw op den Kinderdijk, wijk P no. 99, 23 vierk. ellen grond in erfpacht te mogen hebben, onder vergunning om daarachter eene houten beschoeijing te plaatsen. Het advies van den gemeente-bouwmeester omtrent dit verzoek strekt om het toe te staan, onder de gewone voorwaarden en bovendien onder verpligting van den adressant om voor eigen rekening eene beschoe- jingte doen plaatsen en te onderhonden, en onder beding dat het terrein (volgens opmeting groot ruina 28 vierk. ellen) nooit anders dan tot bleek of tuin zal mogen wor den gebezigd. Overeenkomstig dit advies is besloten den gevraagden grond in erfpacht af te staan voor den tijd van 50 jaren, tegen een jaarlijksche cijns van 1, ingaande met 1 januari) 1865. Mede is ingekomen een adres van den heer N. Th. Schenk cn M. Hertogs. Volgens akte van 19 maart 1833 is aan wijlen den heer J. Bos in erfpacht afgestaan een gedeelte gronds in den Sint Jansgang, wijk T nos. 59 en 60, hetwelk later is overgegaan aan de heeren le Nobel Zoon en vervolgens bij openbare veiling het eigendom is geworden van eerstgenoeraden adressant. Daar een klein gedeelte van dien grond met toestemming van de vorige eigenaren gebruikt werd door den tweeden adres sant, is hierover eenig geschil ontstaan met. den nieuwen eigenaar, tot vereffening waarvan de vernietiging der bestaande en het aangaan eener nieuwe erfpacht door de adressanten wordt verlangd voor den tijd van 50 jaren, of wel het loopende tijdvak met zoo veel jaren te ver- lengen. j Naar aanleiding van dit verzoek is besloten bedoelden I grond te splitsen, en aan den heer Schenk 2 roeden 49 vierk. ellen in erfpacht uit te geven, voor 3.85 's jaars, en aan M. Hertogs 42 vierk. ellen, voor 65 cent i per jaar, beide voor 50 achtereenvolgende jaren. Van J. Filis, aannemer te Vlissingen, die ook het uit- i diepen van het dok en het dempen van het spuikanaal I alhier heeft aangenomen, is een verzoek ingekomen om vrijstelling van de betaling der schade, groot 158,67 i den 28 mei jl. door het onder water loopen van eenige I perceelen in de Spuistraat ea de Suikerpoort ontstaan, j doch, volgens het adres, geheel onafhankelijk van des adressants werkzaamheden. Hieromtrent is berigt ingewonnen van den gemeente- I bouwmeester, waaruit blijkt dat den 23 mei eene over strooming is ontstaan daar in het groote schoft eene opening was gemaakt om het spui met een klein schoft 1 te kunnen afsluiten en de vloer uitgebroken was om het oude schoft in te plaatsen, overeenkomstig het in art. 4 alinea 2 van het bestek voorgeschreven werk, toen een hevige noordwestenwind het buitengewoon hoog opge stuwde water, bij de onmogelijkheid om het in behan- I deling zijnde en openliggende schoft zoo spoedig te sluiten, zulk eene hoogte verkrijgen deed dat het de lager liggende gedeelten der Spuistraat en Suikerpoort deed onder loopen, welk water zich door de strnatroos- ters en riolen ontlastte en na deze gevuld te hebben door de muren en kelders een uitweg zocht. Hierdoor is schade toegebragt aan in die kelders voorhanden aardap pelen, welke schade, volgens het rapport, met inbegrip van werkloon en na aftrek van de opbrengst van verkoop, bedraagt: voor J. J. Kroon ƒ79,35], voor W. van Loon ƒ55,69 en voor J. F. van de Woestijne ƒ23,63, te zamen 158,67 i. Dit stuk is vervolgens gesteld in handen der kommis sie van fabriekage, die als hare meening heeft te kennen gegeven dat de schade door geheel buitengewone omstandigheden is ontstaandat de aannemer in dezen niets heeft misdaan en alzoo de schade van gemeente wege behoort te worden vergoed. De heer Lambrechtsen van Ritthem (die als lid der kommissie van fabrikage bij de behandeling van dit punt niet tegenwoordig is geweest) verklaart dat hij zich met het gevoelen der kommissie niet kan vereenigen. In art. 6 van het bestek