zich herinneren dat de kommissie van beoordeeling voor gesteld had aan dit ontwerp den tweeden prijs toe te kennen en den eersten te geven aan dat gemerkt N. 0., met bijvoeging, dat het ontwerp Ebenliaëzer tot monu ment zou worden gekozen. De prins van Oranje is gedurende zijn verblijf te Fontainebleau met bijzondere onderscheiding behandeld. Naauwelijks had Z. K. II. zijn voornemen doen kennen om, ten gevolge van den dood van den koning van Wur- temberg zich naar II. D. moeder naar Stuttgart te begeven of de keizer verontschuldigde zich den prins geen uitge leide te kunnen doen, daar hij nog den zelfden avond naai de hoofdstad moest vertrekken om den ministerraad te presideren. De keizerin en al de genoodigden der eerste serie hebben daarentegen in rouwgewaad den prins tot aan het station vergezeld, nadat hij aan een dejeuner dinatoire in de galerij van Hendrik II had deel genomen. De doorluchtige reiziger werd, na hartelijk afscheid van het gezelschap genomen te hebben, tot aan de grenzen door den ordonnance-officier Duperré vergezeld. Naar het schijnt zal de keizerlijke famielje, ten gevolge van dit sterfgeval, vroeger dan aanvankelijk bepaald was, naar Vichy vertrekken. De courrier de l'Escaut maakt melding van het volgende voorval, hetwelk op het kerkhof te Péronne plaats gehad en de verontwaardiging der bevolking opge wekt heeft. Kwalijk gezinde personen hebben, volgens dat dagblad, al do bouten kruisen der graven weggeno men en er op bet kerkhof zelf een groot vuur van ge maakt. Zij hebben daarenboven verscheidene graven weder effen gemaakt, ten einde de sporen te doen ver dwijnen. Een ander blad voegt bierbij dat „gewijde" hauden de bedoelde kruisen weggenomen en daarvan een anto-da-fé gemaakt hebben„gewijde" handen heb ben den grond gelijk gemaakt om daaropluzerne (spaansche klaver) te zaaijen Slechts twee kruisen zijn toevallig aan den brandstapel ontsnapt. Die „gewijde banden" schijnen vermoedelijk aan den pastoor te behoo- ren, want de gemeenteraad van Péronne beeft beslist, dat de kruisen zullen vernieuwd worden op kosten van den pastoor. De heidens bezoeken België bij voorkeur. Naau- welijks heeft men hen naar de duitsche grenzen terugge- bragt of zij keeren kort daarna weder, om zich in het open veld even als in den tijd der middeneeuwen te legeren. De schoonste streken worden door hen uitge zocht, zonder dat men kan nagaan of het de wilde poezie der natuur is welke hen aantrekt, dan wel de groote bossclien waarin zij zich gemakkelijk kunnen verbergen. Onlangs is nog een bende van veertien personen, mannen vrouwen en kinderen, gearresteerd en naar de grenzen teruggebragt. Deze landloopers, die zeggen uit Beijeren te komen, wekken door hunue groote armoede medelijden. Men begrijpt niet hoe vooral die kleine kinderen het lijden, hetwelk aan zulk een nomadisch en kommervol leven verknocht is, weerstand kunnen bieden. In Spanje heeft een dorpsgeestelijke den school meester, die woorden met hem had gehad, in den ban gedaan, in deze bewoordingen: Vervloekt zij Augusti Vincentvervloekt de kleederen waarmede hij zich dekt; de aarde waarop hij gaat; het bed waarop hij slaapt;de tafel waaraan hij eethet brood en alle spijzen waarmede hij zich voedt; het water en elk vocht dat hij drinkt. Dat de aarde zich opene en hem verslinde; dat Lucifer aan zijne regter zijde zij. Die met hem spreken zullen geëx communiceerd worden, al groeten zij hem slechts. Ver vloekt zij ook zijn land; geen water valle daarop en het brenge niets voort; vervloekt zij het dier waarop bij rijdt; het huis waarin bij woont en alles wat hij bezit. Vervloekt zijn ook zijne ouders en de kinderen die hij hebben zal; deze zullen weinig in getal en ondeugend zijn zij zullen gaan bedelen, maar van niemand een aal moes ontvangen en als zij die al krijgen, zullen zij toch niet te eten hebben. Éindelijk, dat zijne vrouw in dit zelfde oogenblik weduwe worde en zijne kinderen weezen. Algemeen wordt geloofd dat Salomon de Cans, de uitvinder van den stoom als beweegkracht, een der slagt- offers geweest is van den kardinaal de Richelieu, en dat hij in 1G41 te Bicêtre in het krankzinnigengesticht is gestorven. In de Gazette des tribunaux wordt-die over levering ten stelligste weersproken door Charles Bead, op grond eener vond door hem in de oude archieven van den burgerlijken stand gedaan, waardoor bewezen wordt dat dit verhaal weder een der tallooze leugens op het gebied der geschiedenis is. Salomon de Cans is in 1626 te Parijs gestorven en den 28 februarij van dat jaar begraven op het kerkhof de la Trinité bij de passage Bas- four, waar thans de straat Palestro loopt. Hij was huge