MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Zondag 1864. 17 Juiij. N° 113. Editie van zalurdag avond 4 ure. middelburg Mi juUy. In dit nomroer geven wij het eerste gedeelte van een beknopt uittreksel van het verslag door gedeputeerde staten in de jongste zomer-vergadering der provinciale staten uitgebragt. Plaatsgebrek verhinderde ons tot nu toe met de mededeeling daarvan aan te vangen. Om de zelfde reden hebben wij ook geen melding kunnen maken van het jaarverslag gedaan door burgemeester en wet houders aan den gemeenteraad van Middelburg. Indien ons in den loop dezer maand daartoe ruimte gegund is hopen wij er onze lezers nog het een en ander uit mede te deelen. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: „Hetgeen in verschillende depeches gemeld is aan gaande een gevecht tusschen de Kearsarge en de Flo rida is louter verzinsel. He Kearsarge ligt gerust te Do ver bij het oorlogschip der noordelijken Sacramento. „De Niagara was juist heden morgen ten half acht ure van de reede vertrokken tot opsporing van de „Florida" toen op het zelfde oogenblik een telegram kwam berig- ten de onwaarheid van het vermelde gevechtde Nia gara is daarop naar Antwerpen opgestoomd. „Het berigt uit Nieuwediep dat het stoomfregat Adolf Hertog van Nassau aldaar gereed zou worden gemaakt, meen ik op goede gronden te kunnen tegenspreken, daar het fregat alhier zal worden opgetuigd." De heer E. Dalbeck Haversga, telegrafist le klasse te Vlissingen, is in die betrekking overgeplaatst naar den Helder. De kiezersvereeniging De grondwet in het kiesdistrikt Winschoten heeft tot kandidaat gekozen voor de aan staande verkiezing van een lid der tweede kamer den heer prof. Jonckbloet, te Groningen. De kandidaat van de kiezersvereeniging Vaderland en koning te Win schoten is de heer mr. W. Woldringh, griffier bij de regtbank aldaar. Volgens het Volksblad komt voor de aanstaande ver kiezing van een lid der tweede kamer in het kiesdistrikt Hoorn in aanmerking de heer jhr. mr. W. T. Gevers Deyuoot te 's Hage. Woensdag avond ten 11 ure is Z. M. de keizer van Rus land van Soestdijk te Utrecht aangekomen, om naar Duitschland terug te keerenHH. KK. HII. prins en prinses Hendrik hebben Z. M. uitgeleide gedaan naar Duitschland. Omtrent de komst en het verblijf van Z. M. te Soestdijk meldt men ons nog, dat H. M. de koningin-moeder haar hoogen gast tot aan de Bilt is tegemoet gereden, waar naden eersten hartel ijken welkomstgroet HII.MM.de kei zer en de koning in 't rijtuig van hare majesteit plaats namen, om naar Soestdijk te rijden. Op het lustslot was er dien dag intiem dinée, na afloop waarvan Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje naar Utrecht en de residentie terugkeerden. Hare majes teit de koningin-moeder, en Z. M. de keizer deden daarop een toertje, elk in eene russische drosclike gezeten, met een paard bespannen; de beide paarden waren een geschenk van den keizer, voorleden jaar aan hare majes teit gedaan. Zoodra de beide rijtuigjes de bijeengekomen menigte waren langs gereden, stelden zij zich naast elkaar en reed men zoo door. Na de naald te hebben bezocht, gewijd aan de herinnering van Quatrebras, waar Willem II, als prins van Oranje werd gewond, keerden HH. MM. naar het paleis terug. Woensdag is Z. M. de keizer in burgerkleeding* met H. M. de koningin-moeder een wandelrid gaan maken in een met 2 paarden bespannen rijtuig. Des middags ten 6 uur was er gala-diner op het lustslot, waarbij o. a. aan den keizer, den koning en der koningin moeder feestdronken werden gewijd, en de russische en nederlandsche volksliederen werden gespeeld. Bij dit gala-diner heeft de muziek van het regiment veldartil lerie zich doen hooren, en niet bij het intiem diner van dingsdag, gelijk