MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 106. Dingsdag 1864. 5 Julij. Editie van maandag avond 4 ure. MicMeïSmsrg 41 janBSj. Gedurende de volgende week zal het velen van Mid delburgs ingezetenen niet aan gelegenheid tot uitspan ning ontbreken. De 87ste algemeëne vergadering van de Maatschappij tot bevordering van nijverheid en het daar; aan verbonden Sste nij verheids kongres,welke dezer dagen alhier zullen gehouden worden, hebben hctmiddclbursch departement aanleiding gegeven tot het honden eener tentoonstelling van Brandspuiten enz. vergezeld van eenige feestelijkheden. Het dezer dagen uitgegeven pro gramma bevat een opgaaf van de koncerten welke gedu rende de dagen van 1115 dezer zullen gegeven worden. De tentoonstelling schijnt in een zeer nitgebreiden kring belangstelling te wekken en een zeer druk bezoek van elders wonenden kan onze gemeente te gemoet zien. Het getal brandspuiten, zoo wel door binnenlandsche als buitenlandsche fabriekanten in te zenden en gedeel telijk reeds ingezonden, zal een 40 a 50tal bedragen en daaronder zijn er twee die door middel van stoom hunne werking verrigten. Voorts zullen, behalve talrijke andere toestellen tot brandblussching en redding van menschen en goederen in geval van brand, ter tentoonstelling aan wezig zijn eene verzameling portretten, teekeningen, platen, enz. betreffende Jan van der Heiden, den uitvinder der slangbrandspuiten. De kinderziekte kan gerekend worden in deze ge meente te hebben opgehouden. Sedert 19 junij is geen lijder daaraan aangegeven. In het geheel loopt de opgaaf over 11 lijders, van welken 8 zijn hersteld, 2 bezweken (één daarvan elders) en 1 nog onder behandeling is. Het oorlogsfregat Niagara, commodore C. Cravcr, van de Noordelijken der Vereenigde Staten, hetwelk eenige dagen voor Antwerpen heeft gelegen, is gisteren morgen door twee stoombooteu de Schelde afgesleept en ter reede van Vlissingen ten anker gekomen. Heden mor gen ten 8 ure lieeft het de vesting gesalueerd, hetgeen van de batterij beantwoord werd. Kort daarop is het fregat naar zee gestoomd, vermoedelijk ter opsporing van de kapers der Zuidelijke staten. De Niagara heeft een lengte over steven van 365 voet bij een breedte van 55 voet. De diepgang is 32^ voet en de inhoud bedraagt 4582 ton. Het schip voert 18 stukken en de machine heeft een vermogen van 2590 paardenkracht (effcktief) De Warrior, het grootste der schepen van het engelsch eskader, hetwelk in maart van het vorige jaar op de reede van Vlissingen vertoefd heeft om prinses Alexandra van Denemarken op te wachten, heeft slechts een lengte van 380 voet, een inhoiulsruimte van 6000 ton en een machine van 1200 paardenkracht (nominaal). De Agencourt, het grootste van Engelands stoomfregatten, heeft eene lengte van 400 voet en een machine van 1350 paardenkracht. Z. M. de koning is zaturdag middag ten ruim half zeven ure van het Loo in de residentie teruggekeerd. fiSessoeMaiiïgeji en JbeslMïteiii. hoogbscholen. Benoemd tot hoogleoraar in de fakul- teit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, de heer dr. II. van Herwerden, thans lceraav in de grieksche taal en letterkunde aan het gymnasium te 's Gravenhage. belastingen.i5nz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. T. Jordens, uit zijne betrekking van ontvanger der sukcessieregten te 's Gravenhage, behou dens aanspraak op pensioen. posterijen. Benoemd .tot surnumerair bij het vak,der posterijen, de li eer en; J. de Vriese, J. M. J. de Bast, W. II. Moll, W. C. Bijl de Vroe, J. G. Plooster, J. II. A.K. van Weezei, en L. Fockens, thans respektivelijk gea- greerde klerken op de postkantoren te Kampen, Hoorn, Almelo, Schiedam, Brielle, Velp en Sneek. leger. Overgeplaatst in hun rang bij het regeinent grenadiers en jagers de le luitenants J. C. Hars.veldt van liet 5e, Cr. J. Hofstede Cr uil van het 