MIDDELBÜRGSCHE C 0 ÜR A rv I. N° 417. Zondag 1864. 24 Julij. Oimienlauix eots Editie van zaturdag avond 4 ure. De burgemeester der gemeente St.Philipaland brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de Kermis in deze gemeente, invallende op donderdagen vrijdag den 25 en 26 augustus aanstaande, voor dit jaar nikt zal plaats hebben. St. Philipsland, den 20 julij 1864. De burgemeester voornoemd, J. w. DEL CAMPO gen. o AMP. Middelburg 23 julij. De Staatscourant van gisteren bevat de wet van den 5 juli) 1864, houdende verhooging der tegemoetkoming aan de slaveneigenaren op het eiland St. Martin, alsmede het koninklijk besluit van den 10 julij 1864, houdende bepalingen nopens den vrijdom van verbruiksbelastingen ten behoeve van gezanten van vreemde staten. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Het ramschip der noordelijken „Sacramento" is heden voormiddag hier voorbij gestoomd met bestem ming naar zee. Het doel is om jagt te maken op een kaper die zich weder heeft laten zien. Ook de Niagara werd gewacht, doch kon heden niet komen omdat er geen sleepbooten beschikbaar waren en het vaartuig te diep gaat (23 voet) om het vaarwater op de rivier op alle plaatsen zonder assistentie te passeren. Gisteren is het fregat, voor Antwerpen ten anker liggende, bij het rondzwaaijen aan den grond geraakt; met veel moeite is het 't volgend tij met behulp van eigen stoom en twee sleepbooten vlot gekomen." Uit Zierikzee schrijft men ons van 21 dezer: „Van den stand cler veldgewassen in Schouwen kan ik u het volgende mededeelen „De tarwe had veel van de vorst te lijden; dat was vooral het geval met de engelsche soorten, van welke veel moest omgeploegd worden. Veel werd er in het voorjaar van de fluweelarige overgezaaid. Men verwacht van deze in het algemeen een goeden oogst, ofschoon niet zoo rijk als het vorige jaar. In de laatste dagen is de roest in de tarwe ontdekt, hetgeen de hoop op een goeden oogst aanmerkelijk verflaauwt. „Koolzaad is voor liet grootste gedeelte omgereden; de opbrengst van het overblijvende zal gering zijn. Rogge belooft een goede opbrengst, al is zij niet zwaar van stroo. „Gerst, haverboonen en erwten staan uitmuntend. Zeer waarschijnlijk evenwel zal de opbrengst minder zijn dan ten vorigen jare, daar de groei buitengewoon welig is geweest en de luis in de boonen en erwten is waarge nomen. „Vlas is niet overal even goedgeslaagd. De prijzen loopen daardoor zeer uiteen. Het plukken heeft reeds een aanvang genomen. „Driejarige en tweejarige meede beloven eene tamelijke opbrengst. „De jonge meede had bij en kort na de planting van het koude weder te lijden. Het gunstige weder in de laatste dagen heeft den groei zeer bevorderd. „De mangelwortel staat over het algemeen zeer goed. Dit kan ook van de aardappelen gezegd worden, welker vroege soorten goed van smaak en matig in prijs zijn. Van de ziekte heeft men hier nog geene sporen ontdekt. De opbrengst der hooilanden is gering. liet drooge weder der laatste dagen was zeer gunstig voor de inzameling, hetgeen ook zeer voordeelig voor de kwaliteit zal zijn." Z. D. D. prins lierman van Saksen-Wcimar Eisenach, generaal bij dewurtembergsche kavallerie, vei'gezeld van zijne adjudanten, den graaf von Dillen, koninklijk rit meester, en den heer Otto von Faber du Fanr, belast met de officiële kennisgeving aan het nederl. hof van de troonsbeklimming van Z. M. koning Karei I van Wurtem- berg, is woensdag avond ten 10| ure in de residentie aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt. Uit eene zeer goede bron vernemen wij, dat dr. E. Mulder, gewezen leeraar in de scheikunde aan de nu opgeheven Koninklijke akadlsdie te Delft, eerlang eene benoeming