MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N° 108. Zaturdag 9 Julij. uVe. liinnciUanb, Editie van vrijdag avond 4 OPKMÜ BIK VERPACHTING. De burgemeester en wethouders van Arnemuiden maken bekend, dat zij op woensdag den 13 julij aan staande des voorvniddags ten 10 ure, ten Stadhuize alhier, zullen overgaan tot de openbare verpachting van 17 Perceelen Bouw- en "Weiland voor den tijd van zeven jaren, en een Perceel waarvan de scheuring is toegestaan, voor den tijd van 14 jaren, mitsgaders de straatmest, voor den tijd van driejaren. De konditien dezer verpachting liggen voor een ieder ter inzage ten Stadhuize dezer gemeente, terwijl des verlangd wordende, informatiën bij den burgemeester alhier verkregen kunnen worden. Arnemuiden, den 13 junij 1864. De burgemeester en wethouders voornoemd. C. J. BAARS. De secretaris J. VAN DER WEELE, 1. s. 91id(lelburg 8 julij. De provinciale staten van Zeeland hebben in hunne heden gehouden vergadering zonder hoofdelijke om vraag het verzoek ingewilligd van J. van den Heuvel, gewezen steigerschuitschipper te Breskens, om weder met eene gratifikatie te worden begunstigd. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een buitengewoon lid van gedeputeerde staten, in plaats van den heer D. Uyttenhooven. Na twee vrije stemmin gen, werd daartoe de heer mr. B. C. Cau verkozen met 29 van de 37 uitgebragtè stemmen. De heer Cau ter vergadering tegenwoordig verklaarde zich bereid deze benoeming aan te nemen. Van de voorstellen van gedeputeerde staten zijn hierop aangenomen a, met algemeene stemmen, dat betrekkelijk het adres van den gemeenteraad van St. Anna ter Muiden om rui mere toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. b, met algemeene stemmen, dat tot wijziging van artt. 28 en 29 hunner instruktie. Vooraf was echter verworpen een amendement van den heer Vader, en waren daarop de wijziging van art 28 met 36 tegen 2 stemmen en die van art. 29 zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. c, met 36 tegen 2 stemmen, dat betrekkelijk de verbe tering der haven van Breskens. [Zie het bijvoegsel van ons nommer van 7 dezer.] dmet algemeene steramen, dat tot afstand van grond aan J. Risseeuw te Oostburg. emet algemeene stemmen,dat tot wijziging van art. 64 van het reglement op de buurtwegen en voetpaden. Vervolgens, is behandeld het adres van de direktie der Spoorboot-maatschappij van Middelburg waarbij gedu rende vijfjaren uit de provinciale fondsen een jaarlij ksch subsidie van 4000 verzocht werd. Nadat een amende ment van den heer Verhagen, strekkende om het gevraagde subsidie voor een jaar toe te staan, met 17 tegen 14 stem men was verworpen is het, voorstel zelf met 21 tegen 3 stemmen verworpen. Aan beide stemmingen hebben zich 7 ledeu als belanghebbenden onthouden. Een adres van het uitvoerend bestuur van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen tot het bekomen van een jaarlij ksch subsidie van ƒ400 hetwelk hierop aan de orde was is ingewilligd, na aanneming van een amendemeut van den heer Blaaubeen om een termijn van 10 jaar vast te stellen. Vooraf was verworpen een voorstel van den heer Verhagen om de behandeling van het adres tot de najaars vergadering aan te houden en inmiddels gedeputeerde staten uit te noodigea meer inlichting hierop betrekkelijk te,verschaffen. Nadat nog de verschillende financiële aangelegenheden op de agenda vermeld, behandeld waren en het verslag der afdeelingen was uitgebragt over het ontwerp-reglement van policie voar de polders in Zeeland, is de vergadering verdaagd tot morgen voormiddag 10 ure. Zijne exc. de minister van marine vergezeld van zijn adjudant en van den heer