openbare school verdedigde tegen de beschuldigingen welke de woordvoerders der zich noemende christelijk nationale partij tegen haar rigten. Naar aanleiding van een besluit van de vorige verga dering was de volgende prijsvraag, ter beantwoording door hulponderwijzers in dat distrikt, uitgeschreven „Teeken op het bord (in een lialf uur tijds en bij een aan te geven punt te beginnen) eene kaart van Zeeland. Geef daarbij op, hoe Zeeland geworden is, wat het nu is, en breng, waar het te pas komt, de geschiedenis daar mede in verband, (mede een half uur)." Den heer J. M. van Noppen, hulponderwijzer te Goes, de eenige die zich had aangemeld, werd de ecreprijs van 10 als ten volle verdiend toegekend. Voorts werd besloten andermaal eene prijsvraag voor hulponderwijzers in dat distrikt uit te schrijven, waarvan de redaktie aan het hoofdbestuur is opgedragen. Proeven, met verschillende schijfmethodes genomen, werden ter bezigtiging gesteld; doch men wenschte zich voor alsnog te onthouden van een bepaald oordeel uit te spreken, welke daarvan, volgens de verkregen resultaten, de voorkeur verdient. De kommissie, benoemd ter beoordeeling van de nieuwst uitgekomen taalwerkjes voor de scholen, bragt, bij monde van den heer W. Swart, hoofdonderwijzer te Goes, een zaakrijk en uitvoerig rapport uit, dat strekken kan tot voorlichting bij het doen eener keuze. Bij voort during zal de kommissie daarmede in het volgende jaar voortgaan; terwijl besloten is eene kommissie te benoe men, die op gelijke wijze met het nieuw uitgekomene over het vak natuurkunde zal handelen. De werkzaam hedeu werden afgewisseld met gezang, waarbij de goede resultaten van het bijwonen der zang lessen door de leden der zangvereeniglng niet onopge merkt bleven. Na den afloop deed men eene wandeling op de buitenplaats van den heer Kakebeeke en ver- eenigde men zich later aan een vriendschappelijken maaltijd. De voorzitter werd nog geluk gewenscht door den heer J. de Hond, hoofdonderwijzer te Baarland, met zijne herbenoeming tot schoolopziener en evenzeer met zijne verkiezing tot lid van de tweede kamer der staten gene raal, terwijl den heer C. J. Witte, hoofdonderwijzer te Kloetinge en direkteur der zangvereeniging, namens de leden der zangvereeniging eene pendule werd aange boden, volgens de toespraak van den heer J. Kousema ker Pz., hoofdonderwijzer te Nisse, als blijk vau hulde aan zijne verdiensten als direkteur.Beide toespraken werden met gevoel beantwoord en het geschenk door den heer Witte in dank aanvaard. Gisteren is alhier de achtste algeraeene vergade ring der onderwijzexs-vereeniging in het eerste school- distrikt van Zeeland gehouden. De heer Stroess, hoofd onderwijzer te Colijnsplaat, liield de gebruikelijke redevoering. In een volgend nommer maken wij hiervan nader melding. Klas'jisse «bb Jegeï*. De adelborsten der le. klasse J. C. Sprenger en Z. J. Cambier, dienende op Zr. Ms. korvet Prins Maurits dei- Nederlanden, worden met den laatsten dezer op non- aktiviteit gebragt. Met den 10 augustus a. s. worden op non-aktiviteit gebragtde luitenant ter zee 2e klasse P. ten Bosch, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman; en de officier van gezondheid 3e klasse E. M. van Lier, dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel. Daarentegen worden met den 11 augustus daaraanvolgende geplaatst of overgeplaatst: op Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, de luitenant ter zee 2e klasse G. Doorman, behoorende tot het wachtschip te Ilellevoetsluis en gedetacheerd op de gepantserde kanonneerboot: F. H. baron van Verschuer en R. D. Crommelin, beide laatsten thans non- aktief; de adelborsten le klasse W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wyclc, C. Adriani, D. L. M. E. Keus, P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, C. H. Cornclissen, A. W. Yinkhuyzen en C. J. Damme, allen dienende op liet fregat met stoom vermogen Zeeland; de officier van ge zondheid 2e klasse J. Laraie, van het wachtschip te Am sterdam de officier van gezondheid 3e klasse D. Dronkers, van het wachtschip te Ylissingen; de scheepsklerk H. Horneer, non-aktief; op Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam: de officier van gezondheid 2e klasse T. J.J. Gori, non-aktief, in de rol van het wachtschip te Helle- voetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam; de luitenant ter zee 2e klasse J. H. Coinmijs, non-aktief; op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen: de officier van ge zondheid 2e klasse C. Noordewier, non-aktief; en op Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel, de officier van gezondheid 2e klasse E. J. Muller, dienende op het wacht schip te Ylissingen. Regtszaken. Is het in 