weg tot aan den Zuiddijkschen poortdam: en van "burge meester en wethouders van IJzendijke, tot bestrating van den weg uit de kom dier gemeente, voorbij de be graafplaats, naar den weg van den Zacharias-polder. Uit de nog beschikbare som van 46.122 hebben gede puteerde staten toegestaan de aanvragenvan de kommissie voor de verbetering van den weg van hei Zaamslagsche veer naar den weg van Hulst naar Wals oorden, tot een bedrag van 32,680; van burgemeester en wethouders van Vrouwepolder, tot begrinding van den weg van de grens van Veere naar Gapinge en van daar naar Serooskerke, tot een bedrag van 11,500; van bur gemeester en wethouders van Kortgene, bovengenoemd, tot een bedrag van 525; en van burgemeester en wet houders van Middelburg, mede hierboven genoemd, tot een bedrag van 4500, voorzoo ver de beschikbare gelden dit zouden toelaten, hetgeen later gebleken is het geval te kun nen zijn, ten gevolge van den voordeeligen uitslag der aan besteding van andere wegsveibeteringen. De aanvragen van burgemeester en wethouders van Brouwershaven en IJzendijke, hierboven medegedeeld, meenden gedepu teerde staten niet te mogen inwilligen, vooreerst omdat de beschikbare gelden daarvoor niet toereikende waren er ten andere omdat niet gebleken was dat het algemeen belang genoegzaam bij de zaak betrokken was.] 12. Eene opgaaf der sedert de laatste vergadering plaats gehad hebbende onderhandsche aanbestedingen. 13. Een voorstel van gedeputeerde staten, betrekkelijk het adres van den gemeenteraad van St. Anna ter Mui den, om ruimere toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, voor zoo veel betreft de gewone kosten van dat onderwijs. [Het adres aan den koning strekt om te verzoeken dat het. aan de gemeente St. Anna ter Muiden toegekend subsidie van 185 'sjaars, ter zake van dc kosten van baar gewoon lager onderwijs, van 1864 met ƒ75 verhoogd en alzoo op ƒ260 gebragt moge worden. Gedeputeerde staten stellen voor dat de pro vinciale staten als hun gevoelen aan de regering te kennen geven dat er,wegens herstellingen en verbeteringen aan de onderwijzerswoning te St. Anna ter Muiden te doen, grond bestaat om de verhooging der subsidie toe te staan tot wederopzeggens toe, onder uitdrukkelijke bepaling dat die herstellingen en verbeteringen zullen moeten worden uitgevoerd.] 14. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot afstand van grond langs den weg van Oostburg naar Zuidzande, aan J. Risseeuw te Oostburg. [Het voorstel strekt om aan J. Risseeuw, te Oostburg, te verkoopen een gedeelte der sloot langs den straatweg van Oostburg naar Zuid zande, ter lengte van 31 ellen, liggende van gemiddeld 9.45 cl tot 5.30 el uit de as van den weg en alzoo ter oppervlakte van 128.65 vierk. el, aanvangende op 46.70 el van liet begin van den voormelden weg aan de zijde van eerstgenoemde gemeente, voor eene som van ƒ25, met vrijlating om haar te dempen, onder bij het voorstel omschreven voorwaarden.] 15. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot nadere wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor de dienst 1864. [Het voorstel tot aanvulling en wijziging der pro vinciale begrooting voor 1864 berust op het overschot eener som van ƒ24.416 van liet op de begrooting van 1863 uitgetrokken bedrag van 125.000 voor rentelooze voorschotten, welke beschikbaar blijvende som van ƒ24,416 volgens besluit der staten van 8 november 1862 voor de behoeften van het volgende jaar moet worden aangewend. Bovendien zijn er behoeften ontstaan wellce in den loop van het dienstjaar voorziening vereischen en alzoo aanvullingen wijzigingder begrootingvorderen.] 16. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot wijzi ging van artt. 28 en 29 van hunne instruktie. 17. De verantwoording van gedeputeerde staten, we gens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, over 1862. 18. De begrooting der kosten van hot provinciaal bestuur, voor zoo veel bet rijks bestuur is, voor 1865. [Het generaal bedrag der geraamde kosten van het pro vinciaal rijks-bestuur der provincie voor de dienst 1865 bedraagt 50.400.] 19. De begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1865, met een voor stel van gedeputeerde staten, betreffende de te heffen opcenten op de grond- en personele belasting ten behoeve der provincie. [De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1865 is in ontvang en uitgaaf voorgedragen op ƒ224.561,931. Het voorstel tot heffing van opcenten ten behoeve der provincie, noodig tot een bedrag van ongeveer 62.000, strekt om aan den koning voor te dragen de heffing van zeven opcenten op cle hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1865 en op de hoofdsom der personele belasting over het dienstjaar 1865/66, tot dekking der geraamde behoeften en uitga ven jvan enkel provincialen en huishoudelijken aard over het dienstjaar 1865.] 