zins daarvan het noodzakelijk gevolg moeten wezen. Engeland toeli behoeft wegens zijne geïsoleerde ligging voor zich zeiven weinig te vreezen van het drieledig verbond, hetwelk, wij merkten dit reeds onlangs op, toch bovendien slechts tegen Frankrijk zon gcrigt zijn. Even alsdingsdag was op de vergadering der belgische kamer van afgevaardigden, woensdag gehouden, geen enkel lid der regterzijde tegenwoordig. Daar er slechts 56 leden tegenwoordig waren kon er geene vergadering worden gehouden en is zij tot gisteren uitgesteld. Den heer de Brouckere, die ondanks zijn ziekelijken toestand ter vergadering verscheen, vielen daverende toejuichin gen ten deel van het publiek op de tribunes. In de zitting van het engelsch lagerhuis, op dingsdag gehouden, heeft de heer Cobden eene redevoering uit gesproken waarin hij lievig- te velde trok tcgeu de staat kunde van lord Russell. De spreker beweerde dat het voorgevallene in de deensche kwestie ten gevolge zou hebben dat het bestuur der buitenlandsche aangele genheden van Engeland in het vervolg niei meer aan het departement van buitenlandsche zaken zou worden overgelaten, maar dat het lagerhuis deze zelf zou besturen. Uit Berlijn wordt aan L'indépendanee gemeld dat de engelscke regering te Koppenhage pogingen aan wendt om koning Christiaan tot meer vredelievende gevoelens over te halen en te doen bukken voor de noodzakelijkheid. De nota waarin dit punt wordt behan deld zou zelfs te kennen geven dat Engeland den koning zou bijstaan om eene pressie te overwinnen, welke hem voortdurend tot de handhaving eener oorlogzuchtige staatkunde noopt. De brusselsche gemeenteraad heeft in hare vergade ring van maandag het adres aan de leden der kamel en van den senaat aangenomen, waarbij hij aandringt om niet uiteen te gaan, alvorens een gunstig votum te heb ben uitgebragt over het voorstel van den heer Orts. Dingsdag heeft de vergadering der belgische kamer plaats gehad, waar in zou moeten blijken of de regter zijde gevolg zou geven aan hare verklaring om niet meer ter vergadering te verschijnen. Het bleek dat de banken van de leden der regterzijde ledig waren. liet aantal leden der linkerzijde bedroeg slechts 56, zoo dat men geene vergadering kon houden. De vergadering werd daarop tot heden middag 2 uur verdaagd. De kommissie belast met het uitbrengen van rapport omtrent het voorstel van den beer Orts heeft dit voorstel aangenomen en den lieer Orts tot rapporteur beuoemd. In de op dingsdag gehoudene zitting der ifcaliaansche kamer van afgevaardigden is een votum van vertrou wen aan het ministerie ten deel gevallen met 182 tegen 126 stemmen. De fransche Mbniteur du soil' deelt de voorwaarden mede, waarop de spaansche regering met de peruaansche tot eene schikking zou willen geraken. Peru zou daarbij een oihciëlen deplomatieken gemagtigde naar Madrid moeten zenden, die zou moeten verklaren: dat de peru aansche regering de geweldadige pogingen der autori - teiten van Callao, om den sekretaris van den spaanschen kommissaris in handen te krijgen, afkeurt en dat deze •autoriteiten zullen worden afgezetdat de peruaansche regering de pogingen niet heeft bevolen, en aan deze geen deel heeft gehad, tegen den persoon des spaanschen kommissaris gerigt gedurende zijne reis van Callao naar Panama en Aspinwall en bereid is om diegenen, welke zich daaraan schuldig hebben gemaakt, te straffen. De spaansche regering zou daarop een anderen kommissaris naar Peru zenden, welke door de peruaansche regering zou moeten worden ontvangen. Na deze ontvangst zouden de Chincha-eilanden weder in bezit worden gesteld van een door de peruaansche regering aan te wijzen kommissaris. Het schijnt dat men te Madrid weinig hoop heeft dat deze voorwaarden zullen worden aangenomenmen verneemt ten minste dat over een paar weken ecu spaauscli eskader van vijf oorlogs schepen, waaronder een gepantserd fregat, naar de peru aansche wateren zal vertrekken. Volgens berigten uit New-York van 25 junij, met The Belgian aangebragt, werd er in de omstreken van Rich mond, de hoofdstad der gekonfedereeerde staten, steeds hevig gevochten. Deze berigten spreken van een neder laag door den generaal der noordelijken, Hancock, ge leden, die echter den volgenden dag zijne positie weder zou hebben heroverd. Voorts zou er op 20 junij een algemeen gevecht door den linkervleugel van den opper bevelhebber Grant zijn geleverd, waarvan de uitslag nog onbekend was. Te Parijs zijn mot het oog op deze berig ten, waaruit in allen gevalle blijkt dat de gefedereerden nog niet tot Richmond