MIDDELBURGSCHE COURANT. N°" 533. Zondag 1864. 21 Augustus. Editie van zaturdag avond 4 ure. Middelburg 2© augustus. De provinciale kommissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland heeft in hare jongst geboudene vergadering geexamineerd en bevorderd tot plattelands heelmeester dejieer Q. G. van de Yen. Omtrent de kinderziekte te Wemeldinge meldt men, dat sedert 1 tot 15 augustus, 31 personen werden aange tast, zoo dat het getal lijders nu tot 231 is geklommen. Van dit getal waren 153 niet gevakcineerd, zijn er 8 over leden en 32 nog onder behandeling of althans lijdende, daar bij het nu meer goedaardig karakter der ziekte niet ieder geneeskundige hulp inriep. Men heeft opgemerkt, dat bij de gevakcineerden de ziekte ook een veel korter verloop had en dat de weinigen onder hen, die zwaar aan getast werden, altijd diegenen waren, bij wie de vakcine reeds voor vele jaren en soms zonder sukces was toege past. Te Rilland zijn er sedert de laatste opgave 16 bijge komen, liet geheele cijfer bedraagt aldaar nu 301. Te Bath is er slechts één bijgekomen, aldaar hadden 108 gevallen plaats. Te Krabbendijke kwamen 21 lijders sedert de vorige mededeeling, waarvan 19 niet gevakci neerd van de 282 lijders zijn daar nu nog 16 onder behan deling. Te Yerseke zijn van 1 februari) tot 15 augustus van dit jaar 46 gevallen van poklijders voorgekomen, slechts 4 van dezen waren vermoedelijk gevakcineerd. Hersteld zijn thans 41, waarvan 3 gevakcineerd, overleden 1 lijder van 49 jaren, in zijne vroege jeugd vermoedelijk zonder goed gevolg gevakcineerd en 3 nog ziek. In genoemd tijdvak hebben 60 personen zich laten vakcineren. Te 's Gravenpolder klaagt men over het weinige en gebrekkige toezigt op deze ziekte. Sedert het ontstaan derzelve in dit eiland, blijven de pokken in die gemeente steeds heerschende. Goessche courant In het volgend jaar zal er waarschijnlijk weer eene aanmerkelijke bespoediging in de aankomst van de oost-indische landmail plaats hebben, daar men voorne mens is dan van den Adriatischen spoorweg gebruik te maken. Deze weg is thans tot Trani voltooid en vermoe delijk in februarij van het volgende jaar zal hij zich tot Brindsi uitstrekken. De voordeelen van dezen nieuwen weg voor de land mail worden volgender wijze berekend De afstand van Alexandria tot Malta is volkomen gelijk aan die tot Brindsi, zijnde 1.311 mijl. Om van Malta naar Londen te komen zijn twee wegen: een over Gibraltar, die negen dagen reis vordert; de andere over Marseille, die men in drie dagen en omstreeks twintig uren kan afleggen. Onmiddellijk na de opening van den spoorweg te Brindsi zal men van daar Londen in 48, hoogstens 50 uren kunnen bereiken, en zoodra de door- togt van den Mont C'enis gereed is, kan die tijd met nog een tiental uren verminderd worden. Men ziet dus dat, zoo deze opgave juist is, de aankomst der indische mail nog een paar dagen vroeger dan thans zal kunnen plaats hebben. der verschuldigde regten uitgereikt. Monsters boven het gewigt van 250 wigtjes, eindelijk, zijn zoowel aan de grenzen als bij hunne verdere verzending aan allerlei oponthoud en kosten blootgesteld: zoo dat hunne expe ditie met den post, hoewel niet bepaald verboden, echter geenszins is aan te raden. Eene splitsing in meerdere pakjes, elk het gewigt van 250 wigtjes niet te boven gaande, is in dit geval aan te bevelen. (Staatse.) Bij de neclerlandsche postadministratie is het berigt ontvangen, dat omtrent de douane-formaliteiten ten aanzien der monsters en stalen van koopwaren, die van buiten 's lands met den post naar de staten, bekoorende tot het duitscke tolverbond, worden verzonden, nieuwe bepalingen zijn in bet leven geroepen, met het doel om dc bespoedigde overkomst daarvan zoo veel mogelijk te bevorderen. Tot een gewigt van 50 wigtjes zijn zij aan geen inkomend regt onderworpen en dus van alle forma liteiten