MIDDELBURGSCHE C 0 T. N° 118. Din&sdag 26 Julij. 1864. Editie van maandag avond 4 ure. Middelburg julij. Om onze lezers zooveel mogelijk op de hoogte te hou den van den strijd der partijen in België en den toestand van dat land in het algemeen, weten wij geen beter mid del dan ons door brieven uit de hoofdstad van dat rijk te doen voorlichten. Onze korrespondentdie naar wij vertrouwen steeds van zijn zucht tot onpartijdigheid in het mededeelen van feiten zal doen blijken, al vertoonen zijne beschouwingen ook een bepaalde kleur, heeft thans zijn taak aangevangen. Wij verwijzen voor zijn brief naar de derde bladzijde van dit nommer, De gebrekkige toestand waarin het postverkeer in deze provincie nog altijd zich bevindt en waarop wij reeds zoo dikwerf hebben gewezen, is thans ook een voorwerp van de zorg der kamer van koophaudel en fabrieken in deze gemeente geworden. Met een uitvoerig adres, waarin onderscheidene gebreken worden aange toond, heeft de kamer zich dezer dagen tot den minister van financiën gewend, in de eerste plaats om op het nadeelige van den tegenwoordigen toestand de opmerk zaamheid te vestigen en vervolgens om de middelen aan te wijzen die tot verbetering zouden kunnen strekken. De aanleiding tot het adres is de onlangs opgerigte spoorbootdienst tusschen Middelburg en Bergen op Zoom. Door van deze dienst gebruik te maken zou de gemeen schap met het grootste gedeelte van ons rijk en tevens met België, Frankrijk, Duitschland en Engeland eene aanmerkelijke verbetering ondergaan. Terwijl het thans gebeurt dat een brief te Amsterdam omstreeks midder nacht op het. postkantoor bezorgd eerst twee dagen latei- des avonds te Middelburg aankomt, dat brieven uit som mige plaatsen van Gelderland eerst dertig uur na de afzending Middelburg hereiken, zou door gebruik te maken van de spoorboot de ontvangst nagenoeg een dag vervroegd worden. De voorbeelden die in het adres met betrekking tot de afzending worden aangehaald spreken niet minder sterk. Zelfs Amsterdam, Arnhem, Maastricht en Zwolle zouden, volgens de in het adres aangegeven wijze, op den zelfden dag van de afzending reeds bereikt kunnen worden. Tot den wensek dat van de spoorboot worde gebruik gemaakt bepaalt zich echter het adres niet. Teregt wordt opgemerkt dat veel te weinig gebruik wordt gemaakt tot verzenden van postpaketten met de van Rotterdam her waarts varende stoomboot, waarvan toch het gebruik is voorgeschreven doch generzijds zeer schijnt te worden veronachtzaamd. Maar met niet minder regt wordt ook gewezen op het gebrekkige van het postverkeer tusschen Middelburg en het gedeelte onzer provincie aan de overzijde der Wea- ter-Schelde gelegen, daar de overtogt van Ylissingen naar Breskens tweemaal daags zou kunnen geschieden met de des ochtends vroeg en ook des namiddags tusschen Vlissingen en Breskens sints jaren vice versa varende stoomboot. Door hiervan partij te trekken zou tusschen j de voornaamste plaatsen van het voormalig vierde distrikt en Middelburg dagelijks heen en weder kunnen gekor- respondeerd worden. Het doet ons genoegen dat de kamer van koophandel zich deze belangrijke aangelegenheid hare klagten zijn waarlijk niet ongegrond of overdreven en hare eischen tot verbetering verre van onbillijk ernstig heeft aangetrokken, eu wij wenschen in het belang van onze geheele provincie dat hare pogingen met gunstigen uitslag zullen worden bekroond. De engelsche weekbladen The engineer en The mechanics magazine bevatten beknopte verslagen van den alhier gehouden wedstrijd van brandspuiten, hoofdzake lijk voor zooveel de beide stoombrandspuifcen betreft. We treffen in dat verslag o. a. de volgende opmerking aan. „Hoewel wij aan de nederlanders te danken hebben dat de brandspuiten hier te lande zijn ingevoerd, zoo heb ben toch dc opvolgende wijzigingen