20. Het in de zomer-vergadering van 1863 aangehou den gewijzigd ontweid-reglement van policie voor de polders in Zeeland. 21. Een adres van het uitvoerend bestuur van het Zeeuwsck genootschap der wetenschappen, houdende verzoek om een jaarlijkscli subsidie van ƒ400 uit de pro vinciale fondsen. 22. Een adres van de direktie der spoorboot-maat schappij van Middelburg, houdende verzoek om een jaarlijkscli subsidie van 4000 uit de provinciale fondsen, gedurende vijfjaren. 23. Benoeming van een buitengewoon lid in liet kol- legie van gedeputeerde staten, volgens art. 89 der provin ciale wet. De alhier den 12 julij a. te houden tentoonstelling en wedstrijd van brandspuiten enz. zal worden gehouden op de weide van P. Duvck^t,. buiten de havenbarrière, in plaats van op liet vroeger vermelde bolwerk tusschen de Ylissingsche poort en St. Geertruidsbarrière, hetwelk bij nader onderzoek daartoe minder geschikt is geble- ken Op genoemd terrein zal een loods worden gebouwd, tot berging der tentoongestelde voorwerpen, welke 100 ned. ellen groot zal zijn. Voorts zal er eén verplaatsbare bak worden aangebragt, welke 8000 kan water inhoudt, bestemd tot het nemen van proeven met de aanwezige spuiten, alsmede een toestel van 30 ned. ellen hoog, tot bet nemen van proeven in de hoogte. De kracht der spuiten zal worden gemeten door middel van een mano meter, welke aan de te beproeven spuiten wordt beves tigd. De inzending belooft belangrijk te zullen zijn. Uit i Londen worden twee stoombrandspuiten met toebeliooren, j van twee verschillende fabriekanten, ingezonden. Beide 1 moeten een zeer groot vermogen bezitten en verdienen, blijkens de fotografische afbeeldingen er van, wel de bijzondere aandacht. Behalve deze zullen 40 a, 50 brand spuiten zoo uit België als Nederland worden tentoonge steld, waaronder van zeer groot vermogen. Ook zullen brandblusch-kardoezen worden ingezonden, bijzonder geschikt tot het blnsschen van schoorsteenbranden, ter wijl mede toezegging is gedaan der inzending van alles wat betrekking heeft op Jan van der Heijden, uitvinder van de slangbrandspnitcn, te Amsterdam: portretten, teekeningen, platen, boekeü, gedenkpenningen enz. De jury van deskundigen iszamengesteld uitdehecren Gar vet, luitenant bij het korps pompiers te Antwerpen (in de plaats van den heer Janssens, kapitein-kommaudant van genoemd korps, vroeger benoemd, doch door omstan digheden verhinderd)J. Verhey, direkteur der publieke werken te Amsterdam; J. P. A. Frangois, docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Rotterdam dr. F. W. C. Krecke, inspekteur en adviseur bij hetbraud- wezen te Utrecht, en als plaatsvervanger W. Jenken, eerste brandmeester bij liet brandwezen aldaar; P. G. Houthmjsen, direkteur bij het brandwezen te Leiden, en C. Krijger, gemeentebouwmeester en inspekteur der brandbluschmiddelen alhier. Wij vernemen voorts dat verscheidene gemeentebestu ren aan de kommissie hun voornemen hebben te kennen gegeven om afgevaardigden te zenden totbezigtiging der tentoonstelling en bijwoning der te nemen proeven. De kommissie, die het bezoek aan de tentoonstelling zoo veel mogelijk wenscht aan te moedigen, zal den toegang tegen een matigen entreeprijs openstellen. Ten einde evenwel een doorloopend bezoek te vergemakkelijken zullen door haar, tegen betaling van 1 voor een heer en 50 cent voor eene dame, kaarten op naam worden af gegeven, waartoe inteekeningslijsten cirkuleren. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt voor belanghebbenden ter inzage een statistiek van den handel en de scheepvaart van het koningrijk der Neder landen, betreffende staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen over de maand maart 1864. De tegenwoordige toestand van den tc veld staanden oogst is in het eiland Walcheren niet ongunstig. De tarwe werd met gunstig weder gezaaid, doch onder vond in den winter en ook in het voorjaar door koude en vorst veel vertraging in den groei, waardoor zij in ver gelijking van het vorige jaar veel ten achteren is, doch bij eene gunstige weersgesteldheid behoeven geene nadce- lige verwachtingen te bestaan. Op het zaaijen van het winterkoolzaad volgde veelal scherpe droogte, waardoor het kwijnend opgroeide, tot