MIDDELBURGSCIIE C 0 U R A N T. N°- 134. Dingsdag 1864. 23 Augustus. Editie van maandag avond. J. ure. Middelburg 22 augustus. De Staatscourant vair zaturdag bevat het koninklijk besluit, waarbij, op verzoek van hét bestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, vrijstelling van het regt van zegel wordt ver leend voor de akten waarbij eene vóór cle invoering van het burgerlijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden of vaneenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten wordt afgekocht of verwisseld iu eene grondrente, mits de akten geene andere op zich zelf staande handelingen of overeenkomsten inhoudenals mede voor de akten houdende de regterlijke of admi nistrative magtiging tot het aangaan van voorschre ven overeenkomst, mitsgaders die, waarvan de op making tot het verkrijgen dezer magtiging wordt ver- eischt. Overigens bevat het besluit eenige bepalingen ten aanzien van gratis-registratie enz. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Het ijzeren ratn-stoomschip der Noordelijke Staten van Amerika „Sacramento" is alhier ter reede ge komen. Het heeft heden morgen de zweedsche schoener Victor, in ballast van Antwerpen naar Stokholm, aange varen en belangrijke schade toegebragt. De schoener zal in de haven moeten komen." De minister van justitie heeft bij missive van 13 dezer goedgevonden zijne bijzondere tevredenheid te kennen te geven aan den brigadier der marechaussée H. Hulmer en aan den marechaussée G. de Goey, beide gestationeerd te Aardenburg, die bij gelegenheid van een brand op 29 april jl., in de gemeente Eede, zich bijzonder hebben onderscheiden, zoo door hun kloeken bijstand als door hunne doelmatige handelingen, waaraan verschuldigd is dat van den inboedel der vier, grootendeels uit hout en stroo zamengestelde arbeiderswoningen, welke een prooi der vlammen werden, zooveel mogelijk is gered. Z. K. ff. prins Frederik is vrijdag morgen vroegtijdig van zijn kasteel het Huis de Pauw naar de badplaats Soden vertrokken, alwaar zich HH. KK. HH. prinses Frederik en hare dochter prinses Maria bevinden. Uit het in druk verschenen verslag van het verhan delde in de zevende vergadering der hoofd-kommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz., blijkt dat de gezamenlijke ontvang sten hebben bedragen ƒ138.974,154, terwijl na aftrek der gedane uitgaven een saldo van 128.270,62 overbleef. Benoemingen cu besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein jhr. G. B. van Bronkhorst, van den grooten staf, adjudant bij Z. K. H. den prins van Oranje, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Wurtembergsche kroon, hem door Z. M. den koning van Wnrtemberg geschonken; en aan den heer S.N. Dentzjr. te Amsterdam tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder 2e klasse van de Hertogelijke saksisch- ernestinesclic huisorde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Amersfoort de heer W. Cremcr, thans ontvanger der registratie en domeinen te Brielle; tot inspekteur der registratie en domeinen van de 3e klasse de heer S. Loke, thans ontvanger der registratie en domeinen te Medemblik; tot ontvangers der direkte be lastingen en akcijnsen: te Bleskensgraaf c. a. de heer J. H. A. Modderman, thans in de zelfde betrekking te Oostermeer; te Oosiermeer de heer L. F. Backer Over- beek, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen in Noord-Holland. onderwijs. