O 11 A iV T. N° 122. Dingsclag 1864. 2 Augustus. Editie van maandag avond 4 ure. Middelburg 1 augustus. De wetsontwerpen tot regeling- van het geneeskundig staatstoezigt zijn thans gewijzigd, naar aanleiding van het voorloopig verslag der afdeelingen, bij de tweede kanier ingekomen. Naar aanleiding van het berigt dezer dagen in onder scheidene couranten opgenomen dat deze maand in de nabijheid dezer gemeente godsdienstoefeningen zouden worden gehouden in gelijken trant als onlangs te Wolf- hezen heeft plaats gehad, vinden wij ons genoopt op de onjuistheid daarvan te wijzen. De zaak is deze, dat de kinderen der verschillende zondagscholen en de kinder- zendelingvereenigingen in Walcheren door eenige dames zijn uitgenoodigd om bijeen te komen op woensdag 10 augustus e. k. op de weide van P. Dekker nabij de bui tenplaats ter Hooge tot het houden van zoo als het in bet daarvoor opgemaakt programma genoemd wordt een walcliersch kinderzendingsfeest. Aan dat program ma ontleenen wij voorts het volgende: „Het feest zal worden geopend ten twaalf ure met het zingen van het loflied no. 1. Nadat het feest door eene toespraak van den president, cis. J. P. Nonhebei, zal ge opend zijn, zullen verschillende sprekers van hier en elders, op uitnoodiging van de feestkommissie het woord voeren. Tusschen de verschillende toespraken zullen de hierachter volgende liederen worden gezongen. „Het feest zal des namiddags ten 6 ure eindigen. Aan de kinderen zullen in de pauzen ververschingen worden aangeboden. De zorg voor de kinderen wordt" opgedra gen aan een aantal heeren en dames, kenbaar aan een onderscbeidingsteekende kinderen zijn gehouden naar hunne aanwijzingen zich te gedragen, terwijl ten stellig ste verwacht wordt, dat niemand door ongehoorzaamheid de feestvreugde zal verstoren. „Op het terrein zal niemand worden toegelaten dan voorzien van dit programma, waarop de naam van hou der moet geschreven zijn". Z. M. de koning heeft vrijdag te Scheveningen een bezoek gebragt aan Z. K. H. den grootvorst troonopvol ger. In den loop van den dag heeft de grootvorst zich, vergezeld van zijn lijfarts, door den direkteur van het gemeente-badhuis, den heer Smets Gilis, de appartemen ten doen aanwijzen, waar binnenbaden worden gebruikt. De vorst zal eerst van de binnenbaden en daarna van de zeebaden in de open lucht gebruik maken. Allen, die in de gelegenheid geweest zijn den vorst te naderen, roemen eenparig zijne groote minzaamheid. Des avonds heeft Z. K. H. met twee heeren van zijn gevolg een geruimen tijd op het terras, dat weder door een buitengewoon talrijk publiek was bezocht, vertoefd. Sedert het weder is verbeterd, neemt de drukte met den dag toe. Onderwijs. Op de 11. vrijdag alhier gehouden achtste algemeene vergadering der ouderwijzers-vereeniging in het le dis tri kt van Zeeland, waren bijna al de hoofd- en hulp- onderwij zers tegenwoordig. De werkzaamheden werden geleid door den voorzitter dr. H. Polman Kriiseman, schoolopziener van het distrikt. Behalve door eenige buitengewone leden, werd deze zamenkomst ook bijgewoond door de honoraire leden, de heeren C. M. van Visvliet, inspekteur van het lager onderwijs in Zeeland, mr. A. F. Sifflé en jhr. mr. J. W.M. Schorer, leden der plaatselijke schoolkommissie te Mid delburg, J. J. de Kanter, administrateur van de provin ciale onderwijzers weduwebeurs en mr. J. G. E. baron van Lijnden, schoolopziener van het 6c distrikt in Zeeland. Na de toespraak tot opening der vergadering door den voorzitter, werd door het lid J. M. Stroes, hoofd onderwijzer te Colijnsplaat, eene belangrijke redevoering gehouden, ten onderwerp hebbende„de studie van den onderwijzer, een noodzakelijk vereischte tot eene voort gaande verbetering van het volks-onderwijs" Hoofdzakelijk bestonden de werkzaamheden in het uitbrengen der verslagen, zoo van den staat en de wer king der vereeniging als van de vijf