ÖuitenlanU. die invoering niet in, daar die school zeer bevredigende uitkomsten geeft. De voorzitter zegt dat de inrigting van die school, nu 10 jaar geleden tot stand gebragt, niet meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd beantwoordt, en het finan ciële bezwaar van den heer Vader prématuur is, zoo lang men onbekend is met de voordragt vau de school- koinmissie. De heer de Kanter meent dat de schoolkommissie zou willen uitgemaakt zien of de methode van Fröbel ook op die school zal worden ingevoerd, Hij beweert dat zulks tot geene grootere uitgaaf zal leiden, alleen zal de aan schaffing van nieuw ameublement voor eens eene buiten gewone uitgaat veroorzaken, die, op verlangen van den heer Vader, door spreker begroot wordt op ƒ150 4/200. Het 2e gedeelte van het voorstel wordt daarop ook met algemcene stemmen aangenomen. Op de vraag van den voorzitter of nog een der leden het woord verlangt, daar de te behandelen punten zijn afgeloopen, verzoekt de heer de Kanter het woord, en rigt tot burgemeester en wethouders de vraag, of bij hen be zwaar bestaat, om, krachtens art. 170 der gemeentewet, over te gaan tot de afkondiging van de onlangs door dezen raad vastgestelde verordening in het belang dei- openbare gezondheid, aangezien nu 2 maanden zijn ver- loopen sedert de kennisgeving van gedeputeerde staten, dat zij hare vernietiging aan den koning hadden voorge dragen, zonder dat er eenige beslissing is ingekomen. De voorzitter maakte zwarigheid om nu reeds daartoe over te gaan, maar zou dit punt in overweging nemen Hierna is de vergadering gesloten. Algemeen ovcnigt. De pruissische Staats Anzeiger en de Wiener Zeitung deelden zaturdag avond gelijk de telegraaf berigt den officiëlen tekst mede der te Weenen geteekende vredespreliminairen en van den gesloten wapenstilstand. Omtrent den inhoud van het veel besproken art. 3 dier overeenkomst, waarin, gelijk men zich herinneren zal, zou zijn bepaald dat de beide duitsche mogendheden de hertogdommen niet zouden kunnen inlijven, wordt in de depeche niets gezegd. De overige punten komen met het reeds omtrent preliminairen en wapenstilstand mede gedeelde overeen. Denemarken heeft zonder eenige reserve afstand gedaan van de hertogdommen, welke aan Oostenrijk en Pruissen de gemaakte oorlogskosten zullen hebben uit te keeren. De schuld der deensche monarchie zal voor een gedeelte op de hertogdommen worden over gedragen. Het leger der gealliëerden in Jutland zal gedurende den wapenstilstand door dit gewest worden onderhouden. Onder de laatste raededeelingen van het amerikaansch oorlogstoon eel bevond zich het berigt dat de stad Ata- lante, op de wallen waarvan tot dusverre de vlag dei- zuidelijke konfederatie wapperde, door de noordelijken vermeesterd was. Dit berigt was reeds op zich zelve zoo onwaarschijnlijk, dat wij de vermelding daarvan onnoodig achtten. Ieder toch, die eenigzins bekend is met do belangrijkheid van Atalanta, hetwelk men als het arsenaal der zuidelijken kan beschouwen, waarvan het verlies onherstelbaar zou wezen, weet dat deze stad dan ook op allerlei wijze is versterkt en met verschil lende versterkingen is omringd. Haar bij verassing in te nemen is dus onmogelijk en terwijl meu niets van eene krachtige belegering had vernomen onderstelden wij dat het berigt onjuist was. De uitkomst heeft onze meening niet bedrogen; volgens latere mededeelingen is het na een zeer bloedig gevecht den generaal Sher man, der noordelijken, gelukt om een gedeelte der bui tenste fortifikatie-liniën te bemagtigen. Hoewel