zal ontvangen als buitengewoon hoogleeraar aan de utrecktsche hoogeschool, om zijn vader in het onderwijs der scheikunde ter zijde te staan. Door den overgang van de lijn der nederlandsche telegraaf-maatschappij, tuaschen Amsterdam en Nieuwe- diep, aan het rijk, wordt een volkomen uniform-tarief van ƒ0.50 voor een berigt van 1 tot 20 woorden voor geheel Nederland verkregen. De genoemde maatschappij maakte daarop nog uitzondering. Nieuwediep zal nu met 1 augustus voor 0.50 naar alle nederlandsche kan toren seinen, in plaats van voor ƒ0,70 naar Amsterdam en 1,20 naar alle andere nederlandsche kantoren, welke prijzen tot dusverre werden betaald. Naar wij vernemen, heefr, het den koning behaagd, de kommissie belast met het ontwerpen van een strafwet boek voor Nederlandsch In dié', bestaande uit de heer en jhr. mr. D. A. Junius van Ilemert, gepensioneerd oost- indisch hoofdambtenaar; mr. W. F. G. L. Fratnjois, raads heer in het provinciaal geregtshof in Zuid-IIolland, en mr. S. Keijzer, hoogleeraar aan de koninklijke akademie te Delft, waaraan de heer mi-. A. de Pinto, referendaris bij het departement van justitie, als sekretaris was toe gevoegd, te ontbinden, onder dankbetuiging voor de lof felijke wijze, waarop zij den haar opgedragen arbeid heeft verrigt. Weekhl. van het regt.) Woensdag is te Vlaardingen de vijfde haringjager aangekomen met niet meer dan 17 tonnen vollen en 10 tonnen maatjes-haring. Bijna al de aanwezige haring is tot 220 en 150 per ton opgeruimd. fCenoemingeit en besluiten. hid de rok den. Vergunning verleend aan mr. D. M. M. d'Hangest baron d'Yvoy van Mydrecht, kamerheer des konings, dienstdoende bij hare majesteit de koningin moeder, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orcle van St. Stanislaus 2e klasse, hem door Z. M. den keizer aller russen geschonken. leger. Op non-aktiviteit gesteld de 2e luitenant van het 4e regement infanterie L. A. Riesz, en zulks tot dat omtrent hem nader zal worden beschikt. onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar bij de polytech nische school te Delft voor het onderwijs in geologie, mineralogie en mijnwezen de heer D.Hermann Vogelsang, thans privaat-docent aan de universiteit te Bonnen tot len onderwijzer bij de ambachtsschool te Soerabaija de heer D. J. Buysman. waterstaat. Bevorderd tot ingenieur 2e klasse bij den waterstaat de aspirant-ingenieur A. J. H. van Beuse- kom, en'tot aspirant-ingenieur de surnumerair J. W. G. Stieneker. Marine en leger. Met den 26 dezer wordt de luitenant ter zee 2e klasse II. H. Boers, dienende op het wachtschip te Vlissingen, geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, alsmede op het wachtschip te Vlissingen de luitenant ter zee 2e klasse P. Crans, thans non-aktief; terwijl met den 1 augustus daaraanvolgende de officieren van gezond heid 3e klasse B. Léon en P. C. Buyze worden geplaatst- de eerste op het wachtschip te Willemsoord en laatst, genoemde op het wachtschip te Ilellevoetsluis. De adelborsten lc klasse J. A. A. Schneither, en A. D. J. Groencmeijer, thans dienende op Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden, worden met den 25 dezer maand op non-aktiviteit gebragt. Staatscourant De troepen, die voor het kamperen in de leger plaats te Milligen zijn aangewezen, zullen bij het ver laten hunner garnizoenen door de in de nabijheid zijnde troepen, welke daaraan geen deel zullen nemen, worden vervangen, waartoe detachementen naar die plaatsen gezonden zullen worden tot het verrigten der garnizoens dienst enz. Die detachementen zullen na terugkomst, der troepen uit het kamp hunne respektieve garnizoenen weder rejoigneren. &en>eugde bcrfgk'en. LI. maandag omstreeks 9 uur in