M1DDELBURGSCHE COURANT. JS°127. Donderdag 11 Augustus. 1864. Editie van woensdag avond 4 ure. KENAlSfiEVIAG. Het gemeentebestuur van Ritthem, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een uit treksel van den, overeenkomstig art. 11 der wet van den 21 december 1853 (Staatsblad no. 128), vervaar digden staat betrekkelijk de verboden kringen van het reduit van het regter-kroonwerk, nabij Ylissingen, ter voldoening aan het 1ste lid van art. 17 dier wet, ten raadhuize is nedergelegd, en dat de afkondiging daarvan heeft plaats gehad op den 9 dezer maand. Ritthem, 10 augustus 1864=. ÖtmicnhïniX Middelburg lO augustus. J. Ilebbelynck Hennefreund, die, zoo als wij in ons nommer van 3 julij mededeelden, te Brugge in verze kerde bewaring werd gehouden, is gisteren avond in het huis van verzekering alhier overgebragt, nadat zijne uitlevering door het belgisch goevernement was toege staan. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belangstellenden ter inzage: een verslag door de kommissarissen voor de britsche vissche- rijen uitgebragt over hare werkzaamheden gedurende het jaar 1863. Te Wemeldinge neemt de kinderziekte, die sedert eeuigen tijd aan het afnemen was, weder toe. Vrijdag zijn er 4 en zaturdag 8 lijders bijgekomen, zoo dat het cijfer der aangetasten nu geklommen is tot 216 of bijna een vijfde van de bevolking. In de gemeente Zierilczee, die eene bevolking van ruim 7700 zielen telt, heeft sedert 23 julij tot op 11. zondag, dus gedurende den tijd van 14 dagen, geen sterfgeval plaats gehad. Heden zou Z. M. de koning zich uit de residentie naar het Loo begeven. De hoogleeraar Jonckbloet heeft reeds berigt ingezon den, dat hij de betrekking van lid van de tweede kamer der staten-generaal aanneemt. Aan het Handelsblad wordt te gelijker tijd uit Groningen geschreven, dat de heer Jonckbloet voornemens is het professoraat aan de groningsche hoogeschool neder te leggen en reeds tegen oktober e. k. Groningen te verlaten. Volgens de Rotterdamsche courant verdient het berigt van de Arnhemsche courant, dat degoeverneur-generaal van Nederlandsch Indië zou aftreden, geen geloof. Uit Harlingeu schrijft men ons: Met zekerheid kan ik u berigten, dat de uitvinder van den reddingstoestel voor schipbreukelingen, waarvan meldinggemaaktisin uw nommer van 4 dezer, reeds van goevernementswege is uitgenoodigdzijn toestel ter beoordeeling in te zenden aan eene daartoe aangewezen kommissie te Rotterdam. Gelijktijdig met de groote tentoonstelling van voort brengselen van tuinbouw, die in het voorjaar van 1865 in het Paleis van volksvlijt te Amsterdam zal worden gehouden, is bepaald een internationaal kongres van kruidkundigen en beoefenaren van den tuinbouw. Tot het organiseren van dit kongres zijn, naar men verneemt, uitgenoodigd prof. P. A. W. Miquel, te Utrecht, en dr. N. W. P. Rau wen boft", te Rotterdam. Benoeniiagen ei» besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den loods- schipper le klasse C. C. Griek; de zeeloodsen H. de Wijn, K. Vos, C. AbbenesCzn., C. Jizn. Ban en D. Hofstee, den loodskweekeling le klasse G. Troost, den loods- kweekeling 2e klasse W. Rzn. Ran, en den matroos P. Biersteker, uitmakende de bemanning der texelschc loodssioep no. 3, tot bet aannemen en dragen der gouden medalje, aan het lint der orde van St. Wladimir, hun geschonken door Z. M". den keizer van Rusland, voor de in de maand december 18'V bewerkstelligde redding der bemanning van het russische brikschip William. marine. Pensioen verleend, op verzoek, ten bedrage van ƒ1800 'sjaars, aan den kapitein ter zee S. Faber Huys, benoemd kommandant van Zr. Ms. fregat met stoomvermogea Adolf hertog van Nassau, terwijl in zijne plaats het bevel over genoemd fregat is opgedragen aan den kapitein ter zee 0. A. Uhleubeck, thans non-aktief. