MIDDËI COUR A N T. N° 115. Donderdag 1864. 21 Julij. öhraenlanïï. Editie van woensdag avond 4 ure. AAlï RE§TEDIA'G. Op vrijdag den 29 julij 1864, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring door den commissaris deskonings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het doen van eenige vernieuwingen aan 's rijks zeeweringen te Vlissingen en Veere, en zulks in twee perceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, voor ieder perceel afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te beko- bij den boekbandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing op de plaats worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat Brunings, te Middelburg en bij den ingenieur van Dorth, aldaar. 's Gravenhage, den 5 julij 1864. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. Middelburg 20 julij. De gemeenteraad alhier heeft heden op verzoek eer vol ontslag verleend aan mejufvrouw S. C. Tak, als hulponderwijzeres op de school B, voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Voorts zijn met algemeene stemmen benoemd tot eerste hulponderwijzeres op genoemde school mejufvrouw A.M. Gerth van Wijck, en als tweede hulponderwijzeres mejufvrouw A. Visser, beide thans hulponderwijzeressen te Wijk bij Duurstede. Eergisteren heeft in het hoofdkiesdistrikt Winschoten de verkiezing plaats gehad van een lid voor de tweede kamer der staten generaal, ten gevolge van het bedanken van den beer A. Winkler Prins voor de op hem uitge- bragte keuze. Bij de opening der stembussen is gisteren gebleken dat er den 2 augustus eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren prof. W. J. A. Jonckbloet te Groningen en T. Borgesius, burgemeester te Oude- Pekela. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Vlissingen, eergisteren gehouden, zijn ingekomen 186 briefjes, waarvan van onwaarde 4, zoo dat de volstrekte meerderheid bedroeg 92. Er waren uitgebragt op de heeren B. X Tideman 106, J. C. Ockers 26, J. A. de Wolf 15, A. Schraver 11, Verkuyl Quakkelaar 5 en Iv. Blonk 4 stemmen. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. De heer B. J. Tideman is alzoo gekozen. Omtrent de kinderziekte in de gemeente Goes verne men wij nader: Sedert den 1 julij 11. zijn er bijgekomen 33 lijders, waarvan 10 wel en 23 niet gevakcineerd, terwijl er 2 niet gevakcineerde zijn overleden. Er zijn dus tot en met 16 julij aangetast 386 personen, daarvan zijn 289 niet en 97 wel gevakcineerd. Overleden 22, waarvan slechts 2 gevakcineerd. Hersteld zyn 341 lijders en blijven nog onder behandeling 23 personen in 14 huisgezinnen. Sinds den 1 julij jl. zijn te Krabben dij ke 38 nieuwe gevallen van kinderziekte voor gekomen, makende met het opgegeven getal van 80 in 't geheel 118, vim die 38 zijn 9 hersteld, 28 nog ziek eu 1 overleden, een man van 44jaren, die alleen in zijne jeugd was gevakcineerd, 24 van deze poklijders waren niet en 14 wel gevakci neerd, ook allen in hunne jeugd, de jongste was 14 jarenvan de 24 niet gevakcineerden waren allen op één na beneden de 20 jaren. (Goessche courant.) Naar wij vernemen neemt de kinderziekte te Oud- Yossemeer toe. Aan de leden van de tweede kamer der staten gene raal zijn rondgedeeld twee geschriften: 1. voorstel tot reorganisatie der koninklijke akademie van beeldende kunsten. Uit het rapport der kommissie van onderwijs aan den raad van bestuur der koninklijke akademie van beeldende kunsten blijkt, dat de taak, haar door den raad van bestuur opgedragen, haar te meer aangenaam was, omdat zij doordrongen is van de waarheid, dat eene herziening der reglementen aller noodzakelijkst is, om het onderwijs aan de behoeften des tijds te doen beant-1 woorden. 2. Het ontwerp voor spoorwegen door Haarlem mermeer en omstreken, van mr. J. P. Amersfoordt, beoordeeld en vergeleken met een dergelijk ontwerp, vroeger ingediend door J. X van Brederode. Daaruit blijkt, dat die lieer reeds in oktober 1857 eene aanvrage gedaan lieeft om koncessie tot aanleg van een spoor weg door den Haarlemmermeerpolder. In verband met eene nieuwe aanvraag door 08 heeren Amersfoordt c. s. heeft hij, bij missive van 10 julij, den minister de prio- riteit verzocht, zijne belangen in deze aan den minister aanbevelende. Aan het slot van dit geschrift wordt o. a. gezegd: „Behoudens alle respekt voor het ontwerp Amersfoordt c. s. en erkenning der belangeloosheid van dezen heer, mogen wij met eenigen grond veronder stellen het ontwerp Brederode de voorkeur verdient boven het ontwerp Amersfoordt; in het ontwerp A. toch is Haarlem geheel uitgesloten, in het ontwerp B. is Haar lem niet alleen opgenomen, doch verkrijgt nieuwe en betere verbindingen met de eerste steden des rijks, zonder dat hierbij eenig belang is verwaarloosd." De minister van binnenlandsche zaken heeft bij be schikking van den 17 julij 1864, met ingang van den 1 augustus bij de dienst van den rijks-telegraaf benoemd tot telegrafisten K. F. Figgé de Vries, J. A. Carbasius H. N. Schokker en G. C. Meijer, en bij die zelfde dienst als leerlingen toegelaten F. H. Meijer, X C. Tersteeg en T. C. G. ten Bokkel, allen beambten der Nederlandsche telegraafmaatschappij. Naar wij vernemen zal te Rotterdam een binnenlandsche hypotheekbank wordenopgerigt met een maatschappelijk kapitaal van vijf millioen gulden. Kommissarissen der vennootschap zijn dc heeren H. 