al te kleurige vrijheidshoed en de niet al te scherpe bajonet vereenigd aanschouwen. Beater's agentschap heeft een telegram uit New-Yorlc ontvangen van 30 julij. Daarin wordt berigt dat de gene- raal-opperbevelhebber der noordelijken, Grant, eene po sitie heeft ingenomen op 10 mijlen afstands van .Richmond. Voorts meldde dit telegram dat de generaal Lee eene afdeeling der noordelijken onder den generaal Buttler bij Bermuda-Hundreds had aangevallen, doch terug was Als gerucht werd medegedeeld dat het beleg van Petersburg door den generaal Grant zou zijn opgeheven, alsmede dat de belegering van Atalanta door den gene raal Sherman werd voortgezet. België. In landen waar de katholieke ceredienstover het alge meen beleden wordt,is het middel om door het misbrui ken van het godsdienstig gevoel invloed op de politiek uit te oefenen, gemakkelijker met gewenscht gevolg aan te wenden, door hen die tot eiken prijs van een een maal verkregen gezag willen meester blijven, dan in andere landen. De reden daarvan is niet ver te zoeken. Zij vinden steun bij een goed gedisciplineerd leger geestelijken die de zelfde belangen hebben en wier invloed op een groot deel der onnadenkende menigte onbegrensd is. In landen waar het godsdienstig gevoel een anderen vorm heeft aangenomen om zich te uiten, gaat dat niet zoo gemakkelijk. Geen geordende bende die slechts last van hoogerhand mag opvolgen staat hen daar ten dienste, en zij die ten koste van het algemeen zich willen verheffen, kunnen daar slechts rekenen op de hulp van enkele evangelieverkondigers, geenszins op de massa, om als staatkundige hefboom te bezigen wat uitsluitend een zaak van het hart is. Waar in niet- katkolieke landen een zekere partij zich de hoedanig heid van eene bij uitnemendheid godsdienstige wil aan matigen, blijft dit zonder duurzamen invloed, en wekt het slechts een gevoel van medelijden en smart op bij allen die overtuigd zijn dat niet verhoovaardiging maar nederigheid een kenteeken van het reine christendom is. Dat niet zucht naar opsprankwekkende manifestatiën maar reinheid en eenvoud des harten eigenschappen zijn van opregten godsdienstzin. Waartoe het misbruiken der godsdienst op politiek terrein leiden kan, wordt thans treffend afgespiegeld in de handelingen der klerikale partij in België. Wij geven er heden onze lezers een voorbeeld van door de aanhaling van eenige artikelen uit de Gazette van Brugge. In het nommer van 11. dingsdag, waar een uitvoerige vergelijking wordt gemaakt tusschen „katholiek stem men" en „liberael stemmen", treffen we het volgende aan „Stemt gy voor de katliolyken, geeft gy aldus aen de katholyke bewarende party de meerderheid in de kamer, dan slaet gy voor goede rekening het volkshatend mago- niek ministerie ten gronde; gy verbryzelt en verplettert eene party die gezworen heeft van al uwe kostelykste vryheden, de eene voor en de andere na, aen stukken te schuren; die gezworen heeft uwe godsdienstige gevoelens te versmachten en te ontroovendie gezwo ren heeft u den lactsten druppel merg en bloed uit te zuigen om er zyne creaturen mêe te vetten en te verryken. „Stemt gy voor de liberalen, en brengt gy aldus eene iliberale meerderheid in de kamer oh, dan maekt gy. -eene geesselroede voor u zei ven en voor België, eene roede om al dat godsdienstig en zeden is ter dood toe te slaen, eene roede om uwe stoffelyke belangen en kostbare interesten te vermiuken, eene roede om het geld uit uwen zak te tooveren, om alles dat u lief en dierbaar is te verkreuken, en later dan als het zal te late zyn, tranen uit uwe oogen te doen leeken. „Katholyk stemmen dat is leven en vry leven. „Liberael stemmen dat is sterven of slave leven. „katholyk stemmen, is stemmen om te beletten dat het verfoeijelyk en eerloos spioenstelsel in 't Katholyk Bel- giën ingevoerd worde, iets dat aen slechte kerels, betaclde kwanten zonder godsdienst of zeden toelate uwe geeste- lyke herders af te spioenen, over te dragen, te beliegen, te belasteren, als deze, op den stoel der waerheid, uit gewetenspligt, gedwongen zouden zyn van de ondeugd, de verergernis, de misbruiken en 