MÏDDELBÜRGSCHE N° 111, Donderdag 1864. COURANT. 14 Julij. ÖinncuUinïJ. Editie van woensdag avond 4 ure. PROVINCIE ZEELAND. TOLVERPACIITINC. Op maandag den l augustus 1864, des voormiddags ten 9 ure, zal, ten overstaan van den notaris A. de Sraidt, ten raadhuize der gemeente Schoondijke, door een der leden van gedeputeerde staten, onder nadere goedkeu ring, worden overgegaan, tot de openbare verpachting, bij inschrijving en afslag van den tol op den straatweg van Schoondijke naar IJzendijke op den dijk tusschen de Prins Willem- en Oranjepolders. De verpachting zal geschieden voor het tijd vak van 1 September 1864= tot en met 30 Junij 1806. De voorwaarden liggen ter lezing ter provinciale griffie van Zeeland, en ten raad- of gemeentehuize te Sluis, Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg, Schoon dijke, IJzendijke en Zuidzande; alsmede aan voornoem den tol. Op gemelde plaatsen kan ook inzage worden genomen van het tarief, van de daartoe betrekkelijke koninklijke besluiten, en van eene handleiding tot toe passing van het tarief, welke aan den pachter ten_ gebruike zal worden gegeven. Middelburg, den 7 julij 1864. De gedeputeerde staten van Zeeland, It. W. VAN LIJNDEN, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg 13 julij. De Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid houdt, zoo als we reeds aankondigden, hare algemeene vergadering binnen deze gemeente, 't Is hare 87ste. Vroeger hadden deze jaarlijksche vergaderingen uitsluitend te Haarlem plaatsmaar bij de jongste wetsherziening werd bepaald dat om de twee jaar ook andere gemeenten, waar departementen gevestigd zijn die dit mogten verlangen, de vereeniging van hoofdbe stuur en afgevaardigden in haar midden zouden zien. Deze maatregel is op het aantal leden van grooten in vloed geweest en heeft dit thans tot 2020 doen klimmen. Gezellige bijeenkomsten wisselen steeds de werkzaam heden der vergaderden at, en in de gemeenten waar ze gehouden worden beijveren zich gewoonlijk de departe menten om den afgevaardigden het verblijf te veraange namen. Aan feestelijkheden ontbreekt het dan ook niet. Zoo ook handelde het iniddelburgsch departement, en in zijn streven om aan de bijeenkomst een feestelijk karakter te geven schijnt het veelzijdige medewerking te hebben gevonden. De ontvangst van het hoofdbestuur en de afgevaar digden op het koncert in het schuttershof De edele hand boog getuigde reeds hiervan. In den smaakvol verlichten tuin, gevuld met menigen middelburgschen famieljekring, werden de nieuw aangekomenen door den voorzitter van ons departement, den heer A. H. G. Fokker, hartelijk welkom geheeten, hetgeen door een toespraak van den president van het hoofdbestuur, professor A. H. van der Boon Mesch, werd beantwoord. Dit koncert was de inlei ding der feestelijkheden die tot vrijdag zullen worden voortgezet en gisteren bestonden in een door het mid- öelburgsch departement aangeboden rijtoer over Koude- kerke en Vlissiugen, waaraan een tachtigtal leden deel namen, en verder in een bijeenkomst in de uitspanning Bellevue aan den Ylissingschen weg. De werkzaamheden zijn inmiddels aangevangen. In de eerste zitting, welke gisteren gehouden werd, bepaalden zij zich hoofdzakelijk tot het behandelen der voorstellen van de departementen en het toekennen van onderscheidingen. Als resultaat van het eerste willen we kortelijk aanstippen, dat aan -direkteuren is opge dragen een onderzoek in te stellen, eu daaromtrent in de volgende vergadering te rapporteren, naar de wen- schelijkheid van do oprigting van een museum van natniir-voortbrengselen, afkomstig uit do nederlandsche koloniën, en de middelen die daartoe zouden moeten aangewend worden; dat verder besloten is zich bij ver nieuwing tot de regering te wenden1. om andermaal aan te dringen tot het instellen van een ijk op de