geb. Meijler, d. J. Maartense, geb. Verhceke, z. A. P. de Groot, geb. Sloover, d. J. M. Mulder, geb. Boes, d. M. M. de Witte, geb. Kien, z. J. Mulder, geb. de Jonge, z. (levenloos.) OverledenJ. B. Warrens, wed. van J. van den Broek, 73 j. J. E. Kuzce, d. ruim 6 m. E. Harinck, wed. van J. A. van Loo, 66 j. M. Bokelaar,jd. 71 j. (22 junij te Brussel.) Zieiukzee. Bevallen: M. Eijke, geb. van Schelven, d. E. van de Velde, geb. Neerhoudt, x. L. Trijselaar, geb. Nestier, z. E. P. van Duijn, geb. Mees, d. Overleden: M.Soeters,z.4 d. A. van der Linden, d. 3 j. In de maand julij jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven te middelburg: Huwelijken 8geboorten 39 (zoons 20dochters 19) sterfgevallen 23 (van het mannelijk geslacht 11van het vrouwelijk 12)waaronder 1 elders overledeneleven- looze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 3. van 1 tot 5,4. '5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20,1. 20 25,0. 25 30,1. 30 35,0. 35 40,2. 40 45,2.45 50,0.50 55,0.55 „"60,1. 60 65,2.65 70,3. 70 75,2. 75 80,1. te v gissingen: Huwelijken 2; geboorten 17 (zoons 7, dochters 10); sterfgevallen 15 (van het mannelijk geslacht 7, van het vrouwelijkS), waarvan 3elders overleden: levenlooze geboorten 3. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 5. van 1 tot 5,0. 5 tot 10, 1. 10 tot 15, 0. 15 tot 20,1. 20 25,1.25 30,2. 30 35,0. 35 40,0. 40 45,0.45 50,0. 50 55,3.55 60,0. 60 65,0. 65 70,0. 70 75,1. 80 85,1. te zie rik zee.' Huwelijken 7geboorten 15 (zoons 7dochters 8) sterfgevallen 13 (van het mannelijk geslacht 6van het vrouwelijk 7), waarvan geen elders overledenlevenlooze geboorten 0. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar: 2. van 5 tot 10, 2. 30 tot 351. 35 tot 40, 2. 40 tot 45, 1. 45 50,1. 55 60,1. 60 65,1. 75 80,2. ilJetcorolojfische iraanicmingeii, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Augustus 1864. j Wiud. lil 4\ï° ns> g js1 24 t>£ 1 Hl ld i|| 1 1^1 g li rsj cS Aanmerkingen. 7 Nw.t.W 2 :762.8 19>2 7aeV 10.46 0.0 ligtbewolkt. 8jW.t.N.i 8 759 8 1S.S 0 92 14 67 0.0 bew.buij. en regen. 9, West. 7 '758.7 18.8 0.87 13.92 36 bew.betrokk regen. 10! W t.N.' 11 763.1 14.2 0.72 8 94 8.0 ligtbew.buij.onw.r. 11W.NW.! 15 769 3 15 6 0.60 S.06 3.7 bewolkt en buijig. 12 West. 6 772 3 17 2 i 0 61 8.97 0.0 ligtbewolkt. 13 No.t.N.l 4- '772.2 20 0 i 0 67 '11.40 0.0 ligtbewolkt. Tiiciiiïonjseterstaiiïi. 13aug. 's av. 11 u. 60 gr. 14 's morg. 7 u. 60 's midd. 1 u. 69 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 15 's morg. 7 u. 61 's midd. 1 u. 70 gr. VEESLAG VAN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, UITGEBRAGT IN DE ZOMEllVERGADERUV'G VAK 1864. IV. Gemeente-eigendommen. Men vleit zich te Aardeuburg dat hetnieuwe raadhuis, welks bouw voor/13.300 is aan besteed, in bet jaar 1864 gedeeltelijk zal worden opge trokken. Voor de kosten van herstel van het raadhuis te Arne- muiden, is wederom een som van 500 op het grootboek der 3 pet. nationale schuld ingeschreven. De vergaderingen van den gemeenteraad van Honte- nisse hebben nog altoos in een daartoe allezins onge schikt lokaal plaats, terwijl de bewaarplaats der gemeen tearchieven insgelijks niet aan het doel beantwoordt; een en ander doet het gemis van een raadhuis in die aanzienlijke gemeente zeer gevoelen. Te Middelburg werd de herstelling des voorgevels van het raadhuis voortgezet, en is daaraan gedurende vijf of zes maanden gearbeid. Elf der daarin staande beelden zijn grootendeels vernieuwd, waardoor het geheele voor front is voltooid. Voorts werd de achterzijde der koopmansbeurs aldaar over de helft, en dc zuidelijke zijvleugel daarvan van nieuw schaliebord en nieuwe leibcdekking voorzien, ter wijl de overige gedeelten werden hersteld. Aan het raadhuis te Neuzen werd, buiten het gewone onderhoud, eenige verbetering aangebragt, door het leggen van hardsteenen zerken in den gang, in de plaats der oude plavuizen die aldaar werden gevonden. Aan den toren van Oosterland geschiedde eene niet onbeduidende herstelling. Te Poortvliet werd voor/2600een gebouw aangekocht om tot een raadhuis en tevens tot eene onderwijzers- woning te worden ingerigt. Het gemeente-uurwerk te St. Kruis onderging eene belangrijke herstelling. In het belang der justitie is in der tijd de