wij verkeerd gemeld hebben. Voor de herberging der vele gasten was buiten het paleis nog eene villa geheel nieuw gemeubeld, even als bij perso nen, aan het hof geattacheerd, appartementen waren ingeruimd. Wat te Soestdijk vooral de opmerzaamheid trok, was, dat geen enkel policie-agent of schildwacht te zien was; bij de inkomst van den czaar hier ter stede was de policie daarentegen langs den geheelen weg, die Z. M. passeren moest, op de been, en werd, even als bij het doorrijden gister avond, zelfs het inrijden der stad aan de Kathar ij nebrug verhinderd. De leden van het russisch gezantschap keeren don derdag naar 's Hage terug. UlrDayllad.) LLL Blijkens aan de tweede kamer overgelegde rekening van ontvang en uitgaaf ter zake van de begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen over het dienstjaar 1862, hebben de ontvangsten bedragen18.700.343,88 en de uitgaven ƒ8.161.088,73, zoo dat deze rekening een voordeelig slot aanwijst ten bedrage van 10.539.255,15, hetwelk op het dienstjaar 1863 wordt overgebragt. Ook is aan de kamer overgelegd de rekening wegens het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, over het dienstjaar 1862, waaruit blijkt dat de ontvangsten heb ben bedragen /405.345,39 V en de uitgaven /'403.762,00A, zoo dat het fonds een batig slot aanwijst van ƒ1.583,39, welk slot in ontvang zal worden overgebragt op het fonds over het dienstjaar 1863. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben, in hunne woensdag gehouden zetting1, met 61 tegen 4 stem men zich vereenigd met het voorstel van gedeputeerde staten, ondersteund door de kommissie ad hoe, om, onder de bekende voorwaarden, een subsidie van ƒ300.000 uit de provinciale kas te verleenen voor den aanleg van een zeehaven te Seheveningen. Het tweede groote zendingsfeest te Wolfhezen werd donderdag door buitengewoon fraai weder begustigd en is volgens het programma in de beste orde afgeloopcn. Even als voorleden jaar werd het weder gehouden op het terrein, belioorende aan mevrouw de douairière barones van Brakel Doorwerth, welke het met de meeste bereid vaardigheid had afgestaan. Men schat het aantal aanwe zigen op 10,000. Nadat de predikant O. G. Heldring de feestgenooten met een kort woord verwelkomd had, trad de heer L. J. van Rhijn, predikant te Wassenaar, op en hield de feestrede. Daarna had de eerste pauze plaats. Na afloop derzelve werden toespraken gehouden door afgevaardigden uit Engeland, Schotland, Frankrijk en Duitschland, zijnde de heeren: dr. Fabri, direktor van het zendingshuis te Barmen, rêv. dr. Welsh, van Liver pool, dr. Geo. Jamieson, van Old Aberdeen (Schotland), dr. Craig, van Hamburg, en eindelijk door den heer Carlyle, gewezen zendeling in Engelsch-Indië. De toe spraak van dr. 'Fabri werd door den heer van Rhijn en die uit het engelsch door den heer Cohen Stuart op staanden voet in het hollandsch overgebragt. Daarna deed de heer T. M. Loraan mededeeling van de werk zaamheden der in Nederland bestaande zendings-veree- nigingen, voor zoo ver deze zich hadden doen vertegen woordigen. Hierop volgde eene pauze, na wier afloop op 5 spreek plaatsen spreekbeurten werden vervuld door de heeren W. II. J. Baart do la Faille, predikant te DeinumG. Bar- ger, predikant te Utrecht; II. C. Bervoets, predikant te Ridderkerk; C.G. deMoen, predikant te Ommen; J.Esser, van 's Gravenhage, H. Gann Dun predikant te Renkum, de heer van Toorenenbergen, van Utrecht; G. A. Hoog, predikant te Haarlem, J. van den Hoorn, van Zutphen, J. P. Nonhebei, predikant te Middelburg, C. J. du Saar, predikant te 'sGravesando, P. D. Schouw Sandvoort, predikant te Arnhem, C. S. Adama van Sclielteraa, pre dikant te Amsterdam, W. Sijpkens, predikant te Loos duinen, J. J. P. Valeton, professor