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch Indië K. F. van Langen, thans met verlof hier te lande. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse J. L. Klijnsma, die nende als le officier op Zr. Ms. korvet Prins Maurifcs der Nederlanden, wordt met den 11 dezer overgeplaatst op het wachtschip te "Willemsoord en met dien datum op eerstgenoemden bodem vervangen door den luitenant ter zee le klasse A. N. L. Koops, thans non-aktief. Staaiscour Koloniën. Id het Bataviaasch handelsblad, maandag met de fran- sche landmail ontvangen, lezen we het volgende: „De berigten, ons onlangs van Borneo's Westkust ge worden, luiden niet zeer gunstig. Men wist reeds sedert eenigen tijd, dat ouder de dajakkers eene beweging was ontstaan, waarschijnlijk aangestookt door derwaarts ge- vlugte muitelingen uit .Bapdjermasiu. Thans blijkt het, dat de bevelvoerende officier ter Westkust, de overste de Neve, het noodig heeft geacht een detache ment troepen naar het binnenland te zenden, ten einde ons gezag aldaar te handhaven. Wij betreuren het dat deze expeditie niet met goed gevolg is bekroond geworden. Althans hebben wij gevoelige verliezen ondergaan, terwijl de opstandelingen, ja, voor onze bajonnetten zijn geweken, maar alleen om zich elders te hereenigen. „Bij de uitgestrektheid van ons tegenwoordig gebied op Borneo kan men niet genoeg waarschuwen tegen de zucht, om dat gebied te vergrooten. De zware en afmat tende oorlog, die sedert de laatste vijfjaren in het Ban- jermasinsche wordt gevoerd, kan ten bewijze strekken, dat de magt., die ons ter beschikking staat, niet overal toereikend is, om spoedig en krachtig te handelen. „Nu is het waar, dat de regering zich onthouden heeft van het zenden der aangevraagde versterking van drie kompaujiën, en daarmede in zekeren zin te kennen geeft dat wij eene meer passieve en verdedigende hou ding behooren aan te nemen. „Wij betwijfelen echter, of deze wijze van zien wel de juiste is. Zegt men, dat meu alles behoort te voorkomen en te vermijden, wat aanleiding geven kan tot grieven en ontevredenheid van de bevolking, wij zullen die bewering niet tegenspreken, maar ze geheel tot de onze maken. Zijn er echter eenmaal onlusten ontstaan, dan komt het ons voor dat eene defensieve houding de bewe ging slechts kan aanwakkeren en haar in omvang doen toenemen. Mogtdithet gevolg zijn van het achterhouden der versterking, zoo vertrouwen wij dat de regering dan niet langer zal aarzeleu, zoodanige magt derwaarts te zenden als noodig zal zijn om het voeren van een langen en vermoeijenden strijd te voorko men." RegtszaUcn. Het beroep in kassatie van Hendrikje Kolk, wegens vergiftiging van haren man door het provinciaal geregts- hof van Drenthe ter dood veroordeeld, is eergisteren door den lioogen raad der Nederlanden verworpen. Gemengde berigten. Maandag avond is een 25jarig oppassend jongeling alhier, die als schilderskuecht op het binnenplein der kazerne werkzaam was, door het kentelen van de ladder waarop hij zich bevond van eene hoogte van ongeveer dertig sporten naar beneden gestort. Onmiddellijk is hij naar het gasthuis gebragt. Hoewel hij veel klaagt over pijn, vooral in den rug, zijn er geen belangrijke uiterlijke