MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. Zaturdag 23 Ju lij. N° 11&. I JL MP >WK>s,:vSN o«»:« C "OKmwW^^y Editie van vrijdag avond 4 ure. Middelburg 22 ju lij. Gisteren had in liet boofdkiesdistrikt Hoorn, ten'ge- volge-' van het niet aannemen der benoeming tot lid van k,dt!:tweede kamer der staten generaal door den beer rar. A. S. van Nieröp, eene nieuwe verkiezing plaats. Heden zijn de stembussen geopend, waaruit is geble ken dat 1201 stemmen zijn uitgebragt, waarvan 535 op mr. W. baron van Goltstein en 464 op jhr. mr. W. T. Gevers Deijnoot, tusschen wie alzoo den 4 augustus eene herstemming moet plaats hebben. Op den heer H. Raadt» burgemeester van Woerden, hadden zich 141 stemmen 'vereenigd, terwijl de overigen op verschillende personen verdeeld waren. Uit Ooscburg schrijft men ons „Den IS dezer waren op de veemarkt alhier aangebragt 9 paarden, 68 stuks hoornbeesten, 20 groote varkens en p. m. 200 biggen. Van liet hoornvee is 2/3 verkocht tegen veel lager prijzen dan op de voorjaarsmarkt wer den bedongen; en van de varkens bijna al de aange- bragte, mede tot lager prijzen. In paarden is bijna niets kunnen worden geplaatst. Z. M. de koning heeft dingsdag ten vijf ure in een plegtig gehoor ontvaugen den graaf de Mons, minister resident van Z. D. H. den hertog van Nassau bij het nederlaudsche hof, tot het overhandigen zijner geloofs brieven. Volgens advertentie in de Staatscourant hebben de staatsspoorwegen in dc maand junij opgebragt eene som van 18.904.464. De opbrengst is verdeeld als volgt: Lijn HarlingenLeeuwarden: reizigers 10.226,274; bagage 318,09; goederen 1.024,87; paarden, vee en rijtuigenJ 687,92; totaal 12.257,151. Lijn Bergen op ZoomRoosendaal: reizigersƒ1.506,55; bagage ƒ99,49; goederen ƒ390,37paarden, vee en rijtui gen 33,46; totaal 2.029,87. Lijn BredaTilburg: reizigers ƒ2.343,25; bagage ƒ152,77; goederen ƒ2.104,17; paarden, vee en rij tuigen 17,25totaal 3.617.44. Eergisteren hield de Koninklijke nederlandsehe jacht club te Rotterdam haar gewonen jaarlijkschen wedstrijd. De rivier leverde weder een schoon schouwspel op dooi de verschillende net versierde vaartuigen. Ook het ter rein voor het Yacht-chib-huis was doelmatig ingerigt, waarbij volksspelen en muziek veel genot verschaften. Dc bovenzaal van het Yacht-club-huis, met bloemen en trofeën getooid, diende tot tentoonstelling der vele uit geloofde prijzen. Ten 11 ure nam de wedstrijd een aanvang. Z. K, li. prins Hendrik der Nederlanden was door sterfgeval in de vorstelijke famielje verhinderd tegenwoordig te zijn. Daarentegen werd het feest bygewoond door Z. K. H. den prins van Oranje. Ten 1 lire begaf Z. R. H. zich met den heer Joost van Vollenhoven en verder gevolg in eene roeiboot naar de nette stoomboot, het eigendom van den vice-commodore der lloyal London yacht-club, tegenover het Yacht-club- huis liggende, ten einde te voldoen aan de uitnoodiging van den vice-commodore om hem een bezoek te bren gen en het vaartuig te bezigtigen. Ten 3 ure deed de prins andermaal een watertogtje en sloeg bij van nabij den afloop gade van een door hem uitgeschreven extra wedstrijd van zes riems gieken, geroeid door namens Z. K. H. daartoe uitgenoodigde liefhebbers. Bij de uitdeeling der prijzen, welke ten half zes ure op de bovenzaal van liet vereenigingsgebouw plaats had, bragt de heer Joost van Vollen hoven, bij afwezigheid van den prins-voorzitter, dank 'aan allen die tot den goeden uitslag van hetfeest hadden bijgedragenen in zon- derheid aan Z. K. H. den prins van Oranje voor de eer zijner tegenwoordigheid, terwijl hij de inrigting ten slotte in zijne welwillendheid en bescherming aanbeval. Wegens het vergevorderde uur verpligt naar 's llage terug te koeren, kon Z. K. H. de prins van Oranje niet alle prijzen, maar alleen den door hem geschonken bui tengewonen prijs in persoon