en de verschillende vindingen van beide natiën teweeg gebragt dat de engel sche bandbrandspuit eene geheel andere geworden is dan de nederlandsche. De laatste heeft gewoonlijk lage wielen of wel in het geheel geen wielen en is dan op een blok wagen geplaatst. Zij heeft over het algemeen minder kracht dan de engelsche. In verhouding tot hare afmeting hebben de nederlandsche spuiten goed gewerkt en vele daarvan waren bewerkt opeenivvijze die menig engelsch brandspuitmaker tot eer zou verstrekken." Onder de gemeenten van Zeeland, welke de treurige gevolgen eener verwaarloosde koepokinenting ondervin den, behoort vooral St. Philipsland. Eene bevolking tel lende van 1283 inwoners, werden aldaar van 1859 tot 1864 twee honderd negen en vijftig kinderen geboren, van welk aantal in die afgeloopene vijfjaren slechts der tienkinderen werden gevakcineerd. Het aantal poklijders bedroeg op 1 julij honderd acht en dertig, en alleen inde eerste helft dezer loopende maand vermeerderde dit aan tal met een en vijftig; op 15 julij was het cijfer der sedert het ontstaan der epidemie voorgekomene gevallen geklommen tot drie honderd negentig. Op last van den minister van binnenlandsche zaken zijn in de Staatscourant van heden afgedrukt de voor waarden der op den 19 april jl. door dien minister, namens den koning, aan den heer Isidore Deschamps, te Gent, verleende koncessie tot het aanleggen en exploi teren van een spoorweg, aanvangende te Sluiskil en aldaar aansluitende aan den spoorweg van Neuzen langs Sluiskil, Axel en Hnlst, naar St. Nicolaas,het kanaal van Neuzen, naar Gent met eene beweegbare brug over gaande en verder loopende, ten westen langs Sas van Gent, tot aan de belgische grenzen in de rigting van Selzaete eu Gent. In de Staatscourant van zaturdag is opgenomen het koninklijk besluit van den 30 junij 1864, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op den 12 mei 1864 tusschen Nederland en Pruissen gesloten overeenkomst betrekkelijk de aansluiting van den spoorweg Enschedé- Rheine-Münster. Het nommer van heden bevat bet koninklijk besluit van den 16 julij 1864, houdende vaststelling van het reglement vóór de rijks instelling van onderwijs in indi- sche taal-, land- en volkenkunde te Leiden. Benoemingen en besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse jhr. C. G. J. Barnaart. Kerknieuws. Naar volgorde is de vijfde op het zestal van predikanten voor de vakature te ADgeren, klassis Nijmegen, geplaatst de heer A. A. Looijen, predikant te Wissenkerke en Geersdijk, klassis Goes. Volgens de naamlijst van de kandidaten bij de nederlandsche hervormde kerk, door de Kerkelijke courant medegedeeld, bedroeg hun aantal op 1 dezer 109, waarvan in Zeeland de heereu G. H. Blanken, A. ten Have, E. G. Hoë- fer, dr. P. de Jong, coadj. int. leg. Warn, en lector voor de persische cn turksclie talen te Leiden, J. Lambrechts en H. T. du Saar, hulpprediker te Hoogeveen. Gedurende het eerste halfjaar van 1864 zijn bevestigd 26, waaronder de heer I. Montagne, te Kattendijke, en beroepen 11 kandidaten. In eene derde zitting des voormiddags en eene vierde des namiddags werden donderdag de werkzaamheden der jaarvergadering van het Nederlandsche zendeling genootschap te Rotterdam ten einde gebragt. Onder an deren bragt de kommissie belast met het onderzoek van de voorstellen tot het uitgeven van geschriften over Java en de zending aldaar, een ongunstig prae-advies uit, doch gaf middelen aan de hand, waardoor met der tijd eene j ethnografic van Indië, overeenkomstig de behoeften der zending, zou kunnen verkregen wordenhaar prae- advies werd aangenomende gegevene wenken werden aan de aandacht van het hoofdbestuur aanbevolen. De I kommissie tot bet examen der kweekelingeu gaf eene gunstige getuigenis omtrent den uitslag van haar onder zoek. Na