'f. Lohnis, lid der pro vinciale staten van Zuid-Hólland en van den gemeente raad te Rotterdammr. J. C. Reepmaker, sekretaris der kamer van koophandel en fabrieken en advokaat te.Rot terdam; G. J. Huygen, lid van den gemeenteraad te Rot terdam; W. A. Viruly Verbrugge, lid van de tweede kamer der staten generaal, te RotterdamJ. E van der Aa Cricllacrt, te RotterdamMr. A. C. van Rossem, te RotterdamX J. Doyer, lid der firma Doycr Kalft', te ZwolleMr. J. U. dc Kcmpenaer, rijksadvokaat te Arnhem; P. Roche, lid der firma Overklift Co. te 'sïïage; E. H- Kol, lid der firma Vlaer Kol, tc UtrechtC. Vriesen- dorp, lid der firma Dekker Yriesendorp, te Dordrecht en jhr. Schorer, te Middelburg. Tot direktóuren zijn benoemdde heeren mr. B. Mees, B. van Rossem en Ed. Hoy er, terwijl tot leden van den raad van het bestuur en toezigt zijn verkozen, de heeren: H. T. Lölinis, mr. J. C. Reepmaker en G. J. Huygen. (V. rolt. cour.) liet bestuur der landhuishoudkundige school te Gro ningen heeft zich onlangs tot don minister van binnen landsche zaken gewend met het verzoek, om van deze, thans nog bijzondere (maar door liet rijk met 6000 en de provincie met ƒ600 'sjaars gesubsidieerde) inrigting eene lioogerc rijks-landbouwschool tc maken. Dc minis ter was echter niet genegen, dat verzoek toe te staan. Nu hebben de provinciale staten besloten, gedeputeerde staten op te dragen zich te dier zake tot den minister te wenden, onder te kennen geving dat de staten bereid zijn eene aanzienlijke subsidie te verleenen aan zooda nige lioogere rijks-landbouwschool, te Groningen ver- eenigd met eene lagere landbouwschool, die te Haren zou gevestigd blijven. RcnoeiBiingen en besluiten. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinen te Kuilenburg de heer G. J. de Sitter, thans ontvanger der registratie en domeinen te nolwerd. hoogkscholen. Benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen vo.or het akademiejaar 1864/65 de hoogleeraar G. Diephuis. Kerknieuws. Zondag ochtend heeft in de waalsche kerk te 's llage de bevestiging plaats gehad van den nieuwen leeraar, den heer A. J. J. Blin, uit Boulogne-sur-Mer, door den heer Zubli, die tot tekst had gekozen: I Tim. IV vs. 16. Des avonds sprak de heer Blin zijn intreéprediking uit, naar aanleiding van I Cor. II vs. 3. Marine en leger. Uit Vlissingen schrijft men ons: Zr. Ms. schroefstooraschip Prinses Maria is van het Nieuwe diep alhier aangekomen, overbrengende een ge deeltevan de ekipage van Zr. Ms.stoomfregat Zeeland, om over te gaan op de Adolf, liggende alhier. „Nog is heden voormiddag alhier ter reede ten anker gekomen de gepantserde stoomkanonneerboot." Als daartoe door Z.M., bij besluit van den 16 dezer, gemagtigd, is door den minister van marine, boven het voor dit jaar vastgestelde getal van zestien adelborsten der 3e klasse, als zoodanig op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord geplaatst de aspirant W. C. Gobins, die een voldoend examen daarvoor heeft afgelegd, en zulks als eene erkenning der verdiensten van zijn vader den luitenant ter zee der le klasse G. F. G. Gobins, als kommandant van het verdedigings vaartuig Pro Patria noodlottig omgekomen door het springen van een stuk geschut. De adjunkt-administrateur F. Bamberg, thans die nende op het wachtschip te Vlissingen, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op Zr. Ms. fregat met stoom ver mogen Zeeland. Staalscour Koloniën. Men leest in de Surinaarasche courant dd. 10 junij Onze lezers zullen zich herinneren, dat ia de twee laatste jaren in de Boven Suriname door verschillende personen onderzoek is gedaan naar het bestaan van goud. Ofschoon de resultaten toenmaals, uit hoofde van gebrek aan behoorlijke werktuigen en bekwame arbeiders, niet zeer gelukkig zijn geweest,hebben zeevenwel het bewijs geleverd dat in onze bovenlanden inderdaad goudlagen voorhanden zijn. Een monster van het gevonden goud is in het laatst van verleden jaar naar Noord-Amerika verzonden, en het daarvan uitgebragt rapport van des kundigen zoo bevredigend, dat eenige voorname ingeze tenen alhier het plan hebben gevormd om eene maat schappij tot gouddelving op te rigten. In eene derde vergadering, op gisteren avond gehouden, is, naar wij vernemen, de onderneming meer bepaald besproken, eu besloten binnen kort eene lijst van deelneming aan het publiek aan te bieden. Het vercischt kapitaal, voorloo- pig op /"25,000 bepaald, zal verdeeld zijn in 250 aandee- len a ƒ100. Mogt het plan door eene algemeene deelne ming tot stand komen, dan zijn de ontwerpers voornemens geschikte personen, niet gouddelving bekend, te cmploi- jeren, waartoe gnnstige gelegenheid bestaat."

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1