en of hij ook zou mogen weten het resultaat der ge voerde korrespendentie Hij doet die vraag met het oog op de diskussie welke over deze zaak heeft plaats gehad. Toen toch is door den heer Iiector de vraag gedaan of op het genomen besluit reeds de sanctie der hoogere autori teit was verworven, waarop door den voorzitter is geant woord dat zulks niet behoefde. Naar sprekers zienswijze is die zaak door het onderzoek des ministers eenigzins van karakter veranderd. Ook meende hij dat door het gemeentebestuur in den regel de raad verstaan wordt, zoo dat het advies van burgemeester en wethouders niet als het gevoelen van den raad kan worden aange merkt. Gaarne wenschte hij op de hoogte dier zaak ge- bragt te worden. De voorzitter antwoordt in substantie daarop dat het bedoelde advies gevraagd en bereids door het dagelijksch bestuur was nitgebragt, met mededeeling van hetgeen daaromtrent verhandeld is in den raad en den leden alle bekend is 5 dat overigens het ingezonden adres van diakenen de zelfde motieven en even de zelfde dwalin gen in zich bevat als vroeger, en eindelijk dat het geven van inlichtingen in dezen bepaaldelijk aan het dage lij ksch bestuur toekwam. Niemand meer het woord vragende, wordt de openbare vergadering gesloten. öuitrnlcmö. Algemeen overzigt. Van de twee kandidaten, die thans nog in aanmerking komen voor de kroon van Sleeswijk-Holstein schijnt de hertog Frederik van Augustenburg voor het oogenblik weder de gunstigste positie in te nemen. Even geheimzin nig echter als de oorzaak der vroegere ongenade van den heer von Bismarck is thans weder de oorzaak dezer ver andering. De waarschijnlijkheid bevindt zich intusschen aan de zijde van hen, die beweren dat de pruissische regering ongaarne deze laatste rol speelt, maar door de omstandigheden daartoe genoopt is. "VVas de ongenade in het algemeen toe te schrijven aan de bonding van den pretendent, die eenige zwarigheid schijnt te hebben ge maakt om als vorst geheel aan den leiband te loopen der regering te Berlijn; de heer von Bismarck schijnt thans te hebben ingezien dat hij door eene openlijke verdere ondersteuning te verlecnen aan den groothertog van Oldenburg, zeer veel gevaar liep om zijn invloed in de hertogdommen te verliezen. Mogt deze vrees door de eene of andere omstandigheid wijken, dan mag men ver wachten dat Pruissen weder den groothertog van Olden burg zal ondersteunen. Dat de regering te Berlijn toch meer politieke genegenheid koestert voor eene dergelijke kombinatie, komt ons steeds waarschijnlijk voor met het oog op de wijze waarop deze pretendent door tusschen- lcomst van de pruissische regering zelve in de mogelijk heid werd gesteld om als regtverkrijgende van keizer Alexander op te treden. Uit Londen wordt gemeld dat de zitting van den alge- meenen deenschen landdag is verdaagd tot 3 oktober. Daar de november-konstitutie feitelijk is vervallen en bovendien Sleeswijk niet meer, gelijk tot dusverre het geval was, in dit staatsligchaam kan vertegenwoordigd worden, zou de Itigsraad de vredesonderhandelingen slechts hebben kunnen belemmeren en door heftige debatten onnoodige gisting onder de bevolking te weeg brengen. Te Athene is spoediger dan men verwacht had weder een kabinet zamengesteld door den admiraal Canaris, die als minister van marine tevens het voorzitterschap bekleeden zal. Onder de ons vrij onbekende namen der overige nieuwe kabinetsleden vinden wij den heer Delyaunis. Vergissen wij ons niet, dan is dit het hoofd der oppositie in de nationale vergadering en heeft men aan dezen het bestuur van het departement van buiten- landsche zaken opgedragen om daardoor aan het minis terie eene meerderheid in dit staatsligchaam te ver zekerd»: Men zal zich vdinneren dat wij onlangs eenigen twij fel opperden aangaande het plan der fransche regering om een gedeelte der troepen in Mexiko naar het vader land te doen terugkeeren. Volgens verschillende dagbla den zijn echter werkelijk in de laatste dagen een aantal transportschepen naar Mexiko onder zeil gegaan, om on geveer tien duizend man van het expeditie-leger naar Frankrijk terug te voeren. Duitsohland. Uit den ons thans bekend geworden tekst der vredes- prelitninairen, op de kouferentie te Weenen door do dcensche, oostenrijksche en pruissische gevolmagtigden geteekend, hebben wij voor onze lezers niets nieuws op te teekenen. Alleen blijkt daaruit dat deze bepalingen niet