te Groningen, H. Ver beek, van Zeist, J. Voorhoeve HCzn., van Rotterdam, van Lingen, van Zetten, Verhoef, van Utrecht en Buiten dijk, pred. te Harderwijk. De toespraken werden voorafgegaan, afgewisseld en besloten door gemeenschappelijk gezang, ODder begelei ding van een muziekkorps onder bestuur van den heer H. J. van Lummel, uit Utrecht, 't geen een uitmuntende uitwerking had. Ten slotte werd het feest des avonds ongeveer half zeven ure door den heer Cohen Stuart ge sloten. Uitgelokt door het heerlijke weder, werden meer nog dan voorleden jaar gedurende de pausen kleine wan delingen gedaan in de schoone omstreken van het land goed, zoo dat de dag onder vriendschappelijk zamenzijn tot algemeen genoegen afliep. De vierde haringjager is eergisteren te Vlaardingen aangekomen met 62 ton volle en 29 ton maatjes haring, van fijne kwaliteit. De berigten uit de vloot zijn gun stiger. De prijs van de maatjes haring is gesteld op ƒ280 per ton. Beiioemiiiigen en besluiten. marine. Benoemd tot officieren van gezondheid 3e kl. bij de zeemagt de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen B. Léon en P. C. Buyze, met ingang van 1 augustus a. Kerknieuws. De heer Schwartz, sinds 15 jaar predikant der vrije schotsche kerk te Amsterdam, is naar Londen beroepen; volgens de Amsterdamsche courant worden onderschei dene verzoekschriften aldaar geteekend, om hem te bewegen bet beroep af te wijzen. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse jhr. D. Bowier, laatst behoord hebbende tot liet eskader in Oost-Indië en met partikuliere gelegenheid den 8 dezer in Nederland terug gekomen, is met dat tijdstip op non-aktiviteit gebragt. Gemengde berlgten. Donderdag is te Amsterdam de eerste volkstreiD aan gekomen van Rotterdam, Schiedam en Delft met 1100 personen. Als eene zeldzame bijzonderheid verdient vermel ding dat den 6 junij jl. het opeengehoopte ijs in het Ladoga-meer de scheepvaart nog belette, zoo dat het verkeer tusschen Schlüsselberg en de rivier Swir nog niet kon geopend worden. Dit buitengewone verschijnsel is fe verklaren door den buitengewonen noordewind die het ijs naar de zuidkust dreef. Op genoemden dag had het water in het Ladoga-meer niet meer dan 2 gr. warmte. De hoogste prijs van 120.000 franks van de Loterie St.-Point, dezer dagen te Parijs gehouden, is, zegt men, aan een bediende op een wisselkantoor daar ter stede te beurt gevallen. De gelukkige moet niet meer dan één enkel lot (ad 25 centimes) hebben gehad, in welks bezit hij door een toeval was gekomen, doordien hij het klein geld wilde kwijt raken, dat hem in een sigarenwinkel (waar die loten verkocht worden) was teruggegeven. Uit een proces tusschen Nadar en de gebroeders Godard gevoerd, blijkt dat de luchtballon Géant 28.000 franks heeft gekost. Bij het jongste burgemeester-banket te Wecnen had de minister van staat von Sclimerling een der redak- teuren van den Wanderer tot vis-j'i-vis. „Wel, hoe gaat het u, dr. F.dus sprak hij den journalist op vrien delijken toon aan. „O, hier zeer goed!" antwoordde de publicist, die aan zijne medewerking aan het blad dei- oppositie reeds onderscheidene maanden gevangenis te danken had. „Het is," ging hij voort, „veel wenschelijker tegenover uwe excellentie te zitten, dan tegenover haar te staanMet het ernstigste gelaat van de wereld j legde de minister daarop zijne hand op het voor hem liggend menu, en zeide op uiterst welwillenden toon „Och neen, heer doctorhet onderscheid bestaat alleen daarin, dat wij heden beiden hetzelfde programma heb ben, hetgeen anders, helaas! bet geval niet is. Een winkelier in manufakturen te Parijs is op het denkbeeld gekomen om zekere stof uit te stallen onder den

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1