MIDDELBURGSuHE COURANT. N° 112. Zaturdag 1864. 16 Julij. «OKS '*A Editie van vrijdag avond 4 ure. Middelburg 15 julij. In de algemeene vërgadering van het kongres van nij verheid, woensdag namiddag alhier gehouden, werden de meeste de'r in het programma vermelde punten nader besproken en bovendien eenige mededeelingen gedaan op verschillende takken van nijverheid betrekking heb bende, waarna het kongres werd gesloten, onder opmer king door den voorzitter dat nog aan geen der gehoudene nij verheidkongressen zoo veel deelneming was te beurt gevallen, hetgeen te meer kon worden gewaardeerd, nu zoo veel nuttigs en aangenaams in deze gemeente en omstreken ook tot het bezoeken van andere plaatsen uitlokt. Een ware feestavond volgde deze werkzaamheden op. De sociëteit de Vergenoeging, die zoo dikwijls toont dat het geven van feesten aan haar bij uitnemendheid goed is toevertrouwd, had namelijk een soirée georganiseerd. Een löOOtal bezoekers (bij zeker niet te ruime gissing), heeren en dames, hield zij binnen een voor haar gebouw afgeperkt terrein genoegelijk vereenigd, tot dat het laat ste nommer van het prachtige vuurwerk, door den heer J. F. Hendrickx te Antwerpen geleverd, ook ten genoege van een publiek dat geheel het overige gedeelte van het marktpein vulde, in een bulderende lcanonade geëin digd was, terwijl nog velen gezellig bijeen.bleven ook nadat het muziekkorps der schutterij zijn programma had afgespeeld. De tweede bijeenkomst van de algeraeene vergadering der maatschappij had gisteren plaats. Zij vingaan, na de lezing der notulen, met de lezing van de rapporten der onderscheidene kommissiën. Geenszins waren ze van belang ontbloot. Maar het kan zeker niet gerekend worden tot onze roeping te behooren van deze werk zaamheden der vergadering een geregeld verslag te geven. Wij zouden dan toch zoo veel te eerder van de disltussiën moeten gewagen die op de algemeene verga dering van het kongres, zoowel als in de afdeelingen daarvan gevoerd zijn en die meerendeels voor onze lezers van grooter belang moeten worden geacht dan de veelal huishoudelijke werkzaamheden van de maatschappij. Van de vele punten toch welke in het progamma zijn opgenomen gaf menigeen tot zeer uitvoerige gedachten- wisseling tusschen mannen van grondige speciale kennis aanleiding. Die punten, ware het zelfs zeer ter loops en met de grootste oppervlakkigheid, te bespreken, zou echter een taak zijn tot welker vervulling onze hulp middelen zich op verre na niet uitstrekken. Wij bepalen dus onze mededeeling tot zeer enkele punten de alge meene vergadering betreffende. En dan moeten wij in de eerste plaats opteekenen dat besloten werd tot het uit schrijven van een prijsvraag betrekkelijk de beplanting van duinen met deunenboomen, een tot het bekomen eener beschrijving van den teelt der spurrie en een ter bevordering van de visscherij van makreelen, terwijl aan direkteuren in overweging is gegeven om voor een door hen te regelen honorarium het schrijven eener ver handeling te bevorderen over de nederlandsche paarden rassen. Insgelijks werd (nadat dit punt ook op het kongres behandeld was) aan direkteuren opgedragen, zich tot de regering te wenden om aan te dringen op de naleving der wettelijke bepalingen omtrent eene lOjarige herziening der belasting op de bebouwde eigendommen, indien zich daartegen, bij nader inzien, voor hen geen overwegende bezwaren opdoen. De, heer van den Boon Mesch werd bij akklamatie op nieuw tot president benoemd en als direkteuren werden in plaats van de aftredende heeren mr. P. Mabé Jr., D. J. Storm Buysing en J. G. A. Yerhoeff benoemd de heeren A. C. Kruseman te Haarlem, dr. A. Vrolik te 's Hage en jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot te Rotterdam. Als plaats waar de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden is vervolgens Leiden aangewezen. Na het eindigen der werkzaamheden werd