Turk, hoofdingenieur, direk- teur van den scheepsbouw zijn gisteren te Vlissingen aangekomen. Heden morgen bad er op de marinewerf aldaar eene inspektie plaats. Men meldt uit Eecloo: „Naar wij vernemen, heeft de heer Emm. Hoyois eene hoogst belangrijke wijziging aan zijn ontworpen ijzeren weg Rousselare-Zclzate toege- bragt. Van Eecloo uitgaande, zal die ijzeren weg, in plaats van onder Lembeke en Oost-Eecloo voort te loo- pen, door middel van een kromte de rigting inslaan van Caprijk (3,400 inwoners), Bassevelde (3,240 inwo ners) en Assenede (4,250 inwoners) zonder daarom de gemeenten Lembeke en Oost-Eecloo uit te sluiten. „Deze wijziging is te weeg gebragt door den aan staanden aanleg eener spoorbaan van Ter Neuzen naar Breskens, en om alzoo den ijzeren weg Rousselare-Zel- zate, langs Watervliet naar Breskens op, te verlengen. Boven Watervliet, op de grens, zou de verlenging van dien ijzeren weg worden ondernomen door de belgisck- hollandsche maatschappij, die reeds de koncessie beko men heeft voor de lijn van Ter Neuzen naar Breskens. „Aldus zou de ijzeren weg loopen van Gent langs Eecloo naar Breskens, eene betrekking, die reeds sedert zoo vele jaren met verlangen wordt te gemoet gezien." (Slutsch tceekblad.) Van wege de Zeeuwsche vereeniging tot verbetering van het paardenras, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, werd in de vorige week te Axel de vierde jaarlijksche keuring, ringsteking, wedren en harddraverij van paarden gehouden. De koramissaris des konings in deze provincie had op nitnoodiging van het bestuur het eerevoorzitterschap op zich genomen en vereerde het feest, hetwelk door ruim tien duizend toeschouwers bezocht werd, met zijne tegenwoordigheid. Een zevental muziekgezelschappen deden zich bij afwisseling hooren. Ten 12 ure nam het feest een aanvang met de keuring van paarden: De eerste prijs vanƒ25 voor de schoonste merrie met haar veulen, afkomstig van den hengst der vereeniging, Willem, werd toegekend aan Dominicus van Putte, landbouwer te Koewacht: de tweede prijs van f 15 voor de schoonste door dien hengst gedekte merrie, aan Josephus van Haelst, landbouwer te Philippine; de derde prijs van ƒ15 voor het grootste aantal merriën met hunne veulens, afkomstig van gemelden hengst, aan G. G. Galle, landbouwer te Axel. Bij de daarop gevolgde ringsteking werd de eerste prijs, een zilveren horlogie, behaald door Eduardus Morras, landbouwersknecht te Hontenisse; de tweede prijs, een zilveren horlogieketting, door F. Machielsen, landbouwer te Hulst; de derde prijs, een zilveren cachet en sleutel, door E. de Guijtenaerc, landbouwersknecht te Westdorpe, en de vierde prijs, een zilveren sigarenpijp, door Felix Heijman, landbouwersknecht te Hontenisse. Bij den wedren voor paarden van allen ouderdom (raspaarden en zoogenaamde heerenpaarden uitgesloten) werd de prijs van ƒ80, geschonken door heeren koramis- sarissen der vereeniging, behaald door Dominicus Casteels, berijdende het paard van den heer A. A. van Haelst, te Zuiddorpe (de baan van 1000 ellen werd iu 1 minuut 22 sek. afgelegd). Bij de harddraverij voor bereden paarden, (raspaarden en zoogenaamde heerenpaarden' uitgesloten,) werd de eerste prijs van ƒ30 behaald door het paard van Petrus de Vliegher, te Koewacht, door hem zeiven beredende tweede prijs, eene fraaije zweep (cravache), door Char les Morras, landbouwersknecht te Hontenisse. Bij de harddraverij voor bereden paarden van alle hinden en rassen, werd de eerste prijs van ƒ50 (geschon ken door den heer Eug. Lippens, burgemeester van Saffelaere, wonende te Gent) behaald door het paard van deu heer Tolliers, van Zeveneeken, bereden door den heer