7e, J. G. van Gendt van het 2e, A. G. F. de Petit van het le, J. C. T. C. Hack- stroh van het 6e, E. J. D. F. Tonnct van het le, A. S. C. Saurel van het 5e, J. Lammcrse en G. van der Voort, beide van liet 4e regement infanterie. Op verzoek op non-aktiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de kapitein van het 8e regement in&xnlorie B. baron van Voorst tot Voorst. WeltroJogie. Donderdag avond is te Zwolle, in den ouderdom van 65 jaren, overleden jhr. Cornelis Backer, komraissaris des konings in de provincie Overijssel. licrknieuws. Men verneemt dat de heer Rochedieu, predikant te Delft voor liet beroep naar de waalsclie gemeente te Amsterdam heeft bedankt. Mariiae en leger. Z. M. schroefstoomschip Stavoren, op der bevel van den kapitein-luitenant ter zee R. W. G. Arendsen de Wolff, laatst komende van Rio-Janeiro, is den 14 mei jl. te Batavia aangekomen. De luitenant ter zee van de 2e klasse C. J. M. Swaan, dienende op Z. M. schroefstoomschip de Dommel, wordt met den 10 dezer, op zijn verzoek, op non-aktiviteit ge- bragt en met den 11 daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee van de 2e klasse J. Plantenga, thans dienende op Z. M. schroefstoomschip Prinses Maria. Wij ders wordt met den 11 dezer geplaatstop Z. M. schroef stoomschip Prinses Maria de luitenant ter zee van de 2e klasse H. H. Broers, van het wachtschip te Vlissingen en op genoemd wachtschip de luitenant ter zee van de 2e klasse P. Crans, thans non-aktief. Zaturdag namiddag is de uitslag bekend gemaakt van het examen voor officieren van gezondheid dei- Se klasse aan hetwelk door de kweelcelingen van het 4e studiejaar van 's rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigen te Utrecht is deel genomen. Aan Z. M. zul len ter benoeming worden voorgedragen bij de landmagt de heeren: J. P. van den Borg, J. Binnendijk, J. H. Bij stra, F. Kouwenberg, C. Ripping, C. A. L. Rodelstiirtz G. G. Rovers en H. P. Schroder; bij dezeemagt de heeren: P. C. Buijze en B. Léon: voor Oost-Indië de heeren: W. F. H. Greup, F. P. G. van Loenen, F. Rogier, A.H.Rom- bouts en L. van der Straaten. KoUoanfiëna Het nieuws uit Oost-Indië, vrijdag mot de landmail aangebragt, is ons niet gebleken van groot staatkundig belang te zijn. Wel wordt door het Bataviaasch handels blad medegedeeld, dat „volgens geruchten de rust op de westkust van Borneo eenigzins zou verstoord zijn," doch verder vinden wij niets daaromtrent vermeld.Door den assistent-resident van Koeti is een togt gemaakt naar de Théwé, om de daar nog aanwezige opstandelingen tot onderwerping aan te sporen. In het buitenzorgsche schijnen de landeigenaren voort te gaan over de heeren- dienstpligtigen voor hunne koffijtuinen te beschikken. De uitgave der mail editie van de Java-bode heeft opgehouden, maar daarentegen gaat, naar liet ons voor komt, het Bataviaasch Handelsblad eene belangrijke verbetering te gemoet, althans de geheele redaktie is weder opgedragen aan mr. II. A. des Amorie van der Hoeven, die reeds vele blijken gegeven heeft van zijne kennis van Indië en tevens (zie het nomraer van De gids van december 1862) van de openhartigheid van zijn karakter. Regtsxaken. Op den 3 jnnij 11. stond voor de arrondissements-regt- bank te Zierikzee teregt Hendrik Jozua Valk, oud 27 jaren, koopman, wonende te St. Philipsland, beklaagd ter zake dat hij op 22 februarij 1864, te St. Philipsland, door Pieter Kunst, arbeider aldaar, wien hij reeds ge.ld schuldig was, zich heeft doen ter leen geven eene som van ƒ100, onder het bedriegelijk voorgeven dat geld te moeten hebben om er te Rotterdam goederen voor te ..koopen, die hij dadelijk naar St. Philipsland zou voeren en in het land rondventen, ten einde voornoemden Kunst zoo spoedig mogelijk te kunnen betalen. Hij zeide daarbij herhaaldelijk dat Kunst niet ongerust behoefde te zijn, want dat de goederen die in