zijn, en benoemd bij die inrigting: tot direkteur en leeraar E. H. C. Schaefer, tot dus verre leeraar aan het athenaeum te Maastricht; tot leeraren: dr. J. Rosen, te Cleef; H. J. H. Groneman, civiel ingenieur te Zutphen; J. Hardeman, tot dusverre hoofdonderwijzer -te Utrecht; C. P. Schreurs, te Roermond. Pensioen verleend ten laste van den staat, tot een be drag van ƒ765 'sjaars, aan B. M. Schade van Westreum weduwe van dr. S. Karsten, in leven hoogleeraar in de fakulteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de koogeschool te Utrecht. belastingen enz.Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Waubach c. a., de heer P. C. N. Valette, thans in de zelfde betrekking te Roosteren; te Roosteren jhr. G. B. de Sigers Ther Borch, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf, op wachtgeld, te Hoogeveen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Winschoten de heer B. A. Ponlie, thans ontvanger der registratie en domeinen te Almelo. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Ten Boer de heer E. Schotanus, eervol ont slagen meter-taxateur van den turf, op wachtgeld, te Oosterwolde; te Heteren c. a. de heer P. Altena, thans in de zelfde betrekking te Wouw; te Wouw de heer J. G. de Bosson, thans in de zelfde betrekking te Wijkc.a.; te Wijk c. a. de heer W. van Nouhuys, thans surnumerair der belastingen te Utrecht; te Nijkerk c. a. de beer H. Veldhuizen, thans in de zelfde betrekking te Ermelo c. a., en te Amerongen c. a. de heer L. A. H. Crommelin, thans in de zelfde betrekking te Ooltgensplaat. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, ingaande 1 augustus, met toe kenning van pensioen, aan den oost-indischen hoofd ambtenaar F. H. J. Netscher, gewezen resident van Pekalongan, laatstelijk benoemd resident van Rembang, thans met verlof hier te lande. Hcrkiiieinvs. Woensdag werden door de algemeene synode der nederlandsche hervormde kerk benoemd tot haren presi dent de heer F. J. J. A. Junius, predikant te Tieltot vice-president de heer A. Slotemaker Cz., predikant te Middelburg, en tot secundus van den vice-president de heer G. W. Sannes, predikant te Oostwold. Onderwijs. Op den 1 dezer hield de onderwijzers vereeniging in het 2e en 3e distrikt van Zeeland te Tholen, hare 21ste algemeene vergadering, onder het voorzitterschap van den schoolopziener van het 2e distrikt den heer P. J. Andreae. Zij werd bijgewoond door 38 hoofd- en hulp onderwijzers, de schoolopzieners uit het 2e, 3e en 4e distrikt van Zeeland en dien uit het 13e distrikt van Noord-Brabant, den burgemeester van Tholen als eerelid, drie belangstellenden in het volksonderwijs, alsmede een onderwijzer uit Bergen op Zoom als gast. Na opening der vergadering werd door den voorzitter eene toespraak gehouden, waarin hij kortelijk aanwees, wat de onderwijzers kunnen doen om het geregeld school gaan te bevorderen. Vervolgens werd door de onder wijzers Oosterman, W. Schoo en van Langeraad de vraag beantwoord„Wat stelt gij u voor als doel bij het onder wijs in de beginselen der vormleer en hoe zoudt gij, ter bereiking daarvan, dat onderwijs het best inrigten?" Na lezing der notulen van de bestuurs-vergadering, de jaarverslagen der beide boekerijen en dat der hulp-spaar bank Zierikzee, werd de rekening over 1863 vastgesteld en de verslagen over de afdeelingen en oefenscholen ter inzage gelegd. Ten gevolge van de door de vereeniging uitgeschrevene wedstrijden, werd de prijs en het accessit voor het schoonschrijven gelijkelijk verdeeld tusschen de hulponderwijzers de Ridder van Tholen en Kiwit van Oud-Vossemeer, en de prijs voor het kaartteekenen toe gewezen aan den hulp-onderwijzer Minderhoudt en het accessit aan de kweekelingen Doeleman en de Bil, alle te Dreischor. De schoolopziener van het 3e distrikt mr. C. J. Pické deed als voorzitter der zeeuwsche maatschappij van landbouw mededeeling, dat in hare jongste vergadering eene gouden medalje was uitgeloofd aan den eersten onderwijzer ten platten lande in Zeeland, die het bewijs zal leveren dat hij gedurende een halfjaar de landbouw kunde op zijne school heeft onderwezen. Even als ten vorigen jare werd ook de aandacht der onderwijzers ge vestigd op het boekhouden voor den landbouw, met aanbeveling ora met een onlangs uitgekomen boekje, door de Geldersche maatschappij van landbouw uitge geven, kennis te maken. Nadat nog een vijftal zangstukken door het onderwij zers personeel, onder leiding van den heer Karreman van Zierikzee, in de kerk waren uitgevoerd, nam de verga dering een einde en vercenigde men zich later aan een gezellig vriendenmaal, waarmede onder genoegelijke ge sprekken en warme broedelijke eensgezindheid het feest van dien dag werd besloten. 