dit nu als een belangrijk voordeel te beschouwen is, kan men daaruit nog niet tot eene te verwachten inneming van Atalanta besluiten. De Kreuzzeitung beweerde dezer dagen dat Pruissen bij de duitsche bondsvergadering zou aandringen op eene ontruiming van het hertogdom Ilolstein door de sakische en hanoversche troepen onder bevel van den generaal von Hake, wiens vervanging door een saksisch hoofd officier niet bevestigd is. Het zelfde pruissisch ministe- rieël orgaan verzekert thans dat Oostenrijk en Pruissen in gemeeu overleg weldra dergelijk voorstel te Frank fort zullen indienen. Werd dit voorstel aan genomen door de bondsvergadering dan zou door de beide groote duitsche inogendliedeu een provisioneel bestuur in de hertogdommen worden zamengesteld. Dergelijk plan en de woorden van den heer von Zedlitz, pruissisch civiel kommissaris in Jutland, bij eene manifestatie te Flensburg toenhet sluiten van den voorloopige vrede werd afgekondigd, doen twijfel ontstaan omtrent den inhoud van art. 3 der te Weenen geslotene overeenkomst tus- schen Denemarken enDuitschland. Zijne woorden waren „het is noodzakelijk dat de hertogdommen zich naauwer hechten aan de noordelijke mogendheid van Duitsehland, welke meer dan eeuige andere verpligt en in de moge lijkheid is om met de wapenen de vrijheid en de regten der hertogdommen te verdedigen." De fransche Moniteur du soir vau vrijdag berigt dat koning Leopold van België te Parijs is aangekomen en aldaar waarschijnlijk een vijftal dagen zal vertoeven. Keizer Napoleon wordt morgen te St. Cloud verwacht. Het laatste bedrijf van het bloedig drama aan de boor den van den Weichsel schijnt thans te zijn afgespeeld. Het hoofd der nationale poolsche regering, Traugott, en eenige verdere leden van dat bestuur Krajewski, Poc- zynski, Zulinski en Jezioranski zijn vrijdag op bet glacis der citadel van Warschau geëxekuteerd. Aan elf mindere beambten van liet poolsch nationaal bestuur, welke gearresteerd waren, is door keizer Alexander gra tie verleend, met verandering der 'doodstraf in dwangar beid of verbanning naar Siberië. Te Athene blijft er omtrent de verhouding tusschen de regering en koning George aan de eene zijde en de nationale vergadering aan de andere zijde nog veel te wenschen over, en uit de grieksche hoofdstad wordt wederom het aftreden van het ministerie gemeld. Daar de zamenstelling van een nieuw kabinet, na de vele gevalleue, moeite kost, zal het tegenwoordig ministerie, op verzoek des konings, nog eenigen tijd aan het bestuur blijven. BRIEYEN UIT BELGIË. Brussel5 augustus. Men kan thans de wijdloopige debatten van 't proces, door de beide politieke partijen tegenover de natie bepleit, als gesloten beschouwen. Gij hebt, mijnheer de redak- teur! de partij van den eischer, de katholijke partij, in haar manifest als beschuldiger van het liberalisme zien optreden. In eene taal, wier wijdloopige en klinkende volzinnen zorgvuldig den nijd en wrok, die het stuk in de pen gaven, trachten te verbergen, zijn het tegenwoordig kabinet, zijne politieke vrienden, zijne handelingen en beginselen, aangeklaagd als verkrachtende de vrijheid, als vexatoir tegen over de belgen, en eindelijk als vervol gende de geloovige katholijken. Nu kwam de beurt aan den beschuldigde om zich te verdedigen. Zijn repliek, het liberaal manifest, geschreven door den heer Orts, is eene krachtige, scherp snijdende refutatie der aanklagt. De argumenten van de wederpartij op den voet volgende, toout hij de algeheele ongegrondheid daarvan aan. „Gij hebt noch de