buitenland. Uit Ammerstol meldt men dat de zalmvangst in de laatste week vrij gunstig is geweest, terwijl de prijzen door vermeerderde vraag eenigzins gestegen zijn. Yan zaturdag 30 julij tot en met 6 augustus werden gevan gen 393, waarvan ongeveer 3/4 gedeelte zoogenaamde St. Jacobs-zalmpjes; gemiddelde prijs 65 cent. voor de laatste, 75 cent voor de eerste, beide per half ned. pond. De storm, die woensdag op de kusten van den Helder heeft gewoed, heeft reeds slagtofters geëischt. Thans verneemt men reeds dat twee visscliersschuiten zijn ver ongelukt en, daar er nog verscheidene meer op zee waren, vreest men nog meerdere ongelukken te zullen vernemen. Yan den wal heeft men eene schuit in de verte zien omslaan, zonder dat het mogelijk was den opvarenden redding te bieden. Gister morgen werd in de haven ge- bragt een ander visschersvaartuig, dat omvergeslagen is. De schipper, Evert Weerstand en de knecht, Albert Bakker, verloren hun leven in de golven en ook de jon gen, Hendrik van Urk, die zich bij het binnen brengen nog op het vaartuig bevond, was toen reeds een lijk. Koningin Victoria heeft thans de wet op het stelsel van maten en gewigten met hare onderteekeaing be krachtigd. Volgens dit ontwerp wordt het aan ieder vrij gelaten, of hij zich aan het bestaande, dan wel aan het metrische stelsel wil houden. Het daarop betrekking hebbende artikel zegt namelijk dat een kontrakt of koop, op het metrische stelsel gegrond, daarom niet ongeldig zal zijn. Het werk van miss Nightingale levertin Engeland reeds rijpe vruchten op, even als het onder haren naam opgerigte fonds. Uit het jaarverslag van het daartoe be noemd komitee blij kt onder anderen, dat sedert de vesti ging van dat fonds reeds 35 vrouwen uit die inrigting in verschillende hospitalen en infirmeriën zijn geplaatst. Te Londen zijn er thans 10 in het St. Thomas hospitaal werkzaam, om na geëindigden proeftijd elders eene aan stelling te verkrijgen, terwijl 10 anderen in de obstretie worden opgeleid. De staat van het fonds is tevens zeer gunstig. Het komitee verklaart dat het volstrekt geene moeite heeft om de vrouwen als verpleegsters in onder scheidene zieken-inrigtingen tegen een behoorlijk salaris geplaatst te krijgen, ja dat het dikwijls aan alle aanvra gen niet eens kan voldoen, omdat het niet altoos het daartoe vereischte aantal bekwame vrouwen beschik baar heeft. Woensdag is van den zaagmolen De vlijt, op den buitensingel bij de zang-barrière te Amsterdam, de kap met de wieken afgewaaid. Uit Dalfsen schrijft men dat sommigen reeds ge noodzaakt zijn hun vee uit de weide in de stallen te zetten: door de aanhoudende droogte verdort al het groen, waardoor de prijzen van het vee zeer laag zijn. De japansche gezanten hebben naar het schijnt zooveel smaak in de fransche keuken gevonden, dat zij zes fransche koks hebben aangeworven en mede naar Japan genomen. De chef dezer koks was tot dusver eerste kok bij het russische gezantschap te Parijs. De bezoldiging dezer koks is zeer aanzienlijk. Maandag is te Dublin plegtig de eerste steen ge legd van een gedenkteeken voor O'Connell, den volks redenaar. Men meldt uit Londen dat het in de Victoria docks binnengesleepte italiaansche schip Aguila de los Andes woensdag, in de Noordzee, het fransche schip Lazenie derwijze heeft aangevaren, dat het oogenblikkelijk zonk, waarbij 7 of 8 matrozen het leven verloren; den kapitein en eenige anderen gelukte het zich aan boord van den italiaan te redden. Te Dresden bevindt zich eene europesche akademie der modes. Jaarlijks houdt zij eene algemeene vergade ring, waarop de kleedermakers uit alle oorden der wereld komen. Verleden maand bad de gewone plegtige verga dering plaats. Toen is besloten, om voor de akademie een paleis op te rigten, waarvoor de kleedermaker, de heer Muller, het noodige terrein gratis zal afstaan. Te Bordeaux hebben weder ongeregeldheden onder de tabakswerksters plaats gehad. Den 8 dezer hadden de werkstersuit hoofde van een volksfeestde fabriek ten vier ure verlaten. Vóór haar vertrek gaf men haar te kennen dat, volgens een door den raad van bestuur ge nomen besluit, vijftien werksters, die zich bij de jongste ongeregeldheden het onbetamelijkst hadden gedragen, waren weggejaagd. Vier anderen waren geschorst voor veertien en zes voor acht dagen. Bij het bedoelde feest hebben de werksters zich te zamen tot een opstand ver bonden. De komst in de fabriek had den volgenden morgen zonder opschudding plaatsmaar een uur nadat het werk was aangevangen waren twee der weggejaagde werksters binnengedrongen en begonnen twist