MÏDDELBURGSCHE COURANT. SY °'o\ N° 119. Donderdag 1864. 28 Julij. innen littt£r. «OKS Ml i1,"' V.-'1' Editie van woensdag avond 4 ure. De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend, dat bij koninklijk besluit van den 26 junij jl. no. 22, de zilveren eerepenning voor de kostelooze Koepokinenting van minvermogenden, voor zoo veel dit gewest betreft, is toegekend aan de heerendr. J. E. Calleafels, te Hulst; M. M. Lucieer, te Groede; P. Renier, te Sluis; J. J. van de Repe, te Noordwelle, en H. Vleugels, te Ellevvoutsdijk. Middelburg, den 22 julij 1864. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWA-LME, griffier. Middelburg 27 julij. De gewone twee-wekelijksche openbare muziek-uit- voering van het muziekkorps der stedelijke schutterij zal vrijdag avond ten 7 ure weder op de wandeling tusschen de Noord- en Koepoort gehouden worden. Volgens de Amsterdamsche courant is de heer J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer Twickel naar Stuttgardt vertrokken, om Z. M. koning Karei I van Wurtemberg, bij gelegenheid zijner troonsbestijging, namens Z. M. den koning der Nederlanden te kompli- menteren. Zondag morgen is per eersten trein uit 's Hage te Rot terdam aangekomen Z. D. H. prins Herman van Saksen Weimar Eisenach, vergezeld van zijne adjudanten. Van*' daar vertrok hij ten 8 ure naar Soestdijk om H. M. de koningin-moeder een bezoek te brengen en vervolgens de terugreis naar Stuttgart voort te zetten. eereblijken wegens zedelijke handelingen in overeen stemming met het doel der gymnastiek in morelen zin en voortspuitende uit moed, kracht, zelfverloochening, gehardheid enz., zoo als redding bij brand, uit het water en dergelijke. Het hoofdbestuur is zamengesteld uit de heeren S.Vest- dijk te Haarlem, als president, P. Van Oittert te Haarlem, als sekretaris, en M. A. van der Eist te Amsterdam, als penningmeester. In de maand december zal de vergade ring te 's Hage bijeenkomen. Het kapitaal der ingeschreven nationale werkelijke schuld, rentende pet., hetwelk op uit. december 1862 bedroeg/687.077,800, heeft in 1863 eene vermeerdering ondergaan van 1.893,500, doch is daarentegen vermin derd met een kapitaal van ƒ4.571,700, zoo dat het kapitaal op uit. december 1863 bedroeg/684.399,600. Het werke lijk rentedragend kapitaal beloopt echter 665.576,400. De ingeschreven schuld op het grootboek, rentende 3 pet., bedroeg op uit. december 1862/104.958,900 en is in 1863 door aankoop tot amortisatie, in voldoening der daartoe betrekkelijke wetten, verminderd met/765.100, zoo dat op uit. december 1863 het kapitaal bedroeg 104.193,800, waarvan het werkelijk rentedragend kapi taal is 103.183,500. Het kapitaal van het grootboek der nationale werke lijke schuld, rentende 4 pet., bedroeg op uit. december 1863 f 200,807,600, zijnde 1.301,000 minder dan in het vorige jaar. Op uit. december 1863 bleef nog van het kapitaal der .schuldbrieven ten laste van's rijks overzeesche bezit tingen, rentende 4 pet., ter aflossing over een kapitaal 't 303.000. De haagsche korrespondent van den Précnrseur schrijft aan dat blad, dat de kommissie belast met de regeling van het nederduitsch-vlaamsch taal- en letterkundig kon gres, hetwelk in september a. te Rotterdam zou wor den gehouden, besloten heeft deze bijeenkomst tot het volgende jaar uit te stellen, omdat het te vreezen was, dat het kongres ter bevordering van sociale wetenschap pen, hetwelk in die zelfde maand te Amsterdam zal plaats hebben, een nadeeligen invloed op de taal- en letterkundige bijeenkomst zou uitoefenen, gelijk deze wederkeerig op het andere kongres zou hebben, en wel omdat vele leden verpligt zouden zijn in allen gevalle een