de verga dering met eene korte toespraak van den voorzitter gesloten, doch niet voor dat door den afgevaardigde van het departement Tilburg (door het lot aangewezen om het eerst te stemmen) uit aller naam veelzijdig-hulde was gebragt aan allen die hadden medegewerkt om deze ver gadering aan haar doel te doen beantwoorden en vrucht baar te doen zijn in de gevolgen. In het bijzonder werd dank getuigd aan direkteurou voor hunne leiding, aan het provinciaal bestuur van Zeeland voor de verleende subsidie en zijne belangstelling, ook blijkbaar door de tegenwoordigheid van den kommissaris des konings bij de opening der vergadering, aan het middelburgsche departement en de ingezetenen dezer gemeente voor de wijze waarop zij de vertegenwoordigers der maatschappij hebben ontvangen. Des middags vereenigden het bestuur, afgevaardigden en andere leden zich ten getale van omstreeks 130 aan een diner in de kolfbaan der sociëteit St. Joris, waaraan ook eenige daartoe uitgenoodigde autoriteiten, o. a. de kommissaris des konings in deze provincie en de gar- nizoenskomraandant alhier, deel namen. Voorafhadden velen nog van de gelegenheid gebruik gemaakt om een toertje te doen door een gedeelte van ons eiland of de op het raadhuis tentoongestelde teekeningen enz. te gaan bezigtigen. Ook de dag van heden levert veelzijdig genotj op. Reeds ten 8 ure in den morgen ondernamen ruim een zeventigtal leden een togt door het eiland, waarbij vooral de beroemde Wcstkappelsche dijk, het schilder achtige Domburg en de belangrijke buitenplaats Over- duin onderwerpen van algemeene belangstelling hebben uitgemaakt. Na afloop daarvan heeft een diner plaats bij den kommissaris des konings, waarop o. a. de direkteur der maatschappij, de voorzitter en sekretaris van het Middelburgsch departement genoodigcl zijn. Een koncert en vauxhn*! op het Molenwater voor den schouwburg, van wege de gemeente Middelburg aan de leden der maatschappij en de exposanten ter tentoon stelling van brandspuiten aangeboden, zal de reeks der feestelijkheden besluiten, die onafgebroken door heerlijk weder en, wat niet minder zegt, door een regt opge- wekten geest der deelnemers waren opgeluisterd. De beproeving der brandspuiten is heden afgeloopen en de tentoonstelling gesloten. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een tabel van de scheepvaart van Hamburg en Altona met de Boven Elbe over 1863. Het oorlogsfregat van de noordelijken der Ver- eenigde Staten Niagara, commodore C. Graver, is woens dag middag ter reede van Vlissingen teruggekeerd. Naar men verneemt is de heer C. Veltheer, telegrafist 2e klasse aan het telegraafkantoor te Gorinchem, over geplaatst naar Vlissingen. Uit het oostelijk deel van Zuid-Beveland schrijft men ons „Nu men gereed staat den sikkel in het koolzaad te slaan, en reeds met het hooijen bezig is, is weder het oogenblik gekomen om eene beknopte mededeeling te doen nopens den stand der veldgewassen in deze streken. „Dat er weinig koolzaad is, en dit weinige nog veel te wenschen overlaat, deelde ik u reeds bij een mijner vori- gen mede. Het veelal koele weder was echter der vrucht zetting niet onvoordeelig. Het beschot zal evenwel beneden het middelmatige blijven. De partijtjes zoraer- kooizaad, die ik alleen in Kapelle en Kloetinge aantrof, staan welig te bloeijen. „De tarwe, hoewel niet bijzonder zwaar, staat zeer goed, en overal nog mooi regt. Het zelfde geldt ook van de rogge. „De gerst en de haver, vooral die op de omgeploegde zaadvelden staan voordeclig. De regen van den laatsten tijd vlijde de eerste echter hier en daar tegen den grond. „De erwten die welig groeiden, zijn met luizen besmet, die niet alleen hare laatste bloemen verdorren, maar bovendien eene goede ontwikkeling der gezette vruch ten belemmeren. „De paardenboonen staan overal goed en zijn vrij lang# „Het wïas heeft zich van de nadeelige werking der