zijn kamertje voorhanden lagen er goed voor waren. Daarop is hij den anderen dag vcrtrokken,behalve de hiervoren bedoelde goederen, aan hem toebehoorende, ook de door Kunst hem ter hand ge stelde 100, bestaande in een bankbiljet, medenemende. I Sedert is hij niet meer teruggekeerd, en beeft zich alzoo die som bedriegelijk toegeëigend. De genoemde regtbank heeft hem schuldig verklaard aan opligting en veroordeeld tot eene gevangenzetting van 2 jaren, geldboete van 25 gulden en in de kosten, alsmede tot betaling van 100 gulden tot schade vergoe ding aan de gevoegde partij. Tegen dit vonnis is de veroordeelde in hooger beroep gekomen voor het hof in Zeeland, waar jl. maandag de behandeling dezer zaak plaats had, en door het openbaar ministerie de bevestiging van het vonnis werd geëischt. Heden heeft het hof uitspraak gedaan het heeft bij zijn arrest overwogen dat de regtbank te Zierikzee het feit ten onregte heeft gekwalificeerd: opligting, daar de handelingen van den appellant niet zulke bedriegelijke zijn als volgens de wet voor het misdrijf van opligting worden vereischt; en dat mitsdien bij liet ontbreken van het essentiëel vereisckte voor opligting de beklaagde van alle regtsvervolginghad bebooren te zijn ontslagen. Op nieuw regtdoende, met te niet doening van het appèl en het vonnis der genoemde regtbank, heeft het hof de feiten wettig bewezen verklaard, doch als niet opleve rende misdaad, wanbedrijf of overtreding. Het heeft den beklaagde van alle regtsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den staat, met bevel tot teruggave der overtuigingstukken aan de eigenaren of regthebbenden en met last om den beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen, tenzij deze om andere redenen behoorde in hech tenis te blijven. Ten aanzien der vordering van schadevergoeding dooi de gevoegde partij heeft het hof zich onbevoegd ver klaard uitspraak te doen. Metzigtbareblijdschap werd door den beklaagde zijne in vrijheidstelling vernomen. Bekend is het, dat de hooge raad, bij arrest in raad kamer van 21 junij jl. mevr. de wed. Pruimers en Ds. van Rijn van alle regtsvervolging heeft ontslagen ter zake van de niet-uitlevering' van een minderjarig kind. Het blijkt thans, na kennisneming van liet arrest, dat die uit spraak steunde op deze opvatting van art. 345, 2e lid, C. P., „dat liet woord „charger," in genoemd artikel voor komende, de beteekenis heeft van „opdragen," van „toe vertrouwen," hoedanige opdragt alleen zon kunnen geschieden door hen, die meer magt over liet kind heb ben dan de moeder, „hetgeen het geval niet kan zijn," wanneer de moeder voogdesse is „krachtens de wet," en dat bij art. 345, 2e lid, dan ook niet moet gedacht worden aan ouders, maar aan voedsters, schoolhouders, meesters eu diergelijken, aan wie kinderen zijn „toevertrouwd" geworden door ouders of voogden." (Gemcng'cJe berigilcn. Toen in de vorige week te Dordrecht de uitslag dei- herstemming voor een lid van de tweede kamer bekend was, werd van vele woningen de vlag uitgestoken. Des avonds werd den herkozen vertegenwoordiger, den heer Blussé van Oud-Alblas eene serenade met fakkellicht gebragt- door het harmoniegezelscliap Euterpe en de lie dertafel Kunstmin. Een der stoombrandspuiten, voor de aanstaande ten toonstelling bestemd, is jl. zaturdag per stoomboot van Rotterdam hier aangekomen. Bij de herstemming voor een lid der staten generaal, gebeurde te Sneek iets nieuws. De uitslag is bekend, maar de strijd was vrij heftig. Wederzijds deed men zijn J best tot aanbeveling der kandidaten. Omstreeks half vier j ure des namiddags werd bij trommelslag door den omroe- I per herinnerd, dat het stembureau ten 5 ure werd geslo- i ten, en de kiezers aangemaand zich den tijd ten nutte te maken. Men weet niet van welke zijde dé man in dienst

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 1