Het te Paramaribo verschijnende dagblad De west indiër is door den prokureur-generaal aldaar geschorst. Het Utrechtsch dagblad deelt omtrent de oorzaak hier van eenige bijzonderheden mede. In de maand septem ber jl. is Rudolf Marinus Jolliffe, burger ingezeten van Paramaribo, in het huwelijk getreden met Magdalena Faré, geëmancipeerde, afkomstig van deplantaadje Guade loupe. Desniettemin werd de vrouw, in de maand oktober daaraanvolgende, met bedreigingen genoodzaakt tot het teekeneu van eene werkovereeukomst, en dit ofschoon de beheerder van Guadeloupe den distrikts-kommissaris herinnerde aan het door haar gesloten huwelijk, en be toogde, dat zij diensvolgens tot het aangaan van zoodanig kontrakt niet gehouden was, en zich bovendien zonder haren man niet regtsgcldig kon verbinden. Jolliffe heeft zich dan ook aan die overeenkomst niet gestoord, maar zijne vrouw tot zich genomen, en op de herhaalde aan zegging van den prokureur-generaal, om zijne vrouw aan hem uit te leveren, met bedreiging van haar, bij weigering, door marechaussees te zullen doen weghalen, steeds geantwoord, dat hij, steunende op zijn goed regt, zijne vrouw bij zich zou houden, en het bedreigde ge weld zou afwachten. Toen er echter van dat geweld niets kwam, en de prokureur-generaal Jolliffe gedurende langen tijd met rust had gelaten, geloofde deze, dat de zaak daarbij zou blijven, en begaf zich derhalve gerust, voor eenige dagen, naar een plantaadje, tot uitoefening van zijn beroep; maar het schijnt dat de prokureur- generaal hierop had gewacht, want verleden zaturdag ontving de vrouw van Jolliffe een biljet van den proku reur-generaal, waarbij zij werd uitgenoodigd, zich ten zijne burele te vervoegen, om in zekere zaak te worden gehoord. Maar naauwelijks was zij, in hare onnoozelheid geen valstrik vermoedende, in het bureau van den pro kureur-generaal getreden, of zij werd, op zijn last, door marechausseés aangepakt en naar de gevangenis over- gebragt, ten einde, zoo als haar werd aangezegd, naai de plantaadje Guadeloupe te worden gevoerd. Jolliffe, door zijne vrienden, die met veel moeite en groote kosten zich een vaartuig hadden verschaft, van bet gebeurde onderrigt, kwam den volgenden nacht in de stad om hulp te zoeken tegen het geweldmaar de goeverneur, kennis bekomen hebbende van het gebeurde, nam terstond krachtige maatregelen om het onregt te herstellen. Zondag morgen ten half elf ure kreeg de goeverneur berigt, en reeds vóór den middag was de vrouw in hare woning in de Princestraat teruggekeerd. Jolliffe heeft zich daarop ter audientie van den goever neur begeven, hem zijn dank betuigd voor de genoten hulp en té gelijker tijd een adres Van een veertigtal zijner vrienden overhandigd. In dat adres werd den goever neur van Suriname hulde gebragt voor de in vrijheid stelling der vrouw van Jolliffe, en voorts de verzekering gegeven dat thans gebleken is hoe de gruwelen, in naam des eoeverneurs bedreven en waardoor ontevredenheid en moedeloosheid zijn ontstaan, tegen diens wil worden gepleegd. Ten slotte wordt bescherming aan zijne excel lentie aangeboden waar en wanneer hij die zou behoeven. In het nommer 46 van de west-indiêr werd het vol gend berigtje opgenomen. „Met groote verwondering lazen wij in het Gonvernem. on Advert, blad, van den 7 junij 11., dat de goeverneur het aan z. ex. overhan digde adres zou hebben teruggegeven, met betuiging van zijne hoogc afkeuring. "Wij moeten bekennen dat ons van deze handeling niets ter oore is gekomen, maar gelooven de juistheid dezer mededeeling zeer te kunnen betwijfelen. Wij