't kwaed te bestraffen, om hunne parochianen tegen de verleiding en 't verderf te wapenen. „katholyk stemmen, is steramen om den hatelyken liberalen partygeest in den grond te booren, die alle plaetsen, alle voordeden, alle gunsten, allen onderstand van den Staet met volle handgrepen toewerpt alleenlyk aen de liberale kiesmakelaers, aen de magonnieke plaets- zoekers, aen de aenbidders van den liberalen afgod, die met lyf en ziel aen de pluimersparty verkocht zyn en daervoor eer, onafhanglykheid, zelfweerde en politieke zedelykheid verpand hebben. „katholyk stemmen is liet geloof onzer voorouders, de leering der heilige Kerke, het gezag van God zelve; onze eigene godsdienstige vryheden; de zaligheid en de zeden onzer eigene kinders handhaven, bewerken en verdedi gen't is dit verdedigen tegen woestaerds die bedorven zyn en bederven willen, die gezworen hebben Godsdienst en al dat aen Godsdienst gelykt, van kante te maken eens dat zy zullen de kanse schoon hebben. „liberael stemmen, is goedkeuren en stemmen voor eene onbeschofte pluimerspolitiek, die gedurende al den tyd dat zy aen 't schotelken gezeten heeft niets anders gedaen heeft dan haren liberalen kalkoentroep gemest en gevet met rykbetaelde ambten, met groote subsidiën, met voordeelen van allen aerd, onder conditie altyd dat hy en zyne vrienden aen de doctrinaire zweep gehoor- zaemden, voor- of achteruitgingen gelyk den grooten wa elschen kallcoendryver het begeerde. „liberael stemmen, is toejuichen dat het ministerie 50, 60, 70 en meer millioenen franks nutteloos verkwistte aen antwerpsche kazematten, aerdebarmen, kasteeleu en muren, die niet kunnen dienen dan om den volslagen ondergang onzer eerste en voornaemste handelstad te bewerken. „liberael stemmen, is knikken en zeggen't is goed} mynhecren de liberale ministers, dat gy voor vyftien millioenen pruissische kanons koopt, vyftien millioenen kanons om op de versterkingen van Antwerpen te doen pronken en aldus het leger aenhoudend op een land- ruïnerend effektief van lOOduizend mannen te houden. „liberael stemmen, is zoeken en begecren datgy, Ylaen- deraers, aenhoudend het mikpunt der liberale onregt- veerdige afstroopery blyft en jaerlyks betaclt voor de Walen. „Neen, 't is niet al, want liberael stemmen levert nog al veel andere bezwaren op die zoo min verdragelyk zyn dan de bovenstaende. Zoo is 't dat liberael stemmen, gelyk geven is aen 't magonuiek liberalismus in de scliandige aenrandingen die het dagelyks doet tegen den godsdienst, tegen den Paus, tegen de bisschoppen, tegen de geestelyken en tegen al wat godsdienstig is, by zoo verre, dat het liberalismus zich niet bekreunt noch met wyze hervormingen, noch met vermindering der verpiet- terende contributiëu, noch met zoo vurig gewenschte gespaerzaemheden, noch met aen eiken Belg te geven wat hem toekomt, noch met de onregtveerdige wetten te veranderen noch met iets van alles wat aen 't volk zou konnen voordeelig wezen. Dit alles trekt 't raagouniek liberalismus zich niet aen, zyne mannen zitten aen den vetpot en zoeken niet anders dan er zich aan te houden. Daerom moeten de liberale dag- en weekbladen maar gedu rig de aendacht des volks afkeeren van zyne wezenlyke belangen en maer grof weg gedurig kloppen op jesuiten, op pastors, op nonnen en kloosters, oplogenachtige en valsche testamentroovingen, op inkwisitie, op doode hand en meer anderen versleten brol, waervan zy zelve geen enkel woord gelooven, omdat zy weten dat er geen woord van waer is, maer waermeê zy een groot getal domme gapers poogen te begoochelen en te verblinden, om aldus in 't leven te konnen blyven. Neemt de belagchelyke toover- woorden van klerikael en liberael weg, en de magonnieke gazetten vallen met eenen keer in duigen, want zy heb ben geene redens van bestaen meer. „liberael stemmen, is goedkeuren dat, als er eenen ongelukkigen gaet sterven, er aen zyne doodsponde schildwachten staen die als gevleeschde duivels beletten dat er eenen priester tot den stervenden nadere om hem de laetste hulpmiddelen des Godsdienst toe te dienen." ijanörlsbfriijtfn. ƒ5,40 a ƒ5,60. Ilaver f 3,90 