wordt de aannemer aansprakelijk gesteld voor alle schaden, ook voor die welke buiten zijn toedoen ontstaan zijn. Neemt men zoodanige bepaling op, dan moet zij naar zijne meening ook worden toege past, ter voorkoming dat men een gevaarlijk antecedent verkrijge. Ook hij wil aannemen dat de adressant geen schuld heeft, doch wil men nu op dien grond dien man eene goedheid bewijzen, dan zou hij het als zeer billijk beschouwen wanneer men hem voor de helft in de kosten der schade te geinoet kwam, docli hij vindt geene termen om geheele vrijstelling te verleenen. Mogt de raad zijn gevoelen niet doelen, dan zal hij tegen het voorstel stemmen. Met het gevoelen van den heer Lambrechtsen van Ritthem vereenigt zich ook de heer Fokker. Hij merkt tevens op dat, zoo de aannemer geen schuld heeft, de gemeente toch evenmin schuld heeft. De voorzitter zegt dat de door den heer Lambrechtsen van Ritthem bedoelde bepaling wel in het bestek voor komt, doch dat het hier eene geheel buitengewone om standigheid betreft. De heer N. J. C. Snouck Hurgronje tracht aan te toonen dat het onbillijk zou wezen de schade door den aanne mer te doen dragen, 't Is waar dat de meer genoemde bepaling in het kontrakt staat, doch Filis heeft niet kunnen weten dat het waterkeerende schoft zoo slecht was: bovendien heeft dit hem nadeel en moeite genoeg berokkend. De gemeente-bouwmeester heeft tot het weg nemen van het schoft last gegeven op een tijd waarop de hooge vloeden gerekend konden worden voorbij te zijn, zonder dat de onverwachte opkomst van den noord westen wind op 23 mei te voorzien was. Ten slotte be twijfelt spreker het of de aannemer, met het bestek in de liand, regtens wel tot vergoeding der ontstane schade zou kunnen verpligt worden. De heer van Utje zegt dat het schoft geheel van den aannemer is afgescheiden. Hij verklaart zich voor eene geheele schadevergoeding van wege de gemeente. Volgens den heer van Diggelen is hier alleen de vraag, of de risico ten laste van den aannemer of van de ge meente komt. In het laatste geval begrijpt hij niet waar om de aannemer, zijne verpligting tot schadevergoeding in zijn adres erkennende, zich met dat adres tot den raad heeft gewend. Hij stelt voor de zaak voor alsnog aan te houden. Op de vraag van den heer van Visvliet, of de aanne mer de gelden tot vergoeding der schade heeft betaald onder reserve van zich tot den raad te zullen wenden, wordt door den voorzitter geantwoord dat die betaling eerst na de indiening van zijn verzoekschrift heeft plaats gehad, ten gevolge van een daartoe door belanghebbenden gedane uitnoodiging. Dit laatste leidt den lieer van Diggelen tot de opmerking dat de adressant dan wel goed is als hij voor anderen betaalt zonder zich daartoe verpligt te achten. Daar het voorstel van den heer van Diggelen, om de beslissing omtrent deze zaak aan te houden, van ver schillende zijden wordt ondersteund, is hiertoe besloten. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het brandspuithuisje op den singel buiten de veer- sche barrière, hetwelk door de verplaatsing van spuit D naar het midden der stad ledig staat, voor 3 jaren tegen ƒ10 's jaars, te verhuren aan J. van Leerdam, ten gebruike als bergplaats voor aardappelen. Overeenkomstig dit voorstel is, onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten, besloten. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor het dienstjaar 1865 wordt, met alle daartoe betrekkelijke bescheiden en in triplo opgemaakte memo rie van toelichting, door den voorzitter overgelegd, in handen gesteld van de kommissiën van financiën en fa brikage, wier rapport daaromtrent zal worden ingewacht, en ter gemeente-sekretarie (volgens art. 203 der gemeen tewet) voor een ieder ter lezing nedergelcgd.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2