gasme ters, en 2. met den wensch dat worde onderzocht of en in hoe verre de zalmvisscherij thans voor zekeren tijd per jaar wordt gesloten, en c. q.. de verschillende gewestelijke besturen uit te noodigen tot het nemen van gel ijk wer kende maatregelen en dit ook te trachten uit te breiden door overeenkomsten met het buitenlandbij gebreke van welk laatste men de voorkeur zou geven aan het geheel vrij laten dier visscherijeindelijk dat een voor stel, om fabriekanten van brandkasten uit te noodigen op het in 1865 te Leiden te houden konkoers van brand kasten ook in te zenden branddoozen of koffers welke door kleineren omvang dan de brandkasten voor de be zitters van een klein kapitaal doelmatiger zijn en door mindere kostbaarheid gemakkelijk kunnen worden aan geschaft, in handen is gesteld der voor de leidsclie tentoonstelling benoemde kommissie. Voor ingekomen antwoorden op door de maatschappij uitgeschreven prijsvragen, zijn de volgende onderschei dingen toegekend: een gouden medalje en ƒ100 aan mr. J. H. Schober te Utrecht, voor eene verhandeling over de wording van schorren, aanwassen of kwelders in Nederland, onder de spreuk „Tot behoud en uitbreiding van den nederland- schen bodem"; een gouden medalje en 100 (in geval de schrijver zijne verhandeling met observation wil aanvul len), aan J. van den Toorn, ingenieur van den waterstaat in Gelderland, voor eene verhandeling over de teelt van gele lupine; een gouden medalje en 300 aan mr. J. II. Schober te Utrecht, voor eene verhandeling over het verbouwen van hop op heidegrond, met monsters, onder de spreuk „Onderzoek leidt tot kennis en waarheid." Verder werden voorde bij de maatschappij ingezonden stukken, toegekend: eene tweede gouden medalje aan J. ter Hort GHz. te Sneek, voor machinaal vervaardigde bakklinkers; een zilveren medalje aan mej. G. C. M. A. Piccardt te Delft, voor monsters vuurvaste steenen;een zilveren medalje aan de zelfde, voor monsters uitdamp- schalen; terwijl met lof werden vermeld Janssen eu Knipping, te Rotterdam, en Machielse, steendrukker aldaar, voor voorbeelden tot nabootsing van hout en marmerkleurenen eene loffelijke vermelding ten deel viel aan II. van Borre bij Alphen, voor monsters parket vloeren. Nadat heden het kongres van Nijverheid door den voorzitter met eene korte toespraak was geopend, bega ven de leden zich naar de verschillende afdeelingen om daar over onderscheidene onderwerpen betreffende landbouw, fabrieksnijverheid of koophandel, zeevaart, visscherij, volkshuishoudkunde en statistiek dcnkdeel- den te wisselen. De tentoonstelling van voorwerpen op brandblusscliing betrekkelijk is uitmuntend geslaagd. Zoo als wij reeds vroeger mededeelden bestaat zij uit een vijftigtal brandspuiten, waaronder twee welke door stoom in wer king worden gebragt, voorts uit werktuigen, toestellen en gereedschappen bij eene brandspuit behoorende, diverse brandblnschmiddelen enz., alsmede eene verza meling portretten, teekeningen enz. enz., betreffende den uitvinder der slangbrandspuiten. Gisteren werd zij geopend en aanvankelijk viel daaraan een druk bezoek ten deel. De beproeving der stoom- en handbrandspuiten wordt geregeld voortgezet en schijnt veler belangstelling te wekken, voor zoo ver men dit althans mag afleiden uit het groot getal dergenen, die de proefnemingen bijwonen. De beproeving der stoombrandspuiten nam heden een einde; die der handbrandspuiten duurt morgen en vol gende dagen voort. j De lioop, in ons nommcr van 5 julij uitgedrukt dat de j kinderziekte in deze gemeente zou geweken zijn, heeft zich niet verwezenlijkt, daar wederom enkele gevallen j zich op nieuw hebben voorgedaan. De stand der epidemie is op hedenbij de vorige op gaaf in behandeling gebleven 1, bijgekomen 9, te zamen 10 lijders, die alle nog in behandeling zijn. Bij beschikking van 8 dezer