91arine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden is heden voormiddag van de reede in de haven van Ylissingen gekomen. De kapitein-luitenant ter zee F. L. Geerling wordt met den laatsten dezer ontheven van de betrekking van ekipage- en havenmeester der marine te Hellevoetsluis en met den eersten augustus aanstaande,benevens de luite nant ter zee le klasse F. H. P. van Alphen, thans non-aktief, gedetacheerd te Amsterdam, beiden om tegenwoordig te zijn bij de gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip de Watergeus, terwijl aan den kapi tein-luitenant ter zee jhr. J. E. W. F. van Raders, thans non-aktief, met laatstgenoemden datum wordt opgedragen de betrekking van ekipage- en havenmeester der marine te Hellevoetsluis. Voorts wordt de officier van administratie le klasse M. J. Duvelaer van Campen, dienende op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, met den 15 dezer op non- aktiviteit gebragt en met den 16 daaraanvolgende ver vangen door den officier van administratie le klasse R. A. W. Jacobze, thans non-aktief. (Staaiscotir.) (Eemiezigde S»eB-ag'ficc». Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat in den tuin vau den heer W. M. Engelberts alhier, een stamroos aanwezig is waaraan zich niet minder dan 165 bloemen en knoppen bevinden. Eergisteren had te Goes het volgend ongeluk plaats. Een jongentje van vier jaren, dat in den zandweg nabij de voorstad zat te spelen, werd door een vrachtwagen overreden en was reeds een lijk toen men het ontdekte; de voerman heeft, waarschijnlijk ten gevolge van zijn zwak gezigt, het kind niet opgemerkt. Het was het eenige kind uit een vorig huwelijk van eene vrouw, wier man het leven verloor door het instorten van een zolder in een kolen-pakhuis, waaronder hij in een kel der werkzaam was. Een koncert, hetwelk te Rome was georganiseerd ter nagedachtenis van Meijerbeer, kon op verbod der geestelijkheid niet gehouden worden omdat de kompo- nist een israëliet was. Zondag middag ten 2 ure heeft het te Parijs op j den Boulevard des italiens gesneeuwd. Ook te Rotter dam moeten er, naar menjzegt, dien dag sneeuwvlokken gevallen zijn. De dierentuin te Berlijn is sedert een paar dagen in het bezit van een zeer zeldzaam dier, een buidelwolf (thylacinus cynocephalus). Dit dier leeft in de onge naakbare binnenlanden van Vandiemensland, en is het grootste roofdier van Australië; het rigt daar te lande veel schade aan, door zijne nachtelijke aanvallen op de kudden. Het heeft de grootte van den europeschen wolf, maar is korter van pooten, heeft een langeren snuit en grootere, helderder bruine oogen dan de wolf; over den rug loopen evenwijdige zwarte strepen in dwarsche rigting. Het wijfje draagt hare jongen, zoo lang zij zeer jong zijn, in den buidel aan den buik ongeveer op de wijze van een kangaroe. De treurige toestand, waarin een groot deel der bevolking van Hongarije onlangs verkeerde, welke zelfs ten gevolge had dat men in vreemde rijken de weldadig heid der bewoners inriep om die rampen te lenigen, schijnt thans verbetering te hebben ondergaan. Men mag dit ten minste opmaken uit de handelwijze der oosten- rijksche regering, welke met het oog op de deels reeds verkregen, deels nog te verwachten gunstige resultaten van den oogst heeft besloten om de uitdeelingen van levensmiddelen enz. te staken. De magistraat te Gottingen geeft een bevel uitge vaardigd, dat alle koffijhuishouders, die vrouwelijke bedienden (schenkmamsells) houden, deze binnen 14 dagen moeten ontslaan.en door mannen doen vervangen. Naar men verneemt, zijn de gezamenlijke herbergiers tegen dit besluit in protest gekomen. In het voorjaar van 1865 zal in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw plaats hebben. De meeste nederlandsche vereenigingen van tuin- en land bouw hebben zich daartoe vereenigd. II. M. de koningin heeft de tentoonstelling onder hare bescherming ge nomen en Z. K. H. de prins van Oranje heeft Jiet eere voorzitterschap der kommissie voor de tentoonstelling aanvaard. Te gelijkertijd zal een internationaal kongres van kruidkundigen en kweekers worden gehouden. Voorts verneemt men dat eene kommissie is benoemd voor de regeling der feestelijke inwijding van het paleis voor volksvlijt. Als een bewijs hoe krachtig de 80-jarige lord Pal- merston nog is, dient, dat hij dezer dagen een openbaar examen der school te Herrow bijwoonde en op één dag de