in dat distrikt be staande onderwijzers gezelschappen. Uit een en ander bleek, dat do vereeniging in bloei- jendeu toestand verkèert: zij texv?30 leden, t. w. 59 wer kende, 14 honoraire en 17 buitengewone. De mededeelingen zoo van de werking der vereeniging als van de onderwijzers gezelschappen gaven overvloe dige stof van tevredenheid en getuigden, hoezeer men ook door middel van die nuttige instellingen de zaak van het volksonderwijs ter harte neemt, en tevens de zamenwerking en vriendschappelijke verkeering van onderwijzers en schoolbestuur tracht te bevorderen. Onder de vele nuttige besprekingen, werden ook door den inspekteur de gevoelens verlangd van de gevestigde hoofdonderwijzers, als praktische manuen, omtrent de middelen, die zouden kunnen aangewend worden om het schoolverzuim, vooral ten plattenlande, te doen vermin deren. Veel werd daarover in het midden gebragt en men kwam tot het besluit dat de welwillendheid der schoolkomraissiën met medewerking van de plaatselijke besturen, in dien beklagenswaardigen toestand welligt de beste verandering zou kunnen aanbrengen. Eindelijk kwam ook nog ter sprake het nut der onder linge schoolbezoeken door de onderwijzers, als voordeelig ter verkrijging van eene meerdere eenheid en volmaking in het onderwijs. Het nut, reeds iu vroegeren tijd daar door verkregen, werd op nieuw voor de aandacht gebragt, zoo dat het besluit was, middelen aan te wenden om die zaak te verwezenlijken. De vergadering werd geopend en gesloten met een voor die gelegenheid vervaardigd zangstuk, door al de leden uitgevoerd, terwijl de leden van de bestaande onderwijzers zang vereeniging, die oortdurend ook zeer bloeijend is, bij de afwisseling der werkzaamheden ge durig bewijzen gaven van hunne vorderingen in de zangkunst. Namens de gezamenlijke hoofd- en hulponderwijzers die tot de vereeniging behooren werd vervolgens aan den heer H. Polman Krii3eman een sierlijk zilveren inktstel met toepasselijk opschrift aangeboden als blijk van achting en teveus ingenomenheid met zijne herbenoe ming als schoolopziener. De dag werd verder in vriend schappelijk verkeer doorgebragt. Bij deze gelegenheid was volgens gewoonte een groote verzameling kaarten en teekeningen, door de kweekelingen van de normaal school alhier vervaardigd, ten toon gesteld. De 21e algemeene vergadering van hetNederlandsch onderwijzersgenootschap werd donderdag te Leeuwarden geopend. De heer E. Forkens verwelkomde de verga derde leden en daarna trad als spreker op de heer S. Gille Heringa. Zijne rede werd voorafgegaan, afge wisseld en gevolgd door feestgezangen. Onder anderen werd door de vergadering besloten, dat de volgende bijeenkomst te Zierikzee zal plaats hebben. Des avonds vereenigden zich de leden in den Prinsen tuin, waar zich een uitmuntend muziekkorps deed hooren daarna werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Marine en leger. Donderdag middag is Zr.Ms. fregat metstoomvermogen Zeeland, koramandant de kapitein ter zee Pels Eijcken, uit het dok te Niemvediep gehaald in het bassin alwaar het schip is nagezien. Naar men verneemt, zal ook Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf van Nassau aldaar vóór zijn vertrek naar Indië in het dok worden nagezien. Daartegen bestaat geeuerlei bezwaar, aange zien eerstbedoeld schip met zijne volle batterij, met een diepgang van 57 palm zonder eenige moeite in bet drooge dok werd opgenomen. De Zeeland is het 23e vaartuig en het derde sckroef- fregat, hetwelk sedert den herbouw van het dok (oktober 1861) daarin is nagezien of hersteld. {Amsi. cour.) Uit een bij het departement van marine ontvangen berigt van den komraandant van Zr. Ms. transportschip Heldin, van den 9 junij jl., toen zeilende op 12 gr. 17 min. N. Br. en 26 gr. 10 min. W. L., blijkt dat alles wel aan boord was en de gezondheidstoestand der officieren en ekipage niets te wenschen overliet. Thcnnonieterstand 30 julij 's av. 11 u. 65 gr. 31 's morg. 7 u. 66 's midd. 1 u. 75 gr. 