a 4,10. Winter koolzaad ƒ13,75 k ƒ14,60. Paardenboonen 6 a ƒ6,25. Middelburg 11 augustus. Even als voorgaande week was de aanvoer uit onze naburige eilanden weder klein en ofschoon die uit Walcheren ook niet groot was, zoo was hij echter ruim genoeg ter bevrediging van de ge ringe vraag; meer zou er verhandeld zijn, indien hou ders niet algemeen zoo vasthoudend bleven. Tarwe met weinig vraag en 25 cent lager. Rogge bleef bijna zonder handel. Nieuwe wintergerst, waarvan nog al wat ter veil, is niet blank maar echter goed droog en was nog al ge zocht. Nieuwe zomergerst was puik, droog en blank; zij had genegen koopers. Nieuwe walchersche groene erwten nog weinig ter markt; op de kook werden die geno men. Nieuw winter koolzaad, waarvan p. m. 20 last ter veil, was weder zeer verschillend van kwaliteit; weinig is er gekocht, daar men algemeen te hoog hield. Men kocht puike zeeuwsche tarwe 8,75, mindere 8,50 de mud. Dito nieuwe walchcrsclie tarwe ƒ9, mindere ƒ8,75. Jarige zeeuwsche rogge hield men op ƒ6,50 vast. Nieuwe rogge, waarvan eenige monsterster veil, was mooi en vrij goed droog en werd op 6,50 gehouden. Jarige winter gerst weinig ter veil en ƒ5,50 a 5,75 gekocht. Nieuwe dito ƒ5,25, mindere ƒ5 a ƒ4,75. Dito zomergerst/5, min dere ƒ4,75. Dito walchersche groene erwten 7,50 op de kook gekocht. Jarige witte erwten voor de mesting/6,75 a 6,90 verkocht. Nieuw winier koolzaad werd van ƒ13 tot 14 naar deugd gekocht. Jarig winter dito werd op 15 gehouden, waarvoor, naar men zegt, nog is gekocht. Raapolie 44$. Patentolie 46$. Lijnolie ƒ44 per vat op zes weken, kontant ƒ1 lager. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ8,80 en rogge ƒ6,25. Aardappelen ƒ1,50 k ƒ1,60 per ned. mud. Yersche boter f 1,a 1,20 per ned. pond. Prijzen van cflëktcn. Amsterdam 11 augustus. Nederland. Cèrtifik. Werkelijke schuld 2\ pet. 62^ff dito dito dito 3 73-i dito dito dito 4 97-,^- Aand. Handelmaatschappij 4.j- België. Certi&katcn bij Rothschild 2,} 54$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96$ Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83$ dito dito Leening 1860 41 83$ Certifikaten6 Aand. spoorweg186 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 80$ dito nationale5 65$ Bank aktien3 „797 Italië. Leening 18615 63$ Spanje. Obligatiën (binncnlandsche) 3 48$ dito3 thans 2$ 44$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47$ dito 1856—1862 3 „47$ Griekenl. dito (blaauwe) 5 22$ Turkije. Obligatiën (binnen!)6 47$ Vereen.Stat. dito (1874) 5 45$ Illinois. dito7 53$ Mexiko. dito3 28$ Grenada, dito afgestempeld4$ Venezuela, dito2 21$ Den 3 dezer is te Bolderaa aangekomen het schooner- schip Calharitia Elisabethgezagv. J. Pander, bestemd naar Middelburg. Alles wel aan boord fiiraaninarktciii enz. Amsterdam 10 augustus. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 45. Lijnolie op zes weken ƒ41. Oostburg 10 augustus. De aanvoer van granen was heden klein en koopers lager gestemd, terwijl houders meestal boven de waarde vroegen; er ging dus in granen bijna niet anders om dan voor dadelijk gebruik. Van j koolzaad was een betrekkelijk groote aanvoer en vele I koopers voor/14 tot ƒ14,25, eenige van de beste partijtje^/ werden echter 14,50 en ƒ14,60 verkocht, en dien te^f gevolge ook het overige meest alzoo gehouden. Van den' I nieuwen oogst komt nog niets voor. Men kocht puike nieuwe tarwe ƒ8,50 a/9, gemeeuere en blaauweƒ7,75 k' ƒ8,25. Nieuwe rogge ƒ5,30 a 5,60. Nieuwe wintergerst 2lDi>rrtcntifn. Getrouwd JOHAN DRABBE, lste Luitenant-Ingenieur, LOUISA HELENA BOOGAERT. Den Huize Vijvervreugd, bij Middelburg, 11 Augustus. 1864. Heden beviel zeer voorspoedig van eene welgescha pene Dochter, J. C. LUYK, geliefde Echtgenoot van Middelburgjy™ xrr\a den 11 Augustus 1864. Algemeene kennisgeving. GENEESKUNDE. Op Donderdag den 18 Augustus 1864des namiddags te nt weè'preval er door de Provinciale Commissie van - Q'enêesknndit^nderzoek en toevoorzigt in Zeeland een openbaar Jtésjkaieii gehouden worden. W De Commissie voornoemd, Namens dezelve, D. J. J. MAKINISSEN, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3