vertokken, waar de doorluchtige reizigers ten half 11 uur ruim «arriveerden. Bij het vorstelijk diner, hetwelk des middags te Soest- dijk op het paleis door H. M. de koningin-moeder aan haar neef den keizer met gevolg, en de leden van het koninklijk gezin werd gegeven, was het muziekkorps der veld-artillerie uit Utrecht uitgenoodigd eenige muziek stukken uit te voeren, van welke taak de kapel, onder direktie van den heer Rudersdorff, zich als altijd uitste kend kweet. Voor het verblijf van Z. M.den keizer Alexander waren op het lustslot vele toebereidselen gemaakt, zoo wel in de appartementen als in het park, dat meer dan gewoon lijk door prachtige bloemen was versierd. JJtrdaghl.) Aan de kiezers in het distrikt "Winschoten worden door den heer Winkler Prins, in een daartoe bestemden brief, als kandidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen de hoogleeraren Jonckbloet, te Gro ningen, mr. W. T. Gevers Deynoot, te 's Hage, en mr. B. Brouwer, te ïïeerenveen. Door de kommissie, belast met het eindexamen aan 'srijks veeartsenijschool, zijn tot veeartsen bevorderd de kweekelingen dier school: E. Overbosch, A. F. Stickel Schoemaker, J. E. Reichman, M. Stoffels, J. G. S. Arntz, F. B. Venema, R. J. Schouten en H. C. Poll. SSenoemingcn en besluiten. leger. Benoemd tot 2e luitenants bij het wapen der infanterie: bij het 2e regement, de kadets J. Offerhaus, J. J. Wiertsjhr. A. C. J. Wittert en P. Vinkhnyzenbij het Be regement, de kadet J. J. van Tubergen; bij het 4e regement, de kadets A.R.F.Birnie, M.A. J.L. Keulem.ans en A. H. J. C. Teldersbij het 8e regement, de kadets J. M. Campbell, jhr. W. P. Six en J. H. Bachiene, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie; tot 2e luitenants bij bet wapen der kavalleriebij het le regement dragonders, de kadet E. J. Gelderman; bij het 2c regement dragonders, de kadets W.E. A. Wuppermann, jhr. W. F. H. van de Poll en J. M. Simon; bij het 3e regement dragonders, de kadets jhr. L. J. Tindal en jhr. L. A. R. W. baron van Ittersumbij het 4e regement dragonders, de kadet jhr. A. J. Boreel de Mauregnault, allen' herkomstig vau de Koninklijke militaire akademie; tot 2e luitenants bij het wapen der artilleriebij het regement veldartillerie, de kadets W. A. Kuyck, P. G. van Harpen Kuyper, J. I. C. Hinlopen en W. P. Veeren; bij het le regement vesting.artillerie, de kadets S. A. Bisschop en A. II. van Breda; bij het 2e regement vestingartillerie, de kadets H. M. Engelhard, A. M. van der Lee, J. D. T. W. Jans, J. D. Onderwater en P. E.Boele; bij het 3e regement vestingartillerie, de kadets B. Reiger, J. H. van Waszink, A. Granpré Molière, J. A. Oudemans, J. A. Zonnevylle en F. Mossel; bij het regement rijdende artillerie, de kadets M. J. E. Yiruly van Pouderoijen en H. C. A. de Braconier van Nes, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie; tot 2e luitenants bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs, de kadets E. J. van Moock, A. M. Pol vliet, G. J. Blaauw en W. K. T. Egter, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie; tot 2e luitenants bij het leger in Oost-Indië: bij bet wapen der infanterie, de kadets G. D. S. A. Camphuis, A. F. Verbeek, F. Anten, H. J. N. Geels, H. E. Schoggers, jhr. A. M. van der Does de Bije, J. H. Nuysink, C. van VleutenJ. H. de BruynJ. E. W. van der Mark, W. A. A. Visser, J. C. F. Schoggers, T. J. Meis, A. Backer, J, W. Stemfoort, G. J. A. Beunk, A. H. Hofman, en J. M. Juda; bij