heen- en terugreis te paard aflegde. De afstand tus schen Herrow en Londen is niet minder dan negen mijlen. In een steenkolenmijn nabij Wigan, in het graaf schap Lancaster, liet men laatstleden vrijdag acht arbei ders, als naar gewoonte, in een bak naar beneden zakken, toen men eensklaps op den vlakken grond aan de katrol len bemerkte dat de draagtoestel niet verder naar omlaag ging. Bij nader onderzoek bleek alsnu dat de bak in de schacht was blij ven haken en daardoor omge slagen was, ten gevolge waarvan zes personen langs eene diepte van een paar honderd yards naar den bodem waren gestort en, gelijk wel te verwachten was, onmid dellijk het leven hadden verloren. Vrijdag heeft de regtbank te 's Hertogenbosch uit spraak gedaan in het onteigenings-proces van den staat der Nederlanden contra N. van Oosterhout te Tilburg, wegens den afstand van een perceeltje grond ter grootte van ongeveer 3 roeden, ten behoeve van den spoorweg van Tilburg op Boxtel, waarvoor bem primitief door de taxateurs ƒ267 geboden was, doch waarvoor hem door de regtbank thans 570 is toegekend, met veroordeeling van den staat in de kosten. Maandag morgen ontdekte men dat een aller stout ste diefstal van juweelen gepleegd was in den winkel van den heer Johnson, juwelier en fabriekant van chronome ters in Threadneedlestreet, in de city te Londen. Men zegt dat eene waarde van ongeveer 3000 p. st. ontvreemd is. De dieven zouden zich 11. zaturdag nacht verscholen hebben in de bovenvertrekken van het huis, die meestal door makelaars in effekten gebruikt worden. Die ver trekken schijnen des nachts niet bewaakt te zijn, zoo dat de dieven vrij spel hadden. Den vorigen dag moet bet hun door middel van breekijzers en wiggen gelukt zijn een ijzeren luik open te breken waardoor zij in het ach tergedeelte van den winkel afdaalden; alsnu maakten zij zich meester van den aanwezigen voorraad van edel metaal, bestaande in horologes, doekspelden, armbanden, oorringen en andere kostbaarheden, die voor de vensters van den winkel ten toon gesteld of in de glazen kasten besloten waren; alleen de groote klokken die zij te zwaar I achtten om te vervoeren, werden door hen achtergelaten. Nog poogden zij eene ijzeren kast onder den toonbank open te breken, doch hoewel zij er uren aan bezig moeten geweest zijn, slaagden zij in hunne misdadige bedoeling niet, hetgeen zeer gelukkig was, daar de inhoud meest uit diamanten en kostbare juweelen ter waarde van 10,000 p. st. bestond. Maandag middag had de policie nog niet het geringste spoor van de dieven ontdekt. Thermometers tand. 6 j ulij 's av. 11 u. 56 gr. 7 's morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 62 gr. 's av. 11 u. 56 gr. 8 's morg. 7 u. 57 's midd. 1 u. 59 gr. Öuitrnlrtnü». Algemeen overligt. De vrij heftige strijd over de echtheid of onechtheid der door The morning post medegedeelde depeches be trekkelijk een verbond tusschen Oostenrijk, Fruissen en Rusland, blijft steeds voortduren. Menige lans is op dit terrein in de laatste dagen reeds gebroken maar het onom- stootbaar bewijs óf der echtheid óf der onechtheid van genoemde dokumenten is nog niet geleverd. Behalve de voorstanders der bewering dat de depeches werkelijk zijn gewisseld die zelfs den prijs noemen, welken de- engelsche regering heeft betaald om deze stukken in bezit te krijgen, zijnde veertig duizend pond sterling en diegenen, welke de onechtheid aannemen, vertoonen zich ook op dit terrein „middenmannen." Deze zeilen tusschen beide partijen door en dekreterende depeches zoo als zij daar liggen, zijn niet echt maar ook niet ge heel onecht; hetgeen in deze diplomatieke stukken wordt medegedeeld heeft werkelijk plaats gehad, maar onder den vorm, waarin zy door The morning post werden medegedeeld, zijn zij waarschijnlijk niet door de diplo matieke agenten afgezonden, omdat deze niet in overeen stemming is met den daarbij gcbruikelijken. Behalve voor hen, die zich willen bekwamen in het schrijven van hedendaagsche diplomatieke nota's en depeches, doet het weinig af, wat het punt in kwestie betreft, of de bewoordingen, waarin bedoelde stukken oorspronkelijk gesteld zijn geweest, juist zijn overgeno men. Het is hier slechts de vraag of er werkelijk eene overeenkomst tusschen Oostenrijk, Fruissen en Rusland is gesloten. Dit blijft te midden van dezen pennestrijd nog onzeker. Mogt het blijken dat er werkelijk dergelijke alliantie bestaat,, dan verwacht men een verbond tusschen Enge land en Frankrijk. Ook dit zou intusscheu nog geens-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2