dat de vorst in den winter en vooral de nachtvorsten bij dooi-weder over dag in het. voorjaar, den bijna geheelen ondergang van bet winterkoolzaad voltooide. Vele land bouwers verwisselden het koolzaad met lentevruchten. Van enkele partijen winterkoolzaad die zijn blijven staan zijn de verwachtingen ongunstig. Op vele uitgeploegde koolzaadlanden is zomerkoolzaad gezaaid, waarvan nog weinig te zeggen valt, daar deze vrucht altijd zeer wissel vallig is. De gerst, waarvan door het gedeeltelijk mislukken van het koolzaad eene groote uitgestrektheid is gezaaid, belooft een gunstigen oogst. De paardenboonen groeiden door de voorjaars koude schraal op, doch beloven thans een redelijken opbrengst. De erwten zullen eene bevredigende uitkomst opleveren, vooral die welke op zoogenaamde geslotenc gronden staan, die op opene gronden staan minder gunstig. Op de witte-en bruineboonen zijn ook de sporen van het koude weder zigtbaar, hetwelk evenwel spoedig zich kan herstellen door warm weder, hetwelk zij voornamelijk vereischen. De aardappelen staan zeer gunstig te velde, door den langdurigeu winter zijr. zij laat geplant kunnen worden en deelen zij ook in den achterlijken staat van alle veld vruchten. De klaverlanden vallen dit jaar tot dusver veel tegen, en er bestaat vrees dat zij weinig zullen opleveren. De weilanden verkeeren in geen ongunstigen staat, alleen kunnen de hooilanden daarop geen aanspraak maken daar die over het algemeen niet voordeelig staan. Donderdag is aan de hoogeschool te Leiden, na ver dediging van stellingen, tot doctor in de regten bevor derd de heer J. M. I. Moens, geboren te Zierikzee. H. M. de koningin wordt heden van het Loo op het paleis Huis ten boscli terugverwacht. De Staatscourant van gisteren deelt mede de wet van 7 junij 1864, tot wijziging van hoofdstuk VI der staats begroting voor 1863; en die van 8 junij 1864, tot nadere regeling van het tijdstip waarop de wet van den 31 mei 1861 (Staatsblad no. 49), houdende eene nieuwe regterlijke inrigting, zal in werking treden. Men schrijft ons uit 's Gravenhage, 23 junij „Heden middag ten half één ure is op den paarden spoorweg van hier naar Scheveningen een proefrid gedaan met twee wagens der eerste klasse, waarin ver scheidene genoodigden en bij de onderneming- betrokken personen plaats hadden genomen. Elke dezer gemakke lijke en zeer sierlijke wagens, ieder voor 22 personen ingerigt, werd door twee prachtige engelsche paarden getrokken, met bellen om den balster waarschuwing van personen die zich'op. den weg mogten bevinden, want de ijzeren sporen liggen in de straat bevestigd, zonder eenige afscheiding door heiningen of rasterwerken. De snelheid kou bij eene middelmatige stoomsnellieid vergeleken worden. Aanstaanden zatiirclag wordt de dienst voor het publiek geopend, daar de weg door den krachtigen arbeid der laatste dagen dan voltooid zal zijn, voor zoover de lijn langs den ouden scheveningscken weg betreft; de lijn die van Scheveningen langs het kanaal terugloopt, is nog zoover niet gevorderd, doch de dienst kan op het reeds afgewerkte gedeelte begonnen worden. De paarden kunnen vóór en achter aangespannen worden, zoo dat de wagens niet behoeven tekeeren wanneer zij. terug rijden.'' Namens de huishoudelijke kommissie voor het monu ment van liet jaar 1813 is aan de plaatselijke kommis siën berigt, dat de algemceue vergadering met hare afgevaardigden, aanvankelijk op 30 junij e. k. bepaald, tot nadere oproeping is uitgesteld. De vergadering echter der hoofd-kommissie op 29 junij, ten paleize van Z. K. H. den prins-voorzitter, zal op het vastgestelde uur voortgang hebben. De eerste bijeenkomst van het tiendverbond, onder leiding van baron Sloet tot Oldliuis als voorzitter, werd maandag morgen in het Prinsenhof te Haarlem gehouden, welke bijeenkomst, hoezeer van het landhuis- houdkundig kongres afgescheiden, daarmede tocb in regtstreeksch verband staat. Nadat de voorzitter een kort overzigt had gegeven van hetgeen in de laatste jaren is gedaan tot verbetering van den bestaanden toestand dei- tienden, stelde hij dc volgende vraag ter bespreking voor. „Welk beginsel is het beste om tot de opheffing dei- tienden te komon en tot eenstemmigheid omtrent deze aangelegenheid in ons vaderland: de verwisseling in grondrente of de af koopbaarstelling der tienden Het eerste beginsel werd door den spreker voorgestaan en verdedigd. Hij ondersteunde daarop een voorstel van den heer mr. C. J. Pické, hetwelk na eene belangrijke beraad-

Middelburgsche Courant | 1864 | | pagina 2