vrijgesteld. Alle verzendingen zwaarder dan 50 wigtjes tot 250 wigtjes ingesloten, worden niet aan de grenzen opgehouden, maar met den brievenpost naar de plaats van bestemming doorgezonden. Aldaar aangeko men, worden zij naar liet douane-kantoor overgebragt, en naar beviud van zaken kosteloos of tegen betaling De grootvorst troonopvolger van Rusland is eergiste ren namiddag ten ruim half drie ure per hollaudschen spoortrein, incognito reizende cn van een gevolg van 5 a 6 personen vergezeld, te Rotterdam aangekomen. Z. KK. H. heeft de Diergaarde bezigtigd en na de stad te zijn doorgereden, het diner gebruikt in het Bathhotel. Na het diner is de prins weder uitgereden en heeft hij een bezoek gebragt aan boord van de schepen Stad Dockum en Argo, liggende aan de boompjes. Vervolgens heeft Z. KK. II. achtervolgens een kort bezoek gebragt aan het cirque Carré en Den doele en is per trein van 10 ure en 2 min. naar de residentie terug gekeerd. De heeren dr. Zeeman en de Vries Robbé, naar men meent daartoe van goevernementswege afgevaardigd, hebben te Almelo een paar dagen vertoefd, ten einde een onderzoek in te stellen naar bet fabriekwezen aldaar, met betrekking tot de ligchamelijke en zedelijke ontwikkeling van kinderen en jongelieden tot den ouderdom van 20 jaren. Deze kommissie is naar Hen gelo vertrokken om het onderzoek verder voort te zetten. ESenocmfiigen en besluiten. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant bij het bataljon rustende schutterij no. 5 in de provincie Zeeland M. H. van Diggelen, en als zoodanig benoemd de fonrrier B. K. Boom. onderwijs. Benoemd tot leeraren bij de rijks hoogere burgerschool te Groningen dr. E. J. Kiehl, tot dusverre hoogleeraar aan het athenaeum te Deventer; W. Kreling, tot dusverre leeraar aau het gymnasium te Deventer; F. Worthraanti, tot dusverre leeraar aan het gymnasium te Rotterdam. Kerknieuws. Ter vervulling der vakature, ontstaan door het over lijden van den heer G. H. Sesbruggen, in leven predikant bij de herstelde evangelisch-luthersche gemeente te Am sterdam, is als zoodanig benoemd de heer H. R. Bosch predikant te Medemblik. Marine en leger. Op den 1 dezer zijn de onderscheidene korpsen van het leger gestationeerd en ingediend, de 5e militaire afdeeling in deze provincie o. a. als volgtde generaal- majoor van Hoey Schilthouwer, kommandantde kapi tein Dittlinger, chef van den staf; het le bataljon van het 6e regiment infanterie te Neuzende tiraljeur-kom- panjie te Sluis; het 2e bataljon te Veere; 2e linie-kom- panjie alhier; van het 3e bataljon de tiraljeur kompanjie te Veere, de 4e linie-kompanjie te Vlissingen, het depot alhier. De 5e, 9e en 10e kompanjiën van het 2e regiment vesting-artillerie te Vlissingen. Koloniën. Uit Curagao wordt dd. 5 julij aan het Leidsche dag blad het volgende gemeld: Den len hebben de vrijge- maakteu het eerste jaarfeest van hunnen vrijdom gevierd, eerst met het houden van een mis, waarvoor zij geld bij elkaar hadden gebragt, cn toen door het houden onder ling van onderscheidene partijen, waartoe ook geld was bijeengezameld. Ofschoon vrolijk, en met regt, is alles weder, zoo als verleden jaar, in de beste orde afgeloopen; ook des avonds, toen onderscheidene vuurwerken zijn afgestoken. Over het algemeen is er hier volstrekt geen klagen over de vrijgelatenen; zij zijn ook gewillig om te werken, maar het loon is nog al hoog, hetgeen evenwel door de tegeuwoordige duurte der levensmiddelen nood zakelijk is. Als men hun echter woning verleent en vryheid om brandhout op te zamelen en vrij water, be nevens een kan maïs daags, kan men op de plantaadjes genoeg arbeiders vinden voor 25 cent daags. In de zout- pannen, dat zwaar werk is, wordt natuurlijk meer be taald. Door den geringen aanvoer van maïs, zoowel van de dusgenaamde Spaansche kunst, dat is Venezuela en Columbia en van Amerika, is de