noot, maar niettemin ingenieur des konings. In plaats van zóó vervolgd te worden door Richelieu dat hij er bij na krankzinnig onder werd, beeft hij van den kardinaal steeds eene welwillende behandeling ondervonden. Daar mede strookt dan ook dat bij hem, in 1624, zijn vertoog J over de zonnewijzers opdroeg. Voorts is uit de archieven gebleken dat de Cans een der eersten geweest is, die j getracht heeft door hydraulische verbeteringen Parijs gezonder te maken. In 1621 stelde hij aan koning Lode- I wijk XIII voor, „last te geven tot het wegruimen van j slijk en vuil uit zijne goede stad Parijs en de voorsteden." Hij gaf daarvoor een stelsel aan op het opvoeren van water en het oprigten van fonteinen gegrond, die hij zelf j aannam te plaatsen. De koning, na zijn raad gehoord te hebben, zond het voorstel aan den deken der kooplieden, en de heer Read deelt de beraadslaging mede, die door den gemeenteraad van Parijs daarover is gehouden en waarvan hij de minuten in de keizerlijke archieven heeft teruggevonden. Een in Salzburg wonende deen schrijft aan de Taaborg AvisVroeg in den morgen bemerkte men in het anders zoo stille Salzburg- eene ongewone drukte. Duizende van menschen stroomden naar het station om de 400 deensche krijgsgevangenen te zien, wier komst den vorigen dag gemeld was. Om 7-J uur kwam er een extra trein van Weeuen en bragt de verwachte gasten, want als zoodanig worden de decnsche gevangenen in Oostenrijk beschouwd en behandeld. Dadelijk na het uitstijgen, zetten de troepen zich in beweging, geëskor- teerd door 24: man oostenrijkers (in Pr nissen werden gewoonlijk 300 gewapende manschappen gevorderd, om 400 ongewapenden te> eskorteren) 12 man voor en 12 man achter; in hot midden waren zij aan de burgers overgelaten en een civiel ging gaarne met een gevangene onder den arm, terwijl de kinderen de pakkaadje van de gevangenen droegen. De weg ging naar de mijl vau bet station gelegen citadel, waar een goed ontbijt, dooi de burgers aangeboden, hen wachtte. Indien men de 24 manschappen niet bemerkt bad, zou men er toe zijn gekomen om te gelooven, dat het een triomftogt was, want van de balkons en vensters boorde men verschei dene malen: Wees welkom, dappere denen! Achter den trein kwamen twee oostenrijksche officieren met een deensch officier onder den arm. Den zelfden middag zag men luitenant Bestrup in een café zitten in een vrolijk gesprek met oostenrijksche officieren. Van daag treffen wij overal op de straten deensche krijgsgevan genen aan en de soldaten van het garnizoen zonder wapens. De burgers hebben het druk met hun de merk waardigheden der stad te laten zien. Te Amsterdam bevindt zich thans de heer A.Grobe, nit Hanover, die meent aan onze koffijdrinkende landge- nooten eene groote dienst te kunnen bewijzen. Ilij heeft namelijk verklaard dat liij--een middel heeft gevon den, om de onaangename en schadelijke bestanddeelen uit de koffijboonen te verwijderen, waardoor hij in staat zou zijn zelfs de mindere koflij soorten in zoo verre te veredelen, dat zij eencn aangenamen en gezonden drank opleveren. Hij bereikt, naar zijne opgave, dit doel door eene nog onbekende, maar weinig kostbare wijze van behandeling en door eene kleine verbetering van de tegenwoordig in gebruik zijnde werktuigen voor bet branden van koffij, die eene betere branding ten gevolge zou hebben. Door een en ander zou eene zekere hoe veelheid koffijboonen ook meer koffij opleveren dan tot nu het geval was. Als een bewijs met hoe woinigzaakkennissommige voorname bladen geredigeerd worden, haalt de Tijd het volgende aan. Het weekblad Le monde illustré, die gravures over gebeurtenissen van den dag en biograficn van personen levert, die in de laatste politieke gebeur tenissen op den voorgrond getreden zijn, geeft in een zijner laatste nommers een portret met bijschrift van den heer baron von Beitst, zoo als men weet gevolmag- tigde van den bond bij de nu gesloten londensclie kon- ferentie. Waarschijnlijk heeft de redaktie van genoemd blad bij gemis aan goede bronnen een of ander woorden boek bij de hand genomen, en daarin een levenschets van zekeren von Beust vindende, gemeend genoeg te hebben gedaan om liet frausebe publiek op de hoogte te brengen. Het gevolg hiervan is, dat men onder het portret van den bekende vrijheer von Beust, wien door het blad de titel van graaf geschonken wordt, een levens schets vindt van den mineraloog von Beust, die zich in Saksen zoo verdienstelijk heeft gemaakt ten opzigtc van de bergwerken, net wonderlijkste hiervan is, dat net genoemde redaktie niet eens ingevallen is dat in de gansche levensbeschrijving van laatstgenoem den 'von Beust geen enkel