alleen geene overeenkomst inhouden waarbij Oos tenrijk en Pruissen zich verhinden om de hertogdommen niet in te lijven, maar zelfs de klausule bevatten „dat de koning van Denemarken zich verbindt om de beschik kingen te eerbiedigen, welke de koning van Pruissen en de keizer van Oostenrijk betrekkelijk de hertogdommen zullen nemen." Uit Weenen wordt voorts nog berigt dat er zekere geheime overeenkomsten zijn aangegaan tusschen koning Christiaan en de beide duitsche mogendheden, waarby aan eerstgenoemde zijne hem gelatene bezittingen wor den gewaarborgd met het oog op eventuele pogingen der Scandinavische partij te Koppenhage. Mogt deze mededeeling uit de oostenrijksche hoofdstad bevestigd worden, dan valt het niet te ontkennen dat de koning van Denemarken zeer hoog spel speelt. Mogt bovendien de Scandinavische partij te Koppenhage een overwe genden invloed erlangen, dan zou de fransche regering wel niet nalaten om het zamenstellen eener unie tus schen de noordsche rijken te bevorderen. Uit dit alles blijkt inmiddels dat de deensche kwestie nog zeer vele bronnen voor europesche verwikkelingen bezit, gelijk wij reeds dikwijls opmerkten. De inlijving van het hertogdom Lauenburg bij Pruissen, als kompensatie voor de ten voordeele der thans door Denemarken afgestane gewesten, wordt meer en meer waarschijnlijk. De oorlog voor een napoleontisch „idéé" in het noorden zal dus eindigen gelijk de oorlog voor een „idéé" in het zuiden. Het Savoije van het noorden zou aan zijne allerchristelijkste majesteit van Pruissen eene vermeerdering van vijftig duizend landskinderen doen erlangen, behalve dat de gunstige ligging van het deensch grondgebied de pruissische regering in de moge lijkheid zal brengen van nog grooter invloed en pressie uit te oefenen op den nieuwen slees wij k-holsteinschen staat dan anders reeds het geval zou zijn. België. De heer G. R. P. te Brussel heeft dezer dagen eene brochure uitgegeven onder den titel: Over de partijen in België en hare tegenwoordige positie. Daarin wordt op den voorgrond gesteld dat het bestaan van partijen voor den vrijen staat zeer heilzaam is, zoodra deze niet ontaarden in faktiën, waarbij teugellooze hartstogt heerscht. Niet ten onregte waarschuwt de onbekende schrijver der brochure tegen dit laatste, want in den tegenwoordigen verkiezingsstrijd nadert men hier en ginds somtijds reeds de grenzen van het hartstogtelijke. Bij de uitvoerigheid, waarmede wij den tegenwoordigen partij-kamp in België bespraken, moeten wij ook mel ding maken der verschijning van sommige gelegenheids- gazettes, welke men dagbloemen van het verkiezings tijdperk zou kunnen noemen. Ook te Brugge verschijnt sedert eenige dagen een „Kiesgazetje voor het arrondissement van Brugge," waarin in proza of poëzie de kandidaten der „bewarende partij," Soenens, Yisart en de Clercq, worden aanbevolen. „Kiezers! zoo luidt de aanhef van een manifest, aan het hoofd van een der nommers van dit blaadje ge steld kiezers „De tyd is eindelyk verschenen ivaer het land gaet kunnen verlost worden van eenen hoop baetzuchtige intriganten. Wy doen eenen oproep tot uwe goede rede en gezond oordeel. Overdenkt eens wel de gevolgen welke uwe stemming van 11 augustus toekomende gaet hebben. Het is eene gewigtige zaek welke gij te vereffenen hebt op dien dag. Het zyn uwe interesten die hier in het spel zyn. Gy moet weten of de belangen van de religie en uwe eigene belangen nog lang aen de handen van dien francmaqonsboel mogen toevertrouwd worden. „Iedereen weet dat het hedendaegsch liberalismus het ware liberalismus niet meer is; neen, vrienden, het libe ralismus van heden is niet anders meer als het francma. (jonismus of de solidaire sekte." In een artikel over „liberale politiek" worden de plan nen der liberale partij op deze wijze aan de „veront waardiging der echte belgen van 1830" prijs gegeven: „To be or not to be, dat is het groot liberael princiep op den dag van heden; zoo wy het scheuteltje laten schieten, dan z}-n wy het kwyt voor goede rekening, dan is onze rol voor goed uitgespeeld; alzoo peizen de libe ralen, maer zy durven het niet luidop zeggen; en daer- om honden zy zich vastgeklampt aen 't bestier van zaken gelyk een lamme aen zyne krukken. 