MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 109. ^.vvv«s BJT^S Zondaar 1864. ''OF 10 JIuij. Rij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van zaturdag avond 4 ure. De burgemeester en wethouders van Ylissingen. maken bekend, dat op dingsdag den 12 julij 1864, des namiddags ten 2 ure, ten raadhiyze dier gemeente, onder nadere approbatie zal worden aanbesteed a. Het onderhond der kaaimuren. h. Het schildei'ert van eenige vertrekken ter secretarie. e. Het stukadoren, schilderen en behangen van een vertrek in het gebouw, gebezigd tot school voor gewoon en meer uitge breid lager onderwijs voor jongens, en het schilderen van schoolbanken en tafels. De bestekken liggen ter lezing ter secretarie, terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den gemeente bouwmeester, door wien daags vóór de besteding, ten 94 ure des voormiddags, aanwijzing in loco zal worden gedaan. Ylissingen, den 5 julij 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. GmiïnUauö. MJiïSüleïEïurg- SP Julij. Heden zetten de provinciale staten van Zeeland hunne werkzaamheden voort met de behandeling van het ont- werp-reglement van policie voor de polders in Zeeland. Wanneer de eene of andere gelegenheid een cenigzins uitgebreiden kring van elders wonenden in onze geïso leerde provinciestad bijeen brengt, is het de gewoonte van Middelburgers ingezetenen Zeelands ouden roem van gastvrijheid op te honden en hen die een verouderd spraakgebruik soms nog als vreemdelingen aanwijst, om dat zij uit andere gemeenten tot ons komen, een ontvangst te bereiden die den indruk geven moet dat zij welkom, hartelijk welkom zijn. En waarom zon dan een dergelijke geest ontbreken nu de grijze Maatschappij ter bevordering van nijverheid, die vroeger zich nimmer uit Haarlem verwijderde, maar sedert eenige jaren aan een meer nomadisch leven zich gewend heeft, de afgevaardigden der verschillende depar tementen voor het eerst in deze gemeente te zaraen roept? Waarom zou men niet het feestgewaad aantrekken om aan de mannen die het nijverheids-kougres komen bijwonen, te toonen dat hunne tegenwoordigheid ons aan genaam is? Waarom zouden niet de deuren die anders Middelburgs merkwaardigheden afgesloten houden al zijn zij niet vele zich openen, opdat onze toestand meer en meer worde gekend en ook, in hetgeen hij goeds bevat, gewaardeerd Die vragen kwamen zeker den bestuurders van ons departement van genoemde maatschappij reeds voor den geest toen zij besloten tot bet houden eencr tentoonstel ling, waarbij de eene of andere tak van Nijverheid zou kunnen toonen wat ze vermag, en toen ze hunne keuze bepaalden tot een internationale tentoonstelling en wed strijd van brandspuiten enz. En een volledig antwoord daarop gaven zij bij de vaststelling van het dezer dagen verspreid programma. Die vragen zijn ook doorgedron gen tot de verschillende societëiten, wier bepaalde roe ping het is, zij het ook in meer besloten kring, het gezel lig verkeer te bevorderen, en in milden geest geven ook zij daarop antwoord door het openstellen van koneerten en een harer door het aankondigen van een veel schoons belovend vuurwerk. Zulke 'antwoorden zullen zeker bij vele ingezetenen weerklank vinden, en we achtebhet meer dan waarschijn lijk dat, wanneer maandag avond het klokkenspel de nade ring van het meerendeel der afgevaardigdeu zal aankon digen, die per Rotterdamsche stoomboot verwacht worden, menige woning met denederlandsché vlag zal getooid zijn. Niet alleen tot onderzoek op het gebied der nijverheid maar ook tot ontspanning en feestvreugde zal de volgende week alzoo gelegenheid aanbieden. Op laatstleden donderdag werd alhier de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden der leden van de afdeeling Middelburg der Maatschappij van