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de poly technische school, voor het onderwijs in de beginselen der plant- en dierkunde, de heer M. Salverda, doctor in de wis- en natuurkunde te Leiden. Nijverliciil. Te Mainz heeft in de afgeloopen week een bijeenkomst plaats gehad van het kongres der duitsche krediet- en produktievereenigingen, eene instelling die wel verdient ook in ons land eeuigzins nader gekend te worden. Wij ontlcenen daarom aan het verslag, door den verdienste lijken ontwerper, den keer Schultze-Delitsch uitgebragt, enkele bijzonderheden. Het aantal vereenigingen wier werkzaamheden binnen den kring der beinoeijihgen van dit'kongres liggen, be draagt tegenwoordig in Duitschland 1150; daaronder zijn 700 kredietvereenigingen, 250 associaties voor pro- duktie en 200 voor komsumtie. De 339 kredietvereeni gingen die vertegenwoordigd waren, kunnen over een kapitaal van 40 millioen franken beschikken, terwijl men het kapitaal van al de duitsche vereenigingen op 80 mil lioen begroot. Uit de bij bet kongres ontvangen rappor ten bleek dat de volkskredietvereenigingen toenemen in België, Frankrijk, Italië en Rusland. De onder-koning van Egypte had een millioen aangeboden als kapitaal voor de liandwerksvereenigingen die onder leiding van een vermaard staathuishoudkundige, den heer Horn, waren opgerigt; die vereenigingen hebben echter het aanbod van de hand gewezen, daar zij, teregt, begrepen dat onafhankelijkheid en solidariteit het levensbeginsel der vereenigingen uitmaakt. Tot de op deze vergadering genomen besluiten be hoorden 1. dat deze vereenigingen zich niet met belee ningen op onroerend goed moesten inlateu2. dat een algemeen agentschap zal worden opgerigt dat tevens als bureau voor inlichtingen en van bemiddeling tusschen de vejsfibillende vereenigingen zal werkzaam zijn; en 3. de oprigting van een escomptobank, in het bijzonder bestemd voor de cirkulatie van de fondsen der vereeni gingen. De overige werkzaamheden betroffen meestal vraag stukken van speciaal belang, of wel die, welke met de inrigting en bet bestuur der vereenigingen in verband staan. Van de behandeling van een voorstel willen wij hier echter nog melding maken, omdat zij ons den werk kring der vereenigingen voor produktie eeuigzins ken nen doet. De heer Max Wirth deed n. 1. het voorstel dat1 het kongres aan de provinciale vereenigingen der asso ciaties zou aanbevelen inlichtingen te verzamelen omtrent i takken van nijverheid waarvoor eene produktieve ver- eeniging met kracht zou kunnen worden opgerigt en te gelijk in haar distrikt de oprigting te willen begunsti gen van vereenigingen voQr de stichting van werkplaat sen met gemeenschappelijke beweegkracht en andere werktuigen. Bij de toelichting deed de voorsteller op merken dat men zich zoo veel mogelijk tot specialiteiten moest bepalen en dat die associaties de gunstigste uit komsten beloofden, waar de reeds financiëel van anderen onafhankelijke handwerkslieden of bazen zich vercenig- den om met toepassing van de verdeeling van den arbeid de produktiekosteu te verminderen. Te Parijs bestaan in dien geest vereenigingen van boekdrukkers, bliksla gers, pianomakers, metselaars enz., die zonder onder steuning van staatswege voordeelige zaken drijven. Van vereenigingen tot stichting van gezamenlijke werkplaat sen met beweegkracht enz. bestaan reeds voorbeelden. Te Berlijn zijn fabriekanten die een gedeelte van bun fabriekgebouw en beweegkracht verhuren, waarvan door schrijnwerkers wordt gebruik gemaakt. Te Nuremberg heeft bet gemeentebestuur eeu gebouw laten zetten met een beweegkracht door middel van water van 100 paar denkracht en iu 48 werkplaatsen afgedeelddeze worden tot zeer billijke prijzen aan verschillende werklieden, als kammenmakers, draaijers, brillenslijpers enz. verhuurd. Te Munick en Breslau zullen deze voorbeelden navol ging vinden. Wadcrwijs. In de Staatscourant van zaturdag zijn opgenomen de door den minister van binnenlandsche zaken goedge keurde programma's der lessen, welke gedurende het jaar 1864-/G5 aan de polytechnische school zullen gege ven worden, en van het voorbereidend onderwijs aan die inrigting. Ecrknieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Iiien