gehad bij de begiafenis van een der slagtoflers, doch deze waren spoedig gedempt. Des namiddags hadden er evenwel te Dnndalk, waar eene talrijke menigre de beeld- tenis van koning Willem had verbrand, oploopen plaats en werden overal de glasruiten der protestanten inge worpen. Donderdag avond liep te Belfast het gerucht dat in verschillende andere steden in het noorden van Ierland, o. a. te Belfort, oproer was uitgebroken. Ook wordt uit Cork gemeld dat aldaar een 400tal personen, meestal kinderen, al zingende en fluitende de straten doorliepen. Zij werden echter door de policie uiteenge dreven. Te Miffield werden vrijdag morgen op de policie geweerschoten gelost. Ten 9 ure namen de ongeregeld heden toe en werden vele personen zeer ernstig gewond. Doch ook te Belfast werden vrijdag de wanordelijkheden, die donderdag avond hadden opgehouden, weder her nieuwd. Andermaal werd op de policie geschoten en werden velen gewond. De troepen hadden in de straten post gevat. De voornaamste ingezetenen hebben eene vergadering gehouden en vele invloedrijke protestanten en katholieken hebben in de verschillende wijken de op roermakers trachten over te halen om den strijd te staken. De laatsten hebben dit. beloofd, mits zij niet werden ge provoceerd. Er zal, gelijk men weet, door eene engelsche maat schappij eene nieuwe poging worden gedaan tot regt- streeksche telegraafverbinding tusschen Engeland en Noord-Amerika. De telegraafkabel voor die linie is nage noeg gereed en het monsterschip Great Eastern is ge huurd om dien van Engeland in zee te brengen. Het engelsche goevernement ondersteunt die onderneming; het heeft een vaartuig uitgezonden om daarvoor peilin gen en opnemingen te doen. In Engeland isthans berigt ontvangen dat dit vaartuig den 6 dezer van zijn togt te St. Johns in de britsche kolonie Newfoundland is terug gekomen, en een zeer geschikt punt voor de plaatsing van het uiteinde van den Atlantischen telegraafkabel heeft gevonden, met name Hearts Content, in Trinity- baai, op de newfoundlandsche kust. Naar gemeld wordt is er daar ter plaatse eene van de beste reeden van New foundland, en zal de Great Eastern er ten anker kunnen komen binnen eene engelsche mijl afstands van het punt alwaar de kabel aan land gebragt zou moeten worden. Den 18 dezer heeft men te Calloo, bij het fort St. Maria, op de Beneden-Schelde, niet ver van Antwerpen, de oude belgische oorlogsbrik Due de Brabant door on der water aangelegde mijnen in de lucht doen springen. De operatie is goed gelukt. Bij de eerste proef had men 75 kilos buskruid gebruikt; de ontploffing deed het vaartuig barsten. Bij de tweede proefneming bezigde men 130 kilos, en toen sprong de Due de Brabant letter lijk in stukken. De graaf van Vlaanderen, baron Chazal en eenige artillerie-officieren van het nederlandsche leger, woonden de vernieling van het vaartuig bij. Te Foggia, in het venetiaansche gebied, heeft dezer dagen een vrouwen-oproer plaats gehad, ten gevolge van deze aanleiding: De bet;ekking van vroedvrouw open gevallen zijnde, dongen twee.zeer bekwame kandidaten naar die plaats, van welke de eene vele vijanden onder hare medebewoonsters van Eoggia telde. De gemeente raad, uitsluitend lettende op de getuigenissen en bewijzen van bekwaamheid der beide kandidaten en volstrekt niet op de meer of minder algemeene welwillendheid, welke zij in hare woonplaats genoten, bepaalde zijne keuze op de mededingster, die. zich het minst mogt verheugen over het bezit van de gunst der vrouwelijke bevolking van Eoggia. Toen deze laatst bedoelde vernam welk besluit door den gemeenteraad was genomen, liep zij van alle kanten te hoop, verzamelde