©n;e Crrstafcl. Pruissen liet voornemen hebben om, zoo dra de vrede zal geteekend zijn, weder met hunne voorstellen tot her vorming van den bond voor den dag te komen. En dit is zeker ook weer een alles behalve verblijdende tijding voor de kleinere statendie bij ellce hervorming, van welken aard ook, van hunnen invloed nog zullen verlie zen en tevens geheel onmagtig zullen bevonden worden om zich door de meer en meer toenemende overmagt van Pruissen en Oostenrijk te verzetten. Het eerste betreurenswaardige gevolg van het „roemrijk wapenfeit" zal dus daar dan welligt reeds spoedig worden onder vonden. Omtrent den termijn van den gesloten wapenstilstand verkeert men nog in het onzekere. Een telegram van den heer von Bismarck aan de handelshuizen in de baltische zeehavens meldt dat die termijn onbe paald is en na 15 september telkens zes weken te voren kan worden opgezegd. Uit Koppenhage wordt gemeld dat een aanzienlijk ge tal leden van den Bigsraad aan die vergadering hebben voorgesteld door hun stilzwijgen hunne afkeuring van de houding der regering te doen blijken. In de zitting der bondsvergadering te Frankfort op donderdag gehouden, heeft Keurhessen eene, later te overwegen, motie gedaan waarbij te kennen wordt gege ven dat prins Frederik Wilhelm van Hessen aanspraak maakt op de deensche kroon en het hertogdom Lauenburg. De moeijelijkkeden welke de protestantsche zendelingen te Konstantinopel werden in den weg gelegd en waar omtrent we in ons nommer van 11. donderdag eenige bij zonderheden mededeelden schijnen opgeheven te zijn. Aanvankelijk vreesde men dat zij, vooral ten gevolge van de inmenging der vertegenwoordigers van Engeland en de Yereenigde Staten, ernstige gevolgen zouden na zich slepen. Maar een depeche uit Triest meldt thans dat de depots der zendelingen op nieuw zullen geopend worden. De bekeerden zullen echter voorloopig in de provinciën van het rijk hun verblijf moeten houden. Het schijnt zich meer en meer te bevestigen dat de pogingen van den president Lincoln om de goede ver standhouding van het ministerie in de Yereenigde Staten te herstellen vruchteloos zullen blijven en dat men eenige wijziging van bet kabinet inoet te gemoet zien. De Morning post maakt thans de geheele korrespon- dentïe openbaar betrekkelijk de vredesvoorstellen in Amerika gevoerd tusschen de kalf-officiële kommissaris- sen van het Zuiden en het goevernement van president Lincoln. Daaruit blijkt in de eerste plaats dat de voor stellen omtrent vredesonderhandelingen zijn uitgegaan van het Zuiden; doch dat zijne komraissarissen in den vormen den inhoud van het vrijgeleide, hetwelk men hun wilde verstrekken om zich naar Washington te begeven, de strekking ziende van een terugkeer tot de oorspron kelijke politiek, welke geene transaktie of tegenbeden- king duldt, weigerden dat vrijgeleide aan te nemen, het welk zij niet mogten koopen „tot den prijs der vrijheid, van de eer en van de zelf-eerbiediging." De korrespon- dentie had, volgens hen, althans het resultaat opgeleverd dat zij geschikt was om de illusiën te doen verdwijnen van degenen, die nog aan de mogelijkheid van den vrede met het tegenwoordige bonds-goevernement geloofden. Over ziekenverpleging wat men om herstelling te bevorderente doen en ie vermijden heeft door Florence Nightingale. Uit het engelsch vertaald door mevr. Busken Uueten van een woord van aanbeveling voorzien door prof. G. E. V. Schneevoogt. Amsterdam K.H. Schadd. De kundige, ten onzent zoo loffelijk aangeschreven apostel der