Buitenland. noodlottig kon zijn weet men bij ondervinding ook in Zeeland. Thans echter is het gelukkig anders. De regering is zich meer dan vroeger bewust dat de natie regt heeft te weten wat er met haar geld wordt verrigt, althans meer dan vroeger het geval was wordt overeenkomstig dat bewustzijn gehandeld. Wel valt hierop nog menige be treurenswaardige uitzondering op te merken, maar over hèt algemeen zijn we in dit opzigt aanmerkelijk vooruit gegaan. Dit getuigen vooral de verslagen die nu en dan in de Staatscourant van wegc den minister van binnen- laudsche zaken, betrekkelijk verschillende aangelegen heden worden openbaar gemaakt. Het nommer van gisteren bevat weder een „overzigt van den stand der werkenvoor het kanaal door Zuid-Beveland en den staats-spoorweg in Zeeland". Yeel wat daarin voorkomt omtrent de aan het kanaal verrigte werkzaamheden, kunnen wij met stilzwijgen voorbij gaan omdat wij onze lezers met behulp van een ijverig korrespondent steeds zorgvuldig op de hoogte hebben gehouden. Alles wat echter op de verdere plans omtrent de werkzaamheden betrekking heeft laten we hier volgen „Voor de geheele voltooijing van het kanaal stelt men zich voor, behalve eenige werken van ondergeschikt be lang, aan te besteden „in dit jaar: „het verrigten van eenige werkzaamheden en het op maken van de suatiesluis voor de breede watering be westen Yerseke; het graven van het kanaal tusschen den zeedijk en den kruiningschen zanddijk met het doorsteken van den zeedijk en het maken van voorzie ningen op de kanaalboorden, het maken van grindwegen en het plaatsen van mijlpalen langs en bij het kanaal van den kruiningschen zanddijk tot den Bonzijweg; „het graven van het kanaal van den Bonzijweg tot aan de sluis te Wemeldinge en daarbuiten tot door den zee dijk, met het maken van eene nol en van voorzieningen op de kanaalboorden; „het maken van steenen duikers in de bermslooten langs het kanaal „het maken van de sluisdeuren, schuiven en wind werken voor de sluizen te Wemeldinge en te Hansweert; „het maken van den bovenbouw der draaibruggen over het kanaal „in het volgend jaar: „het maken van remmingwerken, due d'alven, meerpalen en lichttoestellcn bij de sluizen en voorhavens, van Sluis- en brugwachterswoningen, van de aansluitingen der verschillende dijken bij de wegen enz. „Er bestaat vooruitzigt dat het kanaal in de eerste helft van het jaar I860 voor cle scheepvaart zal kunnen geopend, en alsdan tot geheele afdamming van de Ooster- Schelde zal kunnen overgegaan worden. „Het maken van een gedeelte van dezen dam, lang 995 el, dat gelegen zal zijn op de slikken bij den Caters- polder, werd in oktober 1863 bij herbesteding aangenomen met de werken voor den aanleg van den spoorweg van Bergen op Zoom naar Woensdrecht. De tijd van opleve ring voor dit werk is afhankelijk van den voortgang der onteigeningen, die nog niet geheel zijn afgeloopen. „Den 2-1 december jl. werd aanbesteed het maken van de aardebaan, de kunstwerken, den onderbouw van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland, met bijkomende werken en verschillende gebouwen, de leve ring van ballast en eenige verdere werken voor den spoorweg in Zuid-Beveland tot Goes. Indien zulks niet door moeijelijkkedcn bij de onteigeningen belet wordt, kan. dit werk iti het volgende jaar voltooid zijn. De onteigeningsbescheiden voor de sektie GoesVlis- singen zijn, .voor zoover het gedeelte in Zuid-Beveland betreft, gereed; ook voor het gedeelte in Walcheren van het Sloe tot Middelburg zijn ze reeds ver gevorderd. Voor de afdamming van het Sloe, het maken van de kanaal- en havenwerken in Walcheren, in verband met den aldaar aan te leggen spoorweg, werd aan den be trokken eerstaanwezenden ingenieur opgedragen de noo- dige opneming te doen, en, in overleg met den hoofdin genieur van den waterstaat in Zeeland, plans met be grootingen van kosten op te maken. De opnemingen op het terrein zijn reeds volledig geschied en de plans en begrootingen gedeeltelijk vervaardigd." Kerknieuws. Jl. zondag werd de heer J. H. Gravestein, van Loon op Zand naar Scrooskerke, klassis Middelburg, beroepen, aldaar bevestigd door zijn schoonzoon den heer de Wilde, predikant te 'slleer Abts- en Sinoutskerke, naar aanlei ding van II Tim. IV2. De bevestigde hield des namid dags zijn intreerede volgens de woorden van Eom. I 16. Ondenvijs. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen van junij jl. bedraagt het aantal vakante scholenopenbare voor gewoon lager onderwijs 36; openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 2; openbare voor meer uitgebreid lager onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vakante hulp onderwijzers plaatsen bedraagt: Noord-Brabant 11, Gel derland 17, Zuid-Holland 11, Noord-Holland 7, Zeeland 4, Utrecht 5, Friesland 0, Overijssel 8, Groningen 1, Drenthe en Limburg 0. Marine en Jeger. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, kom- mandant de kapitein ter zee H. Kemper, is heden morgen onder het wisselen der gebruikelijke salutschoten alhier ter reede geankerd." Genieugdc focaïgten. Om de ingezetenen der gemeente Weert in de ge legenheid te stellen spoedig den uitslag te weten der verkiezing van een lid voor de tweede kamer, waarvan de meesten voor hunnen kantonregter mr. Cornelis ge stemd waren, had men, bij gebrek van een telegraaf, van daar twee duiven naar Roermond gezonden. Zoodra de uitslag bekend was (1 ure 6 minuten) werden die duiven aldaar, opgelaten ieder voorzien van een briefje, en de verkiezing was ten 1 ure 15 minuten te Weert (een af stand van 4 uren) bekend, zoo dat zij in slechts 7 minu ten die reis hadden afgelegd. De hoogleeraar Dresse, die in de vorige week te Luik overleden is, had verlangd dat zijn lijk na zijn over lijden zou geopend worden en daardoor is gebleken, dat deze geleerde het hart nooit op de regte plaats heeft gehad. Tegen alle natuurwetten aan toch bevond men, dat bij hem het hart aan de regter zijde van het ligchaam was geplaatst. Zijn dood echter stond met deze afwijking van de natuur niet in verband. In de vorige week had te Breda een voorval plaats, dat schromelijke gevolgen had kunnen hebben. De kok van het aldaar in garnizoen liggende 1ste bataljon, 3de regimeut infanterie, had bij vergissing de middag menage, die uit bruine boonen met vet bestond, in plaats van met azijn, met petroleum aangemengd. Verscheidene soldaten, die er van nuttigden, gevoelden dadelijk nei ging tot braking en bespeurden een zeer bijtenden smaak; gelukkig werd daardoor in tijds deze verregaande on achtzaamheid ontdekt.' De regtbank te Berlijn heeft ingedaagd de prinses Alexandrina van Hohenlohe, dewijl de plaats van haar verblijf niet bekend is. Dit geschiedt ten verzoeke van den houder eener akceptatie, ten bedrage van 1000 th., welke is vervallen en met protest in handen van den houder is teruggekeerd. Te Zwolle cirkuleert een adres aan de synode der nederduitsck hervormde kerk, waarin verzocht wordt, dat de oude leer dier kerk, vastgesteld door de Dordsche synode in 1618 en 1619, worde gehandhaafd en gewaakt tegen de prediking der zoogenaamde moderne theologie. Men wenscht iederen predikant bij zijn aanstelling te gebieden om van die leer in zijne prediking volstrekt niet af te wijken. De gewezen proost uit het klooster St. Catharina- dal te Oosterhout, die aan monomanie lijdende is, heeft eene voetreis naar Rome ondernomen, ten einde den paus te smeeken hem in zijne vorige funktiën te her stellen. De ambtenaren der plaatselijke belastingen te Rot terdam hebben dezer dagen eene aanhaling gedaan van twee frauduleus ingevoerd wordende ankers jenever, waarvan het vaatwerk van het bonsgat tot aan de onderzijde met eene goed digt gemaakte pijp of buis voorzien was, die gevuld was met bier, terwijl de vaten zeiven jenever inhielden. Uit Nyni-Novgorod (Rusland) schrijft men dat aldaar den 16 junij bijna de geheele kermis is afgebrand. Den brand die 's avonds ten 5 ure begon was men eerst ten 3 ure op den volgenden morgen meester. Gedurende tien uren hebben de vlammen ongeveer duizend vier kante ellen in het rond alles vernield. Het vuur was zoo hevig dat het onmogelijk was de spuiten in de verlangde nabijheid te brengen, men was zelfs genoodzaakt ze in de rivier te werpen om te voorkomen dat zij mede ver brandden. De leder-, matten-, touw-en houtmarkten zijn geheel vernield. Daarenboven werden in de asch gelegd de schouwburg, het paardenspel, 20 koorddanserstenten, 8 fotografie-etablissementen, 8 hotels, 2 koffijhuizen, 16 restauratiën, 8 herbergen, 2 apotheken, 7 handelskan toren, 4 kap-salons, 3 badinrigtingen, 300 kleine winkels; in het geheel 437 bijzondere en 12 staatsgebouwen. Behalve dit alles zijn geheel en al verbrand, ongerekend de bewaarplaatsen van hout, planken en balken, 40 groote handelsgebouwen met 1514 magazijnen en 148afgelegene gebouwen. Daar de kermis nog niet begonnen was, waren vele magazijnen ledig. De schade bedraagt evenwel eenige millioenen. Slechts weinige gebouwen waren ver zekerd het totaal der verzekeringen bedraagt naauwe- lijks 800,000 franks. Vcrlcoopingen en aanbestedingen. Gisteren is alhier ter verkoop aangeboden een huis en erve, zijnde eene schilders-affaire, staande en gelegen in de Giststraat, wijk F rio. 202. Verkocht voor 1100. Themiometerstand. 4 j ulij s av. 11 u. 58 gr. 5 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 61 gr. 's av. 11 u. 58 gr. 6 's morg. 7 u. 56 's midd. 1 u. 62 gr. Algemeen overzigt. In de tweede editie van ons vorig nommer deelden wij een telegram van den heer von Bismarck aan den pruis- sischen vertegenwoordiger te Londen mede, waarin werd verklaard dat de depeches, betrekkelijk onderhan delingen tot herstel eener alliantie tusschen Oostenrijk, Pruissen en Rusland, in The morning post voorkomende, valsch waren. Ook de pruissische ambassadeur te Lon den en de oostenrijksche regeringsdagbladeu hebben sedert nog die depeches als louter verzinsels verklaard. Eergisteren avond heeft bovendien lord Palmerston in het lagerhuis gezegd dat hij een brief had ontvangen van den heer von Brunnow, waarin insgelijks werd te kennen gegeven dat de depeches van The morning post uit de lucht waren gegrepen. Moge het nu reeds in hooge mate verwondering wekken dat de geheele pruissische diplomatie in be weging komt over een paar dokuraenten door een engelsch dagblad medegedeeld, en dit reeds eenigen twijfel doen ontstaan omtrent de waarheid van al de beweringen der diplomatieke agenten, nog zonderlinger is het dat The morning post de echtheid der medege deelde stukken niet alleen blijft volhouden, maar zelfs nog een aantal nieuwe dokuraenten mededeelt betrek kelijk onderhandelingen tot herstel der alliantie van Oostenrijk, Pruissen en Rusland. Voor zoover de tele graaf den inhoud dier dokumenten geresumeerd heeft, blijkt daaruit dat Oostenrijk en Pruissen eensgezind zijn omtrent de krijgsoperatiën tfegen Denemarken, ter wijl laatstgenoemde mogendheid bovendien zich heeft verbonden om de niet-duitsche bezittingen van Oosten rijk eventuëel te verdedigen. Uit die diplomatieke stukken blijkt voorts dat Rusland met het oog op de diensten door Pruissen bewezen tijdens de poolsche verwikkelingen, gunstig voor die mogendheid gestemd is en er ook tusschen Oostenrijk en Rusland groote toenadering tot stand is gekomen ten gevolge van de overtuiging van beide mogendheden, dat de belangen der drie rijken eene alliantie noodzakelijk maken. The morning post neemt uit het bestaan dezer doku menten aanleiding om op eene fransch-engelsche allian tie aan te dringen. Dat het openbaar maken van al deze te Berlijn, "VVeenen en St. Petersburg bestaande plannen een ontzaggelijken indruk heeft te weeg gebragt te Parijs en te Londen is natuurlijk. Reeds heeft de fransclie regering door de pen van den heer Paulin Limayrac haar gevoelen omtrent de mededeelingen van The morning post uitgesproken in Le constitutionnel. Zonder daaraan geloof te hechten of geloof te ontzeggen, beweert dit dagblad dat er reaktio- naire tendenzen bestaan, welke de verspreiding der moderne beginselen willen verhinderen. Een herstel der alliantie is onwaarschijnlijk; mogt dit echter het geval wezen dan zou dergelijke koalitie van het verleden tegen het heden, van de regeringen tegen de natiën, slechts gevaren opleveren voor de ontwerpers zei ven. Ook Le pays behandelt dit punt en gaat uit van de onderstelling dat de mededeelingen van The morning post juist zijn. Het dringt daarom aan bij de engelsche regering om het fransch-engelsch verbond te herstellen. Het fransch dagblad geeft daarbij echter te kennen dat Frankrijk in de deensch-duitsche kwestie niet met Engeland kan interveniëren, zonder het vooruitzigt te hebben op eene kompensatie. Deze kompensatie zou de fransche regering misschien ook thans eischen voor hare toetreding tot eene fransch-engelsche alliantie. Of de engelsche regering, zelfs na de haar door Duitseh- land aangedane vernederingen, zou toelaten dat de Rijn grenzen door Frankrijk werden verkregen, valt intusschcn nog zeer te betwijfelen. Eergisteren zijn in het engelsch lagerhuis de debatten aangevangen betrekkelijk het votum van afkeuring over de politiek van het ministerie, door den heer Disraeli voor gesteld. De heer Gladstone verdedigde de handelwijze der regering en betoogde dat Engeland geen oorlog kon

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2