rol van bedrogenen, noch die van slagtofiers voor u begeerd"zegt hij, „welnu, eene andere bleef u over, die van den martelaar! Maar om martelaar te kunnen wezen, is er geloof noodig in de waarheid en de regtvaar- heid der zaak waarvoor men strijdt. En dat geloof, gij bezat het niet en tot heden bezit gij 'tnog niet." Ver volgens 't zinledige in de pbraseologie van 'tklerikaal mauifest aantoonende, iu 't welk de voorgewende schenn is der konstitutie en van de regten der minderheid door 't bekende voorstel van den heer Orts gereduceerd wordt tot eene ellendige kwestie van datum, slingert eindelijk de verdediger zijnen tegenstanders dit zoo ware en zoo doodende woord naar 't voorhoofd„de oppositie is be vreesd geworden en heeft een goed heenkomen gezocht." 'tis op den man af gemikt. Maar de repliek laat het daar niet bij. Van het terrein der verdediging, 't welk zij acht na die verklaring zegepralend te kunnen verlaten, aftre dende, treedt zij op hare beurt als beschuldiger op. Tegenover holle klanken, tegenover laster en verminkte citaten, stelt zij den waarachtigcn tekst, zij stelt de feiten in 't licht en bewijst de valschheid der tegen haar inge- bragte aanklagt. Het katholiek programma en de daarin nedergelegde beginselen worden ontleed en in 'tware licht gesteld, met dien uitslag dat het rampzalige passief der klerikalen 't niet in de weegschaal houden kan tegen het aktief van het liberalisme. De eene partij belooft, de andere bewijst hare beloften te hebben geschonken. De liberale partij, het tegenwoordig kabinet, hebben het land met politieke, maatschappelijke, financiële en kom- merciële hervormingen begiftigd, „en gij" zoo roept pleiter de katholieken toe, „wat hebt gij gedaan, gedurende die twee en een half jaar, toen uw optreden als bewind den immer voortschrijdenden gang der ontwikkeling van den staat voor eene wijle stremde'? Wat hebt gij gedaan. Gij hebt eene hervorming in 't leven geroepen, eene schrede op den weg van vooruitgang gezet; ook gij hebt de kloosterwet gemaakt Na dien genadeslag te hebben tocgebragt, rukt d&- - verdediger, meegesleept door zijne verontwaardiging,"^gen hgpft aangewend om, tc zamen met de£ransclie regc- bergen," roep hij uit, „'t helpt u niets, want het volk kent u en 't weet dat gij klerikalen heet." Hierop neemt de president het woord. De ministe riële eirkulaire, gisteren in den Moniteur geplaatst, en aan alle goeverneurs der provinciën gerigt, kan als een door den president opgemaakt resumé der debatten, worden beschouwd, al mag daaruit dan ook wat al te veel blijken dat de president hier de regering voor een goed deel in dit gewigtig proces is betrokken. Het moet echter worden gezegd dat dit stuk zeer kalm gesteld is, en geen beroep doet op de hartstogten der naiie, maar wel een beroep op den regtvaardigheidszin van het volk, 't welk men bezweert door 't zenden van eene liberale meerderheid naar de nieuwe kamer, voor 't vervolg den terugkeer onmogelijk te willen maken van incidenten, als zich in den laatsten tijd door de desertie van de regterzijde uit het parlement hebben voorgedaan. Na de beide pleidooijen en bet ministerieel resumé kan men de verkiezings-debatten als gesloten beschou wen, terwijl partijen hunne konklusiën bij wijze van kandidaten-lijsten hebben vastgesteld. De zaak is nu behandeld en a. s. donderdag zal de natie, als regter in 't hoogste ressort, het vonnis wijzen. Behalve te Antwerpen, waar de meeting der katholieken en der afbrekers van de vestingwerken aanleiding heeft gegeven tot zeer ernstige