beeft de minister van bin- nenlandsche zaken, overwegende dat ten gevolge van bet niet aannemen der benoeming tot lid van de tweede ka mer der staten-generaal door den hoer mr. A. S. van Nierop in het hoofdkiesdistrikt Hoorn, eene nieuwe verkie zing in dat distrikt moet plaats hebben, bepaald dat die verkiezing zal geschieden op donderdag denSl julija. s., en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op donderdag den 4 augustus daaraanvolgende. Prins Hermann Bernard George van Saksen-Weimar, genèraal-raajoor en eerste kommandant der divisie wur- tembergsche kavallerie, zal door zijn schoonbroeder Z. M. Karei I, koning van Wurtemberg, herwaarts wor den afgevaardigd, om Z. M. onzen koning de troonsbe stijging van een nieuwen souverein aan te kondigen. De prins is gehuwd met prinses Augusta Wilhelmina Henriëtte, jongste zuster van H. M. onze koningin. Maandag is te Vlaardingen de derde haringjager aan gekomen met slechts 30 tonnen haring, waarvan 7 tonnen maatjes, welke onmiddellijk na aankomst tot ƒ375 per ton zijn verkocht. De stand van zaken is tot beden even ongunstig als verleden jaar, toen ook door de drie eerste jagers te zamen slechts 4 is aangebragt van den aange geven tax. De kwaliteit van den haring blijft voldoende. Benoemingen en besluiten. gezanten. Benoemd tot minister-resident bij het hof van Hannover en bij de Hanzesteden, jhr. mr. 0. W. J. Berg van Middelburg, raad van legatie bij het gezant schap te Parijs. REGTERLiJKR MAGT. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Oostburg de beer C. Ie Nobel, notaris aldaar, en tot plaatsvervangend kantonregter te Middel burg jhr. mr. J. W, M. Schorer, advokaat alhier en bur gemeester van Nieuw- en St. Joosland. Marine en leger. Bij de bevordering in dit jaar der kadets van het 4de studiejaar, tot 2e luitenants bij de verschillende korpsen en bij de gunstige resultaten, die de akademie steeds oplevert is bet niet ongepast met een enkel woord ook te wijzen op de goede uitkomsten, die, sedert de oprig ting van het instruktiebataljon te Kampen zijn verkre gen, wat betreft de benoeming tot officier der infanterie. Wij moeten hierbij alleen rekenen diegenen, die voor 1 december 1859 in dienst zijn gekomen, omdat die daar na in dienst zijn getreden, nog geen officier kunnen zijn. Welnu, op 1 december 1859 waren ongeveer 3400 jongelui bij het bataljon aangekomen; voeg hierbij ongeveer 200 a 250 jongelui voor Oost-Indië, dan komen wij tot een cijfer van hoogstens 3700 jongelingen; van dit getal waren op 1 december 1863, en 11a dien tijd is er geen promotie geweest, 532 benoemd tot officier, 't zij hier te lande 't zij in Oost-IndiS, waardoor wij eene ver houding van 134 pet. verkrijgen. Voorwaar een gunstige uitkomst van eene inrigting, wier strekking alleen is de opleiding tot korporaal en onder-officier. (Ulr. dagbl.) De luitenant ter zee 2e klasse 11. H. Jarman en de scheepsklerk F. W. Merhottein, beiden dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, worden met den 20 dezer op non-aktiviteit gebragt en met den 21 daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse C. A. Joekel, van Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, en den scheepsklerk J. W. Groeneyk, van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen; wordendede luitenant ter zee 2e klasse A. baron Collot d'Escury, thans non-aktief, met laatstgenoemd tijdstip op het wachtschip te Amsterdam geplaatst. Rcglszaken. In de dingsdag gehouden zitting van deu hoogen raad der nederlanden werden behandeld de voorzieningen in kassatie ingesteld door: 1. Adriaan Elenbaas, tegen een arrest van het hof 111 Zeeland, waarbij hij in hooger beroep is schuldig verklaard aan het moedwillig toebren gen van slagen en deswege veroordeeld tot drie maanden

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1