droogte, die vóór en na zijn opgang heerschte, bijna nergens kunnen herstellen. Het is dan ook meestal maar middelmatig en vrij kort. „De oude meede belooft eene goede opbrengst. De jonge staat voordeelig, even als de paardenpeën en de mangelwortels. De zomer-aardappels geven geen ruim beschot, doch zijn van goede hoedanigheid. Hier en daar neemt men echter sporen der ziekte in het loof en de knollen waar. De win tersoorten staan overal mooi. De prijs is 3 a ƒ3,20 de mud. „Met het hooijen is men druk bezig. De weiden leveren, zoo als met het oog op het drooge voorjaar te verwachten was, weinig op, hetgeen met de eerste snede der klavers ingelijks het geval was. „Behalve op andere bekende plaatsen is men in de gemeente Kapelle, en wel in de nabijheid van den molen, ook druk voor den spoorweg bezig, met het vellen van een gedeelte boomgaard, het gereed maken der baan enz., waaruit ge de gelukkige gevolgtrekking kunt maken dat de dorre palen, die zoo lang de rigting van dien weg aanwezen, zoo lang onze verwachting levendig hielden, eindelijk en zeker voor hunne trouwe langdurige dien sten eervol voor de werkelijke spoorbaan zullen ver dwijnen." Naar men verneemt is bij den raad van state een rege ringsvoorstel ingekomen, houdende afschaffing van de huur der loten in de 3e klasse der staats-loterij, zoo dat er nu slechts twee klassen zullen overblijven, waarin de huur voorloopig nog blijft bestaan. Haagsche cour.) Dingsdag omstreeks 10 uur zijn te Utrecht van 's Hage gearriveerd HH. KK. HH. prins en prinses Frederik, die dadelijk naar Emmerik zijn gestoomd, om er Z. M. den keizer van Rusland te ontvangen. Tegen 2 uur kwam Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. II. de prins van Oranje uit 's Hage aan het station van den Rijnspoorweg aan, om den hoogen gast te begroeten, terwijl van Soestdijk Z. K. H. prins Hendrik tot het zelfde einde aan het station afstapte. Z. M. werd verwelkomd door zijne exc. den kommissaris des konings en den burgemeester der stad. De prachtige salon wagen, waarin Z. M. keizer Alexander gezeten was, kwam even over 2 uur aan; de begroeting door de leden van het koninklijk gezin was aller hartelijkst. Ten 2| uur nam Z. M. de keizer, Z. M. de koning aan HD. zijde, met HH. KK. HH. den prins van Oranje en prins Hendrik over zich, in een open koninklijk rijtuig, met 4 paarden bespannen, en daartoe van Soestdijk gezonden, plaats. Ouder gejuich der menigte vertrokken de hooge reizenden, met koerier voorop, naar Soestdijk. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik deden HH. MM. een eind wegs uitgeleide en keerden toen naar het hótel de la Station van den heer Wolter8 terug, waar zij dejeuneerden en tegen 3,40 uur naar 's Hage per spoortrein terug keerden. Het talrijk gevolg van den keizer van Rusland, waaronder prins Dolgaroukow I, graaf Adlerberg, kolonel Rij leef, hofraad Popoff, staatsraad Karell, majoors Tschernoff en Reinke, kapitein Semenoff en luitenant Vidder, en 's konings beide adjudanten Z. M. den keizer toegevoegd, kapitein baron Taets van Amerongen en ritmeester Tolsraa, namen in een lOtal rijtuigen plaats, om ook naar het lustslot te Soestdijk te gaan, waar de keizer met zijn gevolg tot woensdag ten 12 uur zou blijven, ten einde dan naar Duitschland, waar de keizerin de baden gebruikt, terug te keeren. De leden van het koninklijk gezin waren in russische uniform. Z. M. de keizer zelf, die omhangen was met het grootlint van de militaire Willemsorde, is een man in de kracht des levens, ferm, mannelijk uiterlijk, zelfs wat men zegt een schoon man. Zeer merkte men de prachtige uniformen en luisterrijke dekoratiën op van eenige heeren van Z. M. gevolg. Dingsdag avond ten 9 ure zijn Z. M. den koning en Z. K. II. de prins van Oranje van Soestdijk teruggekeerd en met een extra-trein over Rotterdam naar 's Huge

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1