MIDDELBURGSCHE COUR A N T. N° 121. Zondag 1864. 31 Julij. Öimu'iïianö. Editie van zaturdaf avond 4 ure. «£»Ji& fl&Ë PIN G. Ter uitvoering van het door den raad der gemeente Goes, bij besluit van den 11 april 1853, gearresteerd plan van verevening en vernietiging der Obligatiën der geves tigde schuld ten laste dezer gemeente, welke in de Goes- sclie courant van 2 junrj 1853 is opgenomen, worden door burgemeester en wethouders van dezelfde gemeente, de houders der voorzeicle obligatiën uitgenoodigd, om in de maanden augustus en september dezes jaars aan den burgemeester schriftelijk aangifte te doen van de obli gatiën, met opgave van dagteekening, nomraer en bedrag van het kapitaal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling ven 30 pet. van de obligatiën wegens achterstallige intrest, loopende ad 1 pet., welke voluit betaald wordt en die vóór alle ande ren zullen afgelost worden; en van de overige obliga tiën (waarvan de intrest met 4 betaald wordt), die uitge geven ten intresse van 2 pet. met 20 ten honderd; die ten intresse van 2-1- met 25 ten honderd; die ten intresse a 3 pet. met 30 ten honderddie ten intresse a 31 pet. met 35 ten honderd; die ten intresse a 4 pet. met 40 ten honderd, en aanbetaling van den intrest tot het einde van dat jaar, uit de gemeentekas te doen aflos sen, en welke alsdan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. De biljetten van aangifte zijn gratis verkrijgbaar ter secretarie dezer gemeente. Zullende deze advertentie worden geplaatst in de Staats-, Micklelburgsche- en Goessche couranten. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 julij 1864. Burgemeester en wethouders van Goes, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C.PILAAK. 52ïd<lellimrg SO jialij. Nadat in de vergadering van het rotterdamsche depar tement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, eergisteren gehouden, de afgevaardigden ter algemeene vergadering rapport hadden uitgebragt, nam de voorzitter uit de herinnering aan deze bijeen komst aanleiding tot de opmerking, dat ongetwijfeld zelden de algemeene vergadering en het kongres der maatschappij zoo belangrijk ziju geweest als dit jaar, en dat die bijeenkomsten zich bij eene zoo blijkbare belang stelling, tevens inzonderheid hebben gekenmerkt door eene aangename levendigheid van diskussie; terwijl hij tevens een lofspraak toebragt, zoowel aan de zeeuw- sche gulheid die bij de ontvangst zoo merkbaar in alles doorstraalde, ais aan de onbekrompen wijze, waarop het Midclelburgsch departement tot een rogt aangenaam zamenzijn en een nuttig bezoek van het schoone Wal cheren het zijne heeft toegebragt. Aangenaam was het hem er tevens op te mogen wijzen, dat Botterdam, name lijk wat het konkoers van brandspuitfabriekanten betreft, (waaromtrent nadere mededeeling van tie jury wordt te gemoefc gezien) aldaar zoo waardig vertegenwoordigd was geweest en ook zulk een ruim aandeel in de bekroo- ningcu had gehad. Alles te zamen genomen, verwachtte hij dus van het aldaar behandelde zeer heilzame resul taten voor onze vaderlandsche industrie. Het amerikaansch oorlogsfregat Niagara, commodore C. Graver, is heden middag, komende van Antwerpen, ter reede van Vlissingen geankerd. De nederlandsche galjoot Francois, gezagv. van Eyk, is uit de haven aldaar naar de reede vertrokken om de in hebbende kolen aan de Niagara over te geven, welk schip waarschijnlijk morgen reeds naar zee zal vertrekken. Te Maldeghcm schijnt men het aan het telegraaf bureau niet eens te zijn omtrent de hoedanigheid van sommige woorden en wel bepaald in de meening te ver- keeren, dat een zamengesteld woord voor twee, drie of meer woorden behoort te tellen. Alvorens hiervan eene grieve te maken, daar wij aan misverstand denken, doch daar de zaak voor het internationaal verkeer van