MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1864. 13 Augustus. N°- m. Editie van vrijdag avond 4 ure. middelburg 13 augustus. In de Staatscourant van gisteren is opgenomen het verslag betreflende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 januari) tot 1 julij 1864. Ten aanzien der lijn Roosen daalVlissingen lezen wij daarin o. a. het volgende „Sektie WoensdrechtGoes." „Voor den aankoop van do eigendommen, benoodigd voor den aanleg van dit gedeelte spoorweg, werden door de gemagtigden achtereenvolgens de waarderingsstaten opgemaakt en vastgesteld, waarna met den aankoop der eigendommen werd aangevangen, aanvankelijk met goed gevolg. „Bij koninklijk besluit van 20 mei jl, no. 47, bad na dere aanwijzing plaats der perceelen of gedeelten van perceelen, die voor den spoorweg van Woensdrecht tot Goes moeten onteigend worden. „Naar gelaug, ten gevolge van aankoop bij minnelijke schikking, gronden ter beschikking van den aannemer kwamen, werden de werken voor deze sektie met kracht aangevangen. Reeds is op verschillende punten begon nen met het opwerpen der aardebaan, van de stations terreinen te Goes en te Kapelle, en het maken van de kunstwerken. „Ook is de beheijing van de penanten voor den onder bouw der brug over het kanaal door Zuid-Beveland grootendeels geschied, en is men bezig met het verder voltooijen van de funderingswerken. „De beheijing van de duikers onder den vlaakschen Zouten weg en onder den spoorweg is eveueens afgeloopen. Die voor het stationsgebouw te Goes is gereedmet de opmetseling is een begin gemaakt. „Met den bouw van het haltegebouw te Kapelle-Bie- zelinge wordt begonnen. „Naar aanleiding van ingebragte bezwaren, en nadat het noodige onderzoek en de vereischte opnemingen hadden plaats gehad, werd in beginsel vastgesteld, dat de zeedijken langs de Ooster-Sehelde over eene zekere uitgestrektheid ter weerszijden van den te leggen spoor- wegdam door de Ooster-Schelde zullen worden verhoogd, aangezien uit die afdamming, volgens het gevoelen van deskundigen, opstuwing van het vloedwater te wachten is en gevolgelijk die polders met inbraak bedreigd worden. „Evenzoo werd bepaald dat de toestand van de uitwa tering der bij en omstreeks den dam gelegen polders zal worden opgenomen en gekonstatcerd, opdat, wanneer later mogt blijken dat verlamming in die waterlossing als een gevolg der afdamming is aan te merken, van staatswege de noodige voorziening zou kunnen worden genomen. „De gedeputeerde staten van Noord-Brabant en Zeeland werden uitgenoodigd door de betrokken polderbesturen begrootingen van kosten van die verhoogingen, onder medewerking van 's rijks waterstaat, te doen opmaken en verder bij proces-verbaal den tegenwoordigen toestand der uitwateringen te doen konstateren." „Sektie GoesVlissiugen." „De opmetingen en waterpassingen voor den spoorweg van Goes tot Middelburg, benevens alle verdere opne mingen voor dc kanaal- en havenwerken op Walcheren, werden ten einde gebragt. De onteigeningsbescheiden voor die sektie zijn, voor zooverre Zuid-Beveland betreft, gereed. Voor Walcheren zijn de lengteprofillen en grond plans grootendeels afgewerkt. Het ontwerp van dit ge deelte hangt echter af van de wijze van overgang van het Sloe, en staat voorts in zoo naamv verband met de rigting van den spoorweg van Middelburg tot Vlissingen en dc kanaal- en havenwerken op Walcheren, dat van al die zaken de noodige voorloopige plans moeten opge maakt zijn en de grondberekeningen verrigt, alvorens de onteigeningsbescheiden voor Walcheren definitief afgewerkt kunnen worden. „Omtrent de dam-, kanaal- en havenwerken heeft het noodige overleg met den hoofd-ingenieur van 's rijks waterstaat en met de militaire genie te Vlissingen plaats gehad, naar aanleiding waarvan voorloopige plans opge maakt zijn, waaromtrent dat overleg reeds dadelijk tot