't algemeen bedroevend dat de strafwet zoo vaak moet worden toegepast zelfs op kinderen, te bedroe- i vender is het verschijnsel dat het ondergaan der opge- legde straf, in plaats Van afschrik voor het plegen van eenig misdrijf in te boezemen, niet zelden eene zekere mate van onverschilligheid te weeg brengt, welke de eens veroordeelde andermaal tot misdadiger maakt. Dat vrees voor straf ook kinderen niet van het kwade terug houdt, werd eergisteren ter zitting der arrondissements regtbank alhier op nieuw bewezen. Pas vier maanden geleden deelden wij mede dat het provinciaal geregtshof in Zeelanti de thans 13jaxigeWiltalmina Elisabeth Kaan had veroordeeld tot eene maand korrektionele gevange nisstraf wegens twee diefstallen, gepleegd bij nacht in i bewoonde huizen. Eergisteren stond zij andermaal.teregt, als hebbende den 29 junij ji., des avonds ten 6 ure, uit den winkel van J. van Kol alhier twee gedroogde visschen weg genomen, welke zij onder haar manteltje vei'bergde. Het plegen van den diefstal was door den winkelier ge zien door eene in de zpltfering bestaande opening. Hij begaf zich onmiddellijk naar beneden en vraagde het meisje wat zij verlangde, waarop zij den prijs vraagde van gedroogde visch. Na dien te hebben opgegeven on derhield de winkelier haar over de ontvreemde visschen. Aanvankelijk ontkende zij, doch eindelijk kwamen de twee stuks te voorschijn. Zij gaf toen voor den diefstal te hebben gepleegd op raad van Maria Jacoba Stoel, die haar zou hebbeu aangeraden naar bedoelden winkel te gaan om, zoo de winkelier zich daarin bevond, naar den prijs van gedroogde visch te vragen, doch zoo hij afwezig was eenige visschen weg te nemen. De waarde van het ontvreemde was wel is waar gering, daar zij slechts 12 cent bedroeg, maar het vroeger ongun stig gedrag der jeugdige beklaagde en de nog onlangs ophaar toegepaste straf werden door den substituut-offi cier van justitie in herinnering gebragt als verzwaring van het door haar. gepleegde feit. Hij rekwireerde dan ook de schuldigverklaring der beklaagde aan eenvoudi- gen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van zes maanden in een gesticht voor opvoeding-, henevens in de kosten. De regtbank heeft, haar schuldig verklaard aan eenvou- digen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, eu haar veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in do kosten. Niet minder treurig was het, eene21jarige beklaagde voor de regtbank teregt te zien staan, Maria Hnbrechtse geheeten, geboren te Grijpskerke en laatst wonende té Aagtekerke, thans alhier gedetineerd. Ook het openbaar ministerie noemde dit jammer, omdat volgens ingewonnen berigten in het geheel niets op haar vroeger gedrag te zeggen viel, terwijl ook haar meester er verdriet over heeft en zich niet ongenegen heeft verklaard haar later weder in zijne dienst terug te nemen. De beklaagde stoncl teregt wegens het zich tusschen 9 junij en 9julij jl. arglistig toeëigenen eener som van ƒ15 in stukken van ƒ2.50, ten nadeele van Pietevnella de Vos, met wie zij zarnen als dienstbode tegen kost en loon inwoonde bij Pieter Wisse, landbouwer te Aagte kerke, en zulks uit een in de slaapkamer van diens woning geplaatst kabinet. Zij heeft dit volgens hare opgave gedaan na het kabinet met een door haar gevon den sleutel te hebben geopend, en vau het ontvreemde geld gebruik gemaakt tot het koopen eener schort enz., zonder te kunnen opgeven waar zij met het overige geld gebleven is, waarvan zij slechts een gulden en eenige stuivers heeft overgehouden. Volmondig werd het feit door de beklaagde, die hevig was ontroerd, hekend. Het openbaar ministerie wees op de verzachtende omstandigheden welke zijns inziens hier in aanmerking konden komen, achtte het feit volkomen wettig en over tuigend bewezen, en rekwireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van drie maan den in eenzame opsluiting, alsmede in de kosten. De regtbank heeft haar, onder aanname van verzach tende omstandigheden, schuldig verklaard aan diefstal in loontrekkende dienst jegens iemand wie zij niet diende, maar die met haar in het huis baars meesters inwoonde, en haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten, met bevel tot terug gave der overtuigingstukken. Op den IS junij 11. stond voor de arrondissements regtbank te Goes teregt Wilhelmina Maria Karelse, vrouw van F. Bazen, oud 24 jaren, wonende te Wilhel- minadorp, beklaagd van te hebben ontvreemd1. een stuk van ƒ2,50 uit eene portemonnaie in den zak en ten nadeele van Maria Keukelaar, vrouw van J. Proos, welke zak lag op een stoel in de woning van deze, zulks terwijl zij bij gemelde vrouw Proos, tegen genot van loon als dienstmeid woonnde, te Goes, op den 14 november 