het regement oost-indische kavallerie, de kadets J. B. G. Welters en L. A. van der Dussen; bij het wapen der artillerie, de kadets B. T. Elias, C. Koels, E. H. Burnaby Lautier, F. H. Vervat, M. Burgersdijk en K. J. Julius; bij het korps der genie en sapeurs, de kadets A. J. J. Staal, J. S. Broedelet en P. L. Dumoulin, allen herkomstig van de Koninklijke militaire akademie. jtfekrologie. Te Amsterdam is in bijna 59jarigen ouderdom overle den de gepensioneerde vice-admiraal Barend George Escher, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Schraard, klassis Harlingen, de heer P. K. Dommisse, te Vlissingen, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Overijssel. Marine en leger. Van het Nieuwediep schrijft men, dat Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf van Nassau van Vlissingen aldaar verwacht wordt, om voor de dienst gereed ge maakt te worden. Zr. Ms. schroefstoomscliip 4e klasse Delfzijl, kom- mandant de luitenant ter zee le klasse N. M. J. Kr oef, is den 30 mei van Rio-Janeiro te Batavia aangekomen. Gemengde bcrigtcn. Woensdag nacht tusschen 12 en 1 uur is een man van 58 jaren, die naar wij vernemen in beschonken toestand verkeerde, bij den oliemolen op den Kousteenschendijk alhier in de kade gcloopen. Daar het laag water w.as zou hij vermoedelijk in het slijk gestikt zijn, zoo niet, nadrt hij reeds ongeveer drie kwartier uurs in gevaarlijken' toe stand had verkeerd, eindelijk zijn geroep om hulp gehoord ware. De havenmeester P. de Vos, schipper J. van Son, de knecht van laatstgenoemden, alsmede de knecht van schipper C. Dolk hadden het genoegen, na meer clan een half uur gezamenlijk «alle mogelijke pogingen tot redding te hebben beproefd, den drenkeling op den wal on ver volgens naar zijne woning te brengen. Men leest in den Courier des Etat-Unis, dat een chinesche circus op dit oogenblik te Sacramento aanwezig is en d«at de akteurs de ongeloofelijkste toeren verrigten. Niet tevreden met het inslikken van sabels en dolken en het dienen tot mikpunt van stukken geschut, snijden zij zich den buik open en voeren in die positie de dolste dansen uit. Het schijnt dat dergelijk schouwspel in China zeer gewoon is. Wanneer de dans is geëindigd, naait de virtuoos zijn buik weder digt en verlaat dansende het tooneel! Hunne gezondheid schijnt niet het minst te lijden door dezen tour de force, welken zij om de twee dagen herhalen. De eerste bediende van de firma Robarts Cornp, de heer Thomas Briggs, is in den nacht van zaturdag op zondag jl. vermoord geworden in een rijtuig le klasse van den North-London spoorweg te Londen. De bijzon derheden, welke vau dezen moord verhaald worden, zijn afgrijselijk. De heer Briggs steeg ten 7 ure des avonds in een omnibus, om per spoor te vertrekken naar Ilackney, digt bij de hoofdstad. Tusschen dien tijd en cirka 104 ure des avonds, op welk uur de misda.ad ontdekt werd, heeft men niets van hem vernomen. De afdeeling van het rijtuig waarin hij had plaats genomen was geheel met bloed bevlekt. Het lijk van den ongelukkige werd gevonden op eenigen afstand van eene brug; de moorde naar heeft hem uit het rijtuig geslingerd, waarschijnlijk met het doel om hem in de rivier te werpen. Hetligcha.am was met wonden overdekt Cn uit verschillende omstan digheden heeft men kunnen opmaken, dat er eene wor steling tusschen het slagtoffer en den moordenaar heeft plaats gegrepen. Hoewel er nog eenige teekeneu van leven waren te bespeuren, is