'T is wacr, zeggen zy by hun zeiven (maer altyd bij hun zelveu), het land is moê van ons en van onze politiek; 't is waer dat de opinie van 't volkons veroordeelt'tis waer dat de grondwet, dat de principien van 'tjaer30, ons veroor- deelen enzmaer 't is al gelyk, 't is al eender, wy spelen meester, en wy moeten blyven meester spelen, kost wat kost, tegen alle regt en reden, gelyk door welke middels. Is het noodig om boven te kraeijen en anderen te verdrukkenhewel wy zullen doen de kassyen uithalen gelyk in mei en november al is 't dat er in de grondwet van geen kassy-regt gesproken wordt; is het noodig zoo doen wy de kiezingen breken en herbre- ken lyk te Brugge enz.; al is 't dat de grondwet het an ders verstaet; is het noodig zoo doen wy eene bende verslaefde ministeriële kiezers op de lystcn schryven lyk te Gent 5 al is 't dat zy den kiestol niet betalen vol gens de grondwet; is het noodig zoo doen wy eenige verslaefde jaknikkers te meer naer de kamers komen, volgens de begeerte van M. Orts, al is 't dat zy er vol gens de grondwet geen het minste regt toe hebben; is het noodig dan zullen wy vier keeren in zes jaer tyds de kamers ontbinden en herontbinden, het moge strydig zyn of niet aen de principien van'tjaer30; in een woord als het noodig is, dan zyn alle middels goedim mers to be or not to be onze belangen, boven alle andere belangen, bygevolge ook boven de belangen van het vaderland! Ten slotte kunnen wij ons niet onthouden als kuriosi- teit eene proeve te leveren van de ons gevoel zeer weinig streelende poezie van het „Kiesgazetje." Wij kiezen daar toe eenige koepletten uit het zangstuk „Leve de vrijheid vau Frère-Rogier(stemme naer beliefte.)" Outwaek, 0 Vlaming! Sta maer op I "VVelhaest zal men nog vryer hier De vryheid is verrezenDan by de Russen leven 'fcProgresstygt nu welhaest ten top, Knielt neêr voor Freerken enRogier, Zoo men 'tnooit zag voordezenZy gaen u vrylieid geven Eenige koepletten verder zingt het „kiesgazetje:" Weleer mogt men, in Belgenland, Het volk heeft nu alleen de magt, Niet vry nog liber denken(band En kan zich zelf bestieren; Maer nu, noch dwang noch slaven- 't Jaer 30 geeft dit voortgebracht Kan 'tvry gedacht meer krenken! Met zyne zeegiaurieren! Wilt gy de vryheid? Zy is hier! Maer is "tgeen liberael bestier, Men moet niet verre reizenEn danst gy op de zweepe Peist juist als Freerken en Rogier, Van Freerken niet en van Rogier, En gy zult liber peizenDe vryheid gaet om zeepe De vryheid komt ons van 'tProgres, De vryheid moet nog verder gaen Gelyk by de Chinezen: Z'en is nog maer begonnen! De liberalen zyn expres 't Zal al gemeene zyn voortaen, Daer vooren opgerezenWat elkeenheeflgewonnen! Ocli God! men kroop certydsalhier! Vrant in een waerlyk vry bestier, Wilt gy nu progresse'ren, Moet men ook liber stelen; Bind u aen Freerken en llogier, Daerom gaen Freerken en Rogier Gy zult wel avance'renA1 onze beurzen deelen Nadat de dichter voorts heeft beweerd dat men „in 't vrije Belgenrijk" onder „Freerken en Rogier" weldra menschen en dieren te zamen zal laten begraven, en ein delijk dat het ministerie de heigen zoo zij ,,'t vrije leven" niet willen, aan Frankrijk zal verkoopen of hun dit vrije leven, „met kalsijen" (straatsteenen) geven, is de moraal van het stuk deze Zoo, vryheid dan in overvloed! Eh welEen goeden middel hier: Wat kunnen zy meer geven?... Wy zetien 'tministerie Maer mogt er van dat kostbaergoed Van mynheer Freerken en Rogier Iets achter zyn gebleven. Een deugdige Clisterië 3crtijöingcn. Het kofschip De zwaangezagv. W. Riedijk, is 31 julij te Riga aangekomen. Alles wel aan boord. In de haven van Vlissingen gekomenAdriana Francinagezagv. J. van Eyk, en Clemensgezagv. A. B. de Kloe, beide van Engeland met kolen. ijauödsbiTujtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam 8 augustus. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken/15. Lijnolie op zes weken ƒ41. Prijzen van e/Sekten. Amsterdam 9 augustus. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld pet. 62 dito dito dito 3 74j- dito dito dito 4 97| Aand. Handelmaatschappij 4£ 140^ België. Certifikaten bij Rothschild 2J- 54$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 96j, Certifik. Hope co4 72£ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 83£ dito dito Leening 1860 4\ 83|- Certifikaten6 48$ Aand. spoorweg186 Polen. Sckatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 58|r dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 81 4ito, ^nationale5 65$ f'' "~-4Bank/»ktiën3 w (r -

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3