's av. 11 u. 66 gr. 1 aug. 's morg. 7 u. 68 's midd. 1 u. 66 gr. Öuitralcmö. Algemeen overzigt. Reeds in de tweede editie van ons vorig nommer deel den wij mede dat de belgische oppositie eindelijk haar lang verwacht manifest in de wereld had gezonden. Onze lezers zullen daarvan in dit nommer een vrij uitvoerig verslag aantreffen. Uit het „Appel au Pays" blijkt dat volgens de belgische regterzijde eene partij weigeren kan om de vergaderingen der kamer bij te wonen en haar mandaat te vervullen, zoodra een voorstel, door eender leden gedaan en door het ministerie ondersteund, haar strijdig toeschijnt met de konstitutie. Voorts blijkt uit het manifest dat alleen de klerikale oppositie gema tigd, gehecht aan de kroon en waarlijk liberaal is en was, terwijl de ministeriële partij heftig, vijandig jegens de kroon, illiberaal en eene diktatoriale raagt wil uit oefenen. Deze laatste argumentatie is niet nieuw en behoort ook niet alleen te huis' aan gene zijde der neder- landsch-belgische grenzen. Wat het eerste en belangrijk ste punt betreft: men heeft juist de kwestie ontweken. Het was hier niet de vraag of het voorstel van den heer Ortts strijdig met de konstutiewas en meteen aantal andere wetten het eerste was reeds genoeg maar er moest door de belgische regterzijde bewezen worden dat eene partij in de kamer de bevoegdheid, de morele magt bezit om te weigeren langer aan de beraadslagingen deel te nemen. Wij nemen voor een oogenblik aan dat het wets voorstel van den heer Ortts in ljjm-egten strijd was met de konstitutie en vragen dan: was de handelwijze der bel gische oppositie-leden niet eene schending der overeen komst tusschen hen en hunne kiezers gesloten? Deze vraag had men in het manifest moeten behandelen en zoo lang ons het tegendeel niet bewezen wordt, houden wij de door de regterzijde gevolgde gedragslijn parle mentair ouverdedigbaar. Dat echter de kiezers der kle rikale leden van de kamer door de belgische geestelijk heid tot eene andere opinie zullen gebragt worden, is mogelijk, zelfs waarschijnlijk. De geestelijkheid bezit eene logica, aan wier hand men bij zijn onderzoek tot de zonderlingste resultaten kan geraken. De woorden resultaat, onderzoek en logica moeten intusschcn dan niet in hunne gewone beteekenis worden opgevat. De uitkomst heeft tot dus verre bevestigd, hetgeen wij vermoed hadden betrekkelijk de kwestie van den wapen stilstand voor negen maanden tusschen Denemarken en de beide duitsche mogendheden. Er is nog geen wapen stilstand gesloten en daar gisteren de wapenschorsing moest eindigen, hebben de oorlogvoerende partijen deze wapenschorsing verlengd tot 8 augustus. Uit dezen kor ten termijn van verlenging blijkt intusschen dat men de bestaande moeijelijkheden omtrent de hoofdvoorwaarde der beide duitsche regeringen om tot een geregelden wapenstilstand toe te treden, spoedig uit den weg meent te kunnen ruimen. De reis van den vrijheer von Bismarck naar den koning vanPruissen te Gastein staat waarschijn lijk met dit laatste in verband. De Berlingske Tidendc meldt dat de motie van orde, welke, gelijk wij vrijdag mededeelden, in het deenseli vertegenwoordigend ligehaam zou worden voorgesteld, strekkende ter verklaring dat men geen adres van ant woord op de troonrede aan den koning zou rigten om het ministerie gedurende de vi'edesonderhandelingen te Weenen niet te bemoeijdijken, is verworpen. Het ont- werp-adres is daarop aangenomen met 60 stemmen tegen 21, terwijl zeven leden, waaronder de heer Monrad, zich buiten stemming hielden. Wij zullen de llendsburg-kwestie lieden laten rusten en daaromtrent slechts opteekenen dat men zich in Duitschland met het oog daarop steeds het hoofd warm maakt, ofschoon Pruissen in de laatste bondsvergadering

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1