te stoken onder hare kameraden. Een aanmaning tot stilte was daarop het sein tot een algemeenen opstand. Nadat deze een vrij ernstig aanzien begon te krijgen verscheen ten laatste de prefekt van policie, door wiens tusschen- komst men er eindelijk in slaagde ongeveer vijfhonderd sigarenmaaksters haren arbeid te doen hervattenterwijl vijfhonderd anderen de fabriek verlieten. Men meldt uit hetWestland: „De opbrengst der aal bessen is dit jaar tamelijk gunstig, doch daar het buiten land niet trekt, blijft de verzending tot de voornaamste steden binnenslauds beperkt. Eindelijk is een verkwik kende regen op de aanhoudende droogte gevolgddoch terstond daarop heeft de hevige en langdurige wind zoo hier als elders groote schade aan vruclitboomen en andere gewassen toegebragt. Talloos is het afgewaaide ooft, dat als nog te groen zijnde, voor gebruik ongeschikt is. De appelen en peren die nog gespaard zijn zullen, door de langdurige koude traag ontwikkeld, klein van stuk blij ven. Warm najaarsweder kan onder anderen nog veel tot aanrijping der druiven te weeg brengen, doch ook deze zijn veel ten achteren, gelijk alle vruchten dit jaar later dan anders voor den pluk geschikt zijn." De nacht van 3 op 4 dezer is voor de gemeente Asten en omstreken zeer noodlottig geweest. Van de ruim 4000 bunders boekweit, die in de veenen van Ven- ray, Sevenura, Horst, Deuine, Helenaveen en Asten prachtig en in vollen bloei te velde stonden, is in dien noodlottigen nacht het grootste gedeelte totaal bevroren, zoo dat de geleden schade minstens twee ton kan be- loopen. Bij deze ramp heeft zich echter eene opmerkens waardige bijzonderheid voorgedaan, die nadere vermel ding verdient: Een der boekweitverbouwers, voorstander van proefnemingen, heeft'volgens de jongste methode een gedeelte van zijne boekweitvelden, ter bevordering der vruchtzetting, met honig gesleept; die perceelen zijn genoegzaam geheel van de vorst bevrijd gebleven, terwijl de naburige totaal weg zijn. Het slepen met honig schijnt dus ook een voorbehoedmiddel tegen vorst te wezen. Maandag heeft zich aan het bureau van policie te Nieuwediep iemand aangemeld die zich vrijwillig in arrest stelde. Hij verklaarde genaamd te zijn Joh. Balk, en woonachtig te Amsterdam, alwaar hij jl. zaturdag avond een twist wilde beslechten tusschen een man en vrouw, bij wie hij sedert 14 jaren inwoonde; daar dit echter niet gelukte, had hij zich door drift zoo ver laten vervoeren, dat hij met een mes eene duchtige verwonding aan den man had toegebragt; hij was echter, op het zien stroomen van bloed, onmiddellijk gevlugt, vreezendc een moord te hebben gepleegd; heeft zich vervolgens met eene boot over het IJ laten zetten en is te voet naar het Nieuwe diep gekomen, met het voornemen om zich daar op het een of ander zeilree liggend schip te begeven, en zich daarmede aan de vervolging te onttrekken. Dit gelukte hem echter niet zoo spoedig en hij werd door angst en wroeging gedreven, zich zclven in handen van het ge- regt te stellen. Door den kommissaris van policie aldaar werd onmiddellijk naar Amsterdam getelegrafeerd tot een nader onderzoek, en werd nog maandag avond van daar ten antwoord ontvangen, dat J. Balk eene moed willige verwonding had gepleegd, terwijl zijne aanhou ding en opzending werd verzocht. Wij voegen hier nog bij, dat, bij aankomst van dit telegram, de kommissaris van policie zich naar den arrestant begaf, om te zijner kennis te brengen dat de verwonding tot nog toe geene doodelijke gevolgen had veroorzaakt; hierdoor werd de man in zijn gemoedsangst zeer verligt en betoonde hij zich voor die mededeeling zeer erkentelijk. Een kurieus geval had dezer dagen in eene fransche provinciestad plaats meteen fotografist en zijne vrouw. De man alleen 't huis zijnde en een oogenblik zich ver- poozende, zag toevallig naar buiten en juist viel zijn oog op een openstaand venster, waardoor een minnend paar zich vertoonde in die positie, welke teère verliefden alleen kunnen aannemen. Er viel zulk een heerlijk licht op die groepdat onze fotografist dadelijk door den lust bekropen werd, om zijn toestel op dit paar verliefden te rigten en ze ongemerkt af te beelden. Toen hij dit vogelvlug gedaan had en de portretten van naderbij bekeek, ontdekte hij tot zijne smart, dat hij zijn eigen vrouw afgebeeld had. Men kan nagaan, welk een tooneel er in zijne woning plaats greep, toen zijne dierbare weder helft thuis kwam. Van het eene woord kwam het andere. Kortom, de fotografist wil nu geregtelijk van zijne vrouw scheiden, en bezit, door die afbeelding, een in zijn