zich ten slotte voor het ge meentehuis, alwaar op hoogen toon werd gevorderd dat de gedane benoeming zou worden ingetrokken en de andere kandidaat aangesteld. De gemeenteraad voegde zich niet naar den zoo luid uitgedrukten wensch, deed de policie aanrukken, die met zeer veel moeite en slechts na een hevig gevecht met de opgewonden vrouwen de rust kon herstellen. De vrouwelijke belhamels werden gevankelijk weggevoerd en in verzekerde bewaring gesteld. In overeenstemming met de dezer dagen medege deelde opgaaf van de vermeerdering der invoeren van katoen gedurende de laatstverloopen maanden, wijst ook het jongste verslag van de onderstands-kommissie voor de noodlijdende fabriekplnatscn in Lancashire eene be langrijke vermeerdering van de bedrijvigheid in die streken aan. Het getal der den vollen werktijd arbei dende fabriekarbeiders, hetwelk in januarij jl. slechts 210,739 bedroeg, is in junij tot 288,869 en in julij tot 292,448 geklommen. Daarentegen is het getal dergenen, die slechts gedureudc een gedeelte van den werktijd arbeiden, sedert januarij jl. van 125,856 tot 67,060 ge daald. Den laatsten julij waren in die fabriekdistrikten niet meer dan 101,568 werklieden nog zonder arbeid, tegen 105,161 in junij, en tegen 158,653 in januarij jl. Het getal dergenen, die op verschillende wijze onder steuning ontvangen, is sedert januarij van 468,610 tot 96,295 gedaalddat is slechts het dubbele van het getal der bedeelden in gewone tijden van welvaart. In de vorige week heeft te Primelin, in Frank rijk departement Finistère, een droevig voorval ten gevolge van een brand in eene woning plaats gehad. Terwijl men bezig was het huisraad zoo veel moge lijk te redden, brak het rieten dak in tweeën en viel het eene gedqplte voor en het ander achter de woning. Vier personen bevonden zich op dat oogenblik daar binnen, die bezig waren met een groote kast naar buiten te brengen. Door het vallen van het dak werd echter alle uitgang afgesloten. De talrijke toeschouwers moesten dit lijdelijk aanzien zonder hulp te kunnen verleenen men heeft dan ook alleen de verbrande lijken van het viertal van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. In de vorige week hadden te St. Petersburg vier nagenoeg gelijktijdige branden plaats, zoo dat al de brandspuiten, zelfs die der reserve, van des avonds ten zes ure tot den volgenden morgen ten acht ure in wer king moesten wezen. Op een punt brandde eene bad- inrigting met dertien daarmede verbondene kleine gebouwen af; op een ander werd de groote suiker-raffi naderij van den baron Stieglitz de prooi der vlammen, en werden alleen de magazijnen behouden, terwijl op een derde, in de oude stad, een nieuw gebouwd huis en drie belendende houten huizen afbrandden. De vierde brand was weinig belangrijk. In het russisch goevernement Saratow is alle dagen brand; acht dorpen op den grooten weg naar Moskou zijn onlangs geheel in de asch gelegd, en in de stad Serdobsk zijn 400 huizen tot de grond afgebrand. Sedert eenige weken is er uit de uitge veende plassen onder het ambt Arollenhoven en het aangrenzende Wan- neperveen een nieuw artikel in den handel gebragt. Tal van personen zijn dagelijks bezig met het snijden van de waterplant, in de volks taal „duil" genaamd, de zelfde plant, die de welbekende, als de surrogaat voor bedveren gebruikte „toesebolt" voortbrengt. Gezegde „duil" wordt bij scheepsladingen naar Kampen gezonden en daarvan in de stroopapier-fabriek aldaar fraai en deugdelijk pak papier gefabriceerd. Ten vorigen jare was er met sukces eene proefneming met „duil" uit de Koekoek, bij Kampen genomen. De eigenaren der pcrceelen water ontvangen