zullen er onderzoek naar doen en onze lezers, in een volgend nommer, met onze bevinding bekend maken." Intusschen werd der uitgeefster toen door den prokureur-generaal eene waarschuwing gezon den, wegens het plaatsten van lasterlijke artikelen en verbod om die waarschuwing openbaar te maken. De redakteur antwoordde, dat de prokureur-generaal wel toezigt had over de drukpers, maar niet mogt beletten de opname van stukken, het eigendom zijnde der redak- tie. Waar er overigens sprake was van laster, wachtte de redakteur eene regterlijke aanklagt. In het volgende nommer vau De west-indiër plaatste de redakteur een stuk hetwelk door der prokureur-gene raal werd geschrapt. Daarin werd te kennen gegeven dat het gebleken was dat het bedoelde adres niet is terug gegeven en de goeverneur volstrekt zijne afkeuring daarover niet had uitgesproken, zoo dat het berigt, vau uien ook afkomstig, valseh was. Eindelijk kwam in het nommer 48 van De west-indiër een artikel voor, hetwelk de schorsing van bet blad ten gevolge had. Dat artikel was van den volgenden inhoud: „De zinsnede aangaande de regterlijke magt, voorko mende in de memorie van toelichting van het ontwerp regeringsreglement op art. 139 heeft te regt de algemeene verontwaardiging gaande gemaakt, en niemand betwij felt het, of deze hatelijkheid is toe te schrijven aan den I zelfden persoon, die sedert jaren er steeds op uit is het regterlijk gezag te ondermijnen, daarvoor zijn eigen aangematigd gezag in de plaats te doen treden, en de j lankmoedigheid des regters voor zwakheid houdende, alle grenzen der betamelijkheid te buiten gaat. „Het is gewis meer dan tijd, dat aan deze handelwijze i paal en perk wordt gesteld. Het is gewis meer dan tijd, dat de regter den overmoed zijns dienaars te keer ga en j zich krachtig doe gelden, wanneer list en geweld wordt aangewend tot mishandeling, en zijn naam wordt mis- I brnikttot het plegen van gruwelen, j „Eene arme vrijgeboren vrouw, F. R. M., moeder van i vijf nog jonge kinderen en in hoog zwangeren toestand I verkeerende, zit, beschuldigd van eenvoudigen diefstal, reeds gedurende eenige maanden opgesloten in een hok, zonder licht of lucht buiten akces. Hare moeder, eene hoogbejaarde vrouw, heeft zich herhaaldelijk gewend tot J den prokureur-generaal,.knielend smeekende tot haar l kind te worden toegelaten, om haar bijstand te bieden, vooral in bet nakcud uur barer bevalling; maar wanneer heeft ooit eenig menschelijk gevoel tot dat hart ingang kunnen vinden? Ter naauwernood werd zij aangehoord, en met harde woorden, uitgesproken met het bekende j akelige stemgeluid, als ware het door een kadaver voort- j gebragt, ruw cn onbarmhartig afgewezen. „Het is waar, dat de prokureur-generaal, de hemel weet hoe, een regterlijk bevel van gevangenhouding hoeft, weten te verkrijgenmaar het is tevens waar, dat de prokureur-generaal aan het geregtshof heeft verzwe- gen, dat de vrouw hoog zwanger was, en dat er dus gee nerlei vrees voor ontvlugting kon bestaan. „Intusschen is de zwangerschap thans zoo ver gevor derd, dat het uur der bevalling ieder oogenblïk kan J slaan, en welke de gevolgen dan moeten zijn, is niet te j betwijfelen. „Daarom, o regters! draalt niet, maar handelt krach tig en vaardig. Vraagt geen berigt, maar overtuigt u I zeiven, met uwe eigen oogen en dadelijk. Houdt u vrij van medepligtigheid aan den moord van eene zwangere vrouw, van een ongeboren kind, maar ontslaat zonder j cenig verwijl de verdrukte uit het hol, waarin zij wordt j ter dood gebragt. En de laster zal zich angstig verschili- len