oog stellig bewijs, dat zijne vrouw zich schuldig heeft gemaakt aan schennis van de huwelijkstrouw. Onlangs gaf een rijke rus eene partij, die zoo schit terend mogelijk was ingerigt. O. a. was de derde zaal, waar de gasten het dessert zouden gebruiken, in een echten boomgaard herschapen, zoo dat de gasten van de takken der boomen de fijnste vruchten maar te plukken hadden. Het couvert van iederen gast kostte ruim 300 en in 24 uren was het geheele feest in orde gebragt. Te Zurich hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad onder de leerlingen der polytechnische school aldaar. Door het kantonnaal bestuur was aan den zwit- sersclien bon draad een prachtig gebouw aangeboden, dat aan de polytechnische school verbonden was. Dit was nog slechts korten tijd opengesteld, maar toch hadden de jonge lieden in die weinige dagen het geheele gebouw met teekeningen bedekt en alle lessenaars enz. met beeld houwwerk versierd. De direkteur had op het zwarte bord, daartoe bestemd, eene soort van manifest doen plaatsen, waarin dit als kinderachtigheden werd bestempeld. De jonge lieden, over die uitdrukking gebelgd, eischten het terug nemen van die woorden. De direkteur weigerde. Zij vormden eene vereeniging en benoemden eene kom missie van zes élèves die zich tot de kuratoren wendden. De kuratoren stelden den direkteur in het gelijk en eischten dat de jonge lieden hunne vereeniging zouden ontbinden en de kommissie zou aftreden. De élèves ver zetten zich en het zestal kreeg zijn consilium abeundi. Toen de zes kommissarissen Zurich verlieten, werden zij door 300 élèves en even zoo vele studenten met muziek uitgeleid. Men voorziet grooter ongeregeldheden. Men meldt uit Vichy het volgende: Weinige dagen geleden kwam keizer Napoleon op zijne wandeling een vijver voorbij, wiens stilstaand water bij de heerschende warmte zeer onaangenaam uitdampte. Te Vichy terug gekeerd, liet hij dadelijk den maire ontbieden en bragt dezen onder het oog, dat zulke wateren niet moesten aangetroffen worden in de nabijheid van eene bewoonde plek, en zeer zeker niet in de nabijheid eener badplaats. De maire beloofde binnen het jaar de noodige verbete ring te doen aanbrengen en meende den keizer met deze verzekering tevreden te stellendoch Napoleon zag den maire zeer scherp aan en vroeg op nog krachtiger toon „Hoeveel tijd hebt gij noodig om dit kwaad weg te nemen De arme maire, onthutst door den blik en den toon van den keizer, antwoordde„Sire, in drie maanden hoop ik aan uwer majesteits bevelen te kunnen voldoen." „Gij hebt u zeker versproken", zeide Napoleon nu „ge meent toch binnen drie of vier dagen." „Onmogelijk riep de verraste maire, die den keizer aanstaarde als wilde hij zeggen„je hebt je verstand verloren." Maar de keizer hernam: „Hoe, onmogelijk! Nu, wij zullen zien," en zich omkeerende liet hij den verbluften maire staan. Eenige oogenblikken later werd uit 's keizers kabinet een telegram naar Parijs gezonden, houdende bevel om zes kompaujiën jagers per extra-trein naar Vichy te doen vertrekken; een tweede hield in den last aan den direkteur der keizerlijke tuinen, onverwijld vijf of zes wagens struikgewassen en bloemen naar Vichy te zenden. De jagers en bloemen kwamen, dag en nacht werd gearbeid, en in den namiddag van den vierden dag vond men, in plaats van het kwalijk riekende water, een keurig aangelegden tuin. Verkoopingen en aanbestedingen. Eergisteren is aan het bureau der staatsspoorwegen aan besteed het verrigten van herstellingen aan en het vol- tooijen van de suatiesluis te Yerseke. Dit werk is afge mijnd door K. van Spanje, te Sliedrecht, voor ƒ25.000. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Julij augustus 1864. 31 W.NW. 2.5 768.0 1 Nw.t.W) 2 176-1.4 2, Nw.t.W 3|Nw.t W Zo. t.O. Nw.t.W NOost. 765.5 766.1 764.8 766.8 764.9 0.72 13.90 0.70 ,10.70 0.61 9.30 0.58 8.80 0.50 110 00 0.66 j 12 88 0.76 IJ3.52 ligtbewolkt. bewolkt, ligtbewolkt. ligtbewolkt. helder, helder, ligtbewolkt. De grootste wind kracht is geweest den 3 julij, des avonds ten 6 ure; de wind W. KW. gemidd. druk 11 p. op de vierkante el, rwaarste druk 20 p. op de vierkante el. De onderste regel bevat de opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand julij, des middags teil 2 ure. Titer mometers tand. 12aug. 's av. 11 u. 58 gr. 13 's morg. 7 u. 60 's raidd. 1 u. 70 gr. Algemeen overv.lgt. Tot niet geringe bevreemding van allen die den loop der deensch-duitsche verwikkelingen eenigermate van nabij gevolgd hebben, komt thans de Norddeutsche Zei-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2