hij niet meer tot bewustzijn gekomen. Tot nu toe is men den moordenaar niet op het spoor. Zijn hoed is in het rijtuig achtergebleven; hij heeft daarvoor den hoed van zijn slagtoffer medegenomen, benevens diens horologie, gouden ketting en gouden bril. Men verhaalt echter als zeker, d.at de kast van het horo logie, een gedeelte van het binnenwerk en de ketting in de nabijheid van den spoorweg zijn teruggevonden. Ook heeft men in den zak van den vermoorden diens porte- monnaie gevonden met 4,10 p. st. Het schijnt dus, dat diefstal niet de drijfveer tot den moord is geweest. La presse deelt eenige bijzonderheden mede over een verschrikkelijk voorval, chat 11. zondag de stad Lyon in rouw heeft gedompeld. Ten 3 ure verliet een der booten, op de Saöne varende, waarop zich 100 a 120 menschen bevonden, cle kade, toen het vaartuig eenigen tijcl later op een zandb.ank stootte. De schok was zóó hevig, dat het water naar binnen stroomde. Hevig ver schrikt kwamen verscheidene pass.agiers, die zich bene den bevonden, naar boven doch, doordien allen op één kant van het schip gingen staan, kantelde het om en een zestigtal personen vielen ten gevolge daarvan in de rivier. Een verschrikkelijk schouwspel deed zich toen voor. Men zag verschillende mannen, vrouwen en kinderen tegen den dood worstelen en hoordehen met hartverscheurende stem om hulp roepen. Eenige vrouwen en meisjes werden nog eenigen tijd door hare kleedcren boven water gehou den, doch andere slagtoffers trokken hen weder naar de diepte. Een man slaagde er in om met zijne vrouw den oever te bereiken. Nog een tient.nl personen hebben zich, door met alle krachtsinspanning te zwemmen, het leven gered. Bij het vallen van den n.acht had men reecis 25 lij ken opgevischt. Men denkt dat een 20tal personen z<al zijn gered. Men kan begrijpen de hevige ongerustheid, die het berigt van dit ongeluk in den omtrek heeft doen ontstaan, daar natuurlijk iedere famielje dacht dat het afwezige lid in de golven was omgekomen. Er is onmid dellijk een regterlijk onderzoek ingesteld en cle k.apitein van de Mouche no. 4 is voorloopig gearresteerd. Volgens de laatste berigten bedraagt het getal der verdronkenen29. Eene dame te Londen liet bij zich een zeer rijken en reeds bej«aarden notaris ontbieden, om liïiar testament te maken. Bij het eerste onderhoud sprak men over koe tjes en kalfjes en werd liet testament tot den volgenden dag uitgesteld. De notaris herhaalde druk zijne bezoeken en werd hoe laDger hoe meer door de gesprekken van de dame hekoord. Eindelijk werd het testament gepasseerd. De dame verma.akte aan hare betrekkingen en vrienden eene som van 70.000 pond sterling. Deze som was een lokaas voor den notaris, die aan de dame voorstelde haar onmiddellijk te huwen, waaraan deze geen wederstand bood. Het huwelijk had phaats in de St. Paulskerk, maar th«ans blijkt dat zij geen 70 schillings bezat, zoo dat zij er goed aan toe is. Maandag morgen heeft aan het overzetveer te L.age Zwaluwe een droevig ongeluk plaats gehad. Daar het water eenigzins hol stoncl. weigerde de schipper een 53 personen, ra«annen en vrouwen uit de gemeenten Made en Drimmelen, Terheyden, Zw.aluwe, enz. op clat oogen blik over te zetten; de knecht echter heeft dit onderno men met een vliegert of veerhengst, w.aaraan met een touw nog een kleine boot was vastgehecht, waarin een 15tal personen plaats nam. Naauweijjks was men de plaat voorbij gezeild en op het groote water gekomen, of