voor uwe krachtige en waardige houding, en Snri- name zal trotsclr zijn op hare regterlijke magt, wetende dat zij daar nooit vergeefs hulp en bescherming zal vragen." dSemengde Bserigien Om het zuur worden van melk gedurende de I warmte te voorkomen, prijst men als een beproefd raid- del aan, ora een stukje rammenas in de melk te doen j waardoor zij eenige dagen goed blijft, waar men ze ook j bewaart. Op het gebied der fotografie is eene nieuwe ont- j dekking in praktijk gebragt door den lieer Matla, te 's Gravenliagc. net is de olie-fotografie. Genoemde i kunstenaar beeft een drietal vrouwenbeelden vervaar- j digd, die op die wijze volstrekt niet geretoucheerd of I opgewerkt behoeven te worden, en die om juistheid en schoonheid zeer worden geroemd, i Te Wierden (Overijssel) vond M. v. d. B., terwijl hij bezig was met maaijen, een nest met 16 patrijzen- j eijeren, welke bij onderzoek bicken sterk aangezet te zijn. Hij nam ze op cn legde ze zorgvuldig bij zich in de I zon, ten einde ze 's middags mede naar huis te nemen en vervolgens aldaar door een van zijne kippen te laten uitbroeijen; maar groot was zijne verwondering, toen hij, gereed om de eijeren mede te nemen, bevond dat reeds 14 kiekens geboren en verdwenen, en nog slechts twee eijeren aanwezig waren, welke ook reeds aange pikt waren. Voor eenige dagen verscheen voor de magistratuur van Devonport eene vrouw van omstreeks veertig jaren, beschuldigd van viermalen getrouwd te zijn, terwijl haar wettige man, zekere Sharp, met wicn zij het eerst in het huwelijk was getreden, nog leeft. In deze zaak zijn vele getuigen gehoord. Raar het schijnt waren de vijf mannen met wie zij gehuwd was, alle zeelieden. De Courrier de l'Algexde meldt dat den 10 dezer de maire der hoofdstad in de fransche kolonie het bur gerlijk huwelijk zou voltrekken van een muzelmansch jongman en een muzelmansch meisje, hetgeen zonder voorbeeld is in de geschiedenis der fransche kolonie. Daar er geen burgerlijke stand bij de arabieren bestaat, zal men in plaats van de geboorteakten van bruid en bruidegom, zich tevreden moeten stellen met eene akte van bekendheid. Vrijdag is de spoorweg tusschen Spanje en Frank rijk over de Pyreneën geopend. De trein moest 26 mijlen tunnels doorloopen, welke gegraven zijn in de reusach tige rotsen op 400 voet boven het vlak der zee. De plegtige opening van den weg is uitgesteld tot aan de komst des keizers te Biarritz. Maandag hebben zich twee bloemen van de Victoria Regina in den hortus botanicus te Amsterdam geopend. Volgens de Morning star heeft de policïe eenige aanwijzing ontvangen, wdardoor zij welligt op liet spoor komt van hem, die den moord op den noord-londenschen spoorweg gepleegd heeft. Zoodra namelijk die moord was bedreven, huurde een persoon, die engelsch sprak maar een duitscher scheen te zijn, een appartement in een afgelegen gedeelte van North-Woolwich. Hij droeg een gouden horologielcetting, gelijk die, welke bij den goud smid te Londen ingeruild was. Ook had hij een groot ouderwetsch horologie, terwijl zijn signalement overeen komt met dat, hetwelk de goudsmid gegeven had van den persoon, die den horologieketting bij hem verwisseld bad. AVoensdag 11. las iemaiM, die naast liera zat te ont bijten, uit de dagbladen, die pas ontvangen waren, het verhaal van den moord die op den spoortrein gepleegd was. De vreemdeling scheen hierdoor geagiteerd te wor den en zeide dat hij dadelijk weg moest. Een zijner laarzen was reeds schoon gemaakt, en met de andere was men bezig, maar hij verklaarde niet te kunnen wachten. Toen men