MÏDDELBURGSCHE COURANT. N°' 430. Dingsdag 16 Augustus. 1864. Editie van maandag avond 4 ure. middelburg 15 augustus. De Staatscourant van zaturdag bevat het koninklijk besluit van den 6 augustus 1864, ter uitvoering van art. 5, le lid, der wet van 22 april 1864 (Staatsblad no. 29), houdende bepalingen voor het geval van wanbetaling van boeten in strafzaken. De uitslag van het op den 9 en 10 dezer te 's Hage gehouden examen van surnuraerairen der posterijen, voor de betrekking van kommies bij gemeld vak, is als volgt: Er waren elf kandidaten, waarvan er negen zijn geslaagd, zijnde deheeren: M. Gr. Engelhart, J. E. W. Weeren, A. I. M. Ledeboer, B. I. R. van Hasselt, F. J. Canter Cremers, H. J. H. Bouwmeester, N. F. L Klippink, E. J. A. Boellaard, L. M. H. Gudden. Aan The London and China express wordt uit Rotter dam het volgende geschreven „Er wordt alhier eene maatschappij opgerigt om eene geregelde stoomvaart te openen tusschen Rotterdam en Batavia. Het kapitaal zal ƒ3.000.000 bedragen, waarvan vooreerst vijf uitmuntende booten zullen worden gebouwd. De overtogt moet uiterlijk in 60 dagen geschieden. Gee nerlei subsidie wordt van het goevernement gevraagd men verlangt slechts waarborg dat het goevernement zorg zal dragen dat, wanneer de stoombooten te Batavia aankomen, er steeds 400 last goevernementsgoederen gereed liggen om te dienen als retourlading. Volgens het Weekblad van het Haarlemmermeer is de inschrijving ad ƒ25.000 ter tegemoetkoming in de kos ten, welke de opraetingen en andere voorbereidende werkzaamheden van het spoorwegplan van den heer Amersfoort zouden veroorzaken, volgeteekend. Naar men verneemt bestaat bij eenige in dustriëlen in Twenthe het voornemen, in die streek eenige bunders heigrond aan te koopen, om daarop eene moerbeziën plantage aan te leggen, ten einde zijde te teelen en hunne fabrieken bij onverhoopt gemis aan katoen door het ver werken van zijde aan den gang te houden. Ensched.cour Benoemingen cn besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer A. J. C. Jansseus, hoofdkommissaris van policie te Rot terdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 3e klasse, en aan mr. L. R. baron Taets van Amerongen, kamerheer, dienst doende bij H. M, de koningin-moeder, tot het aan nemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanislaus 2e klasse, hun beide door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den oost-indischen ambtenaar mr. W. van Lennep, laatstelijk griffier bij den landraad te Soerabaija, thans met verlof hier te lande. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de kommissiën, belast met het afnemen der examens A volgens art. 59 én B volgens art. 61 der wet op het middelbaar onderwijs, voor het jaar 1864 zitting zullen houden te Delft, en benoemd: a. tot lid en voorzitter der kommissie voor examen A, dr. J. Bosscha, inspekteiir van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage; tot leden: dr. A. C. Oudemans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; F. J. van den Berg, hoog leeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. E. J. Kiehl, hoogleeraar aan het athenaeum te Deventer; mr. J.L. deBruijn Kops, lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, te 's Gravenhagedr. H. G. van der Sande Bakhuijzen, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te 's Gravenhage; mr. E. Piaget, leeraar in de fransche taal-en letterkunde aan het gymna sium te Rotterdam; F. Worthmann, leeraar in de hoog- duitsche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Rotterdam; J. Ph. Koelman, hoofdonderwijzer aan de akademie van beeldende kunsten en technische weten schappen te 's Gravenhage; b. tot lid en voorzitter der kommissie voor examen B, dr. L. Cohen Stuart, direkteur der polytechnische school te Delft; tot leden: dr. A. C. Ouderaans, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft; dr. R. W. van Goens, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delftdr. F. J. Stamkart, arrondissements-ijker te Amsterdam; E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat te 's Gravenhage; J. F. Mctzelaar, architekt te Rotterdam; J. Ph. Koelman, hoofdonderwijzer aan de akademie van beeldende kun sten en technische wetenschappen te 's Gravenhage. