M1DDELBURGSCHE COURANT. N° 135. Donderdag 1864. 25 Augustus. Editie van woensdag avond 4 ure. Middelburg 34 augustus. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit waarbij bewilliging wordt verleend op het ontwerp der akte, houdende wijzigingen in de oorspronke lijke akte van oprigting der naamlooze vennootschap Zeeuwscbe maatschappij van meekrapbereiding, geves tigd te Wilhelminadorp. Omtrent de kinderziekte in de gemeente Goes verne men wij nader „Sedert ons vorig berigt van den 31 julij jl. zijn er bij gekomen 16 lijders, waarvan 6 wel en 10 niet gevakci neerd; overleden één niet gevakcineerde. „Er zijn dus tot en met 19 augustus aangetast 415 per sonen, daarvan zijn 308 niet en 107 wel gevakcineerd. Overleden 23, waarvan slechts 2 gevakcineerd. Hersteld zijn 384 lijders en blijven nog onder behandeling 8 per sonen in 7 huisgezinnen." Qoessche cour.) Men verneemt dat de prins en de prinses van Hessen den 27 dezer uit Gravesend met het koninklijk jacht Victoria and Albert naar Vlissingen vertrekken, om van daar over Dordrecht hunne reis langs den Rijn voort te zetten. De' heer Fransen van de Putte, minister van kolo niën, is zaturdag namiddag van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. In de op den 13 dezer te Rotterdam gehouden alge- meene vergadering van leden der Akademie van beel dende kunsten en technische wetenschappen zijn, op voorstel van het bestuur, de hierna alfabetisch ver melde binnen- en buitenlandsche kunstenaars, die zoo veel tot den luister' der laatste tentoonstelling hadden bijgedragen, tot leden van verdienste dier instelling benoemd, als: Hte. Bellangé te Parijs, S. van den Berg, J. W. van Borselen te 's Hage, Hein J. Burgers te Amsterdam, Jaroslav Cerm&k te Ragusa, Xavier de Cock te Deurle, B. te Gerapt, mejufvr. Adriana Haanen te Amsterdam, Louis Sussmann Helborn te Berlijn, H. Hollander Cz., D. F. Jarain te Amsterdam, graaf von Kalckreuth te Weimar, Mari ten Kate te Amsterdam, J. Kindermans te Brussel, H. D. Kruseman van Eltente Amsterdam,FranQoisLamorinière te Antwerpen, Maurits Léon te Amsterdam, J. J. van der Maaten te 's Graven- hage, Ferdinand Pauwels te Weimar, J. Robie te Brus sel, J. G. Scliwartze te Amsterdam, Moritz Schulz te Berlijn, J. B. Tom te 's Hage, J. B. van Moer te Brussel en B. Wijnveldt Jr. te Amsterdam. Kerknieuws. De heer P. Diermanse, predikant bij de christelijk afgescheidene gemeente te Vlissingen, heeft het beroep naar Waardhuizen aangenomen. De heer A. Réville, predikant bij de waalsche ge meente te Rotterdam, zal naar alle waarschijnlijkheid aanstaanden zondag te Parijs een predikbeurt vervullen. Zijn optreden wordt daar met belangstelling te gemoet gezien, daar het afstaan van den preekstoel aan hem eenigen tijd geleden eender grieven geweest is tegen den lieer Coquerel, de zoon, welke bij diens afzetting zijn in aanmerking genomen. De heer Martin-Paschoud heeft zich door dit voorbeeld echter niet laten afschrikken. De synode der hervormde kerk heeft een voorstel om tot afschaffing der tweede feestdagen mede te wer ken, afgewezen, niet slechts omdat velen in den tegen- woordigen tijd aan de viering dier dagen een groot gewigt hechten, maar omdat ook de gemeenten over het algemeen door hare talrijke opkomst tot de openbare godsdienstoefeningen in die dagen hunne viering too- nen op prijs te stellen. Overwogen werd ook het voorstel van een lid, ten einde bij de aanhangige reorganisatie van het kerkbe stuur te bepalen, dat de zittingen der synode in het openbaar gehouden worden, naar het voorbeeld van andere kerken (in het buitenland)doch, ofschoon bet werd toegestemd, dat het voorgestelde was naar den geest des tijds en het welligt zou kunnen dienen om de belangstelling der gemeente in de bespreking van bare belangen te doen