hem nu zeide dat de spoortrein nog niet ver trok en hij dns nog gerust kon blijven, herhaalde hij dat hij onmiddellijk weg moest. Op zijn voorhoofd waren de kenteekeneu van slagen. De policie, met deze aanwij zingen toegerust, heeft dadelijk alle middelen in het werk gesteld om bedoelden persoon te ontdekken. Mejufvrouw Flora Samethini heeft van H. M. de koningin en van II. K. H. prinses Frederik geschenken vergezeld van vleyendebrieven, ontvangen,vooréenedoor haar gekomponeerde polka mazurka, getiteld: La rose. Ter eere van den bekenden dichter-bakker Réboul zal te Nïraes een gedenkteeken worden opgerigt, waartoe Lamartine, aan wien Réboul zijne inspiratiën heeft ont leend, van zijne zijde cene bijdrage van 100 fr. geschon ken heeft. Een smokkelaar in Frankrijk-is dezer dagen op zon derlinge wijze vergiftigd geworden. 'Hij had zich een massa tabak om het naakte ligchaam gewikkeld en daar over zeer ruime kleederen aangetrokken. Door de hitte en beweging geraakte hij aan het transpireren, met dit gevolg dat de poriën de sterke tabakslucht opslurpten. Dc man werd gevaarlijk ziek en is slechts met moeite van den dood gered. Woensdag is op den Great Eastern spoorweg het volgende ongeluk voorgevallen met ;den trein, welke ten 2 ure 45 minuten uit Harwich was afgereden, in ver band met de nieuwe stoombootdienst op Rotterdam. De lokomotief derailleerde nabij het station Bradficld en viel langs de stijle glooijing naar beneden,met het gevolg dat de geheele trein werd medegesleurd. De stoker bleef op de plaats dood, daar hij oncler de machine geheel ver pletterd werd. De machinist daarentegen had het geluk van ongehinderd er af te komen. De passagiers, hoewel door een hevigen schrik bevangen, mogten er evenwel spoedig in slagen, zich zoo goed mogelijk uit de waggons te redden en tevens eene behulpzame hand te bieden aan diegenen hunner reisgenooten, welke zich bezeerd had den of gewond waren. Na eenige oogenblikken van bange vrees verkreeg men vervolgens de zekerheid dat buiten den stoker niemand het leven had verloren. De rector van Bradfield kwam spoedig op de plaats des ongeluks en nam al de gekwetsten in zijn huis op, alwaar hij on middellijk voor den noodigen bijstand zorgde. Even als hij zelf legde ook zijne famielje hierbij zulk eene harte lijkheid en zulk een ijver aan den dag, dat de verpleeg den dit niet ligt zullen vergeten. Na verloop van onge veer vier uren kwam er eindelijk een trein om de gewonde passagiers af te halen, waarvan slechts diegenen gebruik maakten, die inmiddels genoegzaam bekomen waren om getransporteerd te worden. Volgens de Daily telegraph is het te verwachten dat de schade aan de machine en de waggons nog al aanmerkelijk zal zijn. Het blad voegt er bij dat uit de inspektie der lijn, kort na het ongeluk, gebleken moet zijn dat de weg tegen het volle gevvigt van een trein op den duur niet bestand was, ten gevolge van den verrotten toestand van bet houtwerk, daar er vele leggers gebroken zijn, terwijl het ijzerwerk er van afgescheurd werd. Dit gebrek werd door de bij het on geluk aanwezige personen opgemerkt. De schok was overigens zoo geweldig dat de machine met den trein onder het nedervallen eene geheele wending had geno men, zoo dat de waggons, niettegenstaande zij van Har wich naar Londen liepen, allen achter elkander juist in de omgekeerde rigting liggende gevonden zijn. Vcrkoopimgcn en aanbestedingen. Heden zijn alhier ten verkoop aangeboden: I. 65 roed. 70 ellen weiland en sprink, in de gemeente Oost- en

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2