zijn kunnen naderen, allerlei ongunstige geruchten in omloop en beweerde men zelfs dat dc generaal Grant genooptjsou zijn geworden om al zijne schepen op de James-rivier te laten zinken. Van dit alles is niet alleen volstrekt niets gebleken, maar bet is zelfs zeer onwaarschijnlijk dat het veel kleiner leger van den generaal Lee in staat zou zijn geweest om den generaal Grant in dergelijken toestandte brengen- Wat het doen zinken vau schepen betreft, berigt eene mededeeling uit Londen dat de generaal Grant eenige vaartuigen beneden het fort Darling heeft doen zinken om de James-rivier voor den vijand ontoegankelijk te maken. Daardoor wordt dus de handelwijze van den be velhebber der gefedereerden geheel verklaard als krijgs- maatregel, waartoe hij geenszius gedwongen is over gegaan. De strijd tusschen de noordelijke en zuidelijke staten, in Europa en meer bijzonder in het engelsch kanaal heeft sedert het gevecht tusschen de Alabama en de Kearsarge niets belangrijks opgeleverd. LaPresse berigt dat de noord-amerikaansche korvet Sacramento op de reede van Cherburg ten anker is gekomen en dat de Kearsarge die haven beeft verlaten. Uit Melbourne wordt onder clagteekening van 26 mei gemeld dat de engelsche troepets de stad Galapa op Nieuw Zeeland stormenderhand hebben gepoogd in te nemen. Zij werden echter met groot verlies terugge slagen. Deensch-duitsche oorlog'. Het fransch dagblad Le monïteur de l'armée heeft van de jutlandsche grenzen onder dagteekening van 2 junij de volgende mededeelingen ontvangen. De oostenrijlcsclie en pruissische troepen bonden zich bezig met het nemen van belangrijke krijgsinaatregclcn. Tusschen Kolding en Fredericia is een legerkorps zamengetrokken, hetwelk begroot wordt op 35.000 man. Men heeft voorts alle schuiten en vaartuigen gerekwi- reerd, welke zich op het vaste land aldaar bevonden. Daar de pruissische en oostenrijksche troepen bovendien talrijke transportmiddelen bezitten, beweert men dat de bevelhebber der geallieerden zich achtereenvolgens wil meester maken van de eilanden Funen en Lange- land, alwaar hij zeer veel leeftogt voor zijne troepen hoopt te zullen vinden. De deensche bezetting van het eiland Funen bestaat uit twintig duizend man en alle maatregelen zijn genomen om eene landing van den vijand te beletten. Mogt dit echter aan de pruissische en oostenrijksche troepen gelukken, dan zou daardoor tevens de deensche hoofdstad Koppenhage ernstig wor den bedreigd. Volgens de deensche dagbladen is de regering van Zweden en Noorwegen weder overgegaan oin een obser vatie-eskader in de noordsche wateren te doen kruissen. De verschillende legerafdeelingen, welke, gelijk wij in der tijd mededeelden, in Noorwegen bijeen zijn getrok ken, zouden bovendien voorloopig in een kamp ver een igd blijven. Dezer dag-en is een oostennjksch oorlogsschip van een ijzeren stormram voorzien en vergezeld van een kleiner vaartuig, de straat van Gibraltar gepasseerd. Men onderstelt dat ook deze schepen zich naar het noorden begeven. De berlijnsche dagbladen berigten dat de jongste broeder des konings van Denemarken in de pruissische hoofdstad was aangekomen en zich naar Carlsbad zou begeven, alwaar koning Wilhelm zich thans bevindt. Dat dit bezoek van prins Jan van Glucksburg aan het pruissisch hof in verband wordt gebragt met een verlan gen des deenschen konings, om met Pruissen vredes onderhandelingen aan te knoopen, is natuurlijk. Zeker heid bestaat evenwel tot dusverre omtrent het doel dezer reis niet. Het thans door de duitsche mogendheden veroverd gedeelte van Jutland is door hen onder een bijzonder bestuur gesteld, waarvan de prins van Hohenlohe het voorzitterschap bekleedt. De jutlandsche steden worden telkens gedwongen tot het opbrengen van zware oorlogs belastingen, zoodat er zich langzamerhand een toestand van uitputting begint te openbaren, welke de bevolking hartelijk doet verlangen naar het vertrek der troepen van den allerchristelij lesten pruissischen vorst. De Stralsunder Zeitung berigt dat er eenige dagen geleden in de nabijheid dier stad eenige schoten zijn gewisseld tusschen de pruissische korvet Arcona bene vens vijf kanonneerbooten en een deensch fregat en eene stoomboot. Tot een gevecht kwam het echter niet daar de pruissen versterking- erlangden en de deensche schepen zich verwijderden. Eene vervolging scheen men aan boord der pruissische oorlogsvaartuigen ongeraden te achten. JEngcland. In de zitting van het hoogerhuis op dingsdag heeft graaf Shaftesbury lord Russell geïnterpelleerd over een dezer dagen medegedeeld