weldadig heid. Daarin werd door het afdelingsbestuur verslag gegeven van het voorgevallene bij de afdeeling gedurende het jaar 1863. Tot de bijzonderheden daarin vermeld be hoort het volgende. De afdeeling bezit in de vrije kolonie Frederiksoord 7 landhoeven, waarvan thans 6 hcfeven zijn bezet met een gelijk getal huisgezinnen, te zamen bestaande uit 23 personen. Het goed saldo der rekening wegens plaatsing dier gezinnen bedroeg op 1 januarij 1864 508,87. Het getal leden dier afdeeling dat op 1 mei 1863 bedroeg 67 personen met eene geza- melijke kontributie van ƒ215, werd vermeerderd met 19 en alzoo gebragt op 86 leden, met eene kontributie van ƒ260,80. Deze vermeerdering was voornamelijk het gevolg eener cirkulaire van wege het afdeelingsbestuur tot bevordering van de belangen der Maatschappij rond gezonden op het nationale volksfeest van 17 novem ber 1863 bij welke gelegenheid nog van een onbekende binnen deze gemeente werd ontvangen eene gift van ƒ3,71. Nadat dit verslag was uitgebragt, werd in het afdeelingsbestuur weder benoemd het aftredend lid J. P. van Visvliet. Eindelijk deelde het afdeelingsbestuur mede, dat ten gevolge van het onlangs door koramis- sarissen der maatschappij gedane „beroep op de liefda digheid des nederlandschen volks," na 1 mei 1864 nog tot deze afdeeling zijn toegetreden 3 nieuwe leden, dat 1 lid zijne kontributie heeft verdubbeld en voorts aan buitengewone giften is ontvangen van een der leden 25* en vau een onbekende ƒ5; tcr-wijl daarbij door hem de wensch werd uitgedrukt dat deze voorbeelden van belangstelling iu eene maatschappij, welke zoo veel praktisch nut beoogt, eu bij krachtdadige ondersteu ning ook in de daad stichten kan, door velen mogen wor den nagevolgd. Uit Zuid-Beveland deelt men ons mede dat het bag- genverk tusschen Vlakc en den postweg, aan het kanaal door dat eiland, aangenomen en uitgevoerd door den heer D. Bolier, is geëindigd. Men verneemt dat Z. M. de keizer van Iiusland zondag den 10 dezer, tegen 2.V uur des namiddags, van Kissin gen te Utrecht zal aankomen, om zich vervolgens onmid dellijk naar Soestdijk te begeven, van waar hij in dpn nacht van maandag op dingsdag daaraanvolgende weder naar Kissingen zal vertrekken. Z. M. die onder den naam van graaf Barodinsky in het striktst incognito reist, heeft het verlangen te kennen gegeven van alle eei-bewijzen van de nederlandscbe autoriteiten ver schoond te blijven. Ulrechlsch Dagblad.) BSeauoeBEniasgen eaa jbesluiiteoi. jagt en visscherij. Ontbonden de raad van admini stratie van het fonds tot onderstand van bejaarde en gebrekkige opzieners der jagt en visscherij, hunne wedu wen en weezen; eu aan de heeren A. H. Verster van Wulverhorst en E. H. baron Rengers van Warmenhuizen, leden van dien raad, als zoodanig eervol ontslag verleend ouder dankbetuiging voor-de door hen in die betrekking aan den staat belangloos bewezen diensten. leger. Benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sapeurs: tot kolonel, de luitenant-kolonel P. F. H. Mascheck, kommandant van het bataljon mineurs en sapeurs; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2de luitenant W. Schuurman, van het korps. Marine «sn leger. De plaatsing van de luitenants ter zee van de 2e klasse J. Plantenga, H. H. Broers en P. Crans, respektievelijk op Zr. Ms. schroefstoomschepen De dommel en Prinses Maria en het wachtschip të Vlissingen, is ingetrokken; en de luitenant ter zee van de 2é klasse jhr. A. F. Meijer, thans non-aktief, met den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschi'p De dommel. Koloniën. De fransche landmail uit Indië heeft thans nadere be- rigten aangebragt omtrent de rustverstoring, welke vol gens geruchten op de Westkust van Borneo zou hebben plaats gegrepen. Het schijnt werkelijk gebleken