gezondheidsleer, prof. G. E. Voorhelm Schneevoogt, wiens voorschriften en volijverige werk zaamheid op het gebied der veel te lang verwaarloosde hygiöna, zoo wij hopen, zullen strekken om aan ons jeugdig geslacht (in pbysieken zin het „jongeNederland") iets van die veerkracht, gestaald- en gehardheid, iets van dien moed en ondernemingsgeest te hergeven, waardoor ontegenzeggelijk ons voorgeslacht in de 16e en 17e eeuw, zij het ook dat ze met veel ruwheid, dierlijkheid soms, waren vermengd, heeft uitgemunt en waarvan wij armen meerendeels slechts een luttel deel hebben, out. vangen, geboren en opgegroeid als we zijn gelijk menig arts ons verzekerde te midden van eene alge- meene zenuw-epidemie, (komt hiervan welligt ook die zekere prikkelbaarheid, gejaagdheid, onrust, die afwe- zendheid van „manlines3", kracht en poëzie, waardoor onze tijd zich kenmerkt?) Schneevoogt dan, want het wordt tijd dat deze onbehoorlijk lange volzin tot een eind I kome, heeft in het tijdschrift De gids een paar jaar ge- leden, (het artikel is der herlezing de moeite overwaard) de verzekering uitgesproken dat van de 10.000 rnen- schen naauwelijks één enkele door en door gezond is, naauvvelijks een enkele zijn leven inrigt overeenkomstig de eïschen,de wetten en geene dezer wordt ooit straf feloos overtreden der gezondheidsleer. Zij het ook dat voor velen in den lande een stem als de zijne want eene school van begaafde leerlingen heeft zich aan hem aangesloten, en volgt de voetstappen des meesters nog altoos die eens roependen in de woestijn is, er zijn er aan den andereu kant ook niet weinigen, die meer en meer haar gehoor schenken en tot het inzigt zijn geleid, dat waarlijk die veel besprokene, veel geprezene, veel ook belasterde gezondheidsleer toch wel eenige naauwgezette overweging verdient. „Aan zijn vruchten, luidt een oud spreekwoord, kent men het best den boom." Ook op baar is dit ruimschoots van toepas sing bevonden. Het physieke niet minder dan het zede lijke leven is aan vaste, onverstoorbare wetten gebonden. Het is de gezondheidsleer die ons deze leert kennen, die tot haar strenge naleving ons ernstig verpligt, en die want hoe naauw zijn geest en stof niet verbonden ons den weg aanwijst waar langs we kunnen opklimmen tot hetgeen reeds in de oudheid en te regt, als een ideaal toestand werd beschouwd, het bezit van een mens sana in corpore sano d. i. van een gezonde ziel in een gezond ligehaam. Intusschen is de taak der gezondheidsleer niet alleen om, door het aanwijzen van een goeden en gepasten leefregel, zoo veel mogelijk ziekte, stoornis van ons orga nisme te voorkomen. Zij omvat mede de verpleging, ver zorging, de gansche behandeling in één woord van den kranken mensch. De zieke niet minder dan de gezonde wordt gebaat door eene juiste kennis van de gezond heidswetten. Menigeen werd ten gevolge van onhandige, onkundige verpleging ontijdig naar het graf gedragen, me nig jeugdig, bloeijend, veelbelovend leven door averegt- selie oppassing afgesneden, dat anders welligt heerlijke vrucht hadde gedragen, menige genezing alleen wegens gebrekkige kennis van de gezondheidswetten noodeloos vertraagd, om niet te spreken van de wreede smarten soms den armen lijder, met de liefderijkste bedoelingen der wereld, louter ten gevolge van wanbegrippen en on wetendheid door huisgenooten en krankeu-oppassers aangedaan, als daar zijn benaauwdheid ten gevolge van bedorven lucht, hinderlijk gedruisch van krakende schoenen, hard gesteven rokken, rammelende deuren, regelmatig heen