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse C. E. Uhlenbeck wordt met den 21 dezer van het wachtschip te Hellevoetsluis in de bovenrol van Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf van Nassau, en de luitenant ter zee 2e klasse G. J. W. Hooghwinkel, thans non-aktief, met dien datum op genoemd wachtschip geplaatst. De officieren van gezondheid der 2e klasse bij de zeemagt F. J. van Leent en L. F. Praeger, thans non- aktief, worden met den eersten september a. geplaatst, de eerste op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de tweede op dat te Hellevoetsluis. Staatscour Gemengde berigten. Te Divelikeni zoo leest men in het Tijdschrift van staathuishoudkunde op 171 mijl van Smirna, treft men eene landbouw-onderneming aan van een hol- lander, den heer M. C. van Lennep, zweedsch konsul. Deze plaats is omgeveu met dorpen, waar men graan en allerlei soorten van vruchten verbouwt. Er is iets stree- lends in voor ons nationaal gevoel, dat het een landge noot is, die den fakkel der landbouwkennis in het oude vaderland van Hesiodus op nieuw ontsteekt. Miss Catherine Sinclair, die zich een verdienstelij ken naam onder de engelsche schrijfsters verworven had, en deu 17 april 1800 te Edinburg geboren was, overleed dezer dagen te Kensington. Gedurende vele der laatste jaren van haar leven wijdde zij hare zorgen aan het oppertoezigt over eene liefdadige instelling te Edinburg, en aan het onderwijs der armere klassen in de schotsche hoofdstad. Men spreekt te Parijs veel van onaangenaamheden die tusschen den keizer en de keizerin zijn voorgeval len; zij zijn geheel gebrouilleerd; en is evenwel niets uitgelekt omtrent de oorzaak van dezen huiselijken twist. In The times leest men: Volgens berigten uit Texas verwacht men, dat de katoenteelt daar te lande dit jaar niet minder zal opleveren dan in de beste jaren, daar een groot aantal slaven uit Louisiana, Mississippi en Alabama, alwaar de burgeroorlog woedt, naar Texas overgebragt zijn. Het plukken der katoen is er aange vangen en de waarschijnlijke opbrengst wordt op meer dan 550,000 balen begroot. Ten aanzien van de andere staten der konfederatie wordt in de aangehaalde berig ten gezegd, dat de katoenoogst er dit jaar waarschijnlijk te zamen omstreeks 1' millioen balen zal opleveren. Uit Konstautinopel wordt gemeld dat de telegraaf kabel in de Perzische golf is gebroken. Donderdag zijn te Nieuwediep met het schip Mar- nix, gezagv. Wassenaar, van Suriname aangekomen 40 chinezen, allen suikerplanters, in der tijd door het goevernement voor vier jaren geëngageerd voor de sui ker-kuituur in West-Indië. Zij zullen met scheepsgele- heid naar Oost-Indië worden overgebragt en worden, tot dat er gelegenheid is, bij burgers te Nieuwediep besteed. Als een bewijs dat men te Londen de oprigting van maatschappijen op aandcelen nog niet moede is, kan men mededeelen dat er ernstig sprake is van eene maat schappij tot het dooden van tijgers in Indië. Daniel O'Connell, wiens aandenken 11, maandag te Dublin zoo schitterend is gevierd, is dien zelfden avond te Belfast ten aanschouwe van ten minste 40.000 men- schen in becldtenis verbrand. Het kleine kottervaartuig van lf ton en bemand met gezagv. Donavon, een matroos en een hond, welks vertrek