raadzaal te Sluis beschikbaar gesteld voor de zittingen van het kan- tongeregt, welke vroeger in eene herberg plaats hadden, waartoe de raad volgaarne de noodige veranderingen in zijne gewone vergaderingsdagen hadgebragt. Intusschen is hieraan eonig ongerief verbonden, daar de vereischte lokalen worden gemist voor eene wachtkamer, het bergen van archieven, enz. De hoop, welke ten gevolge van een in 1860 aangevangen overleg met het departement van justitie was ontstaan, dat daarin van 's rijkswege zon worden voorzien, heeft zich tot nog toe niet verwezen lijkt, hoezeer de meerdere uitbreiding der zaken van het kantongeregt zulks ook wenschelijk maken. In het raadhuis te Vlissingen werd een nieuwe regenbak gemetseld. De ko3tcn daarvan bedroegen ƒ614. De herstelling van den toren te Vrouwepolder, waar mede in 1862 was aangevangen, werd in 1863 voort gezet:men hoopte die in het loopende jaar te vol eindigen. Het uurwerk in den toren van Wissenkerke is gebrek kig, zoo dat men den tijd als niet ver meer af beschouwt, dat het door een ander zal moeten worden vervangen. Medische poticie. De kommissaris des konings heeft aan gedeputeerde staten weder medegedeeld het verslag door de provinciale kommissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt omtrent den gezondheidstoestand cler ingezetenen in het afgeloopen jaar opgemaakt. Dit in vele opzigten belangrijke stuk neemt met zijne bijlage 155 bladzijden van het verslag in. We kunnen er dus slechts zeer enkele bijzonderheden aan ontleenen. De sterfte-verhouding van het jaar 1863 is iets ongun stiger geweest dan die van 1862. In laatstgen. jaar was zij 1 37,4, in het afgeloopen 1 36. Ook dit jaar is dus even als de voorgaande jaren minder ongunstig dan 1859, toen de sterfte 1 30 «-was.-Memhad de sterfte echter ongunstiger kunnen vermoeden bij het heerschen van de keelziekte en de kinderpokken. Het ziekte-karakter, in de eerste drie maanden catar- rhaal, kon in de tweede drie maanden tevens rheumatisch genoemd worden. ITet deed zich kennen door vele spier- rheumatismen der ledematen en door aan deze aanver wante podagreuse aandoeningen. Met de maand mei nam de epidemie van diphtheritis faucium teBruinisse een einde. Hoezeer het aantal lijders aanzienlijk kon genoemd worden, 216 op eene bevolking van 1595 zielen, was het sterfte-cijfer niet zoo ongunstig als wel in andere oorden van ons vaderlanden daarbuiten. De sterfte bedroeg 26, in 1862 17, in 1861 19. Toch ont brak het in het overbevolkte Bruinisse niet aan schade lijke invloeden om eene veel noodlottiger uitkomst te vreezen. Gedurende deze drie maanden was het aantal tusschen- poozende koortsen, ofschoon gering, echter toegenomen en in de volgende was het catarrhaal-rheumatisch ziekte karakter nog niet geheel geweken. Bruinisse, waar de gevreesde keelziekte zoo veel ellende had gegeven, werd in september de zetel van eene andere meer bekende besmettelijke ziekte. De zoon van een schipper kwam in het begin van augustus aldaar uit Hellevoetsluis met kinderziekte. Spoedig na zijne aankomst werd in hot zelfde huis een kind door pokken aangetast met doodelijk gevolg. Niet lang te voren had de gemeenteraad van Bruinisse, in zijne wijsheid, beslo ten om de verordering op de vakcine af te schaffen. De ziekte verspreidde zich. Bij het einde van het jaar was het cijfer der aangetasten tot 46 geklommen, waarvan vier niet gevakcineerden overleden, en twaalf nog onder behandeling waren. Ook te Sint Maartensdijk ontstond dc kinderziekte; zij werd uit Bruinisse ingevoerd. Een groot deel der ingezetenen is aangetast, waaronder velen in hun jeugd gevakcineerd. Bij deze kwam meestal de gewijzigde vorm voor. In Zuid-Beveland werd de ziekte in de gemeente Baarland uit het voormalig 5de distrikt ingevoerd, en bleef er epidemisch heerschen. Uit Baarland, als uit een brandpunt, verspreidden de pokken zich over vele gemeen ten van het eiland. Zij werden aangebragt te Kloetinge, Rilland, 's Gravenpolder, Ovezande, Oudclande en Hoedekenskerkealle zuid-bevelandsche gemeenten. In Schouwen* heerschte de kinderziekte, behalve te Brui nisse, te Kerkwerve, Haamstede, Renesse, Duivendijke, Zierikzee. In Walcheren had men alleen te Middelburg twee poklijders. In Tholen heerschten de pokken, behalve te Sint Maartensdijk, epidemisch te Sint Anna- land. Van het voormalig 5de distrikt werd die ziekte gemeld uit Philippine, Westclorpe, Zuiddorpe, Koewacht (waar zij het geheele jaar door heerschte), Hulst, Axel, Neuzen, Hoek. Wenschelijk ware het dat, met het einde van het jaar, ook de kinderziekte in ons gewest een einde had geno men. Een volgend verslag zal het tegendeel melden. De toekomst is te eer zorgwekkend, als men de vrij algemeen op het platte land bestaande vooroordeelen tegen de koepokinenting ziet stand houden, terwijl de kwaal zich in geen geringe mate uitbreidt. 