mm ïxdscïï'ëIiypötïïë e&bTvk, met zoo geringe magt ondernomen, eenig gunstig resul taat mag beloven. De spaansche minister van binnenlandsche zaken beeft eene cirkulaire uitgevaardigd betrekkelijk de peruaan- sche kwestie. Daarin wordt verklaard dat de Chincha- eilandcn door spaansche troepen zullen bezet blijven, tot dat aan Spanje voldoening zal zijn verleend. Voorts wordt in dit dokument beweerd dat de spaansche gevol- magtigde Mazzaredo met levensgevaar aan de geweldda digheden „der pernaansche regering" is ontkomen. Volgens berigten uit New-York van 23 junij was de generaal Grant, opperbevelhebber dor troepen van de Vereenig'de Staten, tot voor de hoofdstad der zuidelijken aangekomen nadat hij op 17 en 18junij de gerctran- cheerde bnitenliniën van Richmond had bemagtigd. Een aanval op de hoofdwerken, welke den volgenden dag- door hem ondernomen werd, is echter mislukt. De gene raal Grant had daarop eene stelling ingenomen op eene mijl afstands van Petersburg. Deensch-duitsclie oorlog, De fransche Moniteur du soir beweert dat Oostenrijk en Prnissen plan hebben om de deensche eilanden aan te tasten en zelfs Koppenkage te belegeren. Men weet dat in dat geval de engelsche regering volgens dein het par lement afgelegde verklaring „zou hebben te overwegen wat haar te doen stond". De Nordd. Zeitung berigt dat het zuidelijk gedeelte van het eiland Alsen, Kekenis, hetwelk slechts door eene smalle strook lands met het overig deel van Alsen ver bonden is, door de deensche troepen vrijdag is ontruimd geworden. De prnissen hebben Kekenis daarop bezet en aldaar elf vernagelde kanonnen gevonden. De bevolking der hertogdommen schijnt te midden van de weifelingen on zonderlinge veranderingen van de pruissische regering, welke nu eens haren invloed ge bruikt om eene inlijving ingang te doen vinden bij de sleeswijk-holsteiners, dan weder den hertog van Augus- tenburg ondersteunt en thans sedert eenigen tijd aan hangers zoekt te winnen voor den hertog van Oldenburg, het geduld te verliezen. Verschillende mededeelingen spreken van plannen om de bevolking te wapenen om alzoo in den grooten strijd, waarin regt en beginselen, eerlijkheid en billijkheid ijdele klanken zijn, maar geweld van wapenen argumenten oplevert, krachtiger te kunnen optreden dan tot dusverre het geval is. Men zoudaarbij bovendien aan den hertog Frederik verzoeken, om zich aan het hoofd te stellen van de beweging. Mogt dit alles plaats hebben, dan zou daardoor de chaotische verwar ring in Duitschland, zoo mogelijk, nog vermeerderen. Volgens nadere berigten omtrent het gedeeltelij k be zetten van Alsen door de pruissische troepen, is de over- togt van Sundewitt naar dit eiland geschied doormiddel van 120 schuiten, welke telkens ongeveer 3000 manschap pen konden overbrengen. Behalve te Duppel en te Sand- berg werd de overtogt door de prnissen ook nog op drie andere punten volbragt, onder een hevig kartetsvuur der deensche batterijen. De stad Sonderburg werd, ten gevolge van den strijd in de straten, voor het grootste gedeelte verwoest. Het verlies der pruissische troepen hij den aanval op het eiland Alsen heeft ongeveer 300 man bedragen. Van het deensche leger zijn 2300 man schappen krijgsgevangen gemaakt en ongeveer honderd officieren. Zitting der belgische kamer. In de zitting van vrijdag waren de algemeene beraad slagingen over het budget van openbare werken aan de orde. Nadat de heeren Delcour, David, Ilymans en anderen over verschillende punten van dit budget hunne gevoelens hadden geuit en de debatten verder weinig belangrijks of buitengewoons beloofden, kwam de heer Dumortier aan het woord om uit naam zijner politieke vrienden eene verklaring af te leggen. Deze behelsde het volgende. De regterzijde had volgens den spreker getoond dat het den geregelden loop van zaken niet wilde belemmeren, ofschoon dit in hare magt was ge weest. Zij wilde cleze gedragslijn ook volgen ten opzigte van het thans behandeld wordende budget, maar het voorstel van den heer Orts, wiens aanneming eene ge- heele verandering in den