uit New-York naar Engeland onlangs werd aan gekondigd, is op 45 min. 10 sek. N. Br. en 53 min. W. L. (dus nabij Kaap Race) gepraaid door het schip Coronet; alles wel aan boord met. goed vooruitzigt van den ge waagden togt te volbrengenalleen had men, na 24 dagen reis, gebrek aan leeftogt, die door den Coronet gcree- deliik werd verleend. Spoedig zal te Pars een zonderling proces worden behandeld. In eene rijke famielje der hoofdstad bestaan twee kinderen, die in de geboorte-registers opgeschreven staan als uit het huwelijk der beide echtelieden gespro ten. De vrouw beweert daarentegen te kunnen bewijzen dat zij nimmer moeder is geweest en biedt aan zich aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Dingsdag jl. was, volgens de engelsche dagbladen, kapitein Orton in zijn ballon Prinses Alexandra geklom men, van Ashton-park naar Birmingham vertrekkende, doch alvorens op te stijgen, liep de ballon groot gevaar van geheel vernietigd te worden. Iemand stak iu de na bijheid van den ballon een pijp of sigaar aan en een oogenblik daarna zag men uit de klep een vlam ter hoogte van twaalf voet opstijgen. De luchtschippcr bedekte, met veel tegenwoordigheid van geest, onmiddellijk de opening, zoo dat het ontsnappen van het gas belet en daardoor de vlam dadelijk gebluscht werd. De ballon was een weinig beschadigd. Den volgenden dag is de heer Godard, in tegenwoordigheid van duizenden toeschouwers, in de tuinen van Cremorne op nieuw opgestegen met zijn enorme luchtballon, gevuld met verwarmde lucht. De heer Godard werd door verschillende personen in het schuitje vergezeld, terwijl de ballon onder daverende toejuichin gen opsteeg. Eenige oo.genblikken. te voren was de keer Adam met zijn gasballon opgestegen met een spoed die, in vergelijking met het statig rijzen van den anderen, belagchelijk was. Beide ballons rigtten zich naar het oosten en werden met belangstelling zoo lang mogelijk nagestaard. Die van den heer Godard is neergekomen op het moeras der rivier Lea nabij Walthamson, en ver volgens weder gestegen om neer te dalen bij de hoeve van den heer Tasker, waar hij met zulk eene kracht tegen een boom aankwam dat de takken braken. De ballon en het schuitje hebben belangrijke schade bekomen. Een der reizigers sprong uit het schuitje op liet oogenblik van het neêrkomen en heeft zijn been ontwricht. Een ander heeft zijn gelaat en handen bezeerd, maar geene gevaarlijke wonden bekomen. In de dezer dagen te Parijs gehouden jaarlijkscbe vergadering van de Suez-kanaalmaatschappij heeft de direkteur, de heer Lesseps, de stellige verzekering gege ven dat de regtstreeksche verbinding der Middellansche Zee met de Roode Zee in 1867 zou voltooid zijn. Koning Leopold is eergisteren naar Ostende ver trokken. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 14 dezer: J. A. Goozen, jm. 20 j. met J. S. Minet, jd. 27 j- L. J. Borstrok, weduwn. 35 j. met B. Rijneveld, jd. 46 j. VY. Back, weduwn. 32 j. met J. Ferier, wed. 44 j. C. Lou- werse, jm. 25 j. met J. Snouck, jd. 23 j. P. Henderikse, weduwn. 44 j. met A. de Yoogd, wed. 46 j. (Yan 6 tot. 13 augustus.) Vlissingen: Gehuwd: J. Willemse, jm. 30 j. met A.M. van der Burgh, jd. 24 j. C. Koppejan,jm. 25 j. met P. Maas, jd. 26 j. A. Ramak, jm. 36 j. met A. E. Masson, jd. 26 jaren. BevallenS. van den Bergen, geb. Willemse, z. E. de Bruijn, geb. Degens, d. S. M. Janssen, geb. Lute, z. M. P. van Dongen, geb. Lokker, d. A. P. Bclderok, geb. Corveleyn, zoon. Overleden: F. Craane, weduwn. van N. ran den Bos, 71 j. T. J. Terwiel, jiu. 65 j. J. F. Raams, man van W. de Beer, 65 j. Goes. Gehuwd: D. Q. Wessels, jm. 26 j. met C. Ila- melink, jd. 22 j. i Bevallen: J.Burgs, geb. Steenbakker, z. E. de Jonge

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1