gewigt is, als kunnende den prijs der telegrammen verhoogen, vestigen wij hierop de aandacht onzer broeders van de Gazetten van Gend, Brugge en De Eecloonaer, en wen- schen van hen te vernemen, hoe deze en dergelijke woor den behooren getaxeerd te worden, als een of als twee woorden hypotheekbewaarder, straatlantaarn, opzichter- schap, marsdrager, enz. Ons komt het voor dat uit de woordenhypotheek, bewaarder, straat, lantaarn, opzich ter met het achtervoegsel schap (zoo als in waterschap), mars, drager, nieuwe woorden gevormd zijnVolgens het gevoelen van den maldegheiuschen telegrafist zou den ook al de fransche zamengestelde woorden voor twee of meer tellen: portemouchettes, portepincettes, portemanteau en honderd anderen porteurs, gezwegen van de duizend en een met faire. Dan, wij herhalen het, wij wenschen er eerst in hunne bladen het gevoelen onzer vlaamsche broeders over te hooren, daar wij aan misverstand willen denken, :t welk echter op schade der belanghebbenden kan uitloopen; een gewoon telegram (van 20 woorden) kost 20 franks (internationaal) een enkel woord meer, verhoogt den prijs. Sluisch weekblad.) Don J. A. de Rascon, nieuw benoemd buitengewoon gezant en gevolgmagtigd minister van H. M. de koningin van Spanje bij het nederlandsche hof, de baron de Bu- tenval, oud-minister en lid van den staatsraad te Parijs, en de heer L. de Sonnar, attaché bij het italiaansch gezantschap te Brussel, zijn donderdag in de residentie aangekomen. De Nederlandsche staatscourant behelst de volgende aankondiging van het ministerie van financiën: „Er is bij de nederlandsche postadministratie eene me dedeeling ontvangen ten aanzien van de in Rusland bestaaude verordeningen nopens de voorwaarden, waar aan de invoer van vreemde dagbladen enz., die met de post derwaarts worden verzonden, is onderworpen, en het niet in acht nemen waarvan aanleiding geeft dat de meeste verzendingen van dien aard aan de russische grenzen worden afgewezen. In Rusland bestaat namelijk een bepaald verbod tot het invoeren van staatkundige dagbladen onder kruisband. Aan belanghebbenden, die aldaar een vreemd dagblad van staatkundige strekking wenschen te lezen, staat geen ander middel ten dienste dan zich daarop bij een russisch postkantoor te abon neren. „Niet-staatkundige dagbladen of tijdschriften worden alleen in Rusland toegelaten voor zooveel zij aan een ge vestigden boekhandel zijn geadresseerd. „Voorts wordt het publiek herinnerd, dat alle drukwer ken, bestemd voor Rusland, tot de plaats van bestemming moeteu worden gefrankeerd, bij gebreke waarvan zij in Rusland met het volle briefport worden belast." Uit Enschedé meldt men aan het Utrechtsch dagblad „Nadat in 1862 de hoofdlijnen van de straten in Enschedé waren vastgesteld, hebben de ingezetenen met den meesten spoed een begin gemaakt met den herbouw hunner perceelen, zoo dat op het einde van 1863 reeds 450 gebouwen konden gezegd worden voltooid te zijn. Onder de nieuwe gebouwen munten uit het raadhuis, de roomsch katholieke kerk en het sociëteitsgebouw. Met den kerkbouw der protestantsche kerk is men nu ook aangevangen. De toren blijft nog onhersteld. „Enschedé heeft nu 10 brandputten op verschillende plaatsen der stad. Deze hebben, op een diameter van 5 ellen, een waterstand ter diepte vau 8 ellen. Maar ze loopen allen op de zeilde wellen, en zullen dus, bij licvi- gen brand, niet te gelijk kunnen water geven." EBoiaocsaniütgen es» besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jhr. mr F. L. W. de Koek, minister van staat, direkteur van 's konings kabinet, tot het aannemen der versierselen van ridder 1ste klasse van de orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer aller russen geschonkenen aan jhr. A. Klerck, sekretaria-generaal bij liet departement van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2de