uitreiken. Nadat de prins hieraan had voldaan en de overwinnaars en verdere deelnemers minzaam had toegesproken, bragt hij den heer van Vollenhoven dank voor de door hem gesproken woorden. i Na het vertrek van Z. K. II. had de prijsuitdecling plaats, waarna de bijeenkomst werd gesloten door den heer Joost van Vollenhoven, die daarop een woord van dank rigtte aan de dames, die het feest met hare tegen woordigheid hadden opgeluisterd. Vervolgens vereenigden zich de leden aan een diner in het Yacht-club-huis, terwijl het feest door een vauxball in den Doelen en een vuurwerk werd besloten. Bcnocnüugcii en. besluiten. legek. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij bet 6e regement, tot le luitenant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenants J. Vogelenzang en W. T. de Wijs, van het korps, laatstgenoemde thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan den len luitenant der infanterie J. H. de Fremery, van liet leger hier te lande, thans tijdelijk gedetacheerd bij dat in Oost-Indië. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1800 'sjaars, aan den kolonel van den generalen staf J. B. E. von Motz, met toekenning van den rang van generaal-raajoor. Benoemd bij den grooten staf: tot kolouel Zr. Ms. adjudant in gewone dienst de luitenant-kolonel van dien staf J. A. van den Boschbij den generalen staf: tot kolonel de luitenant-kolonel van dien staf J. Ii. W. le Clercq; tot luitenant-kolonel de majoor van dien staf H. E. W. Rodi de Loo; tot majoor de kapitein le klasse van dien staf J. Schuurman, en tot len luitenant (bij keuze) de 2e luitenant van het 3e regement dragonders F. de Bas. Overgeplaatst in hunnen rang, bij den generalen staf de le luitenants A. baron van Dedem, van het 5e rege ment dragonders, en J. E. N. baron Sehimmclpenninck van der Oije, van het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, thans tijdelijk bij dien staf gedetacheerd. Benoemd bij het 8e regement, infanterie tot kapitein 3e klasse, naar ouderdom van rang, de lc luitenant adjudant van het 4e regement J. J. C. Peperkamp. Benoemd tot 2en luitenant bij het le regement ves ting-artillerie dc kadet L. Rooseboom, herkomstig van de Koninklijke militaire akaderaie. Benoemd bij het personeel van de geneeskundige dienst der landraagt, tot officier van gezondheid 3e klasse de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geueeskundigen J. Binnendijk, H. P. Schroder, J. H. Bystra, G. G. Rovers, J. P. van den Berg, F. Kou- wenberg, C. Ripping en C. A. L. Rodelstnrtz. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, met toekenning van den rang van ritmeester en van pensioen, aan den len luitenant van het regement oost-indische kavallerie F. A^E. van Altena, thans met verlof hier te lande. MAKiNu. Benoemd tot 2en luitenant bij het korps mariniers de kadet bij dat korps C. J. Visser. polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend, aan den lieer J. de Boe, als dijkgraaf van- don polder Hoedekenskerke. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Oudkempens- hofstede de heer A. Helmstrijd; tot gezworen van den polder Groot Beddewaarde de heer P. Sohillemans, met vergunning volgens art. 24 van het reglement van admi nistratie der polders in Zeeland tot gelijktijdige waarne ming dezer betrekking met die van dijkgraaf van den Jongepolder; tot gezworen van den polder Borsselen de heer A. Mol, en tot gezworen van den polder Iloedekens- kerke de heer M. de Regt. IVek rologie. Wij hebben het overlijden mede te deelen van mr. Dirk Donker Ourtius, voorgevallen te Spa, waarheen hij korte dagen geleden was vertrokken. Geboren op 20 november 1792 bereikte by dus den ouderdom van 71 jaren. Als advokaat en vrijzinnig publicist tot het jaar 1848 het geheele land door bekend, werd liij in dat jaar lid der kommissie tot herziening der