dezer kongressen te verzuimen. Te Rotterdam heeft dezer dagen eene algemeene vergadering van gymnastiek-onderwijzers plaats gehad; waarvan de uitkomst is dat eene „Vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek voor Nederland" is gekon- stitueerd, welke voorloopig reeds 23 leden telt. Het doel 't welk men met deze vereeniging beoogt is hoofdzake lijk het invoeren van gelijkvormig onderwijzen en beoefenen, benevens de verdere bevordering der gymnas tiek langs tkeoretischen en praktischeu weg. Om tot die gewenschte gelijkvormigheid te geraken is eene kom missie benoemd, bestaande uit de heeren S. Vestdijk te Haarlem, M. A. van der Eist te Amsterdam, H. Eshuys te Rotterdam en J. C. Klaar te Zwolle, die in de volgende algemeene vergadering rapport zal uitbrengen betref fende de zamenscelling eener methode, naar aanleiding der theorie van dr. D. G. M. Schreber. Ter loops werd ook de wensch uitgedrukt dat de seriën van oefeningen van dr. Moritz ICloss tot het „Spelende Turnen" meer algemeen op de bewaarscholen mogten worden ingevoerd. De aanstelling van onderwijzers,leden der vereeniging, zal zoo veel mogelijk worden bevorderd. Door het alge meen bestuur zullen alfabetische lijsten van de buiten betrekking zijnde onderwijzers, vergezeld van de noodige informafciën, worden gezonden aandegymnastiekseholen, waar onderwijzers noodig zijn. Ook werd een besluit genomen tot uitreiking van Zaturdag zijn de beide laatste haringjagers te Vlaar- dingen binnengekomen met slechts 60 tonnen haring. In het geheel zijn aangebragt 300 ton, tegen 1350 in 1863 en 950 ton in 1862. Na de aankomst der genoemde jagers is de geheele voorraad haring bij inschrijving verkocht tot ƒ220 de maatjes en ƒ150 de volle. Benoemingen en besluiten. niDDEKORDEiv. Vergunning verleend aan jhr mr. H. M. C. Clifford, hofmaarschalk des konings, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van St. Stanis laus le klasse, hem door Z. M. den keizer aller russen geschonken. Benoemd, ten vervolge van Zr. Ms. besluit vau den 7 maart 1863, houdende toekenning van eervolle beloo ningen ter zake der gevechten in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo in 1860 en 1861, tot ridder le klasse van de Militaire Willemsorde de sergeant-majoor staf hoornblazer J. Weidner, de sergeanten F. W. M. Ster- nickel, B. A. During, G. W. C. Muller en L. van der Bussche, de sedert gepasporteerde en in Europa terug gekeerde sergeant T. Kirehheim, de korporaals M. Trolier, F. Wuthrich en II. W. Marks en de fuselier J. Hirschi, allen dienende of gediend hebbende bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië. Bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als Nederland, eervol vermeldde sedert gepasporteerde adjudant-onder officier F. L. C. D. de Ruessy, de sergeant S. Bouré, de sedert gegageerde en in Europa teruggekeerde fuseliers P. Boeteman en B. Koller en de sedert gepasporteerde en in Europa teruggekeerde fuselier P. F. Viane, allen insgelijks dienende of gediend hebbende bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië, en zulks met bijvoeging in de uit te vaardigen dagorders, dat aan de voordragt om de korporaals C. Balsiger en T. Roekaerts te benoemen tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde geen gevolg is kunnen worden gegeven, vermits zij inmiddels zijn overleden. leger. Benoemd bij het wapen der kavallerie, bij het le regement dragonders, tot len luitenant, naar ouder dom van rang, de 2e luitenant J. F. van Moorsel, van het korps. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van900 'sjaars, aan den kapitein van het wapen der infanterie E. F. M. van Gorkura. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indië tot officier van gezondheid 3e klasse, de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen F. Rogier, W. F. H. Group, A. H. Rom- bouts, L. van der Straaten en F. P. G. van Loenen. ministeriële departementen. Met ingang vau 1 oktober aanstaande eervol ontslag verleend aan C. H. Susan, als kommies, en aan J. F. Schlosser, als adjunbt- kommies bij het departement van binnenlandscbe zaken. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is eergisteren te Ylissingen in het drooge dok gehaald, om eenige reparatiën te ondergaan. Het bevel over dien bodem, vroeger gevoerd door den kapitein ter zee H. Kemper, is thans overgedragen aan den nieuw be noemden kommandant den kapitein-luitenant ter zee C. L. J. d'Hamecourt. Men is te Vlissingen bezig met het optuigen van Zr. Ms. korvet Pallas. Volgens partikulier berigtisZr. Ms. stoomschip Cita del van Antwerpen na eene reis van 65 dagen op den 9 junij te St. Helena ten anker gekomenaan boord was alles wel. Men had nabij de Kaap de Goede Hoop een defekt aan de schroef gekregen, ten gevolge waarvan men de zeilen moest gebruiken. In de helft van augustus dacht men in het vaderland aan te komen. (Arnh. cour.) Z. M. de koning heeft bepaald dat het geheele eiland Walcheren als garnizoensplaats zal worden beschouwd voor aldaar gestationeerde troepen, en wel om de mili tairen de gelegenheid te geven, zich zonder verlof naar de verschillende plaatsen te begeven. Vroeger werden zij indien zij dit deden, volgens de krijgswetten, als deserteur aangemerkt en moestee zij voorden krijgsraad te regt staan. Regfszaken. De hooge raad heeft eergisteren verworpen de voor ziening in kassatie ingesteld door A. Elenbaas, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en veroordeeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Voorts heeft hij vernietigd1. drie vonnissen der regtbank te Goes, waarbij a. P. de Winter, b. C. Swefedijk en c. de huisvrouw van G. Schalk van regtsvervolging zijn ont slagen, ter zake van het niet ter herijk aanbieden van in hune winkels voorhanden maten. De beide eerstge- noemden zijn alsnu door den raad schuldig verklaard aan die overtreding en ieder veroordeeld tot eene geld boete van ƒ10, en ten opzigte van de derde is liefc von nis insgelijks vernietigd en die zaak op nieuw verwezen naar het hof iu Zeelanden 2. een arrest van het hof in Zeeland, waarbij A. Fontijn tot eene geldboete van 5 is veroordeeld, ter zake van ontduiking en overtreding eener plaatselijke belasting. UeniCBi^Ie berigfen. Vrijdag is in de straat Poissonnière te Parijs brand ontstaan in het huis van een hoedenmaker, die tevens een depot heeft van petroleum. Terwijl de pompiers bezig waren met het blusschen der vlammen hadden achtereenvolgens twee ontploffingen plaats, de eene ver oorzaakt door de petroleum, de andere door het gas. Men zegt dat vijf personen daarbij gedood en vijftien ge wond zijn. In de rapporten der militaire autoriteiten te Washington wordt vermeld dat men onder de laatst bij de Unie in dienst gestelde troepen niet minder dan 150 vrouwelijke rekruten heeft ontdekt, die onmiddellijk genoodzaakt zijn geworden de militaire kleeding met haar gewoon vrouwelijk kostuum te verwisselen. Onder die krijgshaftige amazonen waren eenige meisjes, die ken nis hadden aan jongelieden welke voor de krijgsdienst waren opgeschreven, in wier plaats zij bij de korpsen waren opgekomen, natuurlijk met aanwending van aller lei kunstgrepen om de persoonsverwisseling te doen gelukken. Opmerkelijk is het dat ongeveer 70 dezer meisjes na de ondekking van het ongewoon bedrog,

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1