ongeregeldheden in do zaal van het theatre des variétés, heeft tot heden overal de meest wenschelijke orde geheerscht. Koning Leopold heeft bewijs gegeven het volk goed te kennen, toen hij in 't midden van een gewigtigen en geanimeerden ver kiezingsstrijd, van eene der heerlijkste worstelingen, waartoe ooit vrije burgers kunnen worden geroepen, het land verliet, om zich naar Vichy te begeven. Nooit, zelfs in 1857 niet, zal een gevecht bij de stembus zoo alge- meeu zijn geweest als dat aan welks vooravond wij nu ons bevinden. Men strijdt toch overal. De katholieken steken zelfs te Brussel en te Luik hunne vaan op, waar tot heden zij immer wijsselijk van den strijd zich ont hielden. De liberalen, geen nederlaag ontziende, tasten de katholieken in den hartader, van wat deze hun land noemen, aan en wagen zelfs te Oudenaerde, te Dender - ruonde en te Namen, ja overal den strijd. Hoewel men in zake van verkiezingen slechts zeer moegelijk, zelfs den vermoedelijken uitslag kan voor spellen, geloof ik toch, op grond van door mij ingewon nen, van goederhand door mij bekomen information, dat de liberale partij veel kans heeft eenige stemmen te winnen. Te Gent, te Nijvel, te Ath, te Bastogne, te Charleroi en misschien ook te Meehelen en te Leuven is zij bijna zeker van hare zegepraal. Mogt nu het ministerie bij deze verkiezing slechts eene meerderheid van twee of drie stemmen hekomen, dan zal onmiddellijk na de ope ning der buitengewone zitting het voorstel. Orts inge diend, behandeld en in stemming gebragt worden en dat met of zonder de medewerking der regterzij de, ter wij 1 na de aanneming- van dat voorstel de meerderheid krachtig genoeg zal zijn om het kabinet de gelegenheid te geven om de leiding der zaken in meer geprononceerd progressistischen zin voort te zetten. Hierop zullen de verkiezingen te Brussel een wigtï- gen invloed kunnen uitoefenen. De gisteren avond geo pende stembus der Association libérale heeft eene meer derheid gegeven aan de aftredende afgevaardigden: Goblet, van Ilumbeeck, Defré, Jamar, Guillery, Orts, do Koagé en Louis Hymans, terwijl tot nieuwe kandida ten benoemd zijn, de heeren Funck, Vleminckx en Couvreur, redakteur van L'indépendance beige. Het is nu reeds zeker dat een groepje geavauceerden in de nieuwe kamer eene dusgenaamde jonge linkerzijde zal vormen, die het kabinet zal aanzetten, en voor het vervolg onmogelijk zal maken, dat dit, zoo als in delaat- stejaren maar al te zeer gebeurd is, inslaapt op zijn lau weren van weleer, 't Kalm genot vau verkregen schatten, valt nimmer in den geest der volkeD. Stilstand is achter uitgang. De geest van vooruitgang eischtdat de mensch- heid nimmer stilsta, immer voorwaarts streve, opdat zij schrede voor schrede nadere tot de algeheele volkomen heid van de verschillende onderdeelen, die op politiek sociaal en ekouomisch gebied den staat vormen Frankrijk. Le constitution^ bevatte zaturdag een artikel waarin werd teruggekomen op het berigt dat Engeland eenigen tijd geleden Frankrijk tot eene gemeenschappelijken oorlog bad trachten over te halen tegen Duitsehland, ou der toezegging eener vergrooting van grondgebied. Het officieus orgaan dor fransche regering verklaart dat dit ^ecqiszins het geval is geweest; dat, ja, Engeland pogiu- van de tegenpartij het valsche masker der demokratje" van 't gelaat. „Gij moogt uw waren naam al willotj-^^i 3^5 rjnte^jg&apend tegen Duitsehland op tedtróden, maar i£lsN^eftvlord Clarendon nóch de depechcW&n het lca~

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3