de benoeming van direkteuren en leden des hoofdbestuurs, werd de vergadering door den voorzitter met een toepasselijk woord gesloten. Naar men verneemt zullen bij de openbare godsdienst oefeningen voor deprotestantsche militairen in het kamp bij Millingen als predikant optreden, op zondag 14 augus tus, dr. J. J. Prins, hoogleeraar te Leidenzondag 21 augustus de heer Posthumus Meijjes,-predikant te Gro ningen zondag 28 augustus, dr. F. Rauwenhoff, predikant te Rotterdam, en zondag 4 september dr. A. Rutgers van der Loeft", predikant te Leiden. Koloniën. Na de schorsing van het dagblad De west-indiër, is, naar het Utrechtsch dagblad berigt, bij de zelfde uit geefster in hetzelfde formaat en met de zelfde letter een dagblad verschenen, hetwelk den naam draagt: Suriname no. 1. Gemengde berlgten. Bij gelegenheid van liet 25jarig huwelijk vau hunne majesteiten den koning en de koningin werd door Mar- tinus Klink, gepasporteerd marinier, op de vischmarkt alhier woonachtig, het portret van hare majesteit als prinses, in een mahoniehouten lijst gevat en met een zilverkrans versierd, aan de koningin aaugeboden, met bijgaanden gelukwensch. Eenigen tijd later ontving hij het portret terug, vergezeld van eene enveloppe met een gift in geld, hem namens H. M. toegezonden. Gisteren avond is te Goes gevankelijk binnen- gebragt eene vrouw van Baarland, sedert drie maanden getrouwd, beschuldigd van liet«kind, waarvan zij in het geheim zou bevallen zijn, vermoord te hebben. Het lijkje moet in de schuur onder den grond zijn gevonden, Uit Weenen wordt gemeld, dat, op het voorbeeld van H. M. de keizerin, de vrouwen tot de hoogste kringen dei- maatschappij behoorende, er prijs op stellen werke lijk te toonen dat zij het gebruik der krinoline verlangen af te schaffen. Te Eindhoven vond dezer dagen een arbeider bij bet verleggen der stadswerken een ouden geweerloop. Schoon gemaakt, bleek het geweer van zeer oude dagteekening te zijn: de loop was achtkantig en zwaar; aan de laden bevonden zich op twee zijkanten twee gouden ingelegde plaatjes, waarop eeD wapen en het woord „Granville" ge vonden werd; de pan was klein en vierkant, de haan een halve maansgewijze kromme beugel, aan welks uiteinde zich een tangetje bevond, dienende om de lont vast te houden; de tuimelaar was van de zelfde lengte en even als een haan gebogen. Eeuige liefhebbers van oudheden zijn hierdoor aangewakkerd geworden en hebben eenige arbeiders aangeuomeu, om verder te graven. Behalve eene massa gedenkpenningen vonden deze ook nog een bruin koperen langwerpige afgeronde tabaksdoos rnet geel koperen deksel en bodem. Men leest in eenparijsch blad: Een voornaam ge leerde, de heer de Thémines, sprekende van de uitmun tende studie van dr. Blatin over de hondsdolheid, haalt een geval van genezing aan, waarvan hij persoonlijk de waarheid waarborgt. Men liet namelijk een persoon, door een dollen hond gebeten, eenvoudig gedurende langen tijd bladen van notenboomen. kaauwen en dompelde den patient herhaalde malen in zeewater. Daar men niet altijd in de nabijheid der zee is, kan men ook baden van een surrogaat riemen; ook kan men. wanneer inen geen verscbe notenboombladeren heeft, zich bedienen van extrakten of afkooksels. Het gaat altijd op, zegt de heer de Thémines, dat de persoon, op wien men dit middel toepast, volko men geneest. Men heeft berekend, dat indien Adelina Patti, zoo als Grisi 20 jaren beeft gedaan, blijft zingen, de inkom sten der beroemde primadonna, naar den tegenwoordigen maatstaf berekend, 25.000.500 franks zulleu beloopen. De graaf van Vlaanderen heeft 11. donderdag de zitting der fransche akademie bijgewoond. Van de 10.000 inwoners der gemeente den Helder j hebben slechts 125, meestal vrouwen, geteckeiui op het

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1