grondwet, en eerst tijdelijk daarna definitief minister van justitie. Onder het ministerie dier dagen kwam onze huidige grondwet tot stand. Hij werd tevens bij dc eerste regt- streekscheiverkigzing do^or, het distrikt Almelo tot lid der tweede kamer gekozen. In 1849 als minister afge treden werd hij in 1853 weder tot die betrekking ge roepen en vervulde haar tot 1856. Sints trok hij zich van bet politieke leven terug en genoot na eeu werkzaam en veel bewogen leven de rust des onderdoms. Kerknieuws, j De 67ste jaarvergadering van het nederlandsehe zendelinggenootschap werd dingsdag morgen ten 10 ure, mot eene gepaste toespraak, geopend in de doopsgezinde kerk, te Rotterdam, door den voorzitter van dit jaar den heerL. Proes van Leeuwarden, nadat de beer Francken de leden buiten Rotterdam verwelkomd bad. Als algevaar digde van bet bijbelgenootschap was tegenwoordig de heer G. A. van Limburg Brouwer, als afgevaardigde van de kommissie voor dc zaken der protestantsclie kerken in Nederlandsch Indiü de beer J. C. Zaalberg Pz.beiden werden door den voorzitter verwelkomd. Na eonige voorbereidende werkzaamheden deed de voorzitter mede- deeling van de ingekomen voorstellen, welke in handen van kommissiën zijn gesteld. In de zitting van woensdag zijn onder meer de financieële aangelegenheden behandeld. De uitgaven bicken weder verre de ontvangsten te bobben overtrof fen. Het hoofdbestuur is gemagtigd tot het nemen van maatregelen om de uitgaven en inkomsten in overeen stemming te brengen. Des avonds werd in de zuiderkerlc de openbare verga dering gehouden, waarin de heer Oort, van 's Graven- hage, optrad tot het houden der opwekkende rede. Na eerst te hebben gewezen op de bewogingen op gods dienstig gebied en de onmogelijkheid om, hetzij men dien toestand goed- of afkeurt, daarin verandering te brengen, zoo dat men dien loop van zaken moet nemen voor hetgeen deze is bragt hij dit over op het meer speciaal gebied der zending, om meer bepaaldelijk te doen uitkomen dat, hoeveel moeijelijkheden zich ook in tijden van buitengewone beweging mogen voordoen, bet zijns inziens evenwel eene schoone taak mag hcc- ten de zaak der zending rustig en moedig voort te zetten. In verband daarmede had hij zich de woorden van 1 Cor.3 vs. 9a gekozen tot onderwerp zijner leerrede. Ojiiïeiwijs. Yan wege den minister van binuenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat aan de polytechnische school met het begin van september '1864 de gelegenheid zal geopend zijn tot opleiding van aanstaande industriëlen of tech nologen, die eene grootere mate van theorethische en technische kennis verlangen, dan aan eene hoogere bugerschool met ojarigeu kursus verkregen kan worden en van hen, die verlangen zich te bekwamen tot civiel ingenieur, architekt of bouwkundig ingenieur, scheeps bouwkundig ingenieur, werktuigkundig ingenieur, mijnen-ingenieur. Aan ben, die het voorbereidend onder- I wijs wenschen te volgen, zal, indien zij zich hiertoe vóór 20 augustus a. schriftelijk bij den direkteur der polytechnische school aanmelden, de gelegenheid gege ven worden, om des verkiezende een voorafgaand examen in de genoemde vakken af te leggen. Voor meergevorder den kan dit examen uitgebreid worden, zoo dathctblijke ot zij met vrucht den eenjarigen kursus kuunen volgen* •TiJeEDsciigcSc ïserigtfen. Woensdag middag geraakten dc klccderen van een meisje van 7 jaar op de groote markt te Goes in brand, door het opengaan van een doofpot met zoogenaamde bakkerskolen, welke zij had gekocht. Niettegenstaande inen op het zien der vlam dadelijk van alle kanten ter hulp toeschoot, bekwam zij zulke ernstige brandwonden, dat zij reeds den zelfden avond overleden is. De kollekte, bjj gelegenheid der godsdienstige bijeenkomst te Wolfhezen gehouden, heeft de som van

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1