overeenstemming heeft geleid." Bij het verslag zijn verschillende tabellen gevoegd. Uit den staat van de oppervlakte der gronden, die ter onteigening is aangewezen en van die waarvoor de ge sloten koopakten zijn goedgekeurd, blijkt onder meer het volgende: voor de sektie Woensdrecht—Goes is bij koninklijk besluit ter onteigening aangewezen eene op pervlakte van 252 bunders 13 roeden 25 ellen ongebouwd en 44 roeden 34 ellen gebouwd Hiet aantal goedgekeurde koopakten bedroeg 75; de oppervlakte der perceelen waarvan de koopakten goedgekeurd zijn, 51 bunders 61 roeden 69 ellen ongebouwd. De staat, aanwijzende de sektiën of gedeelten van sektiën die in behandeling zijn, toont aan dat voor de lijn RoozendaalVlissingen de rigting volgenderwij ze is voorgesteld en vastgesteld: 1. Van Roozendaal tot Bergen op Zoom is de rigting voorgesteld van eene lengte van 12.947 ellendeze rig ting is tot gelijke lengte vastgesteld en sedert 24 decem ber 1863 in exploitatie. 2. Van Bergen op Zoom tot Goes is de rigting voor- en vastgesteld en de onteigeningswet uitgevaardigd ter lengte van 37.069 ellen, waarvan 34.435 ellen in aanleg zijn. 3. Van Goes tot Middelburg is alleen de rigting voor- en vastgesteld over eene lengte van 18.650 ellenen 4. Van Middelburg tot Vlissingen is de rigting voor gesteld ter lengte van 16.000 ellen welk cijfer als globaal is opgegeven. [Vermoedelijk is dit laatste cijfer een drukfout van de Staatscourant en zal de lengte slechts 6000 el zijn.] De staatsspoorwegen hebben, volgens advertentie in de Staatscourant, in de maand julij opgebragt eene som van ƒ24.577,98.^ (ƒ5.673,52 meer dan in de vorige maand). De opbrengst is volgen derwijze verdeeld: Lijn HarlingenLeeuwarden: reizigers 13.693,40; bagage ƒ378,18; goederen ƒ1.095,73; paarden, vee en rijtuigen ƒ1.124,41; totaal ƒ16.291,72 (ƒ4.034,561 meer dan in junij). Lijn Bergen op ZoomRoosendaalreizigers 1.725,45; bagage ƒ112,33; goederen ƒ402,98; paarden, vee en rij tuigen ƒ10,20; totaal ƒ2.250,96 (ƒ221,09 meer dan in junij). Lijn BredaTilburg: reizigers ƒ2.934,471; bagage 174,26; goederen ƒ2.916,97; paarden, vee en rijtuigen 9,60; totaal 6.035,30.^ (ƒ2.417,861 meer dan in junij). Naar wij uit eene goede bron vernemen is door de Algeraeene maatschappij voor handel en nijverheid te Amsterdam koncessie gevraagd voor een spoorweg direkt van Amsterdam naar Rotterdam en van Utrecht direkt naar 's Hage. {Handelsblad.) Men berigt ons van goederhand dat de internationale kommissie voor de aansluiting van den nederlandschen staatsspoorweg aan de hanoversche westbaan, het om trent het punt van aansluiting allezins eens is geworden en dat dit punt inderdaad aller belangen het best ver- eenigt, maar dat nog eene moeijelijkheid is gelegen in het bezwaar van den aanleg van den spoorweg van de grenzen tot aan het aansluitingspunt op de westbaan. Van onze zijde kan dat eind wegs (ter lengte van onge veer 3 uren gaans) bezwaarlijk worden gemaakt, zoo dat, wanneer Hanover, om financiële of andere redenen, dien aanleg ook niet tot stand bragt, slechts eene vereeniging van partikulieren de zaak tot het gewenschte einde kan brengen. Men meent te weten, dat zoodanig plan werke lijk bestaat. {Handelsblad.) Dingsdag werd te Zwolle de 20e algemeene vergade ring gehouden van de broederschap der notarissen in Nederland. De vergadering werd geleid door den voor zitter mr. "VV. S. van der Gronden, notaris te Zwolle. Onder anderen werd bepaald dat de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden te 's Hertogenbosch. Van wege het ministerie van koloniën wordt in de Staatscourant van woensdag de aandacht van belaugheb- I benden gevestigd op eene aankondiging geplaatst in de Javasche courant van 14 junij 1864, no. 48, waarbij de direkteur der kulturesbekend maakt, dat de uitbesteding der ondernemingen voor de bereiding en levering