oogenblik van staatkunde spraak is, en zij zelfs wetenschappelijke werken van hem aanhaalt. Daar die biografie echter onder het portret van een staatsman een slecht figuur maakt, heeft men begrepen genoeg te doen met aan het slot er op te wijzen, welk een groot man von Beusl moet zijn, daar hij een der grootste mineralogen en staatslieden j van zijn tijd is. Thermoiticlejslanil. ljulij 'sav. 11 u.56 gr. 2 j unij 's morg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 70 gr. Gemeenlcraad van Goes. Zitting van 2S jnnij. Missives gedeputeerde staten enz.; benoeming lid burgerlijk armbestuur; vaststelling staat oninbare posten en rekening fonds vereeniging werklie den bescbikkiiigen adressen W. Duvekot en L. van Loo; betaling aandeel kosten kommissie zceinvschen spoorweg. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Soutendain, Saayraans Vader en van Voorst Vader. Bij verhindering van den sekretaris wordt zijne funk- tie waargenomen door den lieer C. Risseeuvv, kommies griffier. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen, doet de voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken Missive van den minister van binnenlandsche zaken, houdende bedenkingen tegen bet hooge bedrag van de gevraagde rijks-subsidie. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt deze gesteld in banden van de plaatselijke school-kommissie. Missive van gedeputeerde staten, tot goedkeuring van de raadsbesluiten tot af- en overschrijvingen op de ge- meentebegrooting over 1863. Kennisgeving van den den heer Broes van Dort, dat hij zijne benoeming tot lid van de geneeskundige kom missie aanneemt. Tot lid van het burgerlijk armbestuur, waartoe zijn voorgedragen de heeren J. Kooman Az. en M. J. cle Jongh wordt eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd. De door den gemeente-ontvanger voorgedragen staat van oninbare posten van den hoofdelijkeu omslag, tot een bedrag van/228,17i, en van de belasting op de honden ad ƒ4,50, over 1863, wordt op voorstel van bur gemeester en wethouders vastgesteld. De rekening van het fonds der vereeniging van werk lieden over 1863, wordt overeeukomstig het advies van de kommissie voor het financiewezen vastgesteld, en den heer Smallegange, als hoofd-kommissaris, de dank dei- vergadering betuigd voor zijne goede zorgen in deze. De voorzitter brengt in behandeling de volgende ver zoeken Van W. Duvekot, om op den grond, aan wijlen zijn vader in erfpacht uitgegeven, een wagenhuis te mogen bouwen. Daar die grond in der tijd aan des adressants vader in erfpacht is uitgegeven tot eene opene bergplaats, stellen burgemeester en wethouders voor, den adressant, met wijziging der voorwaarden van uitgifte, de stichting daarvan te vergunnen. Alzoo is besloten. b. Van L. van Loo, om uitbetaling eener premie van 100, voor gepresteerde militaire dienst in 18131814, zich daarvoor beroepende op eene publikatie van het bestuur in 1813. Hoewel de vordering in allen gevalle is verjaard, heeft de voorzitter echter de notulen van die jaren nagezien, doch heeft daarin geen besluit of publikatie gevonden, welke die vordering zoude wettigen. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt het verzoek van de hand gewezen. c. Van P. Wessel, om de pacht van 15,60 ellen hove niering in de Zoute vest, welke dit jaar expireert, onder hands te verlengen. Dit verzoek wordt in handen van burgemeester en wethouders gesteld op advies. Ten gevolge van een brief van den burgemeester te Middelburg, stelt de voorzitter voor, eene som van 17,04j- uit de onvoorziene uitgaven te betalen, als aan deel van deze gemeente in de kosten, gemaakt door de in der tijd uit de drie steden Middelburg, Vlissingen en Goes zamengestelde kommissie, in het belang van den zeeuwschen spoorweg. Dienovereenkomstig wordt besloten. iUfitenittnït. Algemeen overzigt. Na de vrij uitvoerige beschouwing die wijgisteren ga ven omtrent den staat waarin de deensch-duitsche kwes tie thans verkeert, kunnen wij beden bij ons overzigt de meeste beknoptheid in acht nemen. Belangrijke gebeur tenissen toch zijn er niet tot onze kennis gekomen en liet vraagstuk, hetwelk op bet oogenblik een ieder met belangstelling vervult, beeft geen nieuwe face aangeno men. Want wat de keizer van Oostenrijk en de koning van Pruissen ook te Carlsbad mogten zijn overeenge komen, hun wil is nog geen wet geworden en de over moed waarmede beidé vorsten hunne inzigtcn thans trachten te verwezenlijken kan hun mogelijk, voor we eenige maanden verder zijn, reeds zeer duur te staari' zijn.cghkpmen... - 'Wc mogen inmiddels niet onopgemerkt laten wat door

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 3