en weer slingerende jalousiën of zacht fluisteren en een menigte andere kleinigheden, te veel om te noemen. Mevr. Busken Huet heeft dan ook een goed, een loffelijk werk verrigt door met de haar eigene bekwaamheid, de „Notes on nursing" van miss Nightingale, wier beroemde naam aan de roemrijke feiten van den Krim-oorlog, gelijk men weet, voor altijd zich heeft vastgehecht, voor ons nederlandsch publiek genietbaar te maken. „Het boekje" gelijk prof. Schneevoogt in het „woord van aanbeveling" den lezer berigt, bevat een wezenlijken schat van prak tische wenken en nuttige lessen. De vorm is ontegen zeggelijk origineel en onderhoudend genoeg om ook hen bij de lezing te boeijen, die zich niet opzettelijk met de kunst van zieken verplegen willen bekend ma ken. Het is in zekeren zin een onmisbaar vade-mecum voor alle buismoeders; en,zoo zij eenigzins op het wezen lijk heil hunner kinderen, op hun gezonde normale ont wikkeling prijs stellen en wensehen ze tot flinke bruik bare leden van de maatschappij te vormen, zullen zij wel doen met de uitnemende wenken en raadgevingen omtrent de inrigting van huis- en slaapkamers, van voe ding en kleeding der kinderen, in zoo rijken overvloed gegeven, ijverig ter harte te nemen. „Veel" zegt Schneevoogt „zullen zij er uit kunnen leeren van hetgeen gedaan cn gelaten moet worden, ten einde de gezondheid barer huisgenooten te bewaren en ziekte te voorkomen. Zij zullen er niet minder door wor den in staat gesteld, om te gelegener ure bare kranke famieljebetrekkingcn niet alleen met liefde cn geduld, maar ook met zaakkennis en verstand op te passen en te verplegen." Wel verre dus van alleen een boekje te zijn dat onder wijs bevat voor kranken verpleegsters, is het veeleer een werkje, dat zoo mogelijk in veler handen verdient te komen, dat in allerlei kringen en standen moet gelezen en overwogen worden. Lucktverversching cn verwarming, de gezondheid van buizen, zorg voor het kleine, gedruisch, afwisseling, bet gebruik van voedsel, welk voedsel, bed en beddegoed, lucht, zindelijkheid van muren en vertrekken, zindelijk heid op het. lijf, bezoekers, waarneming; ziet daar de opschriften der hoofdstukken, waaruit reeds genoegzaam blijkt welk een menigte en verscheidenheid van zaken hier ter sprake worden gebragt. Yerlangt men eene kleine proeve van de wijze van behandeling: „Wat kinderen aanbelangt, zegt miss Nightingale, zij zijn in veel grooter mate dan volwassen personen vatbaar voor alle schadelijke invloeden. Yeel sneller en ernstiger dan de volwassenen worden zij aangetast door de zelfde oorzaken, zoo als daar zijn gebrek aan versche lucht, behoorlijke warmte, gebrek aan zindelijkheid in woning, beddegoed, kleederen of op het ligehaam zelf, schrik wekkende geluiden, ongeschikt voedsel, gebrek aan stiptheid, somberheid en gebrek aan licht, te veel of te weinig dekking bij dag of bij nacht enz. „Hetgeen echter kinderen meer dan al bet overige be nadeelt, is: „bedorven lucht," vooral bedorven lucht „des nachts." Houdt men hun slaapkamer digtgesloten, dan stelt men hun leven in gevaar. En is de ademhaling van kinderen door ziekte verstoord, dan zijn zelfs weinige uren, doorgebragt in bedorven lucht, voldoende om dit levensgevaar te doen geboren worden, zelfs wanneer de atmosfeer, waarin zij zich bevinden, volstrekt niet na- deelig werkt op de volwassen personen, welke dien gelijk tijdig inademen." Wil men een andere proeve; ontleend aan 't geen door miss Nightingale aan kranken verpleegsters wordt op het hart