stoommaalmolen moeten blijven stilstaan, hetgeen èn voor den ondernemer zeer schadelijk is, èn op den prijs van het meel, dat nog aan gevoerd of door partikulieren in handmolens gemalen wordt, zeer nadeelig terugwerkt. Gelukkig is de prijs van het brood matig. Dit wordt eiken zaturdag door den goevernements-sekretaris in de courant bepaald. Ver leden zaturdag was het 15 centen de 17 oneen, gelijk staande met een oud pond. Er wordt ook eene soort van roggebrood gebakken, dat goedkooper is, maar smaakt als zoetekoek en er vrij onoogelijk uitziet, zoo dat het alleen door de geringe klasse gegeten wordt. De ingezetenen zijn hier lang niet in hun schik met het ontwerp voor het regeringsbeleid voor Curasao en de daarbij gevoegde memorie van toelichting, omdat, daar in alle west-indische bezittingen vrije verkiezing van raadsleden wordt toegestaan, alleen Curagao daarvan wordt beroofd, omdat ze er hiervoor nog niet geschikt, ïiog te achterlijk, nog te dom zouden zijn. Elk een ge looft echter wel dat Curasao de toets met al de overige bezittingen zou kunnen doorstaan en er met glans afkomen. Er wordt dan ook eene memorie aan de tweede kamer opgemaakt, die door een reeks knappe, fatsoen lijke en vermogende ingezetenen, ambtenaren, grondbe zitters en kooplieden geteekend wordt, waardoor wel zal blijken, dat Curasao zoo geheel onmondig niet is, als men het, om welke reden dan ook, heeft willen doen voorkomen, en men hoopt algemeen en wenscht, als billijk, dat de kamer aan Curasao's ingezetenen het zelfde voorregt vergunnen zal, als b. v. aan Bonaire en Aruba, die nog in den hoogsten graad over het algemeen onmondig kunnen genoemd worden en zijn. De tweespalt in de joodsche gemeente neemt ai meer en meer toe, of eigenlijk de afgescheidenheid. De afge scheidenen noemen zich nederduitsche israelitische curagaosche gemeente, en niet meer portugesche, oindat het portugesche element niet meer bestaat, maar daar voor het curagaosche is in de plaats getreden. Verleden week is er in ëéne bijeenkomst voor/"30.000 geteekend voor een nieuw kerkgebouw, en een stuk grónd reeds aangekocht voor ƒ2000. Velen der vermogendsten en die te voren zeer op de hand van den rabbijn waren behooren tot de afgescheidenen, die over het algemeen zeer beschaafde menschen zijn en van welke eenigen hunne opvoeding óf in Nederland óf in Amerika hebben ontvangen en op akaderaiën graden hebben bekomen, 'tls dus geen gemeene onbesuisde boel, zoo als men het wil doen voorkomen; het tegendeel is juist waar. Gemengde berlgCeit. Gisteren is te Vlissingen een kind van ongeveer drie jaren in een welput gevallen. Men kan zich den schrik der ouders, die daar kort bij waren, gemakkelijk voor stellen. Gelukkig behield de vader tegenwoordigheid van geest genoeg om, daar het putgat te klein was om hem door te laten, met veel inspanning den deksteen van den put te ligten; dadelijk werd toen een ladder inge laten en mogt de vader het genot smaken het kind nog levend weder boven te brengen. Gisteren deelden wij mede dat men te Londen de vrees koesterde dat de autoriteiten te Belfast niet in staat zouden zijn het oproer tc dempen. Die vrees was, hoewel misschien eenigzins overdreven, toch niet geheel zonder grond. Nadere berigten uit Londen van jl. woens dag melden dat Belfast voortdurend in een staat van hevige opgewondenheid verkeert, terwijl in de straten I de meest bloedige tooneelen plaats grijpen. Met de uiter ste zorg hebben de autoriteiten wel is waar getracht een vrcesselijken schok tussclien de twee vijandige partijen te j voorkomen, doch aan den anderen kant konden de eigen- domuien niet genoegzaam beschermd worden, zoo dat j deze der plundering en verwoesting ten prooi hieven. Vooral stonden de wapenmagazijnen aan plundering j bloot. Alle zaken stonden stil en de huizen waren geslo-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1