toenenïon/" werd liet voor het laatste niet noodig geacht, omdat wekelijks van de werkzaam heden der synode berigt wordt gegeven in het kerkelijk orgaan, terwijl verder verschillende andere bedenkingen, ook van financiëlen aard, overwegende bezwaren tegen de aanneming van het voorstel opleverden. Marine en leger. Zondag morgen ten 10 ure arriveerde Z. M. de koning met gevolg in de legerplaats bij Millingen. Onder bet gevolg merkte men op den luitenant-kolonel Panbuijs en kapitein Dumonceau als adjudanten, den majoor Tolsma van bet oost-indische leger (kavallerie) en den len luit. van Aylva Ilengers als ordonnance-officierenterwijl als ordonnance-officieren van de kamperende troepen waren aangewezen de le luitenant Serraris, van bet 4e bataljon jagers, van Overveld, van de kavallerie, en Maasel, van de artillerie. Z. M. reed regtstreeks naar de tent, welke voor hem in gereedheid was gebragt, terwijl in den vroegen mor gen reeds eene zeer fraaije tent voor Z. M. nabij den predikstoel was geplaatst. De godsdienst was dien ten gevolge 4- uur later gesteld, en een oogenblik na aan komst nam Z. M. plaats in bovengenoemde tent, om de godsdienstoefening bij te wonen, welke werd gebon den door den heer Posthumes Meijjes, van Groningen die tot tekst had gekozen De openbaring van Johannes, hoofdstuk I vs. 7, terwijl nogmaals onder begeleiding van het muziekkorps van het 8e regement infanterie, gedirigeerd door den kapelmeester H. de Jong, (welk korps gedurende den tijd dat de troepen kamperen, daartoe is aangewezen) werd gezongen gez. 4 vs. 1 en gez. 31 vs. 5, en tot nazang ps. 86 vs. 6. Na de godsdienstoefening rukten de troepen uit tot het honden eener groote parade en stelden zich als vorigen zondag op de le en 2e lijn. Naauwelijks waren de troepen in linie geschaard, of het begon sterk te regenen, hetgeen inzonderheid onaangeuaam was voor vele dames, die allen van een zonnescherm in plaats van j een regenscherm voorzien waren. Z. M. inspekteerde de 1 troepen en daarna werd er met open kolonne met divisiën eenmaal voor Z. M. gedefileerdvervolgens trokken de troepen brigadesgewijze te zamen en werden de officie ren tusschen de beide brigades vercenigd en door Z. M. zeer hartelijk toegesproken, terwijl Z. M. zijne tevreden heid betuigde over de houding en het zeer goed defileren der troepen, hetgeen eeD driewerf hoera deed opgaan. Ten slotte trokken de troepen naar hunne tenten terug en "een oogenblik daarna verliet Z. M met gevolgde legerplaats, om naar het Loo terug te keeren. Koloniën. De Nieuwe rotterdamsche courant ontleent aan een partikulierc depêche uit Batavia het volgende: „De" suikeroogst is mislukt en het te kort wordt op 30,000 ton geschat." Gemengde ï>crig<en. Te Eikerzee ontstond in den voormiddag van 22 dezer brand op de hofstede van de wed. P. Jonker, welke zoo spoedigen voortgang had dat men bijna niets heeft kunnen redden. De gebouwen met wat er zich in bevond zijn geheel verbrand, en daar liet slechts voor eene geringe som tegen brandschade verzekerd wasis het voor de eigenaars een groote ramp. Do oorzaak is waarschijnlijk het brocijen van liet hooi. Ter gelegenheid der op 28 julij 11. te Leeuwarden gehondene volksspelen werd er in den Arendstuin, des namiddags 6 ure, een met gas gevulde ballon opgelaten. J Volgens dezer dagen aldaar ontvangen berigt is die bal lon den 24 julijcles avonds ten 8 ure, nedergekomen te Menninghausen in Hannover, welke plaats omstreeks vier mijlen van Bremen is gelegen. De zoölogische tuin te Antwerpen heeft in den laatsten tijd vele verliezen geleden. Kort na elkander zijn drie jonge leeuwen gestorven. Het werk van Renan is niet het eenige hetwelk de verbittering der geestelijkheid ten top voert; in Baden geeft het werk van Schenkel over het karakter van Jesus de geestelijken