beleedigingen merkbaar. Heden morgen was zijn toe stand niet erger, doch het is nog niet met zekerheid te bepalen of de val inwendig geene ernstige gevolgen gehad heeft. De gepensioneerde nederl. loods F. R. te Vlissin- gen, zich aan boord van een engelsch vaartuig bevin dende om dit uit te loodsen, had gisteren het ongeluk door het overslaan van het zeil zoodanig door den zeil- boom getroffen te worden dat hij over boord viel. Door spoedige hulp gelukte het, hem nog levend weder binnen boord te brengen; doch een bijgekomen beroerte, waar schijnlijk ten gevolge van den schrik, maakte weldra een einde aan zijn leven. Men verneemt dat het voormalige klooster der tempeliers, eene ruïne uit de 17de eeuw, gelegen op Steenakker onder de Beek, nabij Breda, zal worden her bouwd en tot een nonnenklooster ingerigt. Woensdag nacht is op onderscheidene akkers in de omstreken van Oosterhout de boekweit afgevroren. De daardoor veroorzaakte schade is aanzienlijk. LI. donderdag is nabij Londen, ten gevolge van het onvoorzigtig omgaan met vuur, een graanveld in brand geraakt, waardoor een kwart akker golvende aren, benevens 100 opgezette schoven, door de vlammen wer den vernield. Uit Coblentz meldt men, dat het voornemen bestaat om een spoorweg aan te leggen, strekkende tot regt- strecksche verbinding van gemelde stad met Brussel deze weg zal 10 kilometers (gelijk staande met onge veer 12 duitsehe mijlen) korter zijn dan de bestaande spoorweg. Blijkens eene officiële opgaaf hebben de verschil lende in den loop des vorigen jaars in Engeland aan het licht gebragte delfstoffen eene waarde gehad van 29.151.976 p. st. die, na de vereischte bewerking te hebben ondergaan, eene gebruikswaarde verkregen van uageuoeg 40,000,000. De verkoop van den inboedel van la Pommerais te Parijs wordt voortgezet, maar de zucht om zich voor- wei'pen aan te schaffen, welke den giftmenger toebehoord hebben, heeft van lieverlede voor den grootsten afkeer plaatsgemaakt, zoo dat bijna niemand meer biedt. Eene kostbare verzameling chirurgische instrumenten is toe gewezen voor de som van 5 centimes. In den nacht van woensdag op donderdag der vorige week hebben te Londen niet minder dan elf branden plaats gehad. Eenige dagen geleden hoorde men, in een liefda digheids-gesticht te Weenen, plotseling (le klokken luiden in de doodenzaal. Bij onderzoek bleek dat een der be weerde lijken het gerucht veroorzaakte. Men bragt den schijndoode dadelijk naar de ziekenzaal terug, en er be staat waarschijnlijkheid dat hij voorloopig niet weder onder de lijken zal worden gerangschikt. Uit Orenburg (Rusland) wordt gemeld, dat de voor stad aldaar, die bijna uitsluitend bevolkt was met dag- looners en ambachtslieden, geheel en al een prooi der vlammen is geworden. Omstreeks 3000 famieljes zijn door die'ramp van dak beroofd geworden en in ellende ge dompeld. Men verneemt dat de heer Victor Driessens, onlangs benoemd tot direkteur van het Theatre royal te Ant werpen, reeds weder zijn ontslag genomen heeft uit die betrekking.' ISurgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 7 dezer: W. A. van Hoek, jm. 25 j. met II. C. van den Broecke jd. 23 j. F. L. Larisdaal, jm. 28 j. met H. II. Dun selman, jd. 32 j. J. C. de Koster, jm. 28 j, met P. Flipse, jd. 30 jaren. (Van 30 julij tot 6 augustus.) Vlissingen. Gehuwd: C. Pieterse, vveduwn. van M. van Vlaanderen, 42 j. met J. Lab randt, jd. 48 j. Bevallen: H. S. van de Ven, geb. Gillebert, d. J. But,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1