van de handelaren, voor wier rekening de arbeiders tegen goed loon werkzaam zijn, eenige huur. De bekende kwestie van het al dan niet oproeren van de Africaine is te Parijs weder op het tapijt gebragt. Meijerbeer heeftin zijn testament Naudin voorde hoofd rol aangewezen, maar er onmiddellijk op laten volgen, dat de kunstenaar, die in de Africaine met de heldenpartij belast zal wezen, vooraf in eene andere opera van Meijer beer een groot sukces zal moeten behaald hebben. Het schijnt dat Naudin geweigerd heeft zich aan die voor waarde te onderwerpen. Aan de andere zijde verneemt men, dat de weduwe van den overleden toonzetter niet verkiest dat de opvoering der opera plaats hebbe, voor dat al de in de nalatenschap gevonden papieren behoor lijk zullen zijn onderzocht,daar zij het mogelijk acht, dat een codicil gevonden wordt, waarbij de opvoering van de Africaine toch nog wordt verboden. Aangaande den brand te Limoges zijn thans nadere bijzonderheden bekend. De brand brak uit in het huis van den heer Cause, een hoedenmaker, en verspreidde zich met buitengewone snelheid, ook ten gevolge van gebrek aan water, hetwelk men op verren afstand moest gaan halen. De rue des Arènes, waarin het huis van den hoedenmaker gelegen was, is zeer naauw en wordt door nog naauwere straten omringd, zoo dat het vuur in de aan de overzijde der straten gelegen huizen telkens nieuw voedsel'vond. Gp die wijze werden verscheidene straten en boulevards een prooi der vlammen. Hoe ontzettend de ramp ook is, waren de eerste berigten, gelijk gewoon lijk in soortgelijke gevallen, niet vrij van overdrijving. Er zijn in het geheel 108 huizen verbrand en niet 150 of 200 gelijk de eerste berigten meldden. De schade wordt, alles bijeen genomen, op drie millioen franks begroot. Yolgens de berigten van new-yorksche dagbladen was de mijn welke de noordelijken den 30 julij voor Petersburg hebben doen springen, en waardoor zij een bres verkregen in de verschansingen dier stad, een kunststuk welks weerga in de geschiedenis der oorlogen niet te vinden zou zijn. Zij was aangelegd onder een fort hetwelk een garnizoen van 250 man met zes stukken geschut had en als de sleutel van de eerste linie der fortifikatiewerken van Petersburg beschouwd werd. Het werk was den 28 junij jl. aangevangen onder de leiding van oenen militairen ingenieur van naam en ervaring, den kolonel Pleasants uit Pennsylvania, en den 28 julij was het voorspoedig tot stand gebragt. Het bestond in een tunnel of onderaardschen gang van 500 voeten lengte en 5^ voet diepte, met eene breedte onderaan van 4 en bos'enaan van 2 voeten. De tunnel liep tot midden onder het fort; aldaar werd eene groote hoeveelheid bus kruid, niet minder dan zes ton, nedergelegd. De ontplof fing dezer massa buskruid in den ochtend van 30julij had de verwachte uitwerking: eene groote zuil, bestaande uit zand, hout en ander timmerwerk en uit meuschcn, rees op tot eene hoogte van wel drie honderd voet; van het fort was niets meer overeind; en al de manschappen van het garnizoen, bestaande uit ingezetenen van Zuid- Carolina, waren omgekomen of gewond. De groote pudding voor het aanstaande volksfeest te Weenen weegt 1130 pond; er is gedurende vijf dagen en vijf nachten gekookt alvorens hij gaar was. De ingre diënten zijn 300 pond rozijnen, 200 pond korenten, 200 pond amandelen, 200 pond rundervet, 250 pond suiker, 200 stuks citroenen, 50 pond boter, 50 pond meel, 18fles- schen rum, 30 maten melk, 4500 stuks eijeren en 26 pond specerijen. Te Wiesbaden kwam in de elegante speelzaal een slordig gekleede handwerksman, een dood eerlijke zwaab. Aan de schitterende roulette-tafel