klasse met de kroon, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. i,kgku. Pensioen verleend aan de luitenant-kolonels J. A. F. Geisweit van der Netten en J. H. de Lange-van Betuw, alsmede de kapiteins W. J. Verhagen en A. van Wechel, de beide eerstgenoemden van den provincialen en de laatstgemelden van den plaatselijken staf, den lui tenant-kolonel Geisweit van der Netten ingevolge zijne aanvrage en het bedrag van dat pensioen bepaald voor ieder der luitenant-kolonels op/1500, voor den kapitein Verhagen op ƒ1035, en voor den kapitein van Wechel op f 1005 'sjaars. Benoemd bij den provincialen staf, tot majoor en pro vincialen adjudant in Overijssel, de kapitein lc klasse J. F. Evers, van het 7e regement infanterie; tot majoor en provincialen adjudant in Friesland, de kapitein le klasse J. Schnebbclie, van het 8e regement infanterie; bij den plaatselijken staf, tot 2en luitenant plaatselijken adjudant 2e klasse te Groningen, de sergeant J. W. Bichel- mcijer; tot2en luitenant plaatselijken adjudant 2eklasse te Naarcïen de sergeant K. H. Bode, beiden van liet 6e regement infanterie; bij het wapen der infanterie, bij het le regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant E. van Stockum, van het korps; bij het 7e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant W. J. ArriCns, van het korps; bij het 8e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenants D. H.P.Andreas en W. F. baron van Ileinert tot Dingshof, eerstgenoemde van het rege ment grenadiers en jagers en ïaatstgeraelde van het korps. Indische dienst. Benoemd tot aspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Nederlandsch-Indië de civile ingenieurs L. G. B. Bouricius, F. J. T. N. Beukraan van der Wyck, J. André de la Porte, J. F. van Lakerveld, D. W. van der Meulen, II. G. van Sillcvoldt en W. B. C. de Bas. Benoemd tot ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nedorlandsch Inclië de kweekelingen der thans opge heven Koninklijke akademie te Delft: van de. eerste klasse mr. H. C. Joostenvan de tweede klasse A. J. Vin cent, voormalig kweekeling van de landhuishoudkundige school te Groningen, A. Ligtvoet, R. C. Kroesen, J. 0. II. M. Deuie, jhr. J. F. W. van der Willige von Schmidt auf Altenstadt, F. C. A. Wijnaendts, W. Linn, J. A. Tange, P. H. J. Vavkevisser, D. N. T. Krichl, J. A. Ainent, G. O. A. Halewijn, E. Pino, J. W. F. J. Meiusma, D. de Wit, H. T. F. Mensinga, M. C. E. Stak- man, W. C. J. C'astens en J. P. Peereboom Voller. Kerknieuws. Volgens een te Zwolle algemeen verspreid gerucht is door de algemeene synode van de nederlandsche her vormde kerk het hooger beroep van den gewezen predi kant van Rijn verworpen, en derhalve de uitspraak van het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, waarbij hij uit het predikambt is ontzet, bekrachtigd. Rndcnrijs. Den 22 dezer is de 29e algemeene vergadering der Zuid-Bevclandsche onderwijzersvereeniging gehouden, onder leiding van den heer mr. J. H. de Laat de Kanter, distrikts schoolopziener, als voorzitter. Een 43tal hoofd en hulponderwijzers waren tegenwoordig,benevens ecnige belangstellenden, waaronder de distrikts schoolopziener in het 3e distrikt en twee leden der provinciale staten, alle te Tholen woonachtig; de burgemeester van Poort vliet, de predikant van Nisse, toegetreden voorstander van het volksonderwijs bij het Nederlandsche onderwij zersgenootschap, de heer C. Hofman, institnteur te Tholen, vertegenwoordiger der 2e distriktsvereeniging in Zeeland, en de heer 0. Snijder, hoofdonderwijzer te Cats. Uit de verschillende uitgebragte verslagen bleek dat de aan de vereeniging verbonden inrigtingen in bloeijen- den toestand verkeeren. De voorzitter hield eene redevoering, waarin hij de

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1