gedrukt? „Afwisseling van vorm en helderheid van kleur in de voorwerpen welke den patient omgeven, zijn zeer bepaal delijk middelen tot zijn herstel. „Aan den weldadigen invloed op zieken van fraaijo voorwerpen, van afwisseling van voorwerpen, en vooral van schitterende kleuren wordt nog uiterst zelden eenige waarde gehecht. Zulke begeerten worden gemeenlijk de „grillen of kuren" der patiënten genoemd. Ongetwijfeld hebben patiënten dikwerf kuren. Doch in een verreweg grooter aantal gevallen zijn die zoogenaamde „kuren" de onwaardeerbaarste aanwijzing, van hetgeen voor hunne genezing noodzakelijk is. „Ingevallen van koorts, zegt miss. N., heb ik gezien (en gevoeld toen ik zelfs koortslijderesse was) hoezeer een patient lijden kan, doordien het hem onmogelijk is uit het venster te zien, terwijl de kwasten in het hout om hem heen zijn eenig uitzigt zijn. Nimmer zal ik de ver rukking vergeten van zekere koortslijders bij het aan schouwen van eenige schitterende bloemen. Ik herinner mij dat mij zelve een ruiker veldbloemen gezonden werd en dat ik van dat oogenblik af aan in beterschap toeuam. „Waarheid is het, dat er sommige bloemen zijn, zoo als leliën bij voorbeeld, waarvan men zegt dat zij neerdruk kend op het zenuwgestel werken. Doch deze herkent men ligt aan haren geur en kan ze verwijderen. „Gansche boekerijen zou men kunnen vullen met het geen tegenwoordig geschreven en gesproken wordt over den invloed van den geest op het ligehaam. Doch ik wensclite wel dat er een weinig meer werd nagedacht over den invloed van het ligehaam op den geest. „Gij, die u zeiven met zorgen overladen waant, doch die in staat zijt dagelijks een wandeling te doen in de stad of buiten, die uwe maaltijden gebruikt in gezelschap van anderen, bij afwisseling in verschillende kamers en zoo verder, gij weet zeiven niet hoezeer uwe zorgen daardoor worden verligt; gij weet niet hoe loodzwaar die zelfde zorgen wegen op hen, die alle afwisseling missen; hoe de wanden hunner kamer als behangen zijn met kommer; hoe de geest van hun verdriet henen- spookt om hun bed; hoe onmogelijk het hun is om aan eene lien steeds vervolgende gedachte te ontkomen, zon der de hulp van eenige afwisseling. „Ik sprak reeds van de wreedheid om uwen patient te lat«n staren op een blinden muur. In vele ziekten, vooral in het herstellingstijdperk van koortsen, zal die muur allerlei leelijke gezigten tegen hem trekken; bloe men doen dit nooit, kleur en vorm zullen uwen patient van zijne pijnlijke gedachten bevrijden, veel beter dan eenig argument." Wij gelooven door de aanhaling dezer kleine proeve van schrijftrant aan onze lezers eu lezeressen althans deze overtuiging te hebben ingeprent dat Florence Nightin gale uitnemend de kunst verstaat het aangename aan het nuttige te pareu. Zoo iemand er zich door mogt voelen opgewekt zich het werkje aan te schaffen hij zou èn zich zeiven én den zijnen er zeker geen onnut geschenk meè doen. Zindelijkheid op het lijf, behoorlijke lucktver versching en een menigte andere dingen tot de ge zondheid onmisbaar, ze worden misschien bij;'geeii volk vooral in de lagere volksklasse zoozeer voron-. achtzaamd, als bij het onze. Wij hebben zoo yeel hou-' derde genootschappen. We liebben zoo veel apostelen der afschaffing waarom telt de gezondheidsleer er nog^ zoo wei.nige? Indien eenige zaak ernstig, dringend be- liarjagLog verdient, het is deze; het geluk, de toekomst van ons land en vólk kaugen er voor een groot deel van af«

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3