MIDDEL B IIRG SCHE COURANT. N°- 125. Zondag 1864. 7 Augustus. t3inucnlanö. Editie van zaturdag avond 4 ure. Dc Kermis te Corgene zal aanvangen op woensdag den 17 en eindigen op zaturdag den 20 augustus 1864. Cortgene, den 4 augustus 1864. J. H. BYBAU, burgemeester. P. H. VAN LIS, secretaris. Middelburg 6 augustus. Zoo als wij gisteren reeds in eenige afdrukken der eerste editie mededeelden, is in het hoofdkiesdistrikt Hoorn bij herstemming tot lid van de tweede kamer gekozen nar. VV. baron van Goltstein met 878 stemmen. Jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot bekwam 847 stemmen. Het Sluisch weekblad is een reeks van gewestelijke belangen besprekende thans genaderd tot de verdere verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met Nederland. Het verlangen naar het tot stand komen van een tele grafische gemeenschap is zoo billijk en zoo natuurlijk meer dan eens heeft het ook in ons blad zich uitgespro ken dat het bijna ieder onbegrijpelijk voorkomt dat bet niet sedert lang reeds is bevredigd. Alleen te Neuzen bestaat een kantoor, waardoor slechts een klein gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen gebaat wordt, het geheele voormalige vierde distrikt is van de gemeenschap voort durend uitgesloten, yoor het gevoel der bewoners is dit krenkend, voor hunne belangen schadelijk, te meer wanneer zij zien hoe elders het telegraafnet uitgebreid en nieuwe kantoren gevestigd worden. Natuurlijk dat men aan opzettelijke tegenwerking denken moest, en thans laat het Sluisch weekblad omtrent die tegenwer king eenig licht doorschemeren. Het geeft n. 1. het verhaal van het gebeurde met een adres aan den minis ter van binnenlandsche zaken, waarbij op het spannen van een telegraaflijn wordt aangedrongen. Uit dit ver haal blijkt dat ook eene andere gemeente aan den minister een adres had toegezonden, 't welk nimmer zijn bestemming heeft bereikt. „Uit de gewisselde stukken voegt het weekblad er bij is overtuigend gebleken dat dergelijke feiten meer malen gebeurd zijn en het publiek in dezen genoodzaakt wordt aan laaghartigheid en bedrog te denken." Wat aau het slot van het zelfde artikel te lezen staat willen we hier ook nog afschrijven. Het is vrij opmerke lijk, en het Sluisch weekblad zou zoo iets niet zeggen indien het er geen voldoenden grond voor had. „Maar wij zien nog verder: achter den duisteren sluijeren zien wij personen, tot de partij der duisterlin- gen en des teruggangs behoorende, wien het doel de middelen heiligt en bij wie kennelijk het doel bestaat, om tusscben het ministerie en de bevolking zaden van wantrouwen te zaaijen, die, ook op den kerkelijken akker uitgestrooid wordende, de hartstogten doen ontvlammen en ten gevolge waarvan men de beschuldiging van „ongeloof en revolutie," ons liberalen zoo regt christe lijk, zoo liefderijk naar het hoofd geworpen, op den kop der duisterlingen mag terug werpen Aangaande den loop der kinderziekte in de gemeente Nisse wordt aan de Goessche courant medegedeeld, dat van den 12 junij tot den 1 augustus 16 personen zijn aan getast geworden; 13 personen waren boven de 20 jaren, 3 daar beneden, 10 waren van het mannelijk geslacht, 6 van het vrouwelijk. Onder de mannelijke lijders waren 6 niet en 4 wel gevakcineerd. Onder de vrouwelijke waren 1 niet en 5 wel gevakcineerd. De mannelijke aangetasten en die niet gevakcineerd waren hadden hevige pokken, terwijl de gevakcineerden door onware zijn aangetast geworden en bij velen niet noemenswaard; onder de vrouwelijke gevakcineerden was slechts eene welke hevige pokken bad, zij was in de vroege kinds heid ingeënt, de overigen hadden onware pokken, zon der eenige beteekenis. De niet ingeente had ook zware pokken. Het verschil in jaren bij allen varieerde tus- schen 6 maanden en 83 jaren. Een lijder is bezweken, het was een 83jarige grijsaard, de oudste uit de gemeente. Men schrijft uit Indië aan de Arnhemsche courant: „Op Java loopt het gerucht, dat de goeverneur-generaal Sloet van den Beele den wensch zou koesteren, van zijne hooge betrekking ontheven te worden, en met oktober van dit jaar zou willen repatriëren. Wat biervan is, zal men in Nederland misschien beter weten." Den 18 dezer zal te Arasterdam in de Apollozaal nabij het Paleis voor volksvlijt de dertiende algemeene ver gadering worden gehouden van de vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland. Onderscheidene punten zullen op deze ver gadering worden behandeld, waaronder wij opmerken een voorstel van de afdeeling Dordrecht, waaromtrent in de punten van beschrijving het volgende gezegd wordt: „De aanleg der spoorwegen gaat in Noord-Braband en Zeeland steeds voort. In België wordt spoed gemaakt met den aanleg en het vragen naar koncessiën voor ver schillende verbindingslijnen met Noord-Braband en Zeeland. Al spoedig zal men uit Antwerpen, ten deele over nederlandseh grondgebied, een vrij korten spoor weg naar den linker Rijnoever gereed hebben. Van de nederlandsche lijn RotterdamAntwerpen weet men alleen dat de rigting zelfs nog niet bepaald is. „Het gevolg van dien toestand is, dat de belgische industrie, voordeeliger dan de nederlandsche, in Noord- Braband en Zeeland werken kan, en dat Antwerpen zich spoedig zal verheugen in het bezit van handelsbetrek kingen, die voor den nederlandschen handel verloren gaan, en later niet gemakkelijk zijn terug te bekomen. „Een langer uitstel van den aanleg der lijn Rotter damMoerdijk is derhalve voor den handel en de indus trie