gekomen, legde hij heel bescheiden twee Sechskreuzerstucke op no. 19. „Qu'est ce que cela?" vroeg hem de fransche croupier (uit de omstreken van Frankfort), terwijl hij zijn neus ophaalde. „Wel, dat zijn twaalf kreuzers." „Mais on ne joue pas ici en bagatelle, la raise est au moins un florin." De eerlijke handwerksman haalde daarop zijn geldbuidel voor den dag, en wierp nu 60 kreuzers op no. 19. De croupier nam ze met een verachtelijken toon op van dat nommer, deed ze in een lade en zette een blanken gulden daarvoor in de plaats. Het kogeltje rolde en „Dix-neuf-rouge!" klonk door de zaal. Vijf en dertig guldens werden op no. 19 uitbetaald. Aller oogen ves. tigden zich op den zwaab, die dat niet begreep. „Prenez votre argent," riep hem de croupier toe. „Maar, waar is het dan?" vroeg de zwaab heel verbluft. „De geheele boel is voor u," fluisterde hem een berlijner in de ooren. Toen hij dit hoorde, pakte hij al het geld in zijn muts en lagchend vloog hij de zaal uit, terwijl het geheele gezelschap niet minder om hem lachte. De onzuivere opbrengst der belgische staatsspoor wegen heeft in 1863 niet minder dan 34 millioen be dragen; men vermoedt dat zij in dit jaar aanmerkelijker grooter zal zijn en alzoo voor den staat zeer voordeelig worden. De opbrengst van den telegraaf is in het laatste jaar verdubbeld. Uit New-York schrijft men dat de belasting op lucifers zoo hoog wordt, dat velen weldra op nieuw de toevlugt tot vuurslag en tondel zullen nemeu. Volgens de nieuwe belastingwet moet elk doosje lucifers van een stempel voorzien zijn, die bepaald wordt naar het aantal lucifers, dat het bevat. Die stempel mag niet op een geheel pak, waarin zich verscheidene doosjes bevinden, aangebragt worden; elk doosje moet afzonderlijk ge stempeld zijn. Daardoor wordt een doosje lncifers tot 5 cent verhoogd, terwijl men nog kort geleden voor 21 cent twee doosjes kon koopen. Het aantal klokken, die te Londen gedurende de eerste zes maanden dezes jaars zijn ingevoerd, bedraagt 154.170, tegen 147.154 en 91.731 in dat zelfde tijdvak van 1863 en 1862. Het aantal horologiën, ingevoerd van 1 januarij tot uit. junij, beliep 70.324, tegen 81.738 en 69.865 in 1863 en 1862. In junij 11. was er bijzonder veel vraag naar buitenlandsche uurwerken, zijnde er gedurende die maand 40.326 ingevoerd, tegen 27.111 en 22.278 gedurende de zelfde maand in 1863 en 1862. Men schrijft uit het Westland: Het inzamelen van de late of winteraardappelen heeft thans een aanvang genomen; de opbrengst kan, wat de hoeveelheid aangaat, aller gunstigst worden genoemd; ook op de kwaliteit is niets aan te merken. Bij Shoeburyness zijn den 16 de proefnemingen met Armstrongsgeschut voortgezet; op 500 ellen ging het eerste stalen projektiel van 600 pond glad door het in zee voor anker liggende ijzeren doel (verbeeldende den wand van den Warrior), de overige schoten troffen minder juist, welligt ten gevolge van de beweging van het vlot. De van regeringswege daarbij tegenwoordig zijnde kommissie was zoo voldaan over de uitwerking van het kanon, dat terstond last werd gegeven om in dit jaar nog vier dergelijke te vervaardigen, ónder degenen, die deze proefnemingen bijwoonden, bevonden zich de graaf van Parijs, de hertogen van Chartres en Montpen- sier, benevens de prins van Joinville. Simon Faivre, hoofd-sluisopzigter bij de Pont-neuf te Parijs, heeft met zijn zoon weder een drenkeling uit de Seine gered. De vader redde reeds 103, de zoon, pas 15 jaar oud, reeds 11 menschcn. Werd dezer dagen bij de vermelding van den uitslag der verkooping van mr. J. van Lcnncp's werken, uitgave

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2