toestand der kamer zou kunnen te weeg brengen, zou in de gedragslijn der regterzijde eenige wijziging kunnen veroorzaken. Wel vreest de regterzijde geene vermeerdering van leden der kamer, maar eene dergelijke wet kan eerst na rijp onderzoek worden ingevoerd en behoort uit te gaan van de verant woordelijke raagt. Voorts beweerde de spreker dat de grondslag, waarop de vermeerdering van parlements leden zou rusten, niet wettig was en dat het geheele voorstel het leven verschuldigd was aan het verlangen eener partij om niet dc minderheid uit te maken. Einde lijk betoogde de heer Dumortier dat het wetsvoorstel van deu heer Orts in strijd was met alle vroeger omtrent dit punt aangenomene beginselen en eene schending zou wezen van art. 51 der grondwet. In naam van zijue politieke vrienden wensclite hij daarom van het ministerie eene duidelijke verklaring te ontvangen omtrent de houding welke het ten opzigte van dit wetsvoorstel zou aannemen. Yan deze verklaring zou de regterzijde hare houding laten afhangen, zelfs betrekkelijk het thans in behandeling zijnde budget. De minister Rogier verklaarde hierop dat het ministerie het voorstel van den heer Orts zal ondersteunen, waarin het niets gevaarlijks noch inkonstitutioneels ziet, gelijk de heer Dumortier meent. De regterzijde beweert zulk een groot vertrouwen te stellen in de opinie der natie en als men de gelegenheid wil geven dat die opinie zich nog op grooter schaal uite, dan protesteert die partij De regterzijde kan als zij verkiest het budget van open bare werken verwerpen; ik zie echter tussclien dit budget e*i het wetsvoorstel van den heer Orts volstrekt geen verband. liet ministerie aarzelt evenwel niet om het voorste 1 van den heer Orts te ondersteunen. Nadat de heer Orts nog eenigzins nader zijn wetsvoor stel lieeft verdedigd, komt de kee'r Dumortier aan het woord en zegt dat de verklaring des ministers de ge dragslijn der regterzijde zal regelen. De linkerzijde komt aan het einde der zittingen, terwijl vele leden der regterzijde afwezig zijn, met dit voorstel ter tafel, waar van niet eens sprake is geweest in de troonrede. (Gelach.) De regterzijde zal niet deelnemen aan dergelijke beraad slagingen en zal de vergadering verlaten (Beweging), omdat zij noch dupe noch slagtoffer wil zijn der regter zijde. Voorde vergadering te verlaten wil zij echtereen voorloopig krediet aannemen voor de openbare werken tot aan het oogenblik der ontbinding, maar zij wil niet stemmen over het budget. De verantwoordelijkheid van dit alles komt op uwe hoofden. De minister Frère-Orban verklaart de handehvijze der regterzijde niet te begrijpen. Daardoor toch zal een ge deelte des lands in de kamer niet vertegenwoordigd zijn omdat de regterzijde dit niet goedvindt. De grondwet zegt dat er een afgevaardigde zal zijn op 40.000 inwo ners. De regterzijde zegt evenwel: Dit wil ik thans niet en stelt alzoo hare eigen belangen boven de belangen des lands. Wat de kwestie nu zelve aangaat zegt de minister dat de bevolking óf vermeerdei-d is en een grooter aantal afgevaardigden noodzakelijk maakt óf niet vermeerderd is. Dit zal blijken uit de debatten. Is cle bevolking wel vermeerderd, met welk regt beslist gij regterzijde, dan dat deze grootere bevolking niet ver tegenwoordigd zal worden? Dit is eêne schending der grondwet. Gij speelt dezer dagen de rol van demokraten, weest dan konsekwent. Gij wilt het steinregt uitbreiden; breidt dan ook de nationale vertegenwoordiging uit, ge lijk de grondwet wil. De heer Nothomb verdedigt daarop de handelwijze der regterzijde en verklaart dat de léden dier partij de vergaderingen niet meer zuilen bijwonen dan nadat de natie door nieuwe verkiezingen na eene ontbinding zal zijn geraadpleegd. Na eenige woorden van den heer Bara om de regter zijde over te halen niet ah irato een besluit te nemen maar liever eerst nog over hare positie na te denken en de verdere beraadslagingen tot dingsdag uit te stellen, verklaart de heer Dumortier bij het aangevoerde te vol harden, maar gereed te zijn tot het verleenen van een