te zijn dat in de afdeeling Sintang pogingen tot rustverstoring beproefd en niet geheel zonder uitwerking zijn gebleven. De militaire kommandant ter Westkust van Borneo is dan ook met twee officieren en 100 manschappen, bene vens 45 kettinggangers, derwaarts vertrokken. Het gerucht dat genoemde kommandant door de dajakkersop verraderlijke wijze zou zijn omgebragfc, wordt door het Bataviaasch handelsblad ten stelligste tegengesproken. Wel berigt men dat de geheele landstreek Sintang door den militairen kommandant der westkust van Borneo is verklaard te zijn in staat van oorlog; dat de dajakkers een aanval op de benting te Sintang te vergeefs hebben beproefd, evenzeer als op een daar gestationeerd stoom schip bij welke laatste gelegenheid nogtans het verlies van een inlandsch opvarende en een europeeseh soldaat te betreuren valt, maar van geen enkele andere ontmoe ting van naam wordt eenig gewag gemaakt. In de Javabode lezen we„De cholera lieerscht hier (Batavia) op eene zeer zorgwekkende wijze; alleen van inlanders sleept zij nu reeds dagelijks een vijf en twin tigtal wezens ten grave, terwijl de slagtoflers dier ziekte onder de betrekkelijk weinige europeanon (ongerekend militairen, waarvan de sterfte gisteren (27 meitot een zevental steeg) op een drietal per dag kan gerekend worden. Volgens de laatste berigten begon de ziekte ge lukkig in hevigheid te verminderen." €4caiics»g«Se bcrigifen. Eene te Amsterdam bestaande hengelaars-vereeni- ging, Ons genoegen genaamd, heeft een wedstrijd in het hengelen uitgeschreven, voor personen geen leden der vereeniging zijnde, te houden op 31 julij in den omtrek der stad Muiden, uur en plaats bij programma nader te bepalen. De eerste prijs zal zijn een zilveren anker-horo- logic, de tweede een cylinder-horologie, en verder zullen er verschillende premiën, aangeboden door leden der vereeniging, te behalen zijn. Woensdag namiddag had te Nijmegen weder de gewone kersenpartij plaats van de kinderen der gerefor meerde diakoipe scholen in den boomgaard van een der uitspanningen in het dorp Lent, alwaar het aangekon digde feest met muziek een aantal menschen had heen- gelokt. Het was waarlijk een opwekkend gezigt, de vro lijkheid der 350 kleinen te aanschouwen, die netjes op zijn zondags gekleed, met gepaste orde zich versnaper- den aan de smakelijke vrucht en brood en tevens door allerlei spelen zich genoegen en prijzen verschaften. De markt van zalm aan het kraliugsche veer was woensdag goed voorzienruim 500 stuks van alle grootten waren aangevoerd en de prijzen gingen dan ook eenig- zins terug. De verkoop ging vlug. Ook was een 4tal steuren aangevoerd. Vele zalmen dragen sporen van door roofvisck te zijn gebeten en men heeft dan ook maandag een bruinvisch in de netten gevangen en aan de markt gebragt. Te Mulheim aan den Rijn is woensdag eene bende heidens gevangen genomen, sterk 14 personen, mceren- deels tot de vrouwelijke kuune behoorende. In het departement Pas de Calais hcerscht thans eene epidemische ziekte onder de hazen. In het arron dissement Boulogue-sur-Mer alleen heeft men sedert drie weken 80 doode hazen gevonden, en men berekent dsit het aantal slagtotïers ruim tienmaal zoo groot is. Eenige officieren van de Kearsarge werden donder dag te Londen onthaald op een prachtig feestmaal in $e St. James Hall, door de te Londen aanwezige unionistèïi. De araerikaansche gezant, de heer Adams, en ook#*, overige leden der legatie woonden het feest bij. "Br werden bij die gelegenheid verschillende redevoeringléh gehouden, die getuigden van groote geestdrift vöof'de zaak van het noorden. De festiviteiten van den \lag -werden besloten met een schitterende soirée ten hiWie van den amerikaanschen gezant. dmo

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1