de kleine boot werd door een zwaar geladen kolenschip in den grond gevaren, waardoor 9 personen, meest vrouwen, zijn verdronken. Dit ongeluk heeft plaats gehad digt hij de plek alwaar in 1860 op den 2den pinksterdag de Capelsclie stoomboot met 45 menschen is verongelukt. Volgens een ander berigt zouden 5 mannen en 3 vrouwen zijn verdronken. In den Petit courrierde la Haye et cle Schéveningue vindt men een uitvoerig artikel, gewijd aan de ontwik keling die het badhuis aldaar, sedert zijne oprigting in 1828, heeft erlangd, en aan de verschillende verbete ringen die Scbeveningen en omstreken vooral ook sedert de laatste jaren ondergaan hebben. Uit de statis tieke opgaven, in dat artikel voorkomende, blijkt dat het get«al Kaden, in 1828, «aan het badhuis genomen bedroeg 6699, welk cijfer trapsgewijs klom, zoo dat het gemiddeld getal over 185860 20,410 beliep, en van 186163 26,686, in haatstgemeld driejarig tijdperk dus 6276 baden meer dan in het vorige. In 1863 werd het jongste gemiddelde zelfs zeer overtroffen, daar alstoen het getal baden 28,211 bedroeg. Van verschillende plan nen tot nieuwe vergrooting van het badhuis en tot ver hooging van het gewigt van Scheveningen zelve wordt gewaagd, waaronder in de eerste plaats van den aanleg van eene haven. Staten generaal. tweede kamer. JFetsonlwerp. Bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en de transporten en leverantiën voor de legers enz. Art. 4. De aanvrage aan eene gemeente tot inkwartie ring en onderhoud van het krijgsvolk, tot transporten en leverantiën van welken aard ook, voor onze legers of versterkte plaatsen, geschiedt a«an den burgemeester door hem, die, krachtens de voorschriften bij reglement vast te stellen, tot het doen dier aanvrage bevoegd is, en op vertoon der bescheiden, bij clat reglement voorgeschreven. Art. 5. De vorderingen, te dier z.ake aan de inwoners der gemeente te doen, geschieden door of van wege den burgemeester, onder uitreiking van een scbriftelijken last. Art. 6. Het doen der verstrekkingen naar de voor schriften dezer wet. geeft regt op het ontvangen van schadeloosstelling, op den voet bij reglement bepaald. Art. 12. Inkwartiering en onderhoud kan ten gerieve der inwoners van wege cle gemeente verschaft worden 1. in gebouwen ter beschikking van de gemeente, mits deze van het noodige voorzien en op geen verderen afstand dan 1,5 mijl buiten de bebouwde kam der ge meente gelegen zijn; 2. bij zoodanige personen, die bereid zijn zich vrijwillig met inkwartiering en onder houd van krijgsvolk te belasten. Art. 13. De vordering van inkwartiering en onderbond geschiedt voor het krijgsvolk, bij alle bewoners van huizen, ter z«ake waarvan zij in de personele belasting wegens de huurwaarde zijn a«angesl«agen voor de dienstpaarden, hij alle personen, die over ge- bonwen of getimmerten beschikken, welke bruikbaar zijn tot stalling en waarin plaatsen zijn, niet door paarden of vee bezet. Art. 14. Huisgezinnen, wa.arin zich eene kraamvrouw of een lijk bevindt, blijven van inkwartiering verschoond. Huisgezinnen, waarin personen aan ernstige ziekten lijden, kunnen van inkwartiering verschoond worden. In huizen waar eene besmettelijke ziekte heersclit mag geene inkwartiering geschieden. Art. 22. De vordering van transporten strekt tot het verschaffen of beschikbaar houden ,van voor het doel geschikte middelen van vervoer en wat tot het gebruik

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2