en Dodewaard, klassis Tiel, heeft tot predikant beroepen dr. P. J. Gouda Quint, thans predikant te Hoedekens- kerk e. Marine en leger. Zr. Ms. stoomfregat Adolf hertog van Nassau, komraandant de kapitein ter zee 0. A. Uhlenbeck, is gisteren morgen, naar men ons uit Vlissingen meldt, in dienst gesteld. Met den 11 september a. worden op dat fregat ge plaatst de adelborsten le klasse J. II. de Bruyn, A. P. Ta- dema, A. van Linden van den Heuvell, H. A. Schippers, H. G. Hildebrandt, J. Fichet, G. H. van Steyn, J. Dalen, C. W. A. D. Steup, A. D. J. Groenemeijer, C. Hoffman, J. R. Eek, A. J. Krabbe, II. H. Bowles, thans allen non- aktief: A. A. Escher, dienende op bet wachtschip te Amsterdam; D. E. F. van de Rivière, P. Holtzapffel, J. Haremaker, J. Schouw Santvoort en W. J. Derx, dienende op Zr. Ms. korvet prins Maurits der Nederlanden. Zr. Ms. stoomschip Zoutman, komraandant de luite nant ter zee le klasse 0. van Sloot-en, vertrekt den 5 september via Batavia naar Japan. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van de belanghebbenden, dat het examen der aspiranten voor de betrekking van kadet bij het korps mariniers zal aan vangen op maandag den 5en september aanstaande, te Amsterdam, in eender lokalen op 's rijks werf aldaar. De juiste dag en het uur waarop de aspiranten zich achter volgens aan voorschreven lokaal moeten bevinden, zullen door den kommandant van het korps mariniers aan elk der belanghebbenden nader worden bekend gemaakt. Aan een partikulier schrijven van Rio-Janeiro in dato 28 julij 11., ontleenen wij het volgende: „Zr. Ms. stoomkorvet Prinses Amelia is den 17 dezer en Zr. Ms. transportschip Heldin den 20 jl. vertrokken, beide naar Javahet fregatschip Philips van Marnix heeft zijne herstellingen geëindigd en vertrekt aanstaan den maandag. „Berigten uit Monte-Video melden dat de braziliaan- sche gezant vertrokken is; ik geloof echter dat men niet spoedig tot den oorlog zal overgaan, niettegenstaande verscheidene kanonneerhooten gereed liggen om van hier naar Monte-Video te vertrekken. {Rolt. courant.) Regtszaken. Jl. donderdag is voor de arrondissements regtbank te Zwolle behandeld de zaak van den gewezen predikant J. G. van Rijn, beschuldigd van poging tot omkooping van een gevangenbewaarder. Het openbaar ministerie heeft de schuldigverklaring van den beklaagde geëischt en zijne veroordeeling tot 45 dagen eenzame opsluiting. De beklaagde heeft persoonlijk zijue verdediging voorge dragen, waarna de uitspraak op a. donderdag is bepaald. Wij hebben in de vorige week gemeld dat de hertog van Brunswijk voor de regtbank te 's Huge eene vordering heeft ingesteld tot vernietiging der huur overeenkomst van het huis op den korten Vijverberg. Vrijdag werd namens den heer Sorel door den prokureur Ouwens gekoukludeerd, dat, aangezien beide partijen vreemdelingen zijn, de nederlaudsche regter onbevoegd zou zijn van deze vordering kennis te nemen en daar omtrent te beslissen. De prokureur Troost beeft namens den hertog de voorgestelde exceptie van onbevoegdheid op verschillende gronden bestreden en gekoukludeerd dat ten principale zou worden voortgeprocedeerd. Hierop heeft de officier van justitie, jlir. mr. W. M. de Brauw, gekonkludeerd dat de regtbank de door den heer Sorel voorgestelde exceptie zou verwerpen, vooral ook op grond dat bet kontrakt in Nederland uitvoering moest erlangen. De regtbank zal a. vrijdag uitspraak doen omtrent deze exceptie. Gemengde berigten. Omtrent de wanordelijkheden te Belfast werd vrijdag uit Londen gemeld dat zij sedert donderdag avond had- den opgehouden. Gedurende den gansellen nacht hadden j de policie en de bijzondere koustabels de stad doorkruist. Over dag hadden er alleen eenige ongeregeldheden plaats

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1