'Wordt vervolgd.) Chutt'jüaniT. Algemeen overzijt. Van het hannoversch-prnissisch incident stelden wij in ons nommcr van znturdng als waarschijnlijk dat Han nover op de vertoogen van den heer von Bismarck be trekkelijk het binnenrukken der exekutie-troepen in Lauenburg zou antwoorden óf dat dit aan een misver stand Nvas toe te schrijven en de regering daartoe geen bevel had gegeven, óf dat het zou weigeren om Lauen burg te ontruimen alvorens Rendsburg weder doorbonds- troepen zou bezet zijn. Het eerste heeft thans plaats gehad. De regering heeft aan Pruissen te kennen gege ven dat zij het bezetten van Lauenburg met verwonde ring had vernomen en dat dit geschied is op hevel van de saksische regering. Hannover Nverpt alzoo de verant woordelijkheid der gepleegde daad op de schouders van den heer von Beust. Pruissen zal zich thans tot de Sak sische regering te rigten hebben. Inmiddels had men in de ministeriële kringen te Berlijn allerlei onderstellingen geopperd over Hannover's handehvijze alvorens het antwoord dezer regering bekend was geworden. Sommigen meenden in de bezetting van Lauenburg het plan van de hannoversche regering te zien om aanspraken te doen gelden op dit hertogdom hetwelk, gelijk men weet, van 1689 tot 1S15 tot dit koningrijk heeft behoord. Na den afstand van Dene marken zou de regering van Hannover derhalve kunnen beweren wat beweert men in Duitschland al niet! dat Lauenburg tot dc kroon van dit koningrijk moet teruggebragt worden. Volgens de liberale dagbladen van Beijeren heeft de roomsch-katholieke geestelijkheid vooral de laatste mi nisteriële krisis in het leven geroepen. Aan het verlan gen der geestelijken om de verspreiding van Renan's leven van Jezus door de regering te zien verboden, werd door den minister van Mulzer niet voldaan en daarop werden alle krachten ingespannen om hem te doen vallen, waarin men slaagde. Te Parijs hield men zich in de laatste dagen minder met buitenlandsche kwestiën bezig dan wel met het vraagstuk welke bevorderingen, benoemingen en feeste lijkheden heden, 15 augustus, zonden plaats hebben. De onderstellingen te dien opzigte zullen wij hier niet bespreken en slechts voor zooverre door keizerlijke beslui ten invloed op de algemeene politiek wordt uitgeoe fend zijn deze voor onze lezers vermeldenswaard. Of een generaal tot ridder van het legioen van eer wordt benoemd en welke bevorderingen er onder het leger plaats hebben zal hun al zeer weinig belangstelling inboezemen. Volgens L'indépendance beige zou er eenige dagen geleden te Madrid eene poging in het werk zijn gesteld om een opstand te doen uitbreken onder het aldaar aanwezige garnisoen. Aan dit komplot zou zelfs de gene raal Prim hebben deelgenomen, welke thans tc Oviedo onder toezigt wordt gehouden om later voor een krijgs raad te verschijnen. In dergelijken stand van zaken is het niet te verwonderen dat de spaausche regering de strengste maatregelen heeft genomen tegen de dagblad pers. Na afloop der verkiezingen voor de nationale vergade ring van Griekenland op de Ionische eilanden zijn thans de gekozene afgevaardigden te Athene aangekomen. Volgens verklaring van een hunner, den heer Valority, zullen zij orde, legaliteit en de kroon verdedigen, terwijl zij overigens eene schriftelijke verklaring hebben getee- kend, waarbij, zij zich verbinden om geene regerings- betrekkiug te aanvaarden. Met de ondersteuniüg van de Ionische afgevaardigden zal het welligt thans aan koning George gelukken om een ordelijk staatsbestuur zamen te stellen. Te Parijs was eergisteren het gerucht in omloop dat de nabij Richmond gelegene vesting Petersburg door do

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2