Verkinderen, hetwelk de baan in 1 minuut 58 sek.afliep: de tweede prijs eïfVS, betaald uit inleggelden a 2,50 per mededinger, werd behaald door het paard van den heer Schelstraete, te Aaltre, door hem zeiven bereden. Aan de heerenrid namen vier van de zes ingeschreven paarden deel, en werd de prijs van 200 (geschonken door jonkheer Ch. de Maere, voorzitter der vereeniging) behaald door het paard van den heer D. Tolliers, te Weasmunster, bereden door jonkheer Cardon, van Gent, hetwelk de baan in 1 minuut en 7 sek. afrende. Na het uitreiken der prijzen en premiën, alsmede der medaljes aan de muziekgezelschappen tot een aandenken aan het feest hun geschonken, namen de leden van het bestuur en vele leden der vereeniging deel aan een dinér. Onder de verschillende uitgebragte toasten werd vooral eene van den koramissaris des konings, waarin hij zijne ingenomendheid met de gunstige werking der vereeniging betuigde, met geestdrift beantwoord. H. M. de koningin is dingsdag namiddag uit Stuttgart op het nuis ten bosch aangekomen. Ook Z. K. H. de prins van Oranje is in de residentie teruggekeerd. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zakenvan den 4 dezeris bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrikt Winschotennoodzakelijk gewor den uit hoofde de heer Winkler Prins de op hem aldaar uitgebragte keuze niet heeft aangenomen, zal plaats hebben op maandag den 18 julij, en de hérstemming, zoo die noodig is, op dingsdag den 2 augustus. De heer mr. A. S. van Nierop heeft bekend gemaakt dat hij zijne benoeming als lid van de tweede kamer der staten generaal voor het distrikt Haarlem aanneemt. Derhalve zal in het distrikt Hoorn eene nieuwe ver kiezing moeten plaats hebben. Woensdag is de tweede haringjager te Vlaardingen aangekomen met 18 ton maatjes en 42 ton vollen haring* De eerste gelden f400 en de laatste 225 per ton. Volgens de jaarverslagen van gedeputeerde staten in de respektieve provinciën, bedroeg de bevolking op 31 december 1863: in Noord-Holland 562.504 en Zuid- Holland 651.885 zielen. Men meldt uit Delfzijl aan het Utrechtsch dagblad: „De twee pruissische oorlogsschepen, die eenigedagen op stroom voor de Eems geankerd lagen, hebben weder zee gekozen. Men zegt, dat hier een nederlandsch oor- logsschipzalgestationeerd worden, alsmede dat men eene batterij zal in orde brengen." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Nog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde (als eervolle belooning ter zake van zijne verrigtingen bij de tweede bonische expeditie), de sedert gegageerde sergeant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië C. Weikh,ten regte genaamd G. W. Bossier. leger. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den paardenarts 2e klasse A. W. II. Wirtz van het 5e regement dragonders, benoemd leevaar aan 's rijks veeartsenijschool. Benoemd bij het wapén der infanterie: bij het lc rege ment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant W. B. van den Bosch, van het korps; bij het 2e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant G. H. Aalders, van het korps; bij het 3e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. E. H. Hanckar, van het korps; bij het 4e regement, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants C. Herber en H. M. D. van Riemsdijk, beiden van het korps; bij bet 8e regement, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. W. Boellaard, van den staf der infanterie} werkzaam bij de Koninklijke militaire akademie. onderwijs. Bepaald dat eene rijks hoogere burger school van öjarigen kursus te Roermond zal gevestigd

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1