van Nederland zeer schadelijk. „Daarom stelt de afdeeling Dordrecht voor: dat de vereeniging zich bij een eerbiedig adres tot de hooge regering wende, met het verzoek dat de aanleg van de spoorweglijn RotterdamMoerdijk toch vooral spoedig worde aangevangen en voltooid." Van burgemeester en wethouders is in de eergisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeenteraad ingekomen het proces-verbaal van de inschrijvingen die hebben plaats gehad voor de oprigting van een drink waterleiding te dier stede. Uit dat proces-verbaal blijkt dat zich de vier volgende aanbiedingen hebben voorge daan a. Eene aanbieding van den heer J. F. Metzelaar, gedagteekend 31 mei 1864, om volgens de door hem overgelegde plannen en teekeningen de oprigting eener drinkwaterleiding te doen geschieden, mits de voor waarden worden gewijzigd, zoo als in het adres wordt omschreven, en in dat geval het water voor de openbare dienst noodig, te leveren voor eene som van 9000. b. Eene aanbieding van de heeren mr.W. P. Wol terbeek c. s. te Middelburg, gedagteekend 29 juli] 1864, als boven volgens de gestelde voorwaarden, behoudens wijziging van artikel 38 en 36, onder opgave van prijzen voor de levering van water voor de openbare dienst, mits daar van jaarlijks minstens voor/15,000 worde verbruikt. c. Eene aanbieding van de heeren John Aird, Joseph Quick en Charles Burn te Belvedere Road Lambeth, als boven, om volgens de door hen overgelegde plans en beschrijving gefiltreerd Maaswater te leveren en daar van de gemeente te voorzien, mits eene jaarlijkschc toe lage door de gemeente, verdeeld over vier öjarige tijd vakken, respektivelijk van 75000, 60000, 45000 en 30000 worde verstrekten d. Eene aanbieding van de heeren S. C. Kreeft Co., te Londen, gedagteekend 29 julij 1864, als boven, om volgens hunne opgaven de gemeente van gezuiverd Maaswater te voorzien, tegen het verstrekken van een kapitaal van f 1,560,000, of wel om eene bepaalde hoeveelheid water te leveren, onder garantie van een minimum van inkomst van/110,000 jaarlijks. Een en ander is bereids gesteld in handen van de kommissie voor de plaatselijke werken, wier rapport en voorstel eerstdaags wordt ingewacht, ten einde de gemeenteraad binnen den tijd van beraad een besluit kunne uemen. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek pensioen verleend, tot een bedrag van/1100 'sjaars, ter zake van langdurige dienst, aan den officier van administratie le klasse M. J. Carlier. legek. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, tot luitenant-kolonel de majoor J. E. H. B. baron van Voorst tot Voorst, van het korps. kosterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. M. baron van Boecop, uit zijne betrekking van direkteur van het postkantoor te Utrecht, behoudens aanspraak op pensioen. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer jhr. H. J. M. Barchman Wuytiers, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Amersfoort, behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen ter bevordering van het onderwijs en de opvoeding, van julij 1864, bedraagt het getal vakante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 35; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 2; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 2. Het aantal vakante; hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt in Noord-Brabant 9, Gelderland 16, Zuid-Hol land 4, Zeeland 3, Utrecht 5, Overijssel 11, Groningen 1, Friesland, Drenthe en Limburg geene. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 3 dezer no. 53, wordt het fregat met stoom vermogen Zeeland, liggende te Willemsoord, met den 20 dezer buiten dienst gesteld en de kapitein ter zee G. C. C. Pels Rij eken met dat tijdstip eervol ontheven van het bevel over dien bodemterwijl daarentegen Zr. Ms. fregat met stooraver- mogen Adolf hertog van Nassau, liggende te Vlissingen, met den 21 dezer wordt in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee S. Faber Huys, thans non-aktief. De officier van administratie der 3e klasse C. van Berkel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië en onlangs in Nederland teruggekeerd, is met den 20 julij jl. op non-aktiviteit gebragt. Staatscour Gemengde berigten. Door een belangstellend lezer wordt onze aandacht gevestigd op een reeds vroeger in het Wetenschappelijk bijblad van het Album der natuur geplaatst stuk betref fende den landbouw, welk stuk wij gaarne overnemen. Het luidt als volgt„De beer Florent Prévost heeft zich sedert dertig jaren bezig gehouden met bet onderzoek van den inhoud der magen van vogelengedurende de verschillende saizoenen des jaars gevangen. Daaruit blijkt dat de meeste graan-etende vogels in hunne jeugd insckten-etend zijneu dit op nieuw worden op volwas sen ouderdom gedurende eiken broeitijd. Men neemt dit zelfs waar bij die soortendie in het voorjaar de knop pen en jonge bladen verslinden. Zelfs de wezenlijk vleesch-etende roofvogels voegennaar omstandigheden, insekten bij hun voedsel. Over't algemeen zijn de vogels dus veel meer nuttig dan schadelijk voor onze oogsten en zelfs wordt het nadeel dat de graan-etende vogels ons op zekere tijden toebrengen, bij de meesten vergoed door de vernieling van insekten op andere tijdeD. Het is dus van belang deze soorten niet uit te roeijen, maar alleen ze van de oogsten verwijderd te houden, gedurende den tijd wanneer zij er schade aan kunnen toebrengen.

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1