van suiker in de residentie Tagal, Tjomal en Bandjardawa zal plaats hebben op dingsdag den 15 november 1864. Voorts dat de fabrieken met de daartoe behoorende ge bouwen en al dc aanwezige toestellen zullen moeten worden overgenomen, wat Tjomal betreft voor den prijs van ƒ428.500 en Bandjardawa voor 413.360. Het ont- werp-kontrakt wordt in de Staatscourant tevens mede gedeeld. Bctioenüiigcn esi besluiten. corn's diplomatique. Benoemd tot attachés bij het nederlandsch corps diplomatique de heeren mr. F.W.C.P. von Bylandt en jhr. mr.E. W. F. Wttwaal van Stoetwegen. schutterij. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de dienstdoende schutterij te Goes, de heer J. Kooman. Onderwijs. Uit Deventer meldt men van den 8 dezer: Nadat de gemeenteraad voor eenigen tijd tot de opheffing van het athenaeum illustre alhier besloteu had, is hij in zijne ver gadering van heden op dit besluit in zóóverre terug ge komen, dat het, vereenigd met de le afdeeling van het gymnasium (de oude latijnsche school)zal blij ven bestaan. ]?flari»c en leger. Met. den 21 dezer worden geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomverraogen Adolf hertog van Nassau, liggende te Vlissingen: de kapitein-luitenant ter zee G. van Hec- king Colenbrander, thans non-aktief, als eerste officier, de luitenants ter zee le klasse D. A. Coomans de Ruiter, van het wachtschip te Willemsoord, en E. J. van der Sleyden, de luitenants ter zee 2e klasse A. J. Visser, C. A. Jeekel, L. G. C. van Wachendorff van Rijne en D. J. A. D. van den Steen, de officieren van gezondheid le klasse J. A. C. von Königslöw, 2e klasse PI. L. Reeder, en 3e klasse J. F. Manikus, de officier van administratie le klasse R. A. W. Jacobze; de adjunkt-administrateur F- Bamberg; de scheepsklerken W. F. Margadant, J. W. Groeneyk en E. Fabius, allen dienende op Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Zeeland; de kapitein der mariniers J. P. H. Sesseler; en de 2e luitenant der mariniers J. H. van Wely. Mede wordt met dien datum op het wachtschip te Wil lemsoord geplaatst de luitenant ter zee le. klasse H. Hovy, thans non-aktief; daarentegen worden met den 20 dezer op non-aktiviteit gebragt: de kapitein-luitenant ter zee C. J.Darame, thans eerste officier op het fregat metstoom- vermogen Zeeland; en de luitenant ter zee le klasse A. A. A. Gaymans, almede op dien bodem dienendeterwijl de le luitenant der mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten, kommanderende het detachement mariniers, ingescheept op voorschreven fregat, met den 20 dezer ter beschikking wordt gesteld van den kommandant van het korps mariniers. Men verneemt dat de minister van oorlog dezer dagen de aandacht van Z. M. gevestigd heeft op het onre delijke dat er bestaat, dat officieren, dienende bij het zelfde regement en gedurende eenigen tijd naar eene andere plaats gedetacheerd, ten opzigte van vergoeding voor meerdere onkosten ongelijk behandeld worden. Zoo bijv. werd eene kompanjie gedurende den kamptijd naar eene andere plaats gezonden om troepen die kamperen te vervangenin die plaats gekomen, moeten die officie ren gedurende den tijd, dat zij moeten verblijven, bij gebrek aan kwartieren, in de logementen hun intrek nemen; zij moeten daarenboven in de plaats, waar zij thuis behooren, hunne kwartiereu blijven betalen. Zij hebben dus driemaal meer onkosten dan gewoonlijk en ook veel meer dan diegenen, die naar het kamp gaan (en die daarvoor gedefroijeerd worden) en toch, van al die gedetacheerde officieren van het zelfde regement, wordt alleen aan den officier van gezondheid eene ver goeding voor meerdere onkosten gegeven. De minister zal, door die leemte aan te vullen, eene groote dienst aan het leger doen. {llott. courant De geruchten, dat de nieuw gebouwde gepantserde

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1