1863, en 2. een gouden slot met zes snoeren bloedkoralen en een zilveren vingerhoed, uit een doosje in de woning en ten nadeele van Neeltje Katshoek, vrouw van J. Ba zen, to Wilhelminadorp, in den morgen van 7 april 1864. De regtbank heeft bij vonnis van den 13 junij 1864 de beklaagde schuldig verklaard aan diefstal door een loon bediende en eenvoudigen diefstal, en haar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar c. e. Tegen dit vonnis zijn zoo wel de beklaagde als de officier van justitie bij die regtbank in booger beroep gekomen voor het hof in Zeeland. Nadat op den 23 julij 11. de behandeling dezer zaak voor het hof had plaats gehad, heeft het gisteren 29 julij een arrest uitgesproken, waarbij het vonnis der arron- dissements-regtbank voornoemd in zijn geheel wordt bevestigd, met veroordeeling van de geïntimeerde en mede appèllante in de kosten op liet hooger beroep gevallen. Dezer dagen is bij bevelschrift der arrondissements- regtbank te Zierikzee, naar den prokureur-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zeeland verwezen J. H. v. d. H., zaakwaarnemer, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd, ter zake van het vervaardigen eener schuldbekentenis groot f 100 ten behoeve van hem be klaagde, en een dito schuldbekentenis groot 400, mede ten zijnen behoeve, welke stukken valschelijk zijn onder teekend. Bij genoemd bevelschrift is de beklaagde we gens drie andere dergelijke valschheden buiten vervol ging gesteld. Gemengde berigten. Thans wordt de bouw van den nieuwen schouwburg te Arnhem met alle kracht voortgezet en met den mees ten spoed worden de muren opgetrokken. De aannemer heeft een vreemd middel uitgedacht om de kalkbereiders vlug te doen werkenhij lieeft een vioolspeler geënga geerd, die den geheelen dag speelt, waarbij het werkvolk dan zingt. De zelfmoord, door eene vrouw uit den .deftigen burgerstand te Gorinchem onlangs gepleegd, verwekt vooral veel opspraak, omdat zij behoorde tot de zooge naamde bekeerden, zeer ijverde voor de orthodox gere formeerde kerkleer, en bij de separatisten in hooge achting stond. Het kan echter geen verwondering haren, zegt de Arnhemsche courant, waaraan wij dit berigt ontleenen dat stellingen ook door deze vrouw beleden, en die ook te Gorinchem meer dan vroeger door vreemde predikers luide worden verkondigd en door velen geloofd, in sommige levensomstandigheden tot wanhoop voeren. Eergisteren is een jager van het regement grena diers en jagers te 'sHage, wegens aanhoudend wangedrag, voor het front van dat regement ontslagen en weggejaagd. Een zeekapitein van Hamburg- is voor de regtbank dier stad verschenen, beschuldigd van eene reeks mis handelingen, op een kajuitjongen gepleegd. Deze laatste was aan boord van een braziliaansch schip over- geloopen, om zich aan nieuwe mishandelingen tc ont trekken. Er blijkt uit liet onderzoek dat, om den kajuit jongen te dwingen eenige dieverijen van weinig-belang te bekennen, hij hem gedurende twaalf uren een broe den pleister had doen leggen op een deel van het lig- chaam, dat er gewoonlijk geen ontvangt, tot zoo lang de pijn hem bekentenissen ontrukte; dat voor een dergelijk feit bij hem tweemaal op een uur met de bloote voeten aan een hangend touw had doen vastmaken, hem ver scheidene malen stokslagen had toen toedienen en hem aan den top van den mast had doen vasthechten, zonder hem ander voedsel te geven dan haring, om hem aan dorst, te doen lijden, en eindelijk dat hij het arme kind derwijze gemarteld had, dat, om een zekeren dood te ontsnappen, het was weggeloopen. Schuldig erkend, is dit wreede inensch tot twee maanden gevangenis ver oordeeld. De korrespondent uit Napels van L'indépendance beige verhaalt de volgende anekdote: Een jong edelman was door roovers opgeligt gewordendezen hebben hem tegen eene groote somme gelds uitgewisseld, die betaald is door eenen vrelckigen oom des jongen edelmans. De laatste geruïneerd zijnde was met het roo ver hoofd over eengekomen, zich door dezen tc doen opligten, om alzoo aan bet geld zijns ooms te geraken. De neef en de roovers hebben zamen de gelden gedeeld. Een jongeling van 18 jaren, uit eene ziekte aan de beterhand gekomen, wandelde dezer dagen aan den arm van zijn vader, aan den oever van het kanaal St. Martin, te Parijs. De avond begon te vallen. Eensklaps werden noodkreten gehoord: het was een jongeling die leerde zwemmen, doch grond had verloren en onder 'twater ver dween. Eensklaps den arm zijns vaders verlatende, die in zijn nog ziekêlijken toestand hem welligt zou belet hebben zijn leven in gevaar te stellen, springt de jonge ling geheel gekleed in de vaart. Hij duikt, komt met den

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2