aanleiding om de bevolking'daartegen op te ruijen. Dezer dagen heeft te Dinglingen eene bij eenkomst van 300 personenwaarvan zeker de meerder heid het bewuste boek nooit gezienveel minder gelezen heeft, daarover een veroordeelend vonnis uitgesproken. De schade door de blokkade aan de scheepvaart te Dantzig toegebragt wordt op 570 duizend tlialer begroot en die te Stettin op ongeveer 250 duizend thaler. Er is te Parijs weder sprake van de reis welke de keizerin in het najaar naar Rome zou ondernemen. De keizer moet in onderhandeling zijn om daar liet. paleis Albani, het eigendom van de ex-koningin Christina van Spanje, aan te koopen; er zou 800,000 fi-anken voor ge vraagd worden. De Nieuwe Noordbrabander waarschuwt den handel en de neringdoenden voor in omloop gebragte gouden Napoleons van 5 frs. In Antwerpen zijn daarvan reeds een groot aantal in omloop. Zij dragen de jaarcijfers 1862 of 1863, en zijn volkomen juist nagemaakt, zoo dat men ze niet kan herkennen, aangezien ze van zwaar met goud gegalvaniseerd zih'er zijn. Alleen draagt de beeld- tenis van Napoleon III op de valsche stukken geen lauwerkrans om het hoofd, hoezeer die sedert 1862 op alle goudstukken van die waarde is aangebragt. Tot leden van de jury voor den zangerswedstrijd te Antwerpen zijn o. a. beuoemd onze landgenooten de beeren Verhulst en Hageman. Voorts wordt aan het Handelsblad gemeld dat zondag op het zangers-konkoers de Amsterdamsche liedertafel den derden prijs behaald heeft. De eerste prijs viel ten deel aan een zangvereeni- ging te Brussel, de tweede aan eene te Verviers en de vierde aan eene te Keulen. Onlangs is melding gemaakt van den verwarden toestand, waarin eene der belangrijkste bibliotheken van Keulen gevonden werd bij een bezoek, dat de bibliothe- karis der koninklijke boekerij te 'silage, de heerHoltrop, aldaar bragt. Het schijnt, dat dit bezoek op het hoog gewigt van de openbare boekverzamelingen te Keulen meer het oog beeft doen vestigen; en men houdt zich van de zijde der stedelijke overheid aldaar bezig ze alle in behoorlijke lokalen op het raadhuis te vereenigen, waartoe eene herstelling en uitbreiding van dat gebouw zou plaats hebben. Sedert eenigen tijd hoort men in de pruissische garnizoensplaatsen, dat deze of gene der officieren zich veroorlooft burgers om nietige oorzaken te mishan delen. Iets dergelijks geschiedde dezer dagen teTrepton, alwaar een officier, in een hotel verblijf houdende, een der bedienden van den logementhouder met zijn sabel heeft geslagen en vrij ernstige wonden toegebragt, om dat hij des ochtends, zoo hij meende, niet op het door hem bepaalde uur was gewekt. Zoudag nacht ougevecr ten drie ure is de stoom boot Dirksland, op de vaart van Rotterdam naar Dirks- laud, tusschen Pernis en Vlaardiugen in aanraking gekomen met de stoomboot Maasnyraph no. 2, komende van Nieuwesluis naar Rotterdam, ten gevolge waarvan laatstgenoemde boot door de Dirksland in den grond is gevaren. De ekipage en de passagiers zijn door de Dirks land opgenomen en te Rotterdam aangebragt. Te Almelo heeft men een zeldzaam en vreerad ver schijnsel aan de aardappelplant waargenomen. Boven in de kruin van het loof zetten zich kleine knoppen, die, even als een aardappel, in den grond uitloopeu en ein delijk groote volslagen aardappels vormen. Zij hebben de zelfde kleur als de poot-aardappels en zijn van binnen even zoo zuiver als die uit den grond verkregen; men heeft stammen aangetroffen, waaraan er 10 a 12 zijn, die even als appels aan de hoornen hangen; zij zijn na de j koking melig en zeer goed van smaak. Men meldt uit Carrara het volgende betreffende een onheil, hetwelk aldaar in eene marmergroef heeft plaats J gehad. Door eene onbekende oorzaak stortte een verba.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1