den morgeu, werd de 20jarige dochter des landmansP. v. R., komende uit de kerk te Lamswaarde, aangevallen door een haar onbekenden rondzwervenden landbouwersknecht. Eenige in de nabijheid werkende landlieden kwamen op het hulpgeschrei der aangevallene toeloopen, en verdreven den misdadiger, nadat hij zijn slagtoffer op den grond geworpen, de halssieraden afgerukt en het aangezigt bloedend geschonden had. Den volgenden dag des voor middags is het der policie gelukt den dader, genaamd S. L., geboortig van Stekene (België) te vatten, die, bij eene konfrontatie met de belcedigde, zijne schuld erkend heeft. Te Londen worden twee nieuwe maatschappijen ter verkrijging van petroleum opgerigfc. De eerste zal heeten „Flintshire oil and cannel company," en een kapitaal hebben van 500.000 p. st., waarvan vooreerst 360.000 p. st. in aandeelen van 50 p. st. zullen worden uitgegeven. Het doel der maatschappij is aan te koopen de eigendommen en werken der „Mineral oil company" te Saltneybij Chester en Leeswoord in het graafschap Flint, alsmede den eigendom van het kanaal en de steen- kolemnijlen cler „Traddyn oil and coke company" van Leeswood waarvan dc koopprijs 150.000 p. st. bedraagt. De olie die daaruit verkregen zal kunnen worden zal, naar men zegt. een weinig minder van kwaliteit zijn dan die van Pennsylvania, en een derde minder kosten. De tweede maatschappij, wier naam zal zijn „Trinidad petroleum company," zal werken met een kapitaal van 150.000 p. st., verdeeld in 7500 aandeelen, ieder van 20 p. st. Zij heeft ten doel den invoer van petroleum uit de bronnen, die zich bevinden op het eiland Trinidad, en het buitengemeen groote voordeel hebben digt bij de kust te liggen men beweert dat zij onuitputtelijk zijn. In den prospektus dezer nieuwe maatschappij wordt berigt, dat de hoeveelheid olie, welke in cle eerste jaren zal kunnen worden ingevoerd, op 8000 tonnen geschat wordt, tegen den prijs vau minder dan 7 p. st. per ton. Als een bewijs van buitengewonen vooruitgang van de fabrieks-nij verheid te Tilburg in de laatste jaren, verdient vermelding, dat in het begin van 1847 aldaar waren 13 wolspinnerijen met stoom gedreven, terwijl er thans 32 zijn; het getal fabriekanten is in dat zelfde tijdsverloop meer dan vervierdubbeld, terwijl het getal fabriekarbeiders, dat toen p. m. 2900 bedroeg, thans op ongeveer 5000 berekend kan worden. Het maken van eene bacl-inrigting bij de konink lijke militaire akademie te Breda is aangenomen door den heer C. Oosterman, voor ƒ8849. Het onweder dat jl. zondag over Parijs en omstre ken heeft gewoed heeft bijna geheel Frankrijk geteisterd. Alleen het noorden schijnt aan de algemeene verwoesting te zijn ontsnapt. Uit de overige streken worden zoo vele en velerlei ongevallen medegedeeld, als bij menschen- gelieugen ooit hebben plaats gehad. Ten gevolge hier van zijn alle illusies omtrent den oogst, die zich toch reeds niet gunstig liet aanzien, vervlogen. Dit jaar zal beneden het middelmatige opleveren. Daarenboven ziet het er met de financiën slecht uit: de vergelijkende staten vau de clirckte en indirekte inkomsten toonen een deficit van meer dan 25 miljoen franks aan. De noocl onder dat gedeelte der bevolking van het graafschap Lancaster, dat door den amerikaanschen oorlog en de daaruit gevolgde scbaarsehte van katoen zoo schrikkelijk had geleden, begint aanmerkelijk te (verminderen. Het getal personen, aan wie nog onder stand wordt verleend, bedraagt thans 120.711; in decem ber 1862, toen de ellende haar hoogste toppunt had bereikt, beliep het 508.293, en dat over eene bevolking van twee miljoen zielen. Verschillende omstandigheden

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1