berigt omtrent eene bijna ongeloofelijkc barbaarsche handelwijze der pruissische troepen op Alsen. Men beweert namelijk dat een vier honderdtal zweedsche vrijwilligers, die aldaar op het slagveld gewond door de pruissen werden aangetroffen, met bajonetsteken zijn afgemaakt. Lord Russell beant woordde graaf Shaftesbury met de verzekering dat geene der door de regering ontvangene depeches van dergelijk feit melding maakt, maar dat het ministerie nog bet noodig onderzoek daaromtrent in liet werk zal stellen. Gelijk wij reeds in een vorig nommer mededeelden, heeft gedurende de laatste debatten in het lagerhuis vooral eene redevoering van den heer Cobden door hare heftigheid de aandacht getrokken. Ons departement van buitenlandsche zaken zoo riep de spreker in een zijner hartstogtelijkste oogenblikken heeft al zijn krediet in den vreemde verloren. Gij kunt voortaan met geen enkel land eene kwestie van buitenlandsche politiek behandelen zonder dat u bewijzen van minachting en wantrouwen zullen ten deel vallen. En waarom dit alles? Omdat de vreemde regeringen bij bare onderhandelingen met bet engelsch ministerie van buitenlandsche zaken de over tuiging bezitten dat dit geene magt is. Alle magt zetelt in dit staatsligchaam. De vreemde regeringen meenen dat uw ministerie van buitenlandsche zaken slechts van tijd tot tijd een spel met haar drijft, naarmate zijne poli tiek dit noodig acht en naarmate het bedoelingen heeft jegens dit staatsligchaam. Het thans door de regering aangenomen staatkundig systeem kan niet langer wor den gehandhaafd. Eene verandering daarvan is niet alleen noodzakelijk in het belang des lands, maar ook in het belang van andere rijken, welke met ons door banden van nabuurschap of handelsovereenkomsten vereenigd zijn; wat meer nog zegt, die verandering is noodzakelijk in bet belang des vredes, der beschavingen der nienschheid. Tot dusverre kan men nog niet met zekerheid be rekenen, welk resultaat de debatten zullen hebben in bet lagerhuis. Sommige dagbladen beweren dat het ministerie bij de eindstemming eene meerderheid zal erlangen van een tiental stemmen; andere mededeelingen verzekeren dat de oppositie de zegepraal zal behalen. De loudensche berigtgever van L'indepeudance beige meent intusschen dat men in allen gevalle eeue ontbinding mag te gemoet zien. Ij anïulsb c x i t c i Graanmarkten era*. Amsterdam 6 julij. Tarwe en gerst stil. Raapolie op zes weken ƒ461-. Lijnolie op zes weken ƒ4IA. Oostbuuct 6 julij. Bij vrij ruimen aanvoer van granen bestond heden weinig vraag en konden vorige prijzen niet worden bedongen. Inzonderheid waren geringe kwaliteiten moeijelijk te plaatsen en kon men de prijsver laging op 10 tot 30 cent naar kwaliteit aannemen. Men betaalde voor puike nieuwe tarwe/S,S0 a ƒ9,10, ge- meenere en blaauwe ƒ8,30 a ƒ8,75. Nieuwe zeemvseke rogge ƒ5,70 a ƒ6. Nieuwe wintergerst ƒ5,60 a ƒ6,30. Haver 3,50 a ƒ3,80. Paardenboonen 5,70 a 6. Middelbubg 7 julij. Heden was de aanvoer, ofschoon onbeduidend, echter groot genoeg voor de bestaande vraag en hoewel houders van tarwe meestal op vorigen prijs hielden, zoo moesten zij die verkoopen wilden echter iets lager afgeven. Rogge bleef door kleinen voorraad ruim prijshoudend. Gerst bleef ook geheel ineen doen. Erwten waren alleen voor de mesting gevraagd. Paardenboonen zonder prijsverandering. Koolzaad werd niet aangeboden. Men kocht zeeuwsche tarwe 9,10 voorts 9 a 8,75 naar deugd. Nieuwe walchersche dito 9,30 a ƒ9 naar kwaliteit. Puike zeeuwsche rogge ƒ6,50 verkocht. Puike wintergerst ƒ5,75. Dito zomergerst /'6. Walchersche witte- noch dito bruineboonen waren er ter veil. Dito paardenboonen niet beneden de 6 a 6,25 te koop. Erwten alleen voor de mesting gevraagd en die bragten f 7 6,90 naar deugd op. Koolzaad niet ter veil. Oliën zonder prijsverandering. Raap- en Lijnkoeken met weinig voorraad, men hield de raapkoeken op ƒ82 per 1040 stuks. Harde lijnkoeken ƒ10,75 a ƒ11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen Middenprijzen van bakbare tarwe ƒ8,90 en rogge ƒ6,25 Aardappelen 2,40 a ƒ2,60 per ned. mud. Versche boter f,86 a ,90 per ned. pond. Pï'ijxcm vau cflfekten. Amsterdam 7 julij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2} pet. 62} dito dito dito 8 74} dito dito dito 4 981 Aand. Handelmaatschappij 41 147 België. Certificaten bij Rothschild 2} 55§ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 97} Certifik, Hope co4 72} sw Öbiig. dito 1855, 6e serie 5 S3jj dito* dito Leening 1S60 4} S3} 'M\

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3