voorloopig krediet aan het departement van openbare werken. Hierop verlaten een aantal leden der regterzijde de vergadering, zoo dat slechts een tiental overblijven. De heer Bara maakt van zijn geuit gevoelen omtrent de verdere behandeling der kwestie op dingsdag een voor stel, hetwelk wordt aangenomen. •Bcctijïünijcn. Den 2 dezer is van de reede van Yeere naar zee ge zeild het schoonerschip Calharina Elisabethgezagvoerder J. Pander, bestemd naar Rigaen de engelsche schooner Hannahgezagv. W. II. Gibbs, naar Newcastle, in ballast van Middelburg. Êjanöelsbcriijtm. Mcekrapprijzem. Rotterdam 4 julij. De markt was heden flaauw. Mooije onberoofde werd tot 18 gedaan. Graanuiiarkten enz. Rotterdam 4 julij. Tarwe en haver 10, en witzaad 50 cent, bruine- en witteboonen 1 lager. Axel 2 julij. Tanve ƒ8,65 a ƒ9,15; Rogge ƒ5,85 ƒ6,15; Wintergerst 5,60 a 5,90; Zomer dito 5,25 a /5,40; Haver 3,10 a ƒ3,45; Paardenboonen ƒ5,90 a ƒ6,05; Duivenboonen f 6,35 a ƒ6,55; Groene erwten ƒ6,05 a 6,55; Boekweit 7,45 a ƒ7,95. JPrijzen van effekten. Amsterdam 2 julij. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 74$ dito dito dito 4 98$ Aand. Handelmaatschappij 4$ 147 België. Certifikaten bij Rothschild 2$ 55$ Rusland. Ohligatiën 1798/1816 5 97$ Certifik. Hope co4 72$ Oblig. dito 1855,6e serie 5 83$ dito dito Leening 1S60 4$ 83$ Certifikaten 6 Aand. spoorweg191 Polen. Schatkistobligatien4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 57$ dito 1847/1852 2$ 29$ dito rente Amsterdam5 79$ dito nationale5 64$ Bank aktien3 784 Italië. Leening 18615 63$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 dito3 thans 2$ 45$ Amortisahle schuld Portugal. Ohligatiën 1853 3 47$ dito 1856—1862 3 „47 Griekenl. dito (blaauwe) 5 25$ Turkije. Obligatiën (binnenl.)6 47$ Vereen.Stat. dito (1874) 5 53 Illinois. dito7 59 Mexiko. dito3 Grenada. dito afgestempeld4$ 28$ Venezuela, dito2 22$ -rlinu'Vtentien. Heden overleed ons innig geliefd Zoontje PIETER ANTONIE, op den jeugdigen leeftijd van vier jaren. Middelburg, J. P. MINDER AA. den 2 Julij 1864. J. M. MINDERAA, Busquet. Werd mij slechts weinige dagen geleden mijne geliefde Echtgenoot door den dood ontrukt, heden werd mijn hart andermaal op het diepst gewonddaar het den Alleen- wijze behaagde, mijn veel geliefden oudsten Zoon WIL LEM ADRIAAN, in den jeugdigen leeftijd van 17 jaren tot zich te nemen. Hoe smartelijk mij dit verlies treft zal een ieder begrijpen, die den overledene in zijn min- zauien omgang- en hoopvolle verwachting gekend heeft. God schenke mij kracht om in dezen zwaren slag van dubbelen rouw stil te berusten Middelburg, W. G. VAN SWERS, den 3 Julij 1864. Onderwijzer. De ondergeteekende roept zijnen Vrienden en Beken den te Middelburg en elders zijn hartelijk vaarwel toe j en zegt hun nogmaals dank voor genoten vriendschap en liefde. Nieuwediep, CARL GOTTL. VAN HOEEEN. den 1 Julij 1864. Algemeene kennisgeving. BETALING van Pensioenen, Rente op Geldelijken BorgtogtAkademie- en Schoolgeldenten Kantore van den Betaalmeester en hij Heeren Ontvangers der Directe Belastingen. NEDERLANDSCHE fUMElJUTSCHWPIJ, De in de Vergadering van Commissarissen goedge keurde Balans over het Boekjaar 1863, benevens die van het Reserve Fonds over hetzelfde tijdvak, zullen voor de Aandeelhouders ter visie liggen van den 4den tot en met den 19den Julij 1864, ter Secretarie van de Directie te Amsterdam, bij de Agenteu der Maatschappij te Rotterdam, Dordrecht en Middelburg, en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken te 'sGravenhage en Leyden, Amsterdam, den 2 Julij 1864. Conversie van 4ï pets, in 5 pots. Pandbrieven CHTfPOTlIEEK-OBEÏGATIËHO. Het BESTUUR heeft de eer ter kennis te brengen van de Houders van Pandbrieven der Nederlandsche Hypo theekbank, dat de Interest over die Pandbrieven (Hypo- theek-Obligatiën) .wordt-yerhoogd van 4 pet. op 5 pet, jaarlijks, ten